Track & Field Champions - 1940s

CLASS A
1949
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Don Schieswohl Saginaw Arthur Hill 54-0 1/2
Pole vault Gerald Embury Battle Creek Central 11-6*
Pole vault Jim Bonney Jackson 11-6*
Pole vault Tom Reynolds Pontiac Central 11-6*
Mile Ray Palmer Jackson 4:34.3
Medley relay Dick Gnirs, Nathan Taylor,
Dick Conley, Gaylord Nelson
Saginaw 2:33.7
Long jump Warren Keyes Saginaw 21-5 3/4
High jump Milton Mead Bay City Central 6-2
880 relay Gaylord Nelson, Ray Garrett,
Bill Conley, Jim Ellis
Saginaw 1:31.6
200 hurdles Sylvester Collins Flint Northern :22.7
120 hurdles Leonard Porterfield Saginaw Arthur Hill :15.5
880 Joe Host Grand Rapids Catholic Central 2:01.0
880 Don Douglas Ann Arbor 2:03.1
440 James Ellis Saginaw :50.5
440  Kenneth Jones  Grand Rapids Ottawa Hills :51.2 
220 William Baxter Dearborn Fordson :22.6
100 William Baxter Dearborn Fordson :10.2

1948
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Tom Johnson Muskegon Heights 54-4 3/4
Pole vault Ray Marshall Monroe 11-8*
Pole vault Phil Daubert Saginaw Arthur Hill 11-8*
Mile Tom Goretzka Battle Creek Central 4:39.3
Medley relay Dick Silverthorn, Nello Burnett,
Gary Reakes, Stan Weber
Benton Harbor 2:34.5
Long jump Warren Keyes Saginaw 22-4 1/2
High jump Bill Ware Battle Creek Central 5-9 3/4*
High jump Milt Mead Bay City Central 5-9 3/4*
High jump Dick Tunney Saginaw Arthur Hill 5-9 3/4*
880 relay Ray Garrett, Bob St. John,
Jim Ellis, Bill Conley
Saginaw 1:32.9
200 hurdles Richard Henson Dearborn :22.6
120 hurdles Rollie Hanson Saginaw Arthur Hill :15.4
880 Jim Kepford Muskegon 2:02.0
880  Bob Parsons Saginaw  2:02.2
440 Bob Hensman Wyandotte :50.3
440  Oscar Ingram Flint Central :51.6
220 Terry Nulf Kalamazoo Central :23.0
100 Richard Henson Dearborn :10.2

1947
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put K.D. McKinnon Saginaw 52-5 3/4
Pole vault Bob Nagle Lansing Eastern 11-10
Mile medley Jim Bond, Glenn Webb,
Ray Garrett, Bob Parsons
Saginaw 3:49.2
Mile Tom Goretzka Battle Creek Central 4:37.7
Long jump Tim Keyes Saginaw 22-3 1/2
High jump Jim Johnson Saginaw 5-11 3/4
880 relay Russell Newton, Robert Foley,
Jack Rose, Al Rasikas
Grand Rapids Creston 1:34.1
200 hurdles Marvin Cichowski Saginaw :22.6
120 hurdles Frank Allen Flint Northern :15.3
880 Jim Kepford Muskegon 2:00.6
880  Leon Malone Flint Central 2:04.0
440 Jack Rose Grand Rapids Creston :51.4
440  Bill Conley  Saginaw :52.2
220 Art Ingram Flint Central :22.2
100 Art Ingram Flint Central :10.1

1946
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put K.D. McKinnon Saginaw 47-10 7/8
Pole vault Arnold Smith Alpena 11-1 1/2
Mile Wilson Gay Midland 4:38.5
Long jump Jesse Thomas Flint Central 21-4 1/2
High jump Bob Bradley Battle Creek Central 6-1
880 relay Jim Blenkhorn, Vern Revell,
Darrell Byers, Marvin Chicowski
Saginaw 1:34.4
200 hurdles Marvin Cichowski Saginaw :23.6
120 hurdles Jesse Thomas Flint Central :15.4
880 Ed Draugelis Grand Rapids Catholic Central 2:03.3
880  Jim Kepford Muskegon 2:05.3
440 Bill Griggs Dearborn :52.7
440  Bob Werner  Muskegon Heights :53.1
220 Bill Hervey Saginaw Arthur Hill :24.0
100 John Fleming Lansing Eastern :10.4

