Girls Competitive Cheer Yearly Champions 1994-2014

DIVISION 1

Year Champion (Coach) Runner-Up
2014  Southgate Anderson (Colette Norscia)  Grandville 
2013
Southgate Anderson (Colette Norscia)  Hartland
2012  Southgate Anderson (Colette Norscia) Hudsonville
2011 Grandville (Julie Smith-Boyd) Sterling Heights Stevenson
2010 Rochester Hills Stoney Creek (Tricia Williams) East Kentwood
2009 Rochester (Susan Wood) Grandville
2008 Grandville (Julie Smith-Boyd) Rochester
2007 Rochester (Susan Wood) Grandville

DIVISION 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
2014  Gibraltar Carlson (Danielle Jokela)  Dearborn Divine Child 
2013
Gibraltar Carlson (Danielle Jokela)  Dearborn Divine Child 
2012 Gibraltar Carlson (Christina Wilson) Dearborn Divine Child
2011 Gibraltar Carlson (Christina Wilson) Dearborn Divine Child
2010 Allen Park (Julie Goodwin) Gibraltar Carlson
2009 Gibraltar Carlson (Christina Wilson) Mt. Pleasant
2008 Gibraltar Carlson (Christina Wilson) Allen Park
2007 Holland Christian (Elisabeth Cunningham) DeWitt

DIVISION 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
2014  Pontiac Notre Dame Prep (Beth Campbell)  Comstock Park
2013
Richmond (Kelli Matthes)  Pontiac Notre Dame Prep
2012  Richmond (Kelli Matthes)  Comstock Park
2011 Comstock Park (Kathy Felty) Richmond
2010 Grosse Ile (Liz Kazik) Comstock Park
2009 Comstock Park (Kathy Felty) Grosse Ile
2008 Remus Chippewa Hills (Jennifer Ruddell) Comstock Park
2007 Chesaning (Lisa Maike) Remus Chippewa Hills

DIVISION 4

Year Champion (Coach) Runner-Up
2014  Michigan Center (Jessica Trefry)  Merrill
2013
MIchigan Center (Jessica Trefry)  Pewamo-Westphalia
2012  MIchigan Center (Jessica Trefry) Pewamo-Westphalia
2011 Michigan Center (Jessica Trefry) Pewamo-Westphalia
2010 Pewamo-Westphalia (Staci Myers) Hudson
2009 Michigan Center (Jessica Trefry) Hudson
2008 Pewamo-Westphalia (Staci Myers) Hudson
2007 Breckenridge (Deb Gaines) Pewamo-Westphalia

CLASS A

Year Champion (Coach) Runner-Up
2006 Rochester (Susan Wood) Grandville
2005  Rochester (Susan Wood) Holland West Ottawa
2004  Grandville (Julie Smith-Boyd) East Kentwood
2003  Rochester (Susan Wood)  Grandville
2002  Rochester (Susan Wood)  Grandville
2001  Rochester (Susan Wood)  Holland West Ottawa
2000  Rochester (Susan Wood)  Grandville 
1999 Rochester (Susan Wood) Brighton
1998 Grandville (Julie Smith-Boyd) Rochester
1997 Grandville (Julie Smith-Boyd) Rochester
1996 Rochester (Susan McVeigh) Rochester Adams
1995 Rochester (Susan McVeigh) Grand Rapids Forest Hills Central
1994 Rochester (Susan McVeigh) Grandville

CLASS B

Year Champion (Coach) Runner-Up
2006  Remus Chippewa Hills(Jennifer Ruddell) Chesaning
2005  Ovid-Elsie (Soni Latz) Holland Christian
2004  Ovid-Elsie (Soni Latz) Allegan
2003  Chesaning (Lisa Maike)  Carleton Airport
2002  Grosse Ile (Liz Kazik)  Chesaning
2001  Chesaning (Lisa Maike)  Plainwell 
2000 Plainwell (Stacy Smith)  Madison Heights Bishop Foley 
1999 Grand Rapids Catholic Central (Jim Ross) Madison Heights Bishop Foley
1998 Chesaning (Lisa Maike) Gibraltar Carlson
1997 Chesaning (Lisa Maike) Gibraltar Carlson
1996 Madison Heights Bishop Foley (Jill Lutz & Rhonda Norgrove) Gibraltar Carlson
1995 Gibraltar Carlson (Pat Christiansen) Fowlerville
1994 Gaylord (Gloria Packer-Berger) Fowlerville

CLASS C-D

Year Champion (Coach) Runner-Up
2006  Breckenridge (Deb Gaines) Hudson
2005  Breckenridge (Deb Gaines) Pewamo-Westphalia
2004  Breckenridge (Deb Gaines) Pewamo-Westphalia
2003  Pewamo-Westphalia (Sherry Fedewa) Breckenridge
2002  Breckenridge (Deb Gaines)  Pewamo-Westphalia 
2001  Breckenridge (Deb Gaines)  Pewamo-Westphalia 
2000  Breckenridge (Deb Gaines)  Pewamo-Westphalia 
1999 Pewamo-Westphalia (Sherry Fedewa) Flat Rock
1998 Flat Rock (Jann Stahr) St. Joseph Lake Michigan Catholic

CLASS C

Year Champion (Coach) Runner-Up
1997 Pewamo-Westphalia (Sherry Fedewa) Blissfield
1996 Pewamo-Westphalia (Sherry Fedewa) Blissfield
1995 Pewamo-Westphalia (Sherry Fedewa) Flat Rock
1994 Pewamo-Westphalia (Sherry Fedewa) Onsted

CLASS D

Year Champion (Coach) Runner-Up
1997 North Muskegon (Debbie Karaba) St. Joseph Lake Michigan Catholic
1996 St. Joseph Lake Michigan Catholic (Randy Orr) Webberville
1995 St. Joseph Lake Michigan Catholic (Randy Orr) North Muskegon
1994 Webberville (Jennifer Dziatczak) North Muskegon