Boys Tennis Champions 1925-2008

Note: LP Boys Tennis Became a Fall Sport in 2007

Lower Peninsula

DIVISION 1

Year Champion (Coach) Runner-Up
2008 Ann Arbor Huron (Stefan Welch) Detroit Catholic Central
2007 (Fall) Ann Arbor Pioneer (Tom Pullen) Port Huron Northern
2007 (Spring) Ann Arbor Pioneer (Tom Pullen) Ann Arbor Huron
2006 Ann Arbor Pioneer (Tom Pullen) Holland West Ottawa
2005 Ann Arbor Pioneer (Tom Pullen) Ann Arbor Huron
2004  Ann Arbor Pioneer (Tom Pullen) Ann Arbor Huron
2003  Ann Arbor Pioneer ( Tom Pullen) Birmingham Brother Rice
2002  Ann Arbor Pioneer ( Tom Pullen) Birmingham Brother Rice
2001  Ann Arbor Pioneer (Tom Pullen) / Brimingham Brother Rice (Steve Herdoiza)
2000  Birmingham Brother Rice (Keith Cullen)  Detroit Catholic Central
1999 Birmingham Brother Rice (Keith Cullen) Midland Dow
1998 Birmingham Brother Rice (Keith Cullen) Ann Arbor Huron/Midland Dow

DIVISION 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
2008 East Lansing (Erik Anderson) Birmingham Seaholm
2007 (Fall) East Lansing (Erik Anderson) Birmingham Seaholm
2007 (Spring) Okemos (Bryan Polston) / Portage Central  ( Peter Militzer)  
2006 Okemos (Bryan Polston) Birmingham Groves
2005 Okemos (Bryan Polston) Birmingham Groves
2004 Okemos (Bryan Polston) Birmingham Groves
2003 Grand Rapids Forest Hills Central (Dan Bentley) Okemos
2002 Bloomfield Hills Lahser (Jan Esper) Grand Rapids Forest Hills Central
2001 Portage Central (Pete Militzer) Grand Rapids Forest Hills Central
2000 Okemos (Jim Powers) Bloomfield Hills Lahser
1999 Okemos (Jim Powers) North Farmington
1998 Grand Rapids Forest Hills Central (Elliott Pearce) East Lansing

DIVISION 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
2008 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Edward Nagel) Detroit Country Day
2007 (Fall) St Joseph (Pat Hoffmann) East Grand Rapids
2007 (Spring) East Grand Rapids (Dave Wollerman) Detroit Country Day/St. Joseph
2006 Detroit Country Day (Bill Ennis) Bloomfield Hills Andover
2005 Bloomfield Hills Andover (Steve Herdoiza) Detroit Country Day
2004 Bloomfield Hills Andover (Steve Herdoiza) Detroit Country Day
2003 East Grand Rapids (Dave Wollerman) Detroit Country Day
2002

Petoskey (Ralph Tramontini) / Bloomfield Hills Andover (Steve Kirschbaum)

2001  East Grand Rapids (Dave Wollerman)  Detroit Country Day
2000  Detroit Country Day (Bill Ennis)  East Grand Rapids
1999 Detroit Country Day (Bill Ennis) Bloomfield Hills Andover
1998 Grand Rapids Forest Hills Northern (Dave Sukup) Holland Christian

DIVISION 4

Year Champion (Coach) Runner-Up
2008 Ann Arbor Greenhills (Eric Gajar) Lansing Catholic
2007 (Fall) Grosse Ile (John Shade) Ann Arbor Greenhills
2007 (Spring) Ann Arbor Greenhills (Eric Gajar) Grand Rapids NorthPointe Christian
2006 G.R. NorthPointe Christian (Erin Fouty) Ann Arbor Greenhills
2005 Grosse Ile (John Shade) Kalamazoo Hackett
2004 Ann Arbor Greenhills (Eric Gajar) Jackson Lumen Christi
2003 Buchanan (Steve Bender)/ Ann Arbor Greenhills (Eric Gajar)  
2002 Grosse Point Woods Universtiy Liggett (Bob Wood) Muskegon Catholic Central (Pete Charron)
2001 Whitehall (Dick Morley)  Ann Arbor Greenhills
2000 Grosse Pointe Woods University Liggett (Chuck Wright/Bob Wood)  Ann Arbor Greenhills
1999 Grosse Pointe Woods University Liggett (Chuck Wright/Bob Wood) Almont
1998 Detroit Country Day (Carole Russell) Grosse Pointe Woods Liggett

