Track & Field Champions - 1960s


CLASS A

     

1969
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Steve Nelson Battle Creek Central 59-6 3/4
Pole vault Mark Whittaker Flint Southwestern 13-9 3/4
Mile relay Floyd Wells-Charles Fielhauer-Bill Franklin-Bruce Doran Southgate 3:21.7
Mile Steve Danforth Temperance-Bedford 4:16.8
Long jump Roland Garcia Pontiac Central 22-3 3/4
High jump Campy Russell Pontiac Central 6-4
880 relay Carlos Woods-Ken James-John Ware-Darryl Arnold Detroit Mackenzie 1:29.5
2 mile Rick Schott Grosse Pointe North 9:26.4
180 hurdles Charles Langston Flint Central :19.3
120 hurdles John Morrison Redford Union :14.3
880 Kevin Reabe Waterford Kettering 1:52.7
440 Mike Holt Detroit Henry Ford :48.3
220 Marshall Dill Detroit Northern :22.1
100 Ken James Detroit Mackenzie :10.0

1968
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Stu Hanley Lansing Sexton 56-11
Pole vault Larry Biskner Waterford Township 14-6 1/2
Mile relay Marlon Pittman-Clio Turner-Art Small-Danny Hague Ecorse 3:20.5
Mile Gary Harris Kalamazoo Loy Norrix 4:19.0
Long jump Lloyd Hoke Highland Park 23-4 1/2
High jump Russ Carson Flint Central 6-6
880 relay Andrew Johnson-Jessie Wright-Jerry Miller-Eugene Brown Battle Creek Central 1:29.1
2 mile Richard Gross Grosse Pointe 9:19.3
180 hurdles Robert Johnson Pontiac Central :20.2
120 hurdles Robert Johnson Pontiac Central :14.6
880 Roger Cleaver Detroit Kettering 1:53.0
440 Michael Holt Detroit Henry Ford :48.8
220 Herb Washington Flint Central :22.0
100 Herb Washington Flint Central :9.8

1967
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Guillo Catallo East Detroit 59-11 1/2
Pole vault Dave Leitner Grand Haven 14-6 1/2
Mile relay Jim Labelle-Bob Baxter-Neil Marzela-Roger Holtz Birmingham Seaholm 3:22
Mile Ken Hartman Southfield 4:18.2
Long jump Laverne Miller Flint Southwestern 22-10 1/2
High jump Freels Bacon Flint Central 6-8
880 relay Andrew Johnson-Larry Evans-Jessie Wright-Eugene Brown Battle Creek Central 1:28.8
2 mile Ken House Detroit Finney 9:25.3
180 hurdles Bill Tipton Pontiac Central :19.3
120 hurdles Bill Tipton Pontiac Central :13.9
880 John Mock Mt. Clemens 1:53.1
440 Lorenzo Montgomery Detroit Southeastern :48.9
220 Herb Washington Flint Central :22.4
100 Herb Washington Flint Central :10.1

1966
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Doug Yancey Flint Southwestern 59-3 1/4
Pole vault Ron Short Farmington 14-5
Mile relay John Kitchen-Dale Hardeman-Regenald Bradford-Andre Broadlox Detroit Pershing 3:21.6
Mile Jim Love Flint Central 4:19.0
Long jump Ira Russell Detroit Cass Tech 23-3 1/2
High jump Donald Lavalais Pontiac Central 6-6
880 relay Daryl Smith-Al Renick-George McNair-Gary Bosh Flint Southwestern 1:30.3
180 hurdles William Tipton Pontiac Central :19.6
120 hurdles William Tipton Pontiac Central :14.0
880 Tony Knett Detroit Catholic Central 1:55.9
440 Steve Dhue North Farmington :49.3
220 Charles Robinson Detroit Mackenzie :21.5
100 Charles Robinson Detroit Mackenzie :9.8

1965
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Ron Thompson Kalamazoo Central 57-9 3/4
Pole vault Robert Keyes Jackson 13-8
Mile relay John Saddler-Larry Stanfield-Obra Purnell-Ralph  Thomas Detroit Southeastern 3:22.6
Mile Brian Moore Detroit Cass Tech 4:13.4
Long jump Fred Harver Kalamazoo Central 22-5 1/4
High jump Stan Allen Detroit Eastern 6-5 1/4
880 relay Richard Campbell-John Hawkins-James Kimball-Thelbert Jeffries Detroit Northwestern 1:30.0
180 hurdles Len Hatchett Flint Central :19.3
120 hurdles Len Hatchett Flint Central :14.4
880 Pat Wilson Roseville 1:54.2
440 Wally Chany Temperance-Bedford :50.2
220 Thelbert Jeffries Detroit Northwestern :21.6
100 Arnie Williams Battle Creek Central :9.8

