Track & Field Champions - 1980s

Class A

1989

Event Individual Champion School
Time/Distance
Shot put Latonya White Flint Northern
44-3
Long jump Trinette Johnson Detroit Cass Tech
19-8
High jump Gwen Wentland Grand Blanc
5-7
Discus Latonya White Flint Northern
123-1
800 relay Wilson-Wilson-Covington-Thurman Ypsilanti
1:41.6
400 relay Young-Johnson-Knight-Dunwoody Detroit Cass Tech
:48.82
3200 relay Roester-Mahler-Chinavore-Schaffer Clarkston
9:22.6
300 LH Nicole Franklin Ann Arbor Pioneer
:44.90
1600 relay Payne-Brown-Harris-Braddock Ann Arbor Pioneer
3:58.4
100 LH Darchelle Ross Detroit Cass Tech
:14.32
3200 Karen Perry Kalamazoo Loy Norrix
11:03.20
1600 Nichole Chinavare Clarkston
5:12.2
800 Amira Danforth West Bloomfield
2:13.91
400 Charlotte Williams Detroit Pershing
:57.9
200 Crystal Braddock Ann Arbor Pioneer
:24.90
100 Crystal Braddock Ann Arbor Pioneer
:11.84

1988

Event Individual Champion School
Time/Distance
Shot put LaTonya White Flint Northern
42-7 1/2
Long jump Trinette Johnson Detroit Cass Tech
19-0
High jump Angie Miller Plymouth Canton
5-5
Discus LaTonya White Flint Northern
136-4
800 relay Clement-Jackson-Johnson-Ross Detroit Cass Tech
1:42.86
400 relay Thomas-Laurin-Rowry-Braddock Ann Arbor Pioneer
:48.92
3200 relay Danforth-T.Abbott-Reed-S.Abbott West Bloomfield
9:17.46
300 LH Dawn Adams Detroit Cooley
:43.10
1600 relay Hyman-Shumake-McFarlin-McFarlin Detroit Denby
4:00.36
100 LH Karin Spiers Rochester Adams
:14.49
3200 Seana Arnold Ann Arbor Pioneer
11:01.34
1600 Laura Simmering Ann Arbor Huron
4:56.00
800 Tracy Boudreau Ann Arbor Huron
2:12.22
400 Jimalatrice Thomas Detroit Osborn
:57.27
200 Crystal Braddock Ann Arbor Pioneer
:24.45
100 Crystal Braddock Ann Arbor Pioneer
:11.70

1987

Event Individual Champion School
Time/Distance
Shot put Kim Sanford East Lansing
39-11
Long jump Shaun Hawkins Taylor Truman
18-0
High jump Angie Miller Plymouth Canton
5-5
Discus Lisa Waite Ann Arbor Pioneer
140-3
800 relay Allen-Kennedy-Laurin-Braddock Ann Arbor Pioneer
1:41.87
400 relay P.Verdun-Turner-Shepard-S.Verdun Flint Central
:48.4
3200 relay Simmering-Matuszak-Benntt-Bdreau Ann Arbor Huron
9:20.40
300 LH Darchelle Ross Detroit Cass Tech
:43.89
1600 relay Lee-Randolph-Ross-Powell Detroit Cass Tech
3:50.6
100 LH Darchelle Ross Detroit Cass Tech
:14.45
3200 Kristen Salt Dearborn Edsel Ford
10:49.7
1600 Kristen Salt Dearborn Edsel Ford
4:53.60
800 Charlotte Williams Detroit Pershing
2:15.00
400 Cheryl Pruitt Detroit Henry Ford
:55.60
200 Yvette Smiley Detroit Central
:24.89
100 Patrice Verdun Flint Central
:11.98

1986

Event Individual Champion School
Time/Distance
Shot put Sonya Payne Ann Arbor Huron
44-10 1/2
Long jump Susie Frodge Midland Dow
17-9
High jump Cheri Johnson Redford Bishop Borgess
5-8
Discus Liza Waite Ann Arbor Pioneer
132-5
800 relay Paige-Kennedy-Surratt-Jordon Ann Arbor Pioneer
1:42.13
400 relay Clement-Jackson-Randolph-Ross Detroit Cass Tech
:49.30
3200 relay Arnold-Henderson-Surrott-Harpell Ann Arbor Pioneer
9:25.44
300 LH Darchell Ross Detroit Cass Tech
:43.24
1600 relay Lee-Randolph-Powell-Jones Detroit Cass Tech
3:54.99
100 LH Sabrina Jordan Ann Arbor Pioneer
:14.46
3200 Kris Salt Dearborn Edsel Ford
10:52.20
1600 Laura Matson Bloomfield Hills Andover
4:57.87
800 Laura Matson Bloomfield Hills Andover
2:12.50
400 Angela Jones Detroit Cass Tech
:56.90
200 Michelle Bishop Grand Haven
:25.22
100 Patrice Verdun Flint Central
:12.05
100 Michelle Bishop Grand Haven
:12.05