1945
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Bill Cordell Owosso 46-9
Pole vault Bill Bridges Pontiac Central 11-4 1/2
Mile Wilson Gay Midland 4:37.5
Long jump Jesse Thomas Flint Central 21-11 1/4
High jump Ted Judson Ann Arbor 5-10 3/4*
High jump Bob Bradley Battle Creek Central 5-10 3/4*
880 relay Jim Blenkhorn, Darrell Byers,
Marvin Cichowski, Jim Hickey
Saginaw 1:32.7
200 hurdles Ben DeVette Muskegon :23.1
120 hurdles Amien Carter Saginaw :15.5
880 Wilbert Beattie Grand Rapids South 2:02.3
880  Don Makielski  Ann Arbor 2:02.7
440 Bill Griggs Dearborn :51.7
440  Augustine Deruy  Hazel Park :52.6
220 Owen Jackson Flint Central :22.3
100 Owen Jackson Flint Central :10.0

1944
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Dick Rifenburg Saginaw Arthur Hill 46-11
Pole vault Jack Hampton Battle Creek Central 11-9
Mile Dick Dombos Kalamazoo Central 4:37.5
Long jump Archie England Grand Rapids South 21-4 1/2
High jump Jack Hampton Battle Creek Central 5-8 1/2*
High jump Pete Van Henennamm Grand Rapids Central 5-8 1/2*
High jump Dick Rifenburg Saginaw Arthur Hill 5-8 1/2*
High jump George Osborn Saginaw Arthur Hill 5-8 1/2*
880 relay Frank Waljewski, Jerry Bockheim,
Dan O'Hearn, Robert Vandenberg
Grand Rapids Catholic Central 1:34.6
880 Donald Knapp Battle Creek Central 2:03.6
880  Charles Hackley Kalamazoo Central 2:05.4
440 Jim Morrish Ferndale :52.7
440  Herb Speerstra Saginaw :53.4
220 Bud Elve Grand Rapids Davis Tech :22.6
200 hurdles Garion Campbell Monroe :22.8
120 hurdles Garion Campbell Monroe :15.2
100 Dean Ousterhaut Saginaw Arthur Hill :10.5

1942
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jim Hunt Jackson 47-7 3/4
Pole vault Forest Naveaux Monroe 12-7 1/2
Mile Rutillo Enzastiga Flint Central 4:37.2
Long jump Bob Whitfield Kalamazoo Central 21-5 1/2
High jump Olin Evans River Rouge 5-11
880 relay Bob Whitfield, Neil Clark,
Dave Wenzel, Bob Rogers
Kalamazoo Central 1:33
880 Gilbert McMickens Kalamazoo Central 2:02.4
880  Frank Olszewski  Grand Rapids Union 2:02.9
440 Bob Howison Midland :52.6*
440 Jim Gibson Pontiac Central :52.6*
220 Bob Rogers Kalamazoo Central :23.2
200 hurdles Horace Smith Jackson :23.0
120 hurdles Bill Hamilton Flint Northern :15.3
100 Bob Rogers Kalamazoo Central :10.5

1941
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Maurice Hofmeister Benton Harbor 47-9 1/4
Pole vault Forest Naveaux Monroe 12-0
Mile Al Whener Monroe 4:35.3
Long jump Bert Copeland Benton Harbor 22-2 1/2
High jump Cliff Fielder Flint Northern 5-10
880 relay Willie Moore, Harvey Akright,
Ed Peppel, Bert Copeland
Benton Harbor 1:32.9
880 John Bultema Muskegon 2:02.8
880  Gilbert McMickens Kalamazoo Central 2:04.3
440 William Cave Monroe :51.6
440  Nathan Howison Midland :51.8
220 Bert Copeland Benton Harbor :22.8
200 hurdles Russell Reader Dearborn :23.2
120 hurdles Horace Smith Jackson :14.6
100 Bert Copeland Benton Harbor :10.0