1964
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jim Foss Garden City 56-0 3/4
Pole vault Wayne Lambert Saginaw Arthur Hill 13-11 3/4
Mile relay John Saddler-Ralph Thomas-Aaron Thomas-Larry Stanfield Detroit Southeastern 3:28.2
Mile Bob Richards Bloomfield Hills 4:17.3
Long jump Dennis Lamiman Roseville 24-3 (wind asst.)
High jump Ken Dyer Ann Arbor 6-7 3/4
880 relay Henry Patino-Rich Ryals-Les Koren-Tom Smith Lansing Everett 1:30.9
180 hurdles Henry Patino Lansing Everett :18.8
120 hurdles Henry Patino Lansing Everett :14.3
880 Ron Kutschinski East Grand Rapids 1:55.3
440 Rodney Ford Royal Oak Kimball :51.2
220 Arnie Williams Battle Creek Central :21.3
100 Arnie Williams Battle Creek Central :9.8

1963
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jack Harvey Birmingham Seaholm 57-11 1/2
Pole vault Bill Lee Flint Central 13-6
Mile relay Dennis Lugar-Cottrell Poole-Duane Varner-Charles Poindexter Detroit Mackenzie 3:24.5*
Mile relay Rozeal Graves-Andy Johnson-Frank Gause-Cliff Finklea Flint Northern 3:24.5*
Mile Lewis Scott Detroit Eastern 4:13.2
Long jump William Whittaker Flint Southwestern 23-5 3/4
High jump Al Washington Flint Northern 6-5
880 relay Wayne Fisher-Walt Worthy-Mike Thompson-Norm Gottlieb Kalamazoo Central 1:29.5
180 hurdles John Smith Bay City Central :19.2
120 hurdles Ernie Long Flint Central :14.2
880 Walt Wilson Dearborn Heights Robichaud 1:53.3
440 George Wesson Detroit Southeastern :49.0
220 William Raynor Niles :21.4
100 Wilbur Johnson Flint Northern :9.8

1962
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Bill Yearby Detroit Eastern 54-9 1/2
Pole vault Dick Wells Grand Rapids Ottawa Hills 13-1 1/4
Mile relay Jerry McCabe-Ron Voightritter-Don Voightritter-Richard Gordon Redford Thurston 3:28.1
Mile Louis Scott Detroit Eastern 4:17.4
Long jump Bob Barnett Flint Central 21-10 3/4
High jump Al Washington Flint Northern 6-0 1/2
880 relay Ed Johnson-Willie Buck-Cliff Finkles-Dalton Kimble Flint Northern 1:31.1
180 hurdles Gerry Cerulla Wyandotte :19.9
120 hurdles Gerry Cerulla Wyandotte :14.5
880 Theodosis McBurrows Detroit Mumford 1:57.9*
880 George Thomas Grosse Pointe 1:57.9*
440 Larry Page Monroe :49.7
220 Dalton Kimble Flint Northern :22.1
100 John Parham Muskegon Heights :10.0

1961
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Bradell Pritchett Pontiac Central 60-4 3/4
Pole vault Roger Mason Birmingham Seaholm 12-6*
Pole vault William Schnarr Lansing Everett 12-6*
Pole vault Tony Giarmo Monroe 12-6*
Pole vault Mickey Pickel Muskegon 12-6*
Mile relay Dick Fenske-Alan Johnson-Dick Schulz-Bob Carpenter Grand Rapids Ottawa Hills 3:26.1
Mile Mike Kaines Waterford 4:30.8
Long jump Bob Barnett Flint Central 21-10 1/2
High jump Al Washington Flint Northern 6-0*
High jump Jim Worthy Kalamazoo Central 6-0*
880 relay Dennis McGee-Huey Edwards-Ed Johnson-Dalton Kimble Flint Northern 1:30.3
180 hurdles Al Franklin Flint Southwestern :19.7
120 hurdles Joe Falls Waterford :14.6
880 John Shaw Flint Central 1:57.2
440 Huey Edwards Flint Northern :50.2
220 Dorie Reid Ferndale :22.1
100 Dorie Reid Ferndale :9.9

1960
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Bradell Pritchett Pontiac Central 59-5 3/4
Pole vault Joe Baldy Monroe 12-9
Mile Mac Poll Lansing Sexton 4:33.7
Medley relay Mike Sigman-Tom Pasco-Tom Hornicks-Jerome Winston Muskegon Catholic Central 2:31.7
Long jump Steve Jacobson Birmingham  
High jump Al Ammerman Dearborn 6-4 9/16
880 relay Jim Hodo-Hue Edwards-J.B. Elzy-Maurice Pea Flint Northern 1:32.8
180 hurdles Joe Mason Saginaw Arthur Hill :19.0 (wind-aided)
120 hurdles Leon Prentis Pontiac Central :15.0
880 Bob Fulcher Hazel Park 1:59.4
440 Steve Meyer Berkley :51.4
220 Maurice Pea Flint Northern :21.3 (wind-aided)
100 Maurice Pea Flint Northern :9.8

