mhsaa champ

Girls Golf Champions - 1973-2008

Lower Peninsula

DIVISION 1

Year Champion (Coach) Runner-Up
2008 Rochester (Jeff Haney) Grosse Pointe South
2007 (Fall) Grand Blanc (Martha Ryan) Rochester
2007 (Spring) Lake Orion (Meagan Daly) Grand Blanc
2006 Grand Blanc (Martha Ryan) Ann Arbor Pioneer
2005 Grand Blanc (Martha Ryan) Rochester
2004 Grand Blanc (Martha Ryan) Northville
2003 Grosse Ile (Richard Spratt) Grand Blanc
2002  Rochester (Hal Commerson) Farmington Hills Mercy 
2001  Farmington Hills Mercy (Vicki Kowalski) Traverse City Central 
2000  Grand Blanc (Martha Ryan) Traverse City Central
1999 Farmington Hills Mercy (Vicki Kowalski) Rochester Adams

DIVISION 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
2008 Birmingham Seaholm (Tony Evans) Battle Creek Lakeview
2007 (Fall) Dewitt (Steve Crowley) Birmingham Seaholm
2007 (Spring) Dexter Fred Ligrow) Livonia Ladywood
2006  Birmingham Seaholm (Leon Braisted) Dexter
2005  Dexter (Marc Militello) Birmingham Seaholm
2004  Dexter (Marc Militello) Birmingham Seaholm
2003  Swartz Creek (Bill Benn) East Grand Rapids
2002 Caledonia (Gus Wagner) Portage Central
2001  Coldwater (Roger Fuller) Swartz Creek
2000  Coldwater (Roger Fuller) Clio
1999 Coldwater (Roger Fuller) Clio

DIVISION 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
2008 Flint Powers Catholic (Jim Snow) Grand Rapids South Christian
2007(Fall)  Flint Powers Catholic (Jim Snow) Grand Rapids South Christian
2007 (Spring) Grand Rapids South Christian (Rod Van Dyke) Flint Powers Catholic
2006  Bloomfield Hills Cranbook-Kingswood (Joseph Smith) Ann Arbor Greenhills
2005  DeWitt (Steve Crowley) Grosse Ile
2004  Jackson Lumen Christi (Dave Swartout) Flint Powers Catholic
2003  Jackson Lumen Christi (Beth Conway) Grand Rapids South Christian
2002 Grosse Ile (Richard Spratt) Grand Rapids South Christian
2001  Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Del Walden) Caledonia
2000  Grosse Ile (Richard Spratt) Caledonia
1999 East Grand Rapids (Dave Ghareeb) Grosse Ile

OPEN CLASS

Year Champion (Coach) Runner-Up
1988 Grand Blanc (Judy Clegg) Jackson Lumen Christi
1987 East Lansing (Evonne Picard) Mt. Pleasant
1986 Ann Arbor Pioneer (Steve Rodriguez) Grand Blanc
1985 Grand Blanc (Judy Clegg) Mt. Pleasant
1984 Lansing Waverly (Bob McKnight) Birmingham Groves
1983 Lansing Waverly (Bob McKnight) Grand Rapids Forest Hills Northern
1982 Grand Rapids Forest Hills Northern (Jackie Petchauer) Lansing Waverly
1981 Lansing Waverly (Bob McKnight) Charlotte
1980 Sturgis (Ann Shilbach) Mt. Pleasant
1979 East Grand Rapids (Shari Graham) Davison
1978 Mt. Pleasant (Jean Murray) Charlotte
1977 Flushing (Robert Geese) Mt. Pleasant
1976 Clarkston (Jim Chamberlain) Mt. Pleasant
1975 Clarkston (Doug Pierson) Hastings
1974 Hastings (Cynthia Robbe) East Grand Rapids
1973 Bloomfield Hills Lahser (Bill Rea) East Grand Rapids

CLASS A

Year Champion (Coach) Runner-Up
1998 Grandville (Tom Peddie) Clio
1997 Grandville (Tom Peddie) Clio
1996 Kalamazoo Central (Victor Callahan) Clio
1995 Kalamazoo Central (Victor Callahan) Clio
1994 Kalamazoo Central (Victor Callahan) Bloomfield Hills Lahser
1993 Ann Arbor Pioneer (Steve Rodriguez) Kalamazoo Central
1992 East Lansing (Evonne Picard) Grand Ledge
1991 Grand Blanc (Judy Clegg) Mt. Pleasant
1990 Mt. Pleasant (Steve Robbins) Grand Blanc
1989 Flint Powers Catholic (Jack Snow) Mt. Pleasant

CLASS B-C-D

Year Champion (Coach) Runner-Up
1998 Grosse Ile (Richard Spratt) East Grand Rapids
1997 Grosse Ile (Richard Spratt) East Grand Rapids
1996 Grosse Ile (Fred Appleyard) Flint Powers Catholic
1995 Jackson Lumen Christi (Ann Best) Grosse Ile
1994 Flint Powers Catholic (Jack Snow) Jackson Lumen Christi
1993 Flint Powers Catholic (Jack Snow) Lansing Catholic Central
1992 Jackson Lumen Christi (Ann Best) Lansing Catholic Central
1991 Saline (Clem Corona) Jackson Lumen Christi
1990 Saline (Clem Corona) Jackson Lumen Christi
1989 Jackson Lumen Christi (Chuck Kloack) Saline