OPEN CLASS

Year Champion (Coach) Runner-Up
1929 Grand Rapids South (Cliff Gettings)  
1928 Grand Rapids South (Cliff Gettings)  
1927 Detroit Northwestern  
1926 Royal Oak (Frank Peck)  
1925 (No Tournament Held)  

CLASS A-B

Year Champion (Coach) Runner-Up
1934 

Grand Rapids Ottawa Hills (Merwyn Mitchell) / Lansing Eastern (Herb Fox) / Monroe (Tom Tabling) 

1933  Grand Rapids Central (Ralph Conger)   
1932 

Grand Haven (Jack Thoma)/Grand Rapids Central (Ralph Conger) 

 
1931 Grand Rapids Central (Ralph Conger)  
1930 Flint Northern (Lois Nickels)  

CLASS A

Year Champion (Coach) Runner-Up
1997 Okemos (Jim Powers) Ann Arbor Huron
1996 Ann Arbor Huron (James Burdelski) Ann Arbor Pioneer
1995 Okemos (Jim Powers) Ann Arbor Huron
1994 Okemos (Jim Powers) Ann Arbor Huron
1993 Ann Arbor Pioneer (Tom Pullen) / Bloomfield Hills Lahser (Jan Esper)  
1992 Okemos (Jim Powers) Ann Arbor Pioneer
1991 Ann Arbor Pioneer (Tom Pullen) Detroit Catholic Central
1990 Ann Arbor Pioneer (Tony Verbanac) Grosse Pointe South
1989 Okemos (Jim Powers) Ann Arbor Pioneer
1988 Birmingham Brother Rice (Michael Woodyx) Okemos
1987 Birmingham Brother Rice (Faith Garcia) East Lansing
1986 Detroit Catholic Central (Frank Garlicki) Midland Dow
1985 Detroit Catholic Central (Frank Garlicki) East Lansing
1984 Midland Dow (Joe Haskins) Detroit Catholic Central
1983 Ann Arbor Huron (Gordon Boettcher) / Birmingham Brother Rice (Don McKercher)
1982 Kalamazoo Loy Norrix (Herm Kiewiet) Ann Arbor Huron
1981 Ann Arbor Huron (Gordon Boettcher) Kalamazoo Loy Norrix
1980 Ann Arbor Huron (Gordon Boettcher) Birmingham Brother Rice
1979 Kalamazoo Loy Norrix (Herm Kiewiet) Grand Blanc
1978 Ann Arbor Huron (Gordon Boettcher) Kalamazoo Loy Norrix
1977 Kalamazoo Loy Norrix (Herm Kiewiet) Grand Blanc
1976 Kalamazoo Loy Norrix (Herm Kiewiet) Portage Northern
1975 Ypsilanti (Claude Wilbanks) Bloomfield Hills Cranbrook & Midland Dow
1974 Detroit Austin (Ed Knuth) Bloomfield Hills Cranbrook
1973 East Grand Rapids (Charlie Partin) Midland Dow
1972  East Grand Rapids (Charlie Partin) / Holland (Roger Plagenhoef)
1971 East Grand Rapids (Charlie Partin) / Holland (Roger Plagenhoef) / Kalamazoo Central (John DeVos) / Lapeer (Rod McEachern)
1970 East Grand Rapids (Charlie Partin) Midland
1969 Hamtramck (Jean Hoxie) Ann Arbor Pioneer
1968 Hamtramck (Jean Hoxie) Niles
1967 Hamtramck (Jean Hoxie) Ann Arbor
1966 Detroit Austin (Tom Watters) Hamtramck
1965 East Grand Rapids (Bill Boeskoell) Hamtramck
1964 Hamtramck (Jean Hoxie) East Grand Rapids
1963 Hamtramck (Jean Hoxie) Monroe
1962 Hamtramck (Jean Hoxie) Ann Arbor University High
1961 Hamtramck (Jean Hoxie) Grosse Pointe
1960 Kalamazoo University High (Carl Engels) Hamtramck
1959 Hamtramck (Jean Hoxie) Holland
1958 Hamtramck (Jean Hoxie) Holland
1957 Hamtramck (Jean Hoxie) Bay City Central
1956 Hamtramck (Jean Hoxie) Kalamazoo Central
1955 Hamtramck (Jean Hoxie) Holland
1954 Hamtramck (Jean Hoxie) Mt. Clemens
1953 Hamtramck (Jean Hoxie) Monroe
1952 Hamtramck (Jean Hoxie) Kalamazoo Central
1951 Hamtramck (Jean Hoxie) Kalamazoo Central
1950 Hamtramck (Jean Hoxie) Grosse Pointe
1949 Hamtramck (Jean Hoxie) Kalamazoo State High
1948 Kalamazoo State High Grosse Pointe
1947 Grosse Pointe (Lawrence Westerville) / Monroe (Tom Tabling)  
1946 Grosse Pointe (Lawrence Westerville) Monroe
1945 Grosse Pointe (Lawrence Westerville) Monroe
1944 (No Tournament Held)  
1943 (No Tournament Held)  
1942 (No Tournament Held)  
1941