     


CLASS B      

1969
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Joe Connell Muskegon Catholic Central 54-8
Pole vault Dave Boyer Fremont 14-1 3/4
Mile relay Oscar Studdard-Carl Jones-Bob Hernandez-Art Samil Ecorse 3:25.1
Mile James Anglin Richland Gull Lake 4:23.9
Long jump John DeJonge Grand Rapids Christian 22-5 3/4
High jump Brad Miller Sturgis 6-5 1/2
880 relay Ron Trotter-Darryl Stallworth-Ellis Felton-Oscar Studdard Ecorse 1:31.7
2 mile Jerry Sinkel Detroit St. Anthony 9:32.9
180 hurdles Tim Drumbeller Riverview :20.1
120 hurdles Tim Drumbeller Riverview :14.2
880 Ron Cool Grand Rapids Northview 1:57.5
440 Art Small Ecorse :50.0
220 Bill White Dowagiac :22.6
100 Frank Bennett Oscoda :9.8

1968
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Bob Frye Vassar 55-10 1/4
Pole vault Ron Gloetzner Northville 13-7
Mile relay Bob Grosema-Chris Marchand-Joe Day-Eddie Edwards Grand Rapids Central 3:27.6
Mile Ron Cool Grand Rapids Northview 4:30.0
Long jump Clarence Ellis Grand Rapids Central 23-1 1/2
High jump Ron DeVries Erie Mason 6-3
880 relay Al Henderson-Jeff Sinclair-James Carruthers-Al Jones Detroit East Catholic 1:31.3
2 mile Paul Baldwin Burton Bendle 9:40.4
180 hurdles Mike Whitfield Kalamazoo Hackett :19.3
120 hurdles Mike Whitfield Kalamazoo Hackett :14.6
880 Steve Freeze Three Rivers 1:55.8
440 Al Henderson Detroit East Catholic :50.1
220 Les Warren Coloma :22.1
100 Al Miller Niles Brandywine :10.1

1967
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Dave Purifoy Ecorse 57-0 1/2
Pole vault Rich Good Montrose 13-1
Mile relay Leslie Hric-Art Small-Cleo Turner-Dan Haig Ecorse 3:23.7
Mile Ron Strong Detroit Lutheran West 4:19.1
Long jump Gordon Wood Detroit Lutheran West 22-10 1/2
High jump Larry Tyler Detroit Cathedral 6-3
880 relay Charles Griffin-Eric George-Art Small-Dewayne Gardner Ecorse 1:31.7
2 mile Norman Cepela Wyoming Rogers 9:48.2
180 hurdles Wayne Hartwick Erie Mason :19.9
120 hurdles Stan Hawthorne Ecorse :14.5
880 Larry Reese Holly 1:58.8
440 Al Henderson Detroit St. Charles :51.6
220 John Schneider Marshall :22.1
100 John Schneider Marshall :10.1

1966
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Mike Lantry Oxford 54-7 1/4
Pole vault Bill Bekkering Fremont 13-6
Mile relay Gary Abell-Art Hoffman-Paul Cooke-Rich Stevens Dearborn Heights Riverside 3:25.1
Mile Ron Strong Detroit Lutheran West 4:21.1
Long jump Paul Schneider Harper Woods Lutheran East 21-5
High jump Eric Jackson Mt. Clemens Clintondale 6-2
880 relay Ed Randle-Bruce Hunter-Warren Craig-Craig Tallberg Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 1:31.0
180 hurdles Rich Elasser Dexter :19.9
120 hurdles Malvin Allen Romulus :15.0
880 Rich Stevens Dearborn Heights Riverside 1:54.8
440 Gary Gleton Ecorse :51.8
220 John Schneider Marshall  
100 Ed Randle Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood :10.2

1965
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Robert Johnson Vassar 58-5 1/2
Pole vault Mike May Vassar 13-2
Mile relay Allen Walker-George Miles-Ron Lane-Eric Peterson River Rouge 3:28.6
Mile Steve Bishop Vicksburg 4:22.8
Long jump Pat Howard Albion 21-7 1/4
High jump Jim Miller Sturgis 6-5
880 relay Chester Wright-Will Wright-Eugene Wilson-Clarence Sabbath River Rouge 1:32.1
180 hurdles Jim Seymour Royal Oak Shrine :20.2
120 hurdles Walter Thomas Ecorse :15.0
880 Ron Kutschinski East Grand Rapids 1:53.8
440 Eric Peterson River Rouge :50.2
220 Jim Wood Mt. Morris :23.0
100 Clarence Sabbath River Rouge :10.5