1940
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Robert Smith Battle Creek Central 47-8 3/4
Pole vault Samuel Calvert Hazel Park 12-0*
Pole vault Jim Naveaux Monroe 12-0*
Mile Rex Woolsey Jackson 4:30.8
Long jump Bert Copeland Benton Harbor 22-1 1/2
High jump George Rich Battle Creek Central 5-9*
High jump Ed Murphy Pontiac Central 5-9*
880 relay Bill Brewer, Matt Woods,
Teddy Wilson,Eugene Ketchum
Battle Creek Central 1:32.6
880 Harold Carpenter Royal Oak 1:59.0
880  Robert Earl Betts Lansing Eastern 2:04.2
440 Fred Swanton Mt. Clemens :51.2
440  Jack Doran Grand Rapids South :51.8
220 Bert Copeland Benton Harbor :21.9
200 hurdles Russell Reader Dearborn :22.9
120 hurdles Hezikah Bibbs Flint Northern :15.3
100 Bert Copeland Benton Harbor :10.0

CLASS B
1949
Event Individual Champion School Time/Distance
Pole vault Rollie McGinnis Birmingham 11-7 1/2
Mile Cliff Poehlman Niles 4:41.0
Medley relay Eric Helzer, Jere McMillin,
Bob Folin, Sandy Gruber
Birmingham 2:33.4
Long jump Dave Hill Ypsilanti 22-1 3/4
High jump David Heinzman Plymouth 6-0
880 relay Joel Ross, Jere McMillin,
Rollie McGinnis, Bob Folin
Birmingham 1:33.7
49-8 1/2 Dick Fisher Trenton  
200 hurdles Dave Hill Ypsilanti :22.7
120 hurdles Dave Hill Ypsilanti :14.9
880 Morris Tubbergen Fremont 2:05.0
880  Eugene Sowles Coldwater 2:05.2
440 Merle Rewalt Allegan :53.5
440  Bob Dunn South Haven :54.0
220 Bob Folin Birmingham :23.5
100 Elmer McKinney Ecorse :10.4

1948
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Gary Walters Battle Creek Lakeview 47-9
Pole vault Arthur Ott Adrian 11-5 1/4*
Pole vault Jim Wagenschutz Plymouth 11-5 1/4*
Mile Eugene Seidl Ypsilanti 4:32.8
Medley relay Wardell Gilliam, Stan Stefanick,
Alfred Driscoll, Wallace Salisbury
River Rouge 2:38.1
Long jump Harold Martin Alma 21-7 3/4
High jump David Hill Ypsilanti 5-11
880 relay Dave Hill, Russell VanSlyke,
Lawrence Perry, Normal Walker
Ypsilanti 1:34.6
200 hurdles Harold Martin Alma :23.1
120 hurdles David Hill Ypsilanti :16.2
880 Dale Boyd Fremont 2:03.3
880  Chuck Franks Fenton 2:05.4
440 Mark Thompson Niles :53.1
440 Bob Parks Howell :54.1
220 Charles Roland South Haven :23.7
100 Charles Roland South Haven :10.5

1947
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Dick Groves Birmingham 46-5 1/2
Pole vault Leon McGowen Fremont 11-3
Mile medley William Ward, Robert Morris,
John Schneider, William Behenke
Marshall 3:51.9
Mile George Howe Fenton 4:37.4
Long jump Tom Mitchell Adrian 21-4 3/4
High jump Thomas Knoll Niles 5-11*
High jump David Hill Ypsilanti 5-11*
880 relay Bill Yarborough, Ben Cook,
James Bibbs, Ulysses Rogers
Ecorse 1:35.5
200 hurdles Ralph Brown Redford Union :23.1
120 hurdles Bob Shults Alma :15.4
880 Chuck Franks Fenton 2:04.4
880  Dale Boyd Fremont 2:04.6
440 Jack Phister Birmingham :50.9
440 Wardell Gilliam River Rouge :51.4
220 Robert Branch Hastings :22.5
100 Ray Branch Hastings :10.4

1946
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put George Smith Wayne Memorial 48-4 3/4
Pole vault Bob Sullivan Belleville 11-1 7/8
Mile George Howe Fenton 4:36.6
Long jump Sam Mitchell Adrian 19-9 1/4
High jump Howard McCants River Rouge 5-7 5/8
880 relay Bill Yarbrough, Andrew McKinney,
Rufus Underwood, Ulysses Rogers
Ecorse 1:35.9
200 hurdles Ralph Brown Redford Union :24.5
120 hurdles Doug White Charlotte :15.9
880 Herb Kebschull St. Joseph 2:04.8
880  Carl Lemcool Traverse City 2:06.3
440 Jack Phister Birmingham :53.0
440 Lee Walker Hillsdale :55.3
220 Ulysses Rogers Ecorse :23.6
100 Ulysses Rogers Ecorse :10.7