Ann Arbor (Singles) (Donald Drake) / Kalamazoo Central (Kryn Rybrand) 

1940

Kalamazoo State High (Singles) / Ann Arbor (Doubles) (Donald Drake)

 

1939 Monroe (Tom Tabling) Kalamazoo
1938 Grand Rapids Ottawa Hills (Merwyn Mitchell) Grosse Pointe
1937 Kalamazoo Central (Roy Mesick) Owosso
1936 Lansing Eastern (Herb Fox) Monroe
1935 Monroe (Tom Tabling) Lansing Eastern & Grosse Pointe

CLASS B

Year Champion (Coach) Runner-Up
1997 Bloomfield Hills Andover (Steve Kirshbaum) / Detroit Country Day (Carole Russell)
1996 Detroit Country Day (Carole Russell) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood
1995 Grand Rapids Forest Hills Northern (Dave Sukup) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood
1994 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Don Brown) / Mason (Dee McCaffrey)
1993 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Don Brown) Mason
1992 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Don Brown) Bloomfield Hills Andover
1991 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Don Brown) Bloomfield Hills Andover
1990 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Don Brown) Holland Christian
1989 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Don Brown) East Grand Rapids
1988 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Don Brown) East Grand Rapids
1987 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Don Brown) East Grand Rapids
1986 Okemos (Jim Powers) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood
1985 Bloomfield Hills Cranbrook (Don Brown) East Grand Rapids
1984 Bloomfield Hills Cranbrook (Don Brown) Okemos
1983 Bloomfield Hills Cranbrook (Don Brown) East Grand Rapids
1982 Bloomfield Hills Cranbrook (Don Brown) East Grand Rapids
1981 Bloomfield Hills Cranbrook (Don Brown) Three Rivers
1980 Bloomfield Hills Cranbrook (Don Brown) East Grand Rapids
1979 East Grand Rapids (Charlie Partin) Bloomfield Hills Cranbrook
1978 East Grand Rapids (Charlie Partin) Bloomfield Hills Cranbrook
1977 East Grand Rapids (Charlie Partin) Bloomfield Hills Cranbrook
1976 Detroit Austin (Ed Knuth) East Grand Rapids
1975 East Grand Rapids (Charlie Partin) Detroit Austin
1974 Vicksburg (F. Swift Noble) Fremont & Sturgis
1973 Bloomfield Hills Cranbrook (Don Brown) Kalamazoo Hackett
1972 Bloomfield Hills Cranbrook (Don Brown) Detroit Austin
1971 Sturgis (Harley Pierce) Manistee
1970 Sturgis (Harley Pierce) Cedar Springs
1969 Sturgis (Harley Pierce) Detroit Borgess
1968 Sturgis (Harley Pierce) Kalamazoo Hackett
1967 Sturgis (Harley Pierce) Rockford
1966 Kalamazoo University High (Bob Gill) Bloomfield Hills Cranbrook
1965 Holland Christian (Clare Pott) Sturgis
1964 Kalamazoo University High (Carl Engels) Mason
1963 Holland Christian (Clare Pott) Kalamazoo University High
1962 Kalamazoo University High (Carl Engels) Holland Christian
1961 Sturgis (Harley Pierce) Holland Christian
1960 East Grand Rapids (Robert Porter) Sturgis
1959 Kalamazoo University High (Carl Engels) East Grand Rapids
1958 Kalamazoo University High (Carl Engels) East Grand Rapids
1957 Kalamazoo University High (Carl Engels) Bloomfield Hills Cranbrook
1956 East Grand Rapids (Bill Kutsche) Bloomfield Hills Cranbrook
1955 East Grand Rapids (Bill Kutsche) Bloomfield Hills Cranbrook
1954 Holland Christian (Clare Pott) East Grand Rapids
1953 Holland Christian (Clare Pott) East Grand Rapids
1952 Dowagiac (Claire DeMull) East Lansing
1951 East Lansing (Cliff Worden) Kalamazoo State High
1950 Kalamazoo State High East Lansing
1949 St. Joseph (Bill Larkin) Birmingham
1948 Battle Creek Lakeview (Bob Stout) / Ypsilanti (William Bedford)  
1947 Kalamazoo State High Ypsilanti Central
1946 Kalamazoo State High (David C. Arnold) Bloomfield Hills Cranbrook
1945 Kalamazoo State High East Grand Rapids
1944 (No Tournament Held)  
1943 (No Tournament Held)  
1942 (No Tournament Held)  
1941