1985

Event Individual Champion School
Time/Distance
Shot put Sonya Payne Ann Arbor Huron
43-0 1/4
Long jump Susie Frodge Midland Dow
18-2 1/2
High jump Laura Wheeler Ypsilanti
5-8
Discus Starry Hodge Flint Northwestern
128-0
800 relay Kennedy-Surratt-Officer-Shields Ann Arbor Pioneer
1:42.37
400 relay Randolph-Jones-Merritt-McKeithen Detroit Cass Tech
:47.81
3200 relay Rose-Lehenbauer-Squibbs-Salt Dearborn Edsel Ford
9:33.94
300 LH Sabrina Jordan Ann Arbor Pioneer
:43.43
1600 relay Wheeler-Harris-Moten-Jones Detroit Cass Tech
3:53.20
100 LH Nikki Williams Ann Arbor Huron
:14.29
3200 Denys Adams Okemos
:10.50
1600 Laura Matson Bloomfield Hills Andover
4:45.20
800 Laura Matson Bloomfield Hills Andover
2:12.02
400 Cheryl Pruitt Detroit Henry Ford
:57.59
200 Marita Rimpson Benton Harbor
:24.90
100 Marita Rimpson Benton Harbor
:12.12

1984

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Debbie Duncan Ann Arbor Huron 40-7 1/4
Long jump Lotonja Curry Grand Rapids Ottawa Hills 19-3 1/4
High jump Jeaninne Gant Midland Dow 5-6
Discus Cammie Maki Warren Lincoln 115-9
800 relay Rimpson-McMillion-Rice-Ferguson Benton Harbor 1:39.2
400 relay Rimpson-Burton-Rice-McMillion Benton Harbor :47.9
3200 relay Lehenbauer-Salt-Leanne-Peruski Dearborn Edsel Ford 9:35.1
300 LH Carolyn Ferguson Benton Harbor :42.4
1600 relay Surratt-Officer-Byer-Shields Ann Arbor Pioneer 3:49.7
100 LH Carolyn Ferguson Benton Harbor :14.5
3200 Michelle Bews Birmingham Seaholm 10:49.2
1600 Michelle Bews Birmingham Seaholm 4:59.6
800 Stephanie Robertson Midland 2:15.7
400 Vera Pruitt Detroit Chadsey :56.6
200 Angie Prince Detroit Pershing :24.3
100 Marita Rimpson Benton Harbor :11.8

1983

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Karen Sapp Temperance-Bedford 45-7
Long jump Latonja Curry Grand Rapids Ottawa Hills 17-8 1/4
High jump Cathy Nash Saginaw 5-8
Discus Jeannette Long Kalamazoo Central 134-1
800 relay Barber-M.Isabelle-Taylor-P.Brown Flint Northern 1:41.1
400 relay Burton-McMillion-Rice-Langston Benton Harbor :48.2
300 LH Carolyn Ferguson Benton Harbor :43.0
1600 relay Johnson-M.Isabelle-C.Isabelle-Brown Flint Northern 3:49.5
100 LH Marie Palinkas Roseville Brablec :14.1
3200 Kelly Shumate Clio 10:56.6
1600 Angie Mogielski Redford Union 4:59.5
800 Carlene Isabelle Flint Northern 2:15.6
400 Barb Stinson Jackson :56.4
200 Angie Prince Detroit Pershing :24.9
100 Jeanan Langston Benton Harbor :11.9

1982

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Alice Short Farmington Hills Harrison 42-7 1/2
Long jump Chris Boehmer Lapeer West 19-6 1/4
High jump Angie Haffner Flushing 5-7
Discus Rhonda Moorehead Adrian 132-3
800 relay Vivian McKenzie-Vera Pruitt-Cynthia Dixon-Kari Manns Detroit Chadsey 1:40.0
400 relay Jackie Tyson-Latonja Curry-Sharon Ambrose-Filipa Smith Grand Rapids Ottawa Hills :48.5
200 LH Kelly Graham Westland John Glenn :28.4
1600 relay Pruitt-McKenzie-Manns-Dixon Detroit Chadsey 3:52.7
100 LH Kelly Graham Westland John Glenn :13.7
3200 Kayla Skelly Midland 10:46.3
1600 Kayla Skelly Midland 4:59.0
800 Kathi Harris Walled Lake Central 2:15.3
400 Joyce Wilson Warren Tower :55.9
200 Vivien McKenzie Detroit Chadsey :24.2 W
100 Vivien McKenzie Detroit Chadsey :11.7