1945
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put George Smith Wayne Memorial 46-0
Pole vault Bob Sulliman Belleville 11-5 1/4
Mile Russ Gabier Cadillac 4:38.7
Long jump Jerry Kalke St. Joseph 21-8 3/4
High jump Tom Dolan Hastings 5-7 1/2
880 relay Jim Miller, Don Kranenberg,
Bob Lee, Bob Swain
East Grand Rapids 1:33.0
200 hurdles Bill Bair Ypsilanti Roosevelt :23.4
120 hurdles Keith Gundrum Ypsilanti Roosevelt :15.8
880 Herb Kebschull St. Joseph 2:04.0
880  Don Thaden East Lansing 2:04.5
440 Burt Lankhorst Fremont :52.1
440 Gerald Connoly Ypsilanti Roosevelt :53.1
220 Bob Swain East Grand Rapids :21.8
100 Bob Swain East Grand Rapids :9.9

1944
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Dick Lee Ypsilanti 45-5 3/4
Pole vault Bob Sulliman Belleville 11-3
Mile Vernon Pearson St. Joseph 4:46.5
Long jump Emil Carlstrom Berkley 19-9 1/2
High jump Harold Townsend Hastings 6-0 3/4*
High jump Tom Dolan Hastings 6-0 3/4*
880 relay Jim Miller, Don Krannenberg,
Bob Lee, Bob Swain
East Grand Rapids NT
880 Don Arnold Niles 2:05.0
880  Joe Pray Charlotte 2:05.7
440 Earl Martin Cadillac :53.2*
440 Stan Van Gilder Niles :53.2*
220 Bob Swain East Grand Rapids :22.3
200 hurdles Fred Wolters Ypsilanti :24.1
120 hurdles Clyde Hoag South Haven :16.3
100 Bob Swain East Grand Rapids :10.3

1942
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Ed Vanderly Traverse City 47-4
Pole vault Fred Zoellin Birmingham 11-6 1/4
Mile William Holloway Mt. Morris 4:37.8
Long jump Fred Bowman Fremont 21-6 1/4
High jump Bill Dale Wayne Memorial 6-2
880 relay Stan Peterson, Bob Murray,
Joe Armstrong, Jack Steelman
Birmingham 1:34.7
880 Robert Price Belding 2:05.7
880  Lewis Jeffries  Niles 2:07.0
440 Harold Short Melvindale :53.4
440  Tom Kennedy Niles :54.3
220 Jack Steelman Birmingham :23.4
200 hurdles Jack Wagner Hastings :24.6
120 hurdles Bob Blakely Milford :15.9
100 Jack Steelman Birmingham :10.8

1941
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Harold Oehmke East Detroit 47-9 1/2
Pole vault Roy Dygert East Lansing 12-0 1/4
Mile Russell Bradley Charlotte 4:32.7
Long jump Clay Cochrane Niles 20-10
High jump Bill Dale Wayne Memorial 5-10 1/2
880 relay Andrew Clark, John Burgess,
Melvin Detwiler, Terry Carey
Mt. Pleasant 1:34.1
880 Albert Bailey South Haven 2:02.0
440 Melvin Detwiler Mt. Pleasant :51.5
440  Charles Betts East Grand Rapids :54.0
220 Bo Miller East Lansing :22.9
200 hurdles Harold Roberts Three Rivers :23.8
120 hurdles Leslie Murphy Ionia :15.8
100 Bo Miller East Lansing :10.4

1940
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Harold Oehmke East Detroit 46-9 1/2
Pole vault Robert Price Belding 11-6*
Pole vault Douglas Prough Plymouth 11-6*
Mile Ralph Brackrog Mt. Morris 4:28.2
Long jump Jim Barbour East Lansing 20-6 1/2
High jump Ed Geisler Dowagiac 5-9 1/2
880 relay Fred Bowman, Howard Deters,
Dave Jackson, Walter Derby
Fremont 1:34.7
880 Melvin Detwiler Mt. Pleasant 2:03.4
880  Robert Price Belding 2:04.7
440 Phil Hanson Alma :51.3
440  Clare Chandler Allegan :51.6
220 Walter Derby Fremont :22.7
200 hurdles Warren Hart Mt. Morris :23.0
120 hurdles Ray Meredith Melvindale :15.5
100 Walter Derby Fremont :10.3