Grand Haven (Singles) (Jack Thoma) / Dowagiac (Doubles) (William Carey)

1940

Dowagiac (Singles) (William Carey) / East Lansing (Doubles) (H. L. Smith)

1939 St. Joseph (Bill Larkin) East Lansing / Kalamazoo State
1938 East Lansing Grand Haven / Plymouth
1937 Grand Haven (Jack Thoma) East Lansing / Dowagiac
1936 East Lansing (Marshall Goodwin) Grand Haven
1935 Grand Haven (Jack Thoma) Midland & Benton Harbor

CLASS C-D

Year Champion (Coach) Runner-Up
1997 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood/David Tidwell)  Lansing Catholic Central 
1996  

Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood/David Tidwell) 

North Muskegon 
1995 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood/David Tidwell) / North Muskegon (Joe Gentle)
1994 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood/David Tidwell) Kalamazoo Christian
1993 Detroit Country Day (Carole Russell) Grosse Pointe Woods University Liggett
1992 Detroit Country Day (Brad Gilman) Grosse Pointe Woods University Liggett
1991 Detroit Country Day (Brad Gilman) Grosse Pointe Woods University Liggett
1990 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood/Chuck Wright) Detroit Country Day
1989 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood/Chuck Wright) Detroit Country Day
1988 Detroit Country Day (Brad Gilman) Grosse Pointe Woods University Liggett
1987 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood/Chuck Wright) Detroit Country Day
1986 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood/Chuck Wright) Detroit Country Day
1985 Kalamazoo Hackett Catholic Central (Tom Harwood) Grosse Pointe Woods University Liggett
1984 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) Detroit Country Day
1983 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) Kalamazoo Hackett
1982 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) Kalamazoo Hackett
1981 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) Detroit Country Day
1980 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) Kalamazoo Hackett
1979 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) Detroit Country Day
1978 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) Almont
1977 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) Detroit Country Day
1976 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) Kalamazoo Hackett
1975 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) / Kalamazoo Hackett (Matt Chandler)
1974 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) Bay City All Saints
1973 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) / Kalamazoo Christian (Doug Warners)
1972 Grosse Pointe Woods University Liggett (Bob Wood) Galesburg-Augusta
1971 Galesburg-Augusta (Jim VanZandt)  Detroit Country Day / Bloomfield Hills Roeper
1970  Galesburg-Augusta (Jim VanZandt)  Bloomfield Hills Roeper 
1969 Galesburg-Augusta (Jim VanZandt) Grosse Pointe Univ.