Upper Peninsula

DIVISION 1
Year Champion (Coach) Runner-Up
2008 Menominee (Greg Jeske) Gladstone
2007 Marquette (Ben Smith) Gladstone
2006 Houghton (Jack Kumpula) Menominee
2005 Iron Moutain (Don Bianco) Menominee
2004 Menominee (Greg Jeske) Gladstone
2003  Menominee (Greg Jeske) Gladstone
2002  Gladstone (Bob Davison) Escanaba
2001  Menominee (Greg Jeske) Marquette

DIVISION 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
2008 Manistique (Mike Powers) Ishpeming
2007 Manistique (Mike Powers) West Iron County
2006 Manistique (Mike Powers) Ishpeming
2005 West Iron County (Barb Martini) Ontonagon
2004 Iron Mountain (Don Bianco) West Iron County
2003 Ishpeming Westwood (Irvin Dieterle) West Iron County
2002  Ishpeming Westwood (Irvin Dieterle) Iron Mountain
2001  Stambaugh West Iron County (Barb Martini) Iron Mountain

DIVISION 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
2007 Painesdale Jeffers (Cheryl Ruohonen)  Bessemer
2006 Painesdale Jeffers (Cheryl Ruohonen)  Bessemer
2005 Cooks- Big Bay deNoc (Bonnie Rochefort) Bark River Harris
2004 Cedarville (Rogert Rutledge) Ontonagon
2003 Crystal Falls Forest Park (Chris Larsen) Cedarville
2002  Ontonagon (Jim Bobula) Cooks- Big Bay deNoc
2001  Crystal Falls Forest Park (Chris Larsen)   Ontonagon 

OPEN CLASS

Year Champion (Coach) Runner-Up
1977 Escanaba (Carol Courneene) Marquette
1976 Marquette (James Acocks) Escanaba
1975 Marquette (Lynn Paulsen) Escanaba
1974 Newberry Escanaba
1973 Pickford (Charles R. McHaney)  

CLASS A-B

Year Champion (Coach) Runner-Up
2000  Marquette (Mark Carlson)  Menominee 
1999 Marquette (Mark Carlson) Escanaba
1998 Escanaba (C. Marty Oslund) Menominee
1997 Menominee (Greg Jeske) Ishpeming Westwood
1996 Marquette (James Acocks) Gladstone
1995 Menominee (Pete Mayhew) Escanaba
1994 Escanaba (Doug Bovin) Menominee
1993 Ishpeming Westwood (Irvin Dieterle) Escanaba
1992 Menominee (Greg Jeske) Ishpeming Westwood
1991 Escanaba (Doug Bovin) Ishpeming Westwood
1990 Escanaba (Doug Bovin) Menominee
1989 Menominee (Greg Jeske) Escanaba
1988 Escanaba (Doug Bovin) Menominee
1987 Marquette (James Acocks) Escanaba
1986 Menominee (Greg Jeske) Marquette
1985 Menominee (Greg Jeske) Escanaba
1984 Menominee (Greg Jeske) Escanaba
1983 Menominee (Greg Jeske) Escanaba
1982 Menominee (Greg Jeske) Escanaba
1981 Escanaba (Carol Courneene) Menominee
1980 Escanaba (Carol Courneene) Marquette
1979 Menominee (Katie Jones) Escanaba
1978 Escanaba (Carol Courneene) Menominee

CLASS C-D

Year Champion (Coach) Runner-Up
1994 Ontonagon (Dennis Morin) Norway
1993 Norway (Dwight Castelaz) Calumet
1992 L'Anse (George Cram) Iron River-West Iron County
1991 Calumet (Dennis Kargela) Manistique
1990 Manistique (Mike Powers) Ontonagon
1989 Houghton (Bob Backon) Ishpeming Westwood
1988 Manistique (Mike Powers) Ontonagon
1987 Ontonagon (Dennis Morin) Iron Mountain
1986 Ontonagon (Dennis Morin) Iron Mountain
1985 Ontonagon (Dennis Morin) Bark River-Harris
1984 Ontonagon (Dennis Morin) L'Anse
1983 Ontonagon (Dennis Morin) Iron Mountain
1982 Ontonagon (Dennis Morin) Munising
1981 Ontonagon (Dennis Morin) Iron Mountain
1980 Ontonagon (Dennis Morin) Ironwood Wright
1979 Ontonagon (Dennis Morin) Iron Mountain
1978 Ontonagon (Dennis Morin) Iron Mountain

CLASS C

Year Champion (Coach) Runner-Up
2000  Ishpeming Westwood (Irvin Dieterle) Negaunee
1999 Crystal Falls Forest Park (Chris Larsen) Munising
1998 Ishpeming Westwood (Irvin Dieterle) Norway
1997 Norway (Dwight Castelaz) Calumet
1996 Houghton (Bob Backon) Iron Mountain
1995 Calumet (Scott Boddy) Iron Mountain

CLASS D

Year Champion (Coach) Runner-Up
2000  Crystal Falls Forest Park (Chris Larsen)  Painesdale-Jeffers 
1999 DeTour (Chuck Hessel) Ontonagon
1998 Ontonagon (Dennis Morin) Crystal Falls Forest Park
1997 Ontonagon (Dennis Morin) Bark River-Harris
1996 Ontonagon (Dennis Morin) Cooks-Big Bay deNoc
1995 Ontonagon (Dennis Morin) Cooks-Big Bay deNoc