1964
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Bob Johnson Vassar 57-5
Pole vault Ernest Ver Hage Hudsonville Unity Christian 13-5 1/4
Mile relay Willie Betts-Ron Lane-John Sykes-Eric Peterson River Rouge 3:26.3
Mile Dean Rosenburg North Muskegon 4:27.9
Long jump Lamar Miller Ypsilanti Willow Run 21-11 3/4
High jump John Northern Dowagiac 6-1 3/4
880 relay Clarence Sabbath-Willie Betts-John Sykes-Boice Bowman River Rouge 1:30.3
180 hurdles Lamar Miller Ypsilanti Willow Run :18.9
120 hurdles Don Witt Whitehall :14.3
880 Jim Burger Milan 2:01.4
440 Rich Tompkins Hart :51.0
220 Boice Bowman River Rouge :21.9
100 Boice Bowman River Rouge ::9.9

1963
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Larry Rugg Battle Creek Pennfield 54-1
Pole vault Max Greene Tecumseh 12-6
Mile relay Bob Paup-Mike Kerwin-Ron Kutchsinski-McKee Tiff East Grand Rapids 3:28.2
Mile Ken Coates Wyoming Park 4:28.0
Long jump Boice Bowman River Rouge 22-4
High jump Dave Shepard Stockbridge 6-1 1/2
880 relay John Sykes-Willie Betts-Boice Bowman-Theodore Burnley River Rouge 1:33.8
180 hurdles Willie Betts River Rouge :20.3
120 hurdles Willie Betts River Rouge :14.8
880 Ron Kutchinski East Grand Rapids 1:56.7
440 Mike Kerwin East Grand Rapids :50.7
220 Tom Reid Stevensville Lakeshore ::22.7
100 Tom Reid Stevensville Lakeshore :10.1

1962
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Gary Rugg Battle Creek Pennfield 55-8 1/2
Pole vault Richard Petty Vassar 12-4
Mile relay Carl Wiatr-S.Passalaqua-Sam Patton-Jerome Patton Detroit St. Joseph 3:32.9*
Mile relay Ted Burnley-Bill Dunson-Vernon Smith-Dennis Jones River Rouge 3:32.9*
Mile Eric Zemper Howell 4:22.3
Long jump Dean Scott Otsego 21-1 1/2
High jump Al Potratz Airport 6-1*
High jump Tom Zuppke Stevensville Lakeshore 6-1*
880 relay Will Gholston-Leo Welch-Ted Burnley-Vern Smith River Rouge 1:32.6
180 hurdles Willie Betts River Rouge :20.2
120 hurdles Willie Betts River Rouge :14.9
880 Mike Martens Charlotte 1:56.1
440 Dick Gaston South Haven :50.7
220 Mose Easley Dowagiac :22.6
100 Tom Reid Stevensville Lakeshore :10.1

1961
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Paul Rakow Detroit Lutheran West 52-9
Pole vault Rich Schlegelmilch Burton Bentley 12-4*
Pole vault Mike Edwards St. Clair Shores Lake Shore 12-4*
Mile relay Craig Miller-Mike Kerwin-Bob Paup-Bruce Osterink East Grand Rapids 3:32.9
Mile Gordon Morey Clio 4:25.6
Long jump Milt Waters Dowagiac 21-7 1/4
High jump Al Potrotz Airport 6-1 1/2
880 relay John Schaefer-Bob Hicks-George Bisbee-Barney Crouse Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 1:31.6
180 hurdles Jim Vogler Detroit Lutheran West  
120 hurdles Jim Vogler Detroit Lutheran West :14.7
880 Mike Martin Charlotte 1:59.6
440 Paul Holmberg Cass City :48.8
220 Barney Crouse Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood :21.2 (wind-aided)
100 Craig LaGrone Detroit Lutheran West :10.0

1960
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jack Pattan Fenton 53-2
Pole vault Paul Krause Burton Bendle 12-1*
Pole vault Mike Wells Durand 12-1*
Mile John Ogden Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 4:34.2
Medley relay Marvin Owen-John Williams-Dale Kritzman-Martin Crane Flint Kearsley 2:35.8
Long jump Clarence Brown Ecorse  
High jump Jerry Holmes Ecorse 6-2 1/2
880 relay Harry Seymour-Ben Stevenson-Sam Palmore-Charles Gray Ecorse 1:34.4
180 hurdles Charles Gray Ecorse :20.3
120 hurdles Charles Gray Ecorse :14.5
880 Raymond Wood Belding 2:02.1
440 Tom Dunton Battle Creek Lakeview :53.8
220 Barney Crouse Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood :23.2
100 Craig Lagrone Detroit Lutheran West :10.2