1968 Grosse Pointe University High (Bob Wood) Galesburg-Augusta
1967 Grosse Pointe University High (Bob Wood) Galesburg-Augusta
1966 Grosse Pointe University High (Bob Wood) Galesburg-Augusta
1965 Galesburg-Augusta (Jim VanZandt) Grosse Pointe Univ.
1964 Kalamazoo St. Augustine (Louis LaScala) Grosse Pointe Univ.
1963 Galesburg-Augusta (Jim VanZandt) Grosse Pointe Univ.
1962 Galesburg-Augusta (Jim VanZandt) Kalamazoo St. Augustine
1961 Ypsilanti Roosevelt (Alister MacDonald) Galesburg
1960 Ann Arbor University High (W. Robert Dixon) Grosse Pointe Univ.
1959 Grosse Pointe Woods Univ. (Bill Bellows) Ann Arbor University
1958 Muskegon Christian (Elmer Walcott) Grosse Pointe Univ.
1957 Grosse Pointe Woods Univ. (Bill Bellows) Ypsilanti Roosevelt
1956 Grosse Pointe Woods Univ. (Bill Bellows) / Plainwell (Harley Pierce)   
1955  East Jordan (Max Damoth)  Ypsilanti Roosevelt 
1954 Galesburg (John Caldwell) / Grand Rapids Lee (Raymond Postema) / Grosse Pointe Woods Univ. (Bill Bellows) /
Kalamazoo St. Augustine (Bill Rajkovich)
1953 Grand Rapids Lee (Raymond Postema) Galesburg
1952 Grand Rapids Wyoming Park (John Tower) Ann Arbor University High
1951 Galesburg (John Caldwell) Grand Rapids Wyoming
1950 Kalamazoo St. Augustine (Bill Rajkovich) East Grand Rapids & Rockford
1949 Kalamazoo St. Augustine (Bill Rajkovich) Grosse Pointe Detroit University School/ Ypsilanti Roosevelt
1948 Kalamazoo St. Augustine (Bill Rajkovich) Richland
1947 Grand Rapids Wyoming Park (Carl Engels) / Kalamazoo St. Augustine (Robert Taffee)
1947 Grand Rapids Wyoming Park (Carl Engels) / Kalamazoo St. Augustine (Robert Taffee)
1946 Grosse Pointe Detroit U. (Earl Kimber) Gladwin
1946 Grosse Pointe Detroit U. (Earl Kimber) Gladwin
1945 Grandville (C. Lieffers) Grand Rapids Wyoming Park
1945 Grandville (C. Lieffers) Grand Rapids Wyoming Park
1944 (No Tournament Held)  
1944 (No Tournament Held)  
1943 (No Tournament Held)  
1943 (No Tournament Held)  
1942 (No Tournament Held)  
1942 (No Tournament Held)  
1941

Grosse Pointe St. Paul (Singles) / Ypsilanti Roosevelt(Leonard Menzi)

 

1941

Grosse Pointe St. Paul (Singles) / Ypsilanti Roosevelt(Leonard Menzi)

 

1940 Grosse Pointe Detroit U. (Earl Kimber) / Ann Arbor University (John M. Trytten)
1940 Grosse Pointe Detroit U. (Earl Kimber ) / Ann Arbor University (John M. Trytten)
1939 St. Clair (Al West) East Grand Rapids
1939 St. Clair (Al West) East Grand Rapids
1938 Ann Arbor University High (Edgar G. Johnston) / St. Clair (Al West)  
1937 East Tawas (Ron Butterfield) Lowell / Dearborn St. Alphonsus
1936 East Grand Rapids (C.W. Gustafson) North Muskegon
1935

East Tawas (Ron Butterfield) / St. Clair (Gene Maybee)

 
1934

East Tawas (Ron Butterfield) / Kalamazoo State High 

 
1933  Grosse Pte. Detroit University (Earl Kimber)   
1932 

Centreville (Bill Truckenmiller/Bob Bucknell) / Saugatuck (Lloyd Waugh) 