CLASS C
1949
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Joe Hovanesian Okemos 45-8
Pole vault John Kinnane Lansing Everett 11-6 1/2*
Pole vault Jack Kelley St. Clair Shores South Lake 11-6 1/2*
Mile Philip Kavanaugh Kalamazoo St. Augustine 4:41.0
Medley relay Jon Parrish, Bill Durkee,
Allen Pardoe, Tom Payette
East Grand Rapids 2:38.3
Long jump Jack Goodridge Dundee 21-7 1/4
High jump Alex Andrulis Hart 5-11 1/2
880 relay Karl Newman, Bill Durkee,
Allen Pardoe, Jim Chamberlain
East Grand Rapids 1:35.4
220 Hubert Mead Dundee :23.4
200 hurdles Jack Goodridge Dundee :23.5
120 hurdles Jack Goodridge Dundee :15.0
880 David McLaughlin East Grand Rapids 2:06.3
880  Wesley Baxendale St Clair Shores South Lake 2:07.1
440 Dave Hickman Ypsilanti Roosevelt :51.7
440  Karl Newman East Grand Rapids :54.1
100 Peter Coll Detroit St. Rose :10.9

1948
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Bob Carey Charlevoix 54-7 1/2
Pole vault Paul Hemenger Algonac 11-4
Mile Mel Sharrar St. Louis 4:40.9
Medley relay Jack Formsma, Glen Marema,
Elmer Kuipers, Dick Holmgren
Wyoming Lee 2:38.1
Long jump Bob Black St. Clair Shores Lake Shore 21-3 1/2
High jump Alex Andrulis Hart 5-10 1/4
880 relay Karl Newman, Bill Durkee,
Charles Webber, Alan Pardoe
East Grand Rapids 1:34.2
200 hurdles Glen Rowe Ypsilanti Lincoln :23.4
120 hurdles Richard Corbat Oxford :15.8
880 Arlue Moore St. Clair Shores Lake Shore 2:06.3
880  Wesley Baxendale St. Clair Shores South Lake 2:08.7
440 Karl Newman East Grand Rapids :53.7
440 Dave Hickman  Ypsilanti Roosevelt :55.3
220 Dave Boland East Grand Rapids :23.0
100 Ron Willett St. Clair Shores South Lake :11.1

1947
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put John Koczman Milan 51-9 1/2
Pole vault Eugene Burch Romulus 11-1
Mile medley Jack Formsma, Elmer Kuipers,
Richard Timmer, Glenn Marema
Wyoming Lee 3:58.8
Mile Mel Sharrar St. Louis 4:45.4
Long jump Richard Donovan Paw Paw 20-1
High jump Robert Eggleston East Jackson 5-10 3/4*
High jump Carl Carrington Paw Paw 5-10 3/4*
880 relay Jerry Connolly, Don Vest,
Emil Blair, Clark Pester
Ypsilanti Roosevelt 1:38.1
200 hurdles Glen Rowe Ypsilanti Lincoln :23.0
120 hurdles Al Dorow Imlay City :15.7
880 William Joliffe Charlevoix 2:04.8
880  Howard Camfield Grand Rapids Wyoming Park 2:08.3
440 Keith Van Duzen Belding :52.4
440  Dick Holmgren Grand Rapids Lee :54.3
220 Gerald Vredevelt Grandville :23.0
100 Victor Tate Paw Paw :10.4

1946
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Bill Chesquera Grosse Pointe Liggett 46-6 3/4
Pole vault Al Dorow Imlay City 11-0 1/4
Mile Allen Hosler Milan 4:35.6
Long jump Bob Fancett Rockford 20-5 7/8
High jump Tom Coates Ann Arbor University High 5-5 3/4*
High jump Al Jones Morenci 5-5 3/4*
High jump Dick Grubbs Wyoming 5-5 3/4*
880 relay Jerry Connolly, Clark Pester,
Don Vest, Keith Gundrum
Ypsilanti Roosevelt 1:37.0
200 hurdles Orin Schultz Romulus :24.2
120 hurdles Keith Gundrum Ypsilanti Roosevelt :15.8
880 Don Krannenberg East Grand Rapids 2:05.4
880  Corliss Keehn Evart 2:07.9
440 Dick Capela Wyoming :53.2
440 Gerald Connoly  Ypsilanti Roosevelt :54.3 
220 Keith Gundrum Ypsilanti Roosevelt :24.0
100 Art Marschner Grosse Pointe Liggett :10.7

