Boys Bowling Team Champions 2004-2014

DIVISION 1

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
2014  Detroit U-D Jesuit (Darrin Flowers) Grand Haven
2013
Salem (Kathie Hahn)
Saginaw Heritage
2012  Macomb Dakota (Joe Berak) Canton
2011 Macomb Dakota (Joe Berak) Westland John Glenn
2010 Detroit Catholic Central (Al Bridges) Macomb Dakota
2009 Sterling Heights Stevenson (Patrick Kelly & Tom Stockton) Wayne Memorial
2008

Walled Lake Central (Ted Kress)

Port Huron Northern
2007 Port Huron Northern (Chris Damon) Utica Ford
2006

Warren DeLaSalle (Ken O' Brien)

Grand Haven

DIVISION 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
2014  Flint Kearsley (Bart Rutledge) Marysville
2013
Sturgis (Rick Freske)
Lapeer West
2012 Mason (Jim Valentine) Bay City John Glenn
2011 South Lyon (Fred Ringrose) Sparta
2010 Bay City John Glenn (Craig Block & Dave Kowalski) Hazel Park
2009 Cheboygan (Craig Gronda) Richmond
2008

Pinconning (Rusty Thomas)

Dearborn Divine Child
2007 Dearborn Heights Annapolis (Andy Kvamme ) Battle Creek Lakeview
2006 Kalamazoo Loy Norrix (Steve Sawyers) Fremont

DIVISION 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
2014  Fremont (Tom Elmer) Pinconning
2013
Livonia Clarenceville (Philip Horowitz)
Ishpeming
2012  Fremont (Dan Moon) Corunna
2011 Ann Arbor Gabriel Richard (Bob Goike) Birch Run
2010 Caro (Rodney Hood) St. Clair Shores South Lake
2009 Iron Mountain (Ron Tomassoni) Vandercook Lake
2008

Bay City All Saints (Tim Bauer)

Sandusky
2007 New Haven (Marty Alwardt) Essexville-Garber
2006

Bay City All Saints (Tim Bauer)

New Haven

DIVISION 4

Year Champion (Coach) Runner-Up
2014  Jonesville (Matt Molinaro) Ithaca
2013
Riverview Gabriel Richard (Bob Stempien)
East Jackson
2012  Rogers City (Brian Bannasch)  Jonesville
2011 Grass Lake (Tres Smith) St. Louis
2010 St. Charles (Mark Faupel) Rogers City

CLASS A

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
2005

Sterling Heights Stevenson (Tom Stockton)

Sterling Heights
2004  Hudsonville (Paul Bentley) Sterling Heights

CLASS B

Year Champion (Coach) Runner-Up
2005 Bay City John Glenn (Craig Block & Dave Kowalski) Trenton
2004 Hudsonville Unity Christian (Scott Wesseldyke) Bangor John Glenn

CLASS C-D

Year Champion (Coach) Runner-Up
2005

Sandusky (Roger Wrathell)

Bay City All Saints
2004 Traverse City St. Francis (Bernard Bossert) Rogers City