1931

Centreville (Bill Truckenmiller/Bob Bucknell) / Tecumseh (Jean Quinn-Holmes) 

1930

Maple Rapids (Max Paine) / Tecumseh (Jean Quinn-Holmes)

UPPER PENINSULA

DIVISION 1

Year Champion (Coach) Runner-Up
2008 Kingsford (Mark Shanks) / Marquette (Derek Sandstrom)  
2007 Escanaba (Dan Williams) Kingsford
2006 Marquette (Charlie Drury) Escanaba
2005 Marquette (Charlie Drury) Escanaba
2004 Marquette (Charlie Drury) Iron Mountain
2003 Marquette (Charlie Drury) Negaunee
2002 Marquette (Charlie Drury) Negaunee
2001 Marquette (Charlie Drury) Kingsford

DIVISION 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
2008 West Iron County (Brook Smith) Iron Mountain
2007 West Iron County (Brook Smith) Ishpeming Westwood
2006 Iron Mountain (Chris Hartman) Ishpeming Westwood
2005 Stambaugh West Iron County (Brook Smith) Ishpeming Westwood
2004 Iron Mountain (Rhonda Carey) Ishpeming
2003 Iron Mountain  (Rhonda Carey) Stambaugh West Iron County
2002 Iron Mountain  (Rhonda Carey) Stambaugh West Iron County
2001 Iron Mountain  (Rhonda Carey) Stambaugh West Iron County

OPEN CLASS

Year Champion (Coach) Runner-Up
1945 Wakefield (F. W. Duffin) Bessemer

CLASS B

Year Champion (Coach) Runner-Up
1947 Ironwood Menominee
1946 Ironwood Marquette & Menominee

CLASS A-B

Year Champion (Coach) Runner-Up
1965 Stambaugh (Don Elliott) Marquette
1964 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Stambaug
1963 Stambaugh (Don Elliott) Marquette Graveraet
1962 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Escanaba
1961 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Iron Mountain
1960 Escanaba Holy Name (Bob Dufour) Marquette Graveraet
1959 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Escanaba Holy Name
1958 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Kingsford
1957 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Iron Mountain
1956 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Escanaba
1955 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Iron Mountain
1954 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Kingsford
1953 Kingsford (Henry Mattson) Iron Mountain
1952 Escanaba (Frank Miketinac) Marquette
1951 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Iron Mountain
1950 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Iron Mountain
1949 Iron Mountain (Amos Marston) / Marquette Graveraet (Mickey Johnson)  
1948 Marquette Graveraet (Mickey Johnson) Iron Mountain

OPEN CLASS

Year Champion (Coach) Runner-Up
1976 Marquette (Mickey Johnson) Iron Mountain
1975 Marquette (Mickey Johnson) Ironwood
1974 Marquette (Mickey Johnson) Escanaba
1973 Marquette (Mickey Johnson) Escanaba
1972 Marquette (Mickey Johnson) Escanaba
1971 Marquette (Mickey Johnson) Escanaba Holy Name
1970 Marquette (Mickey Johnson) Wakefield
1969 Wakefield (Eugene Maki) Marquette
1968 Stambaugh (Don Elliott) Escanaba Holy Name
1967 Stambaugh (Don Elliott) Marquette
1966 Crystal Falls (Jeff Scandin) Stambaugh

CLASS A-B

Year Champion (Coach) Runner-Up
2000 Escanaba (Scott Hansen)  Marquette 
1999 Escanaba (Scott Hansen) Menominee
1998 Menominee (Joe Noha) Escanaba
1997 Menominee (Joe Noha) Kingsford
1996 Marquette (Dick Balding) Ishpeming Westwood
1995 Marquette (Dick Balding) Escanaba
1994 Marquette (Dick Balding) Escanaba
1993 Marquette (Dick Balding) Escanaba / Kingsford
1992 Marquette (Dick Balding) Escanaba / Kingsford
1991 Marquette (Gordy LeDuc/Al Hauptman) Kingsford
1990  Marquette (Gordy LeDuc/Al Hauptman)  Escanaba 
1989  Marquette (Mickey Johnson)  Escanaba 
1988  Marquette (Mickey Johnson)  Escanaba 
1987   Escanaba (Steve Fisher) / Marquette (Mickey Johnson)  
1986 Escanaba (Steve Fisher) / Marquette (Mickey Johnson)  
1985 Marquette (Mickey Johnson) Kingsford / Menominee
1984 Marquette (Mickey Johnson) Kingsford
1983 Marquette (Mickey Johnson) Menominee
1982 Escanaba (Steve Fisher) Marquette
1981 Escanaba (Douglas Hebbard) Marquette
1980 Marquette (Mickey Johnson) Escanaba
1979 Marquette (Mickey Johnson) Escanaba
1978 Marquette (Mickey Johnson) Gwinn
1977 Marquette (Mickey Johnson) Gwinn

CLASS C-D

Year Champion (Coach) Runner-Up
2000  Iron Mountain (Phyllis Laurila)/Negaunee (Bruce Farrell) Stambaugh West Iron County
1999 Iron Mountain (Phyllis Laurila) Negaunee
1998 Iron Mountain (Phyllis Laurila) Ishpeming Westwood
1997 Iron Mountain (Phyllis Laurila) Stambaugh West Iron County
1996 Stambaugh West Iron County (Gary Friestrom) Iron Mountain
1995 Iron Mountain (Phyllis Laurila) Negaunee
1994 Ishpeming (Erling Langness) Iron Mountain / Iron River West Iron County
1993 Ishpeming (Erling Langness) Iron River West Iron County
1992 Iron Mountain (Phyllis Laurila) Iron River West Iron County
1991 Iron River West Iron County(Gary Friestrom) Iron Mountain
1990 Ishpeming (Erling Langness) Iron Mountain
1989   Iron Mountain (Phyllis Laurila) / Negaunee (Bruce Farrell)  
1988  Iron Mountain (Phyllis Laurila)  Iron River West Iron County 
1987  Iron Mountain (Phyllis Laurila) Negaunee 
1986 Iron Mountain (Phyllis Laurila) / Iron River West Iron County (Gary Friestrom) 
1985  Iron Mountain (Phyllis Laurila)  Norway 
1984 Iron Mountain (Phyllis Laurila) / Ishpeming (Erling Langness) / Negaunee (Bruce Farrell)
1983 Negaunee (Bruce Farrell) Ishpeming Westwood
1982 Iron Mountain (Plyllis Laurila) Negaunee
1981 Iron Mountain (Phyllis Laurila) Negaunee
1980 Ishpeming (Jack Tripp) Iron Mountain
1979 Iron River West Iron County (Don Elliott) Iron Mountain
1978 Iron River West Iron County (Don Elliott) Ishpeming
1977 Iron Mountain (Ken VanHolla) Iron River West Iron County
1966 1966-76 -- See Open Class  
1965 Alpha-Porter (Gerhardt Gollackner) / Wakefield (Eugene Maki)  
1964 Wakefield (Eugene Maki) Alpha-Porter
1963 Wakefield (Eugene Maki) Alpha-Porter
1962 Stambaugh (Don Elliott) Wakefield
1961 Stambaugh (Don Elliott) Wakefield
1960 Stambaugh (Don Elliott) Wakefield
1959 Stambaugh (Don Elliott) Wakefield
1958 Stambaugh (Don Elliott) Wakefield
1957 Wakefield (Eugene Maki) Stambaugh
1956 Stambaugh (Edward Kukuk Jr.) Wakefield
1955 Stambaugh (Edward Kukuk Jr.) Wakefield
1954 Stambaugh (Edward Kukuk Jr.) Wakefield
1953 Wakefield (F.W. Duffin) Crystal Falls & Marquette Baraga
1952 Stambaugh (Edward Kukuk Jr.) Wakefield
1951 Wakefield (F.W. Duffin) Marquette Pierce & Stambaugh
1950 Wakefield (F.W. Duffin) Marquette Baraga
1949 Wakefield (F.W. Duffin) Crystal Falls
1948 Wakefield (F.W. Duffin) Marquette Baraga
1947 Wakefield (F.W. Duffin) Marquette Baraga
1946 Wakefield (F.W. Duffin) Marquette Baraga