1981

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Vivian Fisher Pontiac Central 43-2 1/2
Mile relay Theresa Arnold-Rhonda Latnie-Tara Cope-Barb Ellis Ann Arbor Pioneer 3:51.3
Mile Catherine Schmidt Grosse Pointe North 5:04.1
Long jump Leteia Hughley Flint Northern 18-8
High jump Judy Tucker Flint Northern 5-9
Discus Betsy Smith Midland 130-10
880 relay Rhonda Latnie-Teresa Arnold-Tara Cope-Barb Ellis Ann Arbor Pioneer 1:41.5
440 relay Joanna Childress-Terri Barber-Yvonne Lee-Leteia Hughley Flint Northern :48.5
220 LH Judy Tucker Flint Northern :28.7
2 Mile Leslie Olin Flushing 11:16.0
110 LH Kelly Graham Westland John Glenn :13.7
880 Cynthia Dixon Detroit Chasey 2:15.2
440 Elaine Jones Detroit Chadsey :55.9
220 Elaine Jones Detroit Chadsey :24.6
100 Cathy Fitzpatrick Muskegon Mona Shores :10.8

1980

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Delores Bennett Pontiac Central 44-8 1/4
Mile relay Edyth Childress-Meoachy Proby-Levy String-Tonya Lowe Flint Northern 3:54.0
Mile Tina Jordan Detroit Mumford 5:00.5
Long jump Kori Gifford Bloomfield Hills Andover 18-11
High jump Mary Brunn Utica 5-7
Discus Michelle Pfeiffer Davison 136-7
880 relay Judy Tucker-Lagretta Riley-Tonya Lowe-Leteia Hughley Flint Northern 1:42.1
440 relay Yvonne Lee-Lagretta Riley-Edyth Childress-Leteia Hughley Flint Northern :49.2
220 LH Tonya Lowe Flint Northern :28.0
2 Mile Jenny Weil East Lansing 10:59.8
110 LH Tonya Lowe Flint Northern :13.6 W
880 Levy String Flint Northern 2:14.8
440 Cheri Laycock Clio :55.9
220 Kori Gifford Bloomfield Hills Andover :24.5
100 Kori Gifford Bloomfield Hills Andover :10.9

Class B

1989

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Tamie Gipe Wyoming Park 40-9 1/4
Long jump Carrie Isanhart Big Rapids 17-7 3/4
High jump Jennifer Merritt Grand Rapids West Catholic 5-5
Discus Tamie Gipe Wyoming Park 127-8
800 relay Embry-Pierce-Kendrick-Oree Detroit dePorres 1:44.8
400 relay McClure-Kendrick-Dickson-Oree Detroit dePorres :50.4
3200 relay Osei-Bonsu/Gelino/Gillespie/Thelen Lansing Catholic Central 9:27.8
300 LH Jennifer Merritt Grand Rapids West Catholic :46.2
1600 relay Spurr-Gilbert-Atkinson-Muck Dexter 4:01.9
100 LH Jennifer Merritt Grand Rapids West Catholic :15.3
3200 Heather Slay East Grand Rapids 10:56.3
1600 Heather Slay East Grand Rapids 4:59.1
800 Vonda Meder Corunna 2:18.6
400 Heather Akers Cadillac :58.6
200 Danielle Pierce Detroit dePorres :25.0
100 Danielle Pierce Detroit dePorres :12.3

1988

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Alison Fournier Coloma 39-9 1/2
Long jump Regina Clark Saginaw Buena Vista 17-1 1/4
High jump Cathie Vos Grand Rapids Christian 5-5
Discus D'Ann Hoppa Fremont 135-9
800 relay Oree-Allen-Kenderick-Embry Detroit dePorres 1:43.71
400 relay Kenderick-Oree-Dickson-Embry Detroit dePorres :49.94
3200 relay Blouw-Roberts-House-Settle Wyoming Park 9:33.02
300 LH Tara Allen Detroit dePorres :45.1
1600 relay Ross-Hooper-Blanding-Mitchell Redford Bishop Borgess 4:03.72
100 LH Tara Allen Detroit dePorres :15.33
3200 Heather Slay East Grand Rapids 10:49.59
1600 Heather Slay East Grand Rapids 5:00.77
800 Cari Byrd Oxford 2:13.93
400 Pretoria Wilson Flint Beecher :57.75
200 Amy VanWormer Cadillac :25.28
100 LaDonna Holmes Muskegon Heights :12.21

1987

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Karen Wood Ionia 41-8 1/2
Long jump Regina Clark Saginaw Buena Vista 18-2
High jump Amy Warner Linden 5-8
Discus DAnn Hoppa Fremont 125-3
800 relay TWilson-Jones-Westbrook-PWilson Flint Beecher 1:41.82
400 relay Perry-Jones-Westbrook-T.Wilson Flint Beecher :49.02
3200 relay Edinger-Weaver-Peck-Reichert Marshall 9:46.6
300 LH Kelly Olszewski Saline :45.3
1600 relay TWilson-PWilson-Westbrook-Hairston Flint Beecher 3:55.64
100 LH Kelly Olszewski Saline :15.15
3200 Jenny Ledrick Grand Rapids Forest Hills Cen. 11:31.7
1600 Heather Slay East Grand Rapids 5:12.20
800 Twynette Wilson Flint Beecher 2:14.65
400 Pretoria Wilson Flint Beecher :57.00
200 Amy VanWormer Cadillac :25.53
100 LaDonna Holmes Muskegon Heights :12.42