1945
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Roy Dornbos Comstock Park 46-2 5/8
Pole vault Harold Phillips Corunna 10-8 1/2
Mile Allen Hosler Milan 4:37.1
Long jump Luther Butler Romulus 20-5 1/2
High jump Donald Meyers Algonac 5-8 3/4
880 relay Richard Green, John Williams,
James Mahon,Joe Banks
St. Clair Shores Lake Shore 1:35.2
200 hurdles Wallace Johnson Romulus :24.0
120 hurdles Wallace Johnson Romulus :15.7
880 Art Snyder Grandville 2:04.0
880  Stan Johnson Grand Rapids Lee 2:08.0
440 Vernon MacKenzie Fowlerville :53.8
440 Earl Baldwin Tecumseh :54.7
220 Joe Banks St. Clair Shores Lake Shore :22.7
100 Joe Banks St. Clair Shores Lake Shore :10.3

1944
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Deane Dingman Fowlerville 41-11 1/2
Pole vault Don Lester Algonac 10-3*
Pole vault Al Snyder Grandville 10-3*
Mile John Klever Grant 4:35.1
Long jump N.J. Hanks Marysville 20-9 3/4
High jump Laurence DeCou Marine City 5-4 3/4*
High jump Duane Formsma Wyoming 5-4 3/4*
880 relay Howard Tanner, Joe Banks,
George Starling, Richard Green
St. Clair Shores Lake Shore 1:36.6
880 Tom Dickinson Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 2:05.9
880  Charles Herrington  Bad Axe 2:09.6
440 Morton Pritchard Evart NT
440 Ted Wisner Grandville NT
220 Joe Banks St. Clair Shores Lake Shore :22.7
200 hurdles Bill Bair Ypsilanti Roosevelt :24.1
120 hurdles Duane Formsma Wyoming :16.3
100 Marvin Grostick Fowlerville :10.5

1942
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Stan Bocek Corunna 48-6 1/2
Pole vault Jay DeCou Marine City 11-7 1/2
Mile Wardell Lyke Mesick 4:38.5
Long jump Fred Johnson Grandville 21-9 1/4
High jump Fred Johnson Grandville 5-7
880 relay Miguel Suarez, John Gault,
Bob Jamison, George Brown
Ann Arbor University High 1:34.6
880 Dick Meldrum Ypsilanti Roosevelt 2:07.2
880  Vernon Ward  Mesick 2:09.1
440 Ted Wisner Grandville :53.5
440  Bob Frentheway  Imlay City :55.3
220 Richard Holland Comstock Park :23.9
200 hurdles George Brown Ann Arbor University High :23.6
120 hurdles John Gloseque Imlay City :16.1
100 Richard Holland Comstock Park :10.6

1941
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Stan Bocek Corunna 49-2
Pole vault Donald Mortemore Lambertville 11-3 1/2
Mile Harold Flynn Flint Hoover 4:37.6
Long jump Don Harm St. Clair Shores South Lake 21-0 1/4
High jump Seth Smith Frankfort 5-8*
High jump Blaine Cooper Marine City 5-8*
High jump Tom Paton Okemos 5-8*
High jump Verl Harris St. Clair Shores Lake Shore 5-8*
High jump Francis Coen St. Clair Shores Lakeview 5-8*
880 relay Art Willett, Don Knight,
Don Harm, Henry Tomei
St. Clair Shores South Lake 1:34.7
880 Donald Kahler Imlay City 2:05.3*
880 Dick Meldrum Ypsilanti Roosevelt 2:05.3*
440 Francis Miskokomon Algonac :51.4
440  Henry Tomei St Clair Shores South Lake :52.9
220 Bill Squires Milan :23.1
200 hurdles Tom Ward Imlay City :23.8
120 hurdles Don Harm St. Clair Shores South Lake :16.0
100 Dan Adcock Holt :10.5

1940
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Stan Bocek Corunna 45-7 1/2
Pole vault Jay DeCou Marine City 11-6
Mile Ralph Golding Keego Harbor 4:39.9
Long jump John Hellyer Glen Arbor Leelanau 20-9 1/4
High jump George Brown Ann Arbor University High 5-7 1/2
880 relay Albert DeVoogd, Glen Haney,
Ed Steffens, Richard Holland
Comstock Park 1:35
880 Max Whitetree Flint Hoover 2:02.1
880  John Stoutjesdyke East Grand Rapids 2:04.1
440 Stanley Porter Morenci :52.1
440 Don Harris Corunna :53.0
220 Frank Lee East Grand Rapids :22.4
200 hurdles Harold Dugan Romulus :23.4
120 hurdles Lawrence Beckman Shelby :15.6 (wind-aided)
100 Frank Lee East Grand Rapids :10.4