CLASS C
     

1969
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Mike Austraukas Scottville Mason County Central 55-1 3/4
Pole vault Tom Clauson Wyoming Lee 12-9
Mile relay Bill Brundage-Steve Palma-Dennis-Thomsen-Dennis Waldron Stanton Central Montcalm 3:33.5
Mile Mike Hamilton Manchester 4:29.0
Long jump Delbert Gregory Dundee 21-9
High jump Dennis Adams Newaygo 6-5
880 relay Bell Jolie-Herman Riley-Jim Carruther-Al Jones Detroit East Catholic 1:33.4
2 mile Mark Collier Flint St. Agnes 10:00.1
180 hurdles Bill White Shepherd :19.5
120 hurdles Bill White Shepherd :14.5
880 Al Martin Saginaw Peter & Paul 1:58.5
440 Chris Boggs Detroit St. Rita :50.2
220 Ralph Burger Reading NT
100 Mike Valentine East Jackson :10.0

1968
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Gary Van Elst Middleville 63-7
Pole vault Jim Olds Hartford 12-11 1/2
Mile relay Mike Kruchkow-Tom Spencer-Dave Arnold-Charles Brink Akron-Fairgrove 3:31.8
Mile Andy Hugan Orchard Lake St. Mary 4:30.5
Long jump Mike Clark New Haven 22-6 3/4
High jump Bob Kimble Comstock Park 6-2
880 relay Andy Ditzhazy-John Means-Tom Shriner-Jeff Wilson Detroit Country Day 1:33.9
2 mile Tracy Elliott Elk Rapids 9:56.0
180 hurdles Bill White Shepherd :20.5
120 hurdles Bill White Shepherd :15.4
880 Charles Brink Akron-Fairgrove 2:01.2
440 Ralph Stepaniak Alpena Catholic :50.5
220 Jim Holmes Lansing Boys Training School :22.2
100 Jim Holmes Lansing Boys Training School :10.1

1967
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Gary Van Elst Middleville 60-5 3/4
Pole vault Tom Warner Middleville 12-3
Mile relay Charles Brink-Alan Arnold-Gordon Aldrich-Mike Kruchkow Akron-Fairgrove 3:32.7
Mile Steve Joy Benzie Central 4:30.3
Long jump Doug Smith Traverse City St. Francis 22-6 3/4
High jump Mike Christopher Farmington Our Lady of Sorrows 5-11
880 relay Dietzhazy-Means-Dows-McWilliams Detroit Country Day 1:33.85
2 mile Duane Temple Fulton-Middleton 10:07.1
180 hurdles Bob Williamston Hartford :20.8
120 hurdles Sam Kirkland Boysville :15.6
880 Wayne Willis Ortonville Brandon 1:56.9
440 Les Moeller Breckenridge :50.4
220 Dave Carroll Laingsburg :23.15
100 Dave Carroll Laingsburg :10.4

1966
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Gary Van Elst Middleville 56-10
Pole vault Mike Vance Flint St. John 12-2
Mile relay Bill Human-John McVeigh-Jerry Quartermain-Jack Schroder Battle Creek St. Philip 3:31.4
Mile Neil Elmer Springport 4:33.0
Long jump Terry Robe Jackson St. Mary 21-11 1/4
High jump Ralph Schmaltz Bridgman 6-1 1/4
880 relay Jack Schroder-Ralph Skinner-Jerry Quartermain-John McVeigh Battle Creek St. Philip 1:32.8
180 hurdles John Hogan North Branch :19.5
120 hurdles Ralph Skinner Battle Creek St. Philip :15.3
880 Jim Vogt Freeland 1:58.0
440 Gordon Aldrich Akron-Fairgrove :49.45
220 Dave Carroll Laingsburg :22.1
100 Dave Carroll Laingsburg :10.0

1965
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Ron Gaertner Saginaw Peter & Paul 52-11 1/4
Pole vault Rick Ford Morenci 12-7
Mile relay John Schonfeld-Spencer Teller-Rick Vincent-John Reinbold Imlay City 3:31.65
Mile Jim Giachino Kalamazoo University High 4:23.7
Long jump Van French Baldwin 21-1 1/2
High jump Harvey Loiselle Flint Holy Redeemer 6-3
880 relay Duane Updyke-Rod Rumrill-Bill McLand-Dennis Dawson Farwell 1:33.0
180 hurdles Ron Winkelman Ida :;20.2
120 hurdles Ralph Baker Constantine :15.2
880 Dale Sage Reese 1:58.9
440 Dick Hilton Glen Arbor Leelanau :50.9
220 Dave Austin Battle Creek St. Philip :23.1
100 Greg Braun Fowlerville :10.35

1964
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Louis Fournier Cheboygan Catholic 55-1
Pole vault Roland Carter Carson City 12-9
Mile relay Jonathon Cowles-Dick Stoimenoff-Anthony Haski-Herb Tillman Battle Creek St. Philip 3:35.1
Mile Jim Giachino Kalamazoo University High 4:30.6
Long jump Dwight Lee New Haven 22-5 5/8
High jump Gary Knickerbocker Manchester 6-1 1/2
880 relay Dave Austin-Jim Bauman-Herb Tillman-Mike Poyer Battle Creek St. Philip 1:32.6
180 hurdles Dick Sodenberg Portland :20.1
120 hurdles Roland Carter Carson City :15.4
880 Dale Sage Reese 2:00.4
440 Jim Bauman Battle Creek St. Philip :51.8
220 Steven Strauch Detroit St. Theresa :21.6
100 Steven Strauch Detroit St. Theresa :9.9

1963
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Tom Moon Olivet 50-9 1/4
Pole vault Larry McBride Charlevoix 12-0
Mile relay Larry Evans-Dave Stanley-Jack Hanley-Jim Smith Bellevue 3:34.0
Mile Tom Dalton Lansing St. Mary 4:31.0
Long jump Mike Rabbers Richland 21-4
High jump Mike Rabbers Richland 6-0 1/4
880 relay Ken Adamski-John Ceranski-Lou Berard-John Stanilout Capac 1:33.65
180 hurdles Don Lowe Jackson Vandercook Lake :20.1
120 hurdles Don Lowe Jackson Vandercook Lake :15.2
880 Allen Huffman Homer 2:00.9
440 Ed Kennard Glen Arbor Leelanau :52.1
220 Cy Valliere Merrill :22.3
100 Cy Valliere Merrill :10.25

1962
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Mike Rocca Springfield 47-11
Pole vault Gary Tesman Centreville 12-1 3/4
Mile relay Chet Kajcienski-Herb Harmon-Dennis Cripps-Jim Bauman Battle Creek St. Philip 3:34.9
Mile Tom Dalton Lansing St. Mary 4:35.4
Long jump Steve Maynard Lansing Boys Training School 21-4 1/2
High jump Charles Washington Centreville 6-3 3/4
880 relay Dick McCloy-Tim Radgan-Don Bozzo-Bill Banzwoll Lansing St. Mary 1:33.5
180 hurdles Roger Davidson Deckerville :20.5
120 hurdles Roger Davidson Deckerville :16.7
880 Richard Seppelt Homer 2:02.4
440 Larry Davenport Lansing St. Mary :51.4
220 Dave Loomis East Jackson :22.3
100 Dave Loomis East Jackson :10.2

1961
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Gary Rugs Battle Creek Pennfield 52-5 1/2
Pole vault Bob Curtis Muskegon Reeths-Puffer 11-9
Mile relay Don Kajcienske-Herbert Harmin-Tom Walder-Frank Quartermaine Battle Creek St. Philip 3:33.9
Mile LeRoy Smith East Jordan 4:37.9
Long jump Al Behnke Michigan Lutheran Seminary 21-0
High jump Dwight Hinds New Boston Huron 5-10*
High jump Calvin Scott Ypsilanti Roosevelt 5-10*
880 relay Dennis Gorsline-Dick Tesauro-Alan Behnke-Don Koeppen Michigan Lutheran Seminary 1:34.4
180 hurdles Dave McLaughlin Chelsea :19.8
120 hurdles Dave McLaughlin Chelsea :14.95
880 Steve Cole Bellevue 2:02.4
440 Bob Milles Homer :51.55
220 Ted Sternad Fennville :22.7
100 Dennis Gorsline Michigan Lutheran Seminary :10.3

1960
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Mike Mocere Lansing St. Mary 51-1 1/8
Pole vault Rich Schlegelmilch Burton Bentley 12-2
Mile Dick Pickerin East Jackson 4:33.4
Medley relay Clarence Blakely-Ejnor King-Bill Robinson-Bill Lozrer Cassopolis  
Long jump William Hopkins Breckenridge 21-7 1/4
High jump Jim Miller Elsie 5-10 1/2*
High jump Privet Ilmar Middleville 5-10 1/2*
880 relay Jim Chambers-Den Bongard-Warren Kent-James Sherman Haslett 1:36.2
180 hurdles Dehn Solomon Delton Kellogg :20.5
120 hurdles Russ Husted Burton Atherton :15.1
880 Larry Hamilton East Jackson 2:02.8*
880 Dick Frazer Glen Arbor Leelanau 2:02.8*
440 Mike Elliott Centreville :52.8
220 Bill Lynch Nashville :21.6
100 Bill Lunch Nashville :10.5


CLASS D


1969
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Ken Pabes Freesoil 50-10
Pole vault Craig Leatherbury Tekonsha 12-8
Mile relay Stan Hargus-Carl Holt-Doug Keeton-John Royer Athens 3:34.4
Mile Dennis Hicks Ecorse St. Francis 4:39.7
Long jump Bill Hack Grass Lake 21-3 1/4
High jump Deny Reed Whitmore Lake 5-11
880 relay White-Reithmiller-Hack-Siecrist Grass Lake 1:34.6
880 Dave Spencer Lawrence 2:02.4
440 Craig Lainsburg Ypsilanti Roosevelt :52.0
220 Gary Siecrist Grass Lake :21.7
2 mile Tracy Elliot Elk Rapids 9:44.1
180 hurdles John White Grass Lake :20.3
120 hurdles Tom Rathburn Athens :15.6
100 Ed Robinson Michigan School for the Deaf :10.0

1968
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jim Byrne Genesee 50-9 1/2
Pole vault Doug Miller Lake City 11-11 1/4
Mile relay Harold Jones-Bob Jones-Dick Rabbers-Jim  Bingemen Mendon 3:37.1
Mile Tom Atwater Lawton 4:34.1
Long jump Jerry Kerperian Flint St. Matthew 20-8 1/2
High jump Roger Connolly Brethren 5-11
880 relay Art Alegria-Terry Houthoold-Jim Weber-Steve Sattler Unionville 1:34.9
2 mile Nick Wilburn Lawton 10:05.1
180 hurdles Mike Tavernill Potterville :20.6
120 hurdles Bob Graham Pentwater :15.3
880 Bob Lerg Lake City 2:02.1
440 Chuck Holubik Deerfield :51.2
220 Roger Connolly Brethren :22.7
100 Doyle Carpenter Burr Oak :10.3

1967
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jim Byrne Genesee 52-1 1/4
Pole vault Doug Miller Lake City 11-11 3/4
Mile relay Dick Townsend-Mike Miller-Roy Jones-Everette Williams Michigan School for the Deaf 3:39.0
Mile Bob Boudreau Flint St. Matthew 4:32.8
Long jump Al Henderson Detroit St. Charles 22-8 3/4
High jump Jim VanWagoner Ovid 6-1
880 relay George Ging-Van Johnson-Dave Schipman-Jeff Donahey Ann Arbor University High 1:32.85
2 mile Nick Welburn Lawton 10:11.15
180 hurdles Allen Childs Unionville :20.7
120 hurdles Jeff Sinclair Detroit St. Charles :16.0
880 Brian McDonald Flint St. Matthew 2:04.7
440 Al Henderson Detroit St. Charles :51.55
220 Dave Schipman Ann Arbor University High :22.5
100 Dave Schipman Ann Arbor University High :10.4

1966
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Mario Evans Covert 52-1
Pole vault Bernie Woop Covert 11-10
Pole vault Steve Popes Freesoil 11-10
Pole vault Gary Adams Litchfield 11-10
Pole vault Tom Bonteko Marion 11-10
Mile relay Gary Adams-Don Ball-Mike Bill-John Johnston Litchfield 3:36.1
Mile Jim Pegg Martin 4:30.8
Long jump Joe Chagnon Kinde North Huron 20-11
High jump Phil Treechelman Bellaire 6-0 1/2
880 relay Mike Griffith-Dean Panse-Tom Mull-Mike Walters Kalamazoo University High 1:33.1
180 hurdles Clarence Baber Covert :20.2
120 hurdles Carl Archambeau Arenac Eastern :15.6
880 Mike Bill Litchfield 2:02.15
440 Bernard Woode Covert :51.9
220 Dave Shipman Ann Arbor University High :22.3
100 Dave Shipman Ann Arbor University High :10.25

1965
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Calvin Young Freesoil 52-1
Pole vault Ed Papes Freesoil 12-0
Mile relay Craig Jennings-Mark Weiss-Roy Pingel-Burt Taylor Grosse Pointe Liggett 3:35.2
Mile George Danks Brethren 4:40.75
Long jump Roy Pingel Grosse Pointe Liggett 20-8 1/4
High jump Loran VanBevern Unionville 6-0
880 relay Sam Sturgis-Steve Spellman-Ralph Liang-Bill Bierwaltes Ann Arbor University High 1:34.25
180 hurdles Terry Barnes Centreville :20.7
120 hurdles Terry Barnes Centreville :15.75
880 Jim Pegg Martin 2:01.2
440 Jack Larsen St. Joseph Lake Michigan Catholic :51.3
220 Richard Carling Ecorse :23.3
100 Cliff Harris Lake City :10.375

1964
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Dave Takacs Michigan School for the Deaf 49-2 1/2
Pole vault Mark Patterson Covert 11-5
Mile relay Warren Finke-Craig Jennings-Roy Dingel-Burt Taylor Grosse Pointe Liggett 3:39.5
Mile George Danks Brethren 4:49.2
Long jump Abram Powell Michigan School for the Deaf 21-4
High jump Mark Patterson Covert 5-11
880 relay Abram Powell-Bill Hoffmeyer-Richard Townsend-Steve Kovacs Michigan School for the Deaf 1:35.35
180 hurdles Jerry Ruell Lake City :20.05
120 hurdles Mark Patterson Covert :15.4
880 Tom Taylor Schoolcraft 2:05.2
440 Abram Powell Michigan School for the Deaf :52.1
220 Joe Lessard Bellaire :22.3
100 Cliff Harris Lake City :10.3

1963
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Dave Takacs Michigan School for the Deaf 45-10 1/2
Pole vault Mark Patterson Covert 11-4
Mile relay Bill Angleback-Frank Fickles-Steve Kovacs-Ron Scripter Michigan School for the Deaf 3:35.8
Mile Paul Pung Portland St. Patrick 4:37.5
Long jump Beane Brethren 20-6 1/2
High jump Mike Bowers Litchfield 6-2
880 relay Bill Hoffmeyer-Anson Mitchell-Dom Zito-Abram Powell Michigan School for the Deaf 1:35.0
180 hurdles John Fry Unionville :20.4
120 hurdles John Fry Unionville :15.3
880 Phil Huber St. Joseph Lake Michigan Catholic 2:02.7
440 Abram Powell Michigan School for the Deaf :51.75
220 Darwin Hoag Morrice :22.55
100 Darwin Hoag Morrice :10.2

1962
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put David Woods Wolverine 49-11 1/2
Pole vault Charles Rochow Bay City St. Mary 11-1
Mile relay Gerald Vernon-Steve Kovacs-Ron Smith-Caswell Hassell Michigan School for the Deaf 3:35.4
Mile Hildred Lewis Memphis 4:35.4
Long jump Don Smith Michigan School for the Deaf 21-5
High jump Warren Clark Bellaire 5-10 3/4*
High jump Mike Bowers Litchfield 5-10 3/4*
880 relay Gary Blumerick-Dom Zito-Don Smith-Caswell Hassell Michigan School for the Deaf 1:35
180 hurdles David Woods Wolverine :20.5
120 hurdles David Woods Wolverine :15.5
880 Fred Joles Wolverine 2:04
440 Abram Powell Michigan School for the Deaf :51.9
220 Chet Beasley Ypsilanti St. John :21.1
100 Chet Beasley Ypsilanti St. John  

1961
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Randy Johncox Schoolcraft 53-1 1/2
Pole vault Gary Tesman Centreville 11-10 5/8
Mile relay Jerry Blakley-Abram Powell-Don Smith-Caswell Hassell Michigan School for the Deaf 3:37.35
Mile Neil Browne Lawton 4:36.3
Long jump Don Smith Michigan School for the Deaf 20-1
High jump Chuck Washington Centreville 6-2 3/4
880 relay Don Smith-Wilburt Reed-Caswell Hassell-Brown Jordan Michigan School for the Deaf 1:35.5
180 hurdles Dave Beracy Ashley :20.7
120 hurdles Chet Dow Goodrich :15.8
880 Gerald Blakley Michigan School for the Deaf 2:06.0
440 Mike Johnson Custer Mason County Eastern :52.05
220 Chet Beasley Ypsilanti St. John :23.1
100 Chet Beasley Ypsilanti St. John :10.5

1960
     
Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Randy Johncox Schoolcraft 46-4 3/4
Pole vault Ken Gangler Unionville 11-6 1/2
Mile Dave Jacobs Beal City 4:42.9
Medley relay John Lindonwood-Dick Beal-Al Kaiser-Dave Daken Grass Lake 2:38.9
Long jump Paul Joles Wolverine 21-0 3/4
High jump Richard Wesler Gobles 5-9 1/2
880 relay Dick Beal-Rick Corey-Dave Daken-Al Kaiser Grass Lake  
180 hurdles Brown Jordan Michigan School for the Deaf :20.1
120 hurdles Wes Butcher Spring Arbor :15.2
880 Bob Scripter Michigan School for the Deaf 2:07.9
440 Paul Joles Wolverine :52.75
220 Dick Warren Morrice :22.2
100 Roosevelt Davis Covert :10.3