1986

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Sue Breternitz Hemlock 41-11 1/4
Long jump Sandy Fleming Mt. Clemens Lutheran North 17-3 1/4
High jump Molly McCoy Big Rapids 5-6
Discus Sue Breternitz Hemlock 130-8
800 relay P.Wilson-T.Wilson-Westbrook-Jones Flint Beecher 1:44.0
400 relay Mace-Gamble-Langston-Spicer Albion :49.9
3200 relay Start-Griffioen-Stapert-Prince Grand Rapids Christian 9:39.1
300 LH Alana Davis Jackson Lumen Christi :44.6
1600 relay P.Wilson-T.Wilson-Payton-Westbrook Flint Beecher 4:03.0
100 LH Alana Davis Jackson Lumen Christi :14.8
3200 Denys Adams Okemos 11:22.7
1600 Sharon Kinsler Saginaw MacArthur 5:13.7
800 Joan Arndt Livonia Ladywood 2:15.5
400 Pretoria Wilson Flint Beecher :57.7
200 Jill Bigelow Greenville :25.9
100 Tammy Bryans Hastings :12.4

1985

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Sue Breternitz Hemlock 40-5 3/4
Long jump Imelda Ramirez St. Joseph 17-4 1/2
High jump Vicki Oostendorp Hudsonville Unity Christian 5-5
Discus Sue Breternitz Hemlock 119-7
800 relay T.Wilson-P.Wilson-Westbrook-Sims Flint Beecher 1:43.67
400 relay T.Wilson-Westbrook-Washngtn-Sims Flint Beecher :49.69
3200 relay Anderson-Wolfgang-Wilson-Damm Chelsea 9:45.82
300 LH Alana Davis Jackson Lumen Christi :44.66
1600 relay T.Wilson-P.Wilson-Sims-Westbrook Flint Beecher 3:59.20
100 LH Alana Davis Jackson Lumen Christi :15.20
3200 Erin Gillespie Jackson Northwest 10:53.33
1600 Julie Watson Hemlock 4:55.77
800 Valarie Ambrose Riverview Gabriel Richard 2:19.56
400 Twynette Wilson Flint Beecher :57.44
200 Anjer Delaine Milan :26.17
100 Danita Sims Flint Beecher :12.43

1984

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Anita Capone Paw Paw 38-6
Long jump Shenitha Walker Muskegon Heights 17-3
High jump Sue Buikema Hudsonville Unity Christian 5-4
Discus Stephanie Joseph Flint Carman 128-6
800 relay Evans-Hardiman-Kelly-Walker Muskegon Heights 1:43.5
400 relay Evans-Kelly-Hardiman-Walker Muskegon Heights :49.9
3200 relay VanHeulen-VandeHr-VanDerhr-Blok Wyoming Park 9:44.3
300 LH Paulette Bryant Southgate Aquinas :44.0
1600 relay Willey-Ovgas-Camiller-Arndt Livonia Ladywood 4:04.7
100 LH Paulette Bryant Southgate Aquinas :14.5
3200 Teresa Stouffer Royal Oak Shrine 11:14.2
1600 Teresa Stouffer Royal Oak Shrine 5:03.3
800 Teresa Stouffer Royal Oak Shrine 2:18.5
400 Tammy Oostendorp Hudsonville Unity Christian :57.5
200 Tammy Oostendorp Hudsonville Unity Christian :25.1
100 Paulette Bryant Southgate Aquinas :11.7

1983

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Sharon Granberry Flint Beecher 39-1 1/2
Long jump Kathy Kost Mt. Clemens L'Anse Creuse 18-4 1/4
High jump Cathy McBride Livonia Clarenceville 5-6
Discus Sharon Granberry Flint Beecher 129-7
800 relay Marcetti-S.Ary-C.Ary-Shacklett Mt. Clemens L'Anse Creuse 1:45.2
400 relay Pope-Killyon-Taylor-Delaine Milan :49.8
300 LH Paulette Bryant Southgate Aquinas :44.7
1600 relay Takens-Andrsn-VnDrager-Honderd Grand Rapids Christian 4:02.2
100 LH Felecia Veal Saginaw Buena Vista :14.4
3200 Kelly Champagne Livonia Ladywood 11:00.1
1600 Kim Adent St. Joseph 4:56.5
800 Lorie Vultaggio St. Clair Shores South Lake 2:13.8
400 Kathy Kost Mt. Clemens L'Anse Creuse :56.5
200 Karen Wallace Battle Creek Lakeview :25.5
100 Kathy Kost Mt. Clemens L'Anse Creuse :12.2

1982

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Lisa Wesley Detroit Northern 41-0
Mile relay Quinn-Lelowicz-Krammer-Cracchiolo Richmond 4:05.8
Mile Missy Thompson Ludington 4:57.4
Long jump Debbie Baldridge Monroe Jefferson 17-1 1/2
High jump Laurie Bennett Ludington 5-6
Discus Sharon Granberry Flint Beecher 135-4
880 relay Daffin-Redfern-Perry-Morris Oak Park 1:44.8
440 relay Wells-Anderson-Fox-Gajeski Muskegon Orchard View :49.8
220 LH Martha Hans Tecumseh :28.8
2 Mile Kelly McKillen Dexter 11:18.7
110 LH Martha Hans Tecumseh :14.4
880 Lorie Vultaggio St. Clair Shores South Lake 2:13.2
440 Karen Wade Ypsilanti Lincoln :57.1
220 Michelle Morris Oak Park :25.4
100 Kathy Kost Mt. Clemens L'Anse Creuse :11.3

1981

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Shelly Lape Jackson Northwest 38-5 3/4
Long jump Lynn Fischer Standish-Sterling 17-7 3/4
High jump Karla Link Fruitport 5-6
Discus Sharon Granberry Flint Beecher 138-11
800 relay Leslie Arder-Geraldine Collier-Diane Wiley-Sandy Harris Flint Beecher 1:42.7
400 relay Kay Buckhaulter-Paula Buckhalter-Kathy Kaehler-Jean Tingley Auburn Hills Avondale :49.7
200 LH Martha Hans Tecumseh :29.4
1600 relay Ronna Greenberg-Leslie Nedeau-Katy Harley-Jennifer Rioux Livonia Ladywood 4:02.9
100 LH Martha Hans Tecumseh :14.8
3200 Kelly McKillen Dexter 11:15.8
1600 JoAnn Lanciaux Fremont 5:01.6
800 Jennifer Rioux Livonia Ladywood 2:14.2
400 Kathy Kost Mt. Clemens L'Anse Creuse :57.2
200 Michelle Morris Oak Park :25.3
100 Sandy Harris Flint Beecher :12.4

1980

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Sue Maceroni Richmond 40-1 1/2
Long jump Chris Boehmer Lapeer West 17-7 1/4
High jump Laurie Rogers Saline 5-7
Discus Diana Mason Ortonville Brandon 121-0
800 relay Sheri Brock-Lajewell Gaston-Diane Wiley-Sandra Harris Flint Beecher 1:43.8
400 relay Sheri Brock-Lajewell Gaston-Diane Wiley-Sandra Harris Flint Beecher :49.1
200 LH Monica Williams Port Huron Central :29.2
1600 relay Tanya DeVries-Gayle Heyer-Amy Boerman-Dawn Walstrom Grand Rapids Christian 3:59.9
100 LH Monica Williams Port Huron Central :14.6
3200 Lisa Last Alma 11:01.5
1600 Joan DeMaat Grand Rapids Christian 4:57.9
800 Joan DeMaat Grand Rapids Christian 2:17.9
400 Melanie Deters Durand :56.9
200 Pallastean Harris Montrose :24.7
100 Pallastean Harris Montrose :11.9

Class C

1989

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Connie Claus Rogers City 40-6 1/2
Long jump Cathy Fromwiller Marlette 18-1 1/2
High jump Clarissa Jones Flat Rock 5-5
Discus Connie Claus Rogers City 137-9
800 relay Wood-Pantera-Schaefer-Irani Onsted 1:44.96
400 relay Wood-Keefe-Pantera-Irani Onsted :51.01
3200 relay Freeland-Foote-Smith-LaBair Mayville 9:48.74
300 LH Naheed Irani Onsted :45.23
1600 relay Gianino-AnnPakizer-AmyPakizer-Hall Center Line St. Clement 4:08.85
100 LH Lisa Adams St. Charles :15.75
3200 Stacey Kilburn White Pigeon 11:22.37
1600 Stacey Kilburn White Pigeon 5:02.49
800 Stacey Kilburn White Pigeon 2:17.48
400 Beth Lerner Edwardsburg :58.60
200 Naheed Irani Onsted :26.23
100 Cathy Fromwiller Marlette :12.61

1988

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Sara Neely Bath 44-0
Long jump Cathy Fromwiller Marlette 17-9 1/2
High jump Clarissa Jones Flat Rock 5-6
Discus Connie Claus Rogers City 135-8
800 relay Curtis-Graves-P.Evans-S.Evans Detroit Country Day 1:45.50
400 relay Clark-Crosby-Goodhue-Veith New Haven :51.00
3200 relay Sall-Curtis-Burgette-Newman Detroit Country Day 9:50.30
300 LH Rhonda Bedker Mason County Central :45.40
1600 relay P.Evans-S.Evans-Burgette-Newman Detroit Country Day 4:03.35
100 LH Peggy Evans Detroit Country Day :15.10
3200 Becky Duda Goodrich 11:27.70
1600 Cathy Ackley Hart 5:06.60
800 Cathy Ackley Hart 2:19.70
400 Kristal Mack New Haven :57.90
200 Shirley Evans Detroit Country Day :25.70
100 Shirley Evans Detroit Country Day :12.50

1987

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Sarah Neely Bath 41-3
Long jump Kim Pearson Muskegon Oakridge 18-11 1/2
High jump Colleen Wruble Harbor Beach 5-5
Discus Kathy Boss Howard City Tri-County 126-1
800 relay S.Evans-P.Evans-Grauer-Bridges Detroit Country Day 1:44.85
400 relay Neuman-Bridges-Bridges-Grauer Detroit Country Day :51.25
400 relay Kenderick-Oree-Mix-Embry Detroit dePorres :51.25
3200 relay Sall-Warwick-Burgette-Newman Detroit Country Day 9:46.25
300 LH Melanie Chard Union City :45.62
1600 relay P.Evans-Burgette-S.Evans-Neuman Detroit Country Day 4:03.45
100 LH Melanie Chard Union City :15.07
3200 Jeanne Spitler Montague 11:17.45
1600 Jeanne Spitler Montague 5:09.05
800 Cathy Ackley Hart 2:18.40
400 Becky Hicks Tawas :58.31
200 Shirley Evans Detroit Country Day :25.42
100 Shirley Evans Detroit Country Day :12.10

1986

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jami Skuse Lincoln Alcona 40-10
Long jump Chris Wilson Ann Arbor Gabriel Richard 18-7
High jump Cris Vredenburg Morley Stanwood 5-5
Discus Pam Shepherd Stockbridge 122-4
800 relay Lawson-Harp-Glover-Edwards Cassopolis 1:45.35
400 relay Harp-Edwards-Glover-Lawson Cassopolis :50.51
3200 relay Sall-Warwick-Burgette-Newman Detroit Country Day 9:55.69
300 LH Stacy Dukes Morley Stanwood :46.20
1600 relay Yuille-Greenspan-Burgette-Newman Detroit Country Day 4:08.57
100 LH Dawn Schottlenloher Bronson :14.82
3200 Jeanne Spitler Montague 11:26.75
1600 Jeanne Spitler Montague 5:10.65
800 Jenny Erickson Burton Bentley 2:22.23
400 Coleen Wruble Harbor Beach :59.37
200 Shirley Evans Detroit Country Day :25.67
100 Shirley Evans Detroit Country Day :12.10

1985

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jeania Stuppia Clare 42-5
Long jump Kelly McKinley DeWitt 17-3 3/4
High jump Kelly Ward Kalamazoo Hackett 5-5
Discus Yvonne Laderach Erie-Mason 129-9
800 relay Bridges-Greenspan-Yuille-Evans Detroit Country Day 1:45.44
400 relay Lawson-Butkin-Harp-Mitchell Cassopolis :50.44
3200 relay Witchell-Snyder-Nichols-Wentzel Bath 9:46.40
300 LH Debbie Bennett LeRoy Pine River :46.05
1600 relay Schottnloher-MWilbur-EWilbur-Clover Bronson 4:07.09
100 LH Lori Lerch Haslett :15.21
3200 Jeanne Spitler Montague 11:24.55
1600 Cathy Ackley Hart 5:15.40
800 Cathy Ackley Hart 2:18.00
400 Shirley Evans Detroit Country Day :58.40
200 Shirley Evans Detroit Country Day :25.70
100 Shirley Evans Detroit Country Day :12.15

1984

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Yvonne Laderach Erie-Mason 42-0
Long jump Chris Wilson Ann Arbor Gabriel Richard 17-5 3/4
High jump Debra Hartline Cassopolis 5-9
Discus Donna Wright Parchment 150-7
800 relay Laker-Greenspan-Bell-Jackson Detroit Country Day 1:45.4
400 relay Laker-Greenspan-Bell-Jackson Detroit Country Day :50.4
3200 relay Aldrich-Diehl-Rahmon-Cummings Burton Bentley 9:42.9
300 LH Debbie Bennett LeRoy Pine River :46.3
1600 relay Diehl-Erickson-Cummings-Aldrich Burton Bentley 4:03.4
100 LH Kristi Jackson Detroit Country Day :14.8
3200 Casey O'Neill Blissfield 11:34.6
1600 Jolene Crooks Benzie Central 5:09.1
800 Jolene Crooks Benzie Central 2:17.4
400 Jeana Vandermeulen Middleville Thornapple Kellogg :59.0
200 Kristi Jackson Detroit Country Day :25.6
100 Felicia Diaz Detroit dePorres :12.6

1983

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Yvonne Laderach Erie-Mason 41-9 1/4
Long jump Chris Tuerk Harper Woods Lutheran East 17-5 1/4
High jump Debra Hartline Cassopolis 5-4
Discus Donna Wright Parchment 135-7
800 relay Noyce-Skoczylas-Schmitt-Kirchen DeWitt 1:46.2
400 relay T.Dias-F.Dias-McKenzie-Jones Detroit dePorres :50.1
300 LH Kari Agin Manchester :44.7
1600 relay Davis-Schmitt-Ballard-Kirchen DeWitt 4:04.1
100 LH Kristi Jackson Detroit Country Day :14.3 W
3200 Donna Donakowski Dearborn Heights Riverside 11:17.2
1600 Donna Donakowski Dearborn Heights Riverside 5:00.3
800 Donna Donakowski Dearborn Heights Riverside 2:16.3
400 Andrea Kincannon Grosse Pointe Liggett :58.8
200 Lisa Hardiman Grand Rapids Forest Hills Nor. :25.9
100 Lisa Hardiman Grand Rapids Forest Hills Nor. :12.2

1982

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Marge Albaugh Midland Bullock Creek 41-10 3/4
Long jump Kathy Olson Byron Center 17-8
High jump Debbie Hartline Cassopolis 5-8
Discus Donna Wright Parchment 117-0
800 relay Stephen-Wilson-Davis-Smith Detroit Lutheran West 1:45.3
400 relay Stephen-Wilson-Leslie-Smith Detroit Lutheran West :50.6
200 LH Kari Agin Manchester :28.7
1600 relay Diehl-Nowicki-Cummings-Aldrich Burton Bentley 4:08.1
100 LH Kristi Jackson Detroit Country Day :15.0
3200 Carrie Lautner Cass City 11:19.6
1600 Carrie Lautner Cass City 5:09.8
800 Mary Lunneen Berrien Springs 2:18.1
400 Ann Hammond Ida :59.3
200 Donna Smith Detroit Lutheran West :25.3
100 Donna Smith Detroit Lutheran West :12.7

1981

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Mendy Matuzak Lincoln Alcona 40-2
Long jump Julie O'Donnell Perry 18-1 3/4
High jump Dena Davis Bronson 5-6
Discus Julie Ravary Erie-Mason 124-1
800 relay Yvette Hunter-Michelle Cox-Tracy Brandel-Pam Sheesley Whitehall 1:44.3
400 relay Kelly Rankin-Tracy Brandel-Yvette Hunter-Pam Sheesley Whitehall :50.1
200 LH Terri Reed Napoleon :29.2
1600 relay Heidi Withrow-Tammy Bumpus-Lucinda Willsey-Amy Bumpus Stockbridge 4:04.3
100 LH Karice Loveberry Quincy :14.5
3200 Cindy Reed Napoleon 11:23.3
1600 Carrie Lautner Cass City 5:08.5
800 Janell Best St. Louis 2:19.7
400 Janell Best St. Louis :58.0
200 Donna Smith Detroit Lutheran West :25.2
100 Donna Smith Detroit Lutheran West :11.9

1980

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Julie Ravary Erie-Mason 39-6 1/2
Mile relay Terri Johns-Debbie Kenjorski-Anne Schmidt-Debbie Webb Mt. Clemens Lutheran North 4:08.0
Mile Anne Simon Shepherd 5:15.1
Long jump Beth Veldhoff Blissfield 18-4 3/4
High jump Ellie Hayden Capac 5-11 1/4
Discus Julie Ravary Erie-Mason 124-1 1/2
880 relay Kathy DeHaan-Brenda Marsman-Karri Lautenbach-Kim Lautenbach Grand Rapids South Christian 1:46.6
440 relay Darlene Fortman-Celeste Allen-Becky Wilson-Donna Smith Detroit Lutheran West :49.9
220 LH Karice Loveberry Quincy :29.4
2 Mile Connie Kidder Burton Bendle 11:47.2
110 LH Karen Van Stienlandt Lake Michigan Catholic :15.1
880 Anne Simon Shepherd 2:18.9
440 Janell Best St. Louis :57.8
220 Darlene Fortman Detroit Lutheran West :25.5
100 Cindy Guy North Muskegon :11.4

Class D

1989

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Teresa Green Colon 37-11 1/2
Long jump Sherine Rowell Fowler 17-1 1/4
High jump Nicole Whitaker Genesee 5-1
Discus Deanna Lauchlen Camden-Frontier 121-9
800 relay Robinson-Hunter-Johnson-McGee Detroit Lutheran West 1:48.2
400 relay Hunter-Ndon-McKee-Hall Detroit Lutheran West :51.1
3200 relay Happel-Connor-Pio-Noble Lawton 9:52.5
300 LH Marcy Sillman Fowler :47.5
1600 relay Derengowski-Peplnski-Plwmn-Proost Maple City Glen Lake 4:05.5
100 LH Sherine Rowell Fowler :15.7
3200 Tiia Sammallahti Genesee 11:42.4
1600 Mary Latinga Battle Creek St. Philip 5:17.4
800 Jackie Clark Camden-Frontier 2:19.5
400 Theresa Proost Maple City Glen Lake :59.5
200 Yolanda Hanson Baldwin :27.3
100 Jackie Clark Camden-Frontier :12.3

1988

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Teresa Green Colon 36-5
Long jump Angela Frick Walkerville 17-6
High jump Beth DeMeester Western Michigan Christian 5-2
Discus Leah Petiprin Akron-Fairgrove 113-7
800 relay Clark-Parker-Coe-Burger Reading 1:49.41
400 relay Hoskins-Stemaly-Voss-Miller Athens :52.40
3200 relay Padilla-Osting-Zilch-Clark Camden-Frontier 9:55.03
300 LH Laura Selby Tekonsha :46.70
1600 relay Sillman-Wieber-Rowell-Sillman Fowler 4:11.40
100 LH Laura Selby Tekonsha :15.31
3200 Theresa Padilla Camden-Frontier 11:50.57
1600 Jennifer Foster Akron-Fairgrove 5:16.55
800 Jennifer Foster Akron-Fairgrove 2:20.78
400 Angela Frick Walkerville :59.50
200 Carrie Ager Central Lake :25.58
100 Carrie Ager Central Lake :12.40

1987

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Amy Griffiths Litchfield 38-2
Long jump Amy Piotter Deerfield 17-4
High jump Angela Salvatore Concord 5-5
Discus Doreen Kennedy Athens 122-1
800 relay Holloway-Brown-Rigney-Thompson Redford St. Mary 1:47.58
400 relay Maxam-Niemi-Keltner-Pschigoda Bridgman :51.67
3200 relay Brown-Bischoff-Siler-Aldrich Akron-Fairgrove 9:52.30
300 LH Angela Salvatore Concord :47.82
1600 relay Townsend-Seldon-Morris-Ragney Redford St. Mary 4:13.14
100 LH Connie Klein Indian River Inland Lakes :15.61
3200 Theresa Padilla Camden-Frontier 11:56.57
1600 Theresa Padilla Camden-Frontier 5:24.50
800 Jacki Clark Camden-Frontier 2:22.70
400 Becky Underwood Warren Bethesda :58.83
200 Becky Underwood Warren Bethesda :26.00
100 Carrie Ager Central Lake :12.40

1986

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Teresa Wright Marcellus 40-9
Long jump Cheri Swarthout Climax-Scotts 17-3 1/4
High jump Sarah Reed Springport 5-3
Discus Alisa Swan Akron-Fairgrove 119-1
800 relay Goodhue-Bankston-Veith-Mack New Haven 1:47.97
400 relay Goodhue-Bankston-Veith-Mack New Haven :51.10
3200 relay Epkey-Rowell-Sillman-Schneider Fowler 9:54.04
300 LH Lisa Nixon Ann Arbor Greenhills :46.60
1600 relay Clark-Cook-Sczykutowicz-Spaan Grass Lake 4:10.52
100 LH Lisa Nixon Ann Arbor Greenhills :16.03
3200 Jenny Payne Traverse City Pathfinder 11:22.82
1600 Cindy Schneider Fowler 5:21.47
800 Andi Clark Grass Lake 2:23.90
400 Cheryl Boddy Athens :58.28
200 Cheryl Boddy Athens :26.47
100 Cheryl Boddy Athens :12.66

1985

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Theresa Wright Marcellus 39-11
Long jump Brenda Stewart Covert 17-6 1/4
High jump Jane Januszewski Springport 5-3
Discus Sandra Cook Mendon 124-7
800 relay Brown-Cayo-Boddy-Voss Athens 1:47.57
400 relay Cayo-Boddy-Brown-Voss Athens :51.54
3200 relay Epkey-SSchneider-Wirth-CSchneider Fowler 9:57.35
300 LH Janice Kresge Fulton-Middleton :46.05
1600 relay Voss-Kinney-Cayo-Boddy Athens 4:08.06
100 LH Heather Smalley Potterville :15.65
3200 Jenny Gradowski Suttons Bay 11:31.85
1600 Theresa Padilla Camden-Frontier 5:18.23
800 Michelle Wait Covert 2:24.69
400 Lisa Nixon Ann Arbor Greenhills :58.93
200 Jennifer Foster Akron-Fairgrove :26.92
100 Kiffany Bailey Fulton-Middleton :13.06

1984

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Rona Westdorp McBain 37-1 3/4
Long jump Melanie Lovely Concord 17-3 1/4
High jump Jenny Campbell Battle Creek St. Philip 5-3
Discus Julie Diedrich Webberville 119-7
800 relay Smalley-Simpson-Nemeth-Marks Potterville 1:47.82
400 relay Voss-Dolbee-Brown-Hinkley Athens :51.65
3200 relay Gunn-Gilliland-Felgner-Szporluk Ann Arbor Greenhills 9:55.40
300 LH Sherri Jones Muskegon W. Shore Christian :44.85
1600 relay Sillmer-K.Hafner-Wirth-Schmidtt Fowler 4:09.15
100 LH Eleanor Marrs Potterville