CLASS D
1949
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Sig Molenkott Galien 43-4
Pole vault Woods Proctor Bloomfield Hills 9-11*
Pole vault Arlan Heise Woodland 9-11*
Mile George Corcoran Mt. Morris St. Mary 4:46
Medley relay Harold Miller, Elm Reed,
Elwin Purchase, Eddie Slatowski
Luther 2:42.3
Long jump Gaylord Snyder Vestaburg 20-9
High jump Monroe Dial Michigan School for the Deaf 5-10 1/2
880 relay Charles Allen, Gene Ramberg,
Monroe Dials, Dick Ewald
Michigan School for the Deaf 1:38.8
880 Robert Arend Baroda 2:09.7
440 Berend Veneklassen Three Oaks River Valley :53.4
440  Sig Mollenkott Galien :55.1
220 Ancil Rodgers Benton Harbor St. John :23.9
200 hurdles Gaylord Snyder Vestaburg :23.6
120 hurdles Gaylord Snyder Vestaburg :16.3
100 Ancil Rodgers Benton Harbor St. John :10.7

1948
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Roland Moore Michigan School for the Deaf 43-2 1/2
Pole vault Bill Reese Galien 10-0*
Pole vault Nole Noggle Galien 10-0*
Mile Ivan Davis Merrill 4:44.9
Medley relay Harold Miller, Elwin Purchase,
Elin Reed, Eddie Slaktowski
Luther 2:47.2
Long jump Forrest Bass Bath 20-6
High jump Dick Miner Bloomfield Hills 5-9 1/2
880 relay Jack MacGregor, Richard Blake,
Dick Miner, Richard Pohl
Bloomfield Hills 1:36.5
200 hurdles Dick Miner Bloomfield Hills :24.8
120 hurdles Dick Miner Bloomfield Hills :17.2
880 Robert Arend Baroda 2:11.6
440 Morris Hughes Michigan School for the Deaf :55.3
440  Frank Hamlin Vestaburg :56.2
220 Bob Hocker Benton Harbor St. John :23.5
100 Bob Hocker Benton Harbor St. John :10.8

1947
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put John Wittboldt Grosse Ile 43-3 1/4
Pole vault Bill Reese Galien 11-3
Mile medley Gunnels, Lord, Carlson, Dockery Flint Utley 4:03.7
Mile Junior Dongoille St. Joseph Lake Michigan Catholic 4:46.8
Long jump Morris Hughes Michigan School for the Deaf 19-10 1/2
High jump Bill Reese Galien 5-7
880 relay Arend, Schedler, Arend, Gast Baroda 1:38.8
200 hurdles Dick Miner Bloomfield Hills :24.5
120 hurdles Daniel Haven Hemlock :16.0
880 Bill Golden St. Joseph Lake Michigan Catholic 2:08.2
440 Rolland Burwell Baldwin :55.9
220 Don Gast Baroda :24.1
100 Stephan Nykos Grosse Ile :10.9

1946
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Gordon Allison Baldwin 41-7 3/4
Pole vault Bill Reese Galien 9-9
Mile Ed LaPointe Baldwin 5:04
Long jump Don Plonta Bay Port 19-1 3/4
High jump Don Plonta Bay Port 5-7
880 relay Tony Hudecek, Caesar Bladecki,
Melvin Brow, Arlon Dennison
Michigan School for the Deaf 1:40.9
200 hurdles Dick Miner Bloomfield Hills :25.7
120 hurdles Dan Haven Hemlock :17.7
880 Ralph Unruh Baroda 2:11.0
880  Fred Minor Michigan School for the Deaf 2:12.3
440 Don deFord Stevensville :57.9
220 Arlon Dennison Michigan School for the Deaf :24.1
100 Arlon Dennison Michigan School for the Deaf :10.6

1945
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Arlon Dennison Michigan School for the Deaf 40-0 1/2
Pole vault Bill Roka Michigan School for the Deaf 10-2*
Pole vault Don Bartz Stevensville 10-2*
Mile Allan Stone Whitehall 5:00.5
Long jump Benny Osborne Benton Harbor St. John 20-2 3/4
High jump Bob Murphy Benton Harbor St. John 5-2 1/2*
High jump Leonard Pickering Bloomfield Hills 5-2 1/2*
High jump Robert Brown Bloomfield Hills 5-2 1/2*
High jump Harry Lintner Galien 5-2 1/2*
High jump Don Bartz Stevensville 5-2 1/2*
880 relay Tony Hudecek, Melvin Brow,
Charles Whitetree, Arlon Dennison
Michigan School for the Deaf 1:39.4
200 hurdles James Ostler Glen Arbor Leelanau :25.0
120 hurdles James Ostler Glen Arbor Leelanau :17.0
880 Ralph Unruh Baroda 2:08.3
440 Charles Whitetree Michigan School for the Deaf :53.2
220 Arlon Dennison Michigan School for the Deaf :23.0
100 Arlon Dennison Michigan School for the Deaf :10.3

1944
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Henry Rolike Lansing Boys Training School 41-3
Pole vault Art Winfield Bloomfield Hills  
Mile Allan Stone Whitehall 5:00.1
Long jump George Wilson Benton Harbor St. John 19-7
High jump Art Arntz Benton Harbor St. John 5-1 7/8
High jump Bob Jackson Glen Arbor Leelanau 5-1 7/8
880 Winner Unknown     
800 relay Paul Odette, Lee Funderburg,
Jack East, Bob Jackson
Glen Arbor Leelanau  
440 Race Hice Lansing Boys Training School :55.4
200 hurdles Paul Odette Glen Arbor Leelanau :24.9
120 hurdles Jack East Glen Arbor Leelanau :17.4
100 Henry Rolike Lansing Boys Training School :10.8

1942
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jack Fitzpatrick Mt. Pleasant Sacred Heart 45-2 1/2
Pole vault Ernest Ware Bear Lake 10-6*
Pole vault Joe Toth Mt. Morris St. Mary 10-6*
Mile Paul Noe Mt. Morris St. Mary 4:57.6
Long jump Melvin Helmbolt McBain 20-7
High jump Ernest Ware Bear Lake 5-3 1/2*
High jump Richard Keck DeWitt 5-3 1/2*
880 relay Lloyd Black, Robert Thulin,
George Catton, Louis LaGro
White Pigeon 1:36.4
880 John Chapman Mt. Morris St. Mary 2:12.6
440 Bob Mosher Michigan School for the Blind :53.0
220 Bob Schepers McBain :24.1
200 hurdles George Wilson Benton Harbor St. John :26.1
120 hurdles Richard Keck DeWitt :17.2
100 Larry Pratt Colon :10.8

1941
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Duane Lord Clayton 41-6 3/4
Pole vault Marlin Roberts Galien 10-3
Mile Edson Carey Onekama 4:45.9
Long jump Rene LaFraniere Mt. Morris St. Mary 20-11 1/4
High jump Jim Lopker St. Joseph Lake Michigan Catholic 5-7 1/2
880 relay George Catton, Jack Eckerle,
Lloyd Black, Dale Gray
White Pigeon 1:37.6
880 Dick Klett Michigan School for the Deaf NT 
440 James Merriman Bear Lake :54.6
220 Wayne Van Patten Litchfield :23.8
200 hurdles Bernard Zeeb Bath :24.5
120 hurdles Orvin Shauver Bath :16.9
100 Bill LaGro White Pigeon :10.6

1940
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Duane McIlquham Pentwater 39-8 1/2
Pole vault Warren Cooper Ida 10-6
Mile Calvin Kelsey Merritt 4:47.9
Long jump Rene LaFraniere Mt. Morris St. Mary 20-4
High jump George Floyd Bloomfield Hills 5-5 1/2*
High jump Dick Klett Michigan School for the Deaf 5-5 1/2*
880 relay Carl Mobley, Wayne Hiar,
William Griswold, Tommy O'Connell
Michigan School for the Deaf 1:37.2
880 John Burgess Albion Starr Commonwealth 2:07.6*
880 Dick Klett Michigan School for the Deaf 2:07.6*
440 William Griswold Michigan School for the Deaf :52.2
440  Leon Brunnell St Joseph Catholic :54.7
220 Edward Kersey Blanchard :23.2
200 hurdles Bernard Zeeb Bath :24.4
120 hurdles Bill Miller Byron :16.9
100 Harold Flynn Copemish :10.7