Boys Skiing Champions 1975-2009

DIVISION 1

Year Champion (Coach) Runner-Up
2009 Marquette (Christy Provost) Waterford U
2008 Traverse City Central (Ben Ferris) Birmingham Brother Rice
2007 Birmingham Brother Rice (Rob Rhoades) Marquette

DIVISION 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
2009 Harrison (Elaine Updyke) Manistee
2008 Petoskey (Brewster McVicker) Harbor Springs
2007 Petoskey (Brewster McVicker) Harbor Springs

CLASS A

Year Champion (Coach) Runner-Up
2006 Marquette (Christy Salonen) Traverse City West
2005 Petoskey (Brewster McVicker) Marquette
2004 Petoskey (Brewster McVicker) Marquette
2003 Marquette (Derek Anderson) Petoskey
2002 Marquette (Derek Anderson) Lake Orion
2001 Marquette (Derek Anderson) Traverse City West  
2000 Marquette (Derek Anderson) Traverse City Central  
1999 Traverse City Central (Jerry Stanek) Marquette
1998 Traverse City Central (Jerry Stanek) Marquette
1997 Marquette (Derek Anderson) Traverse City
1996 Grand Rapids Forest Hills Central (Rick VanTongeren) Traverse City

CLASS B-C-D

Year Champion (Coach) Runner-Up
2006 Harbor Springs (Rebecca Behm) Benzie Central
2005 Harbor Springs (Rebecca Behm) Maple City Glen Lake
2004 Maple City Glen Lake (Mark Fisher) Harbor Springs
2003 Harbor Springs (Bill Miilu) Traverse City St. Francis
2002 Petoskey (Brewster McVicker)  Charlevoix  
2001 Petoskey (Brewster McVicker)  Charlevoix  
2000  Petoskey (Brewster McVicker)  Maple City Glen Lake 
1999 East Grand Rapids (Tom Winquest) Petoskey
1998 Petoskey (Brewster McVicker) East Grand Rapids
1997 East Grand Rapids (Tom Winquest) Petoskey
1996 Harbor Springs (Chris Shepler) Iton Mountain

Open Class

Year Champion (Coach) Runner-Up
1995 Traverse City (Jerry Stanek) Harbor Springs
1994 Traverse City (Jerry Stanek) Harbor Springs
1993 Traverse City (Donald Dunsmore) Marquette
1992 Traverse City (Donald Dunsmore) Glen Arbor-The Leelanau School
1991 Traverse City (Donald Dunsmore) Petoskey
1990 Traverse City (Donald Dunsmore) Petoskey
1989 Traverse City (Donald Dunsmore) Petoskey
1988 Traverse City (Donald Dunsmore) Birmingham Brother Rice
1987 Petoskey (James McCullough) Traverse City
1986 Traverse City (Donald Dunsmore) Kingsford
1985 Traverse City (Lyn Salathiel) Petoskey
1984 Petoskey (Larry Gunderson) Traverse City
1983 Traverse City (Lyn Salathiel) Petoskey
1982 Petoskey (Larry Gunderson) Cadillac
1981 East Lansing (Jeanne Munn) Petoskey
1980 Cadillac (Gaylord Thompson) Okemos
1979 Traverse City (Lyn Salathiel) Kingsford
1978 Cadillac (Gaylord Thompson) Petoskey
1977 Okemos (Bill Wright) East Lansing
1976 Traverse City (Lyn Salathiel/Donald Dunsmore) Okemos
1975 Traverse City (Lyn Salathiel/Donald Dunsmore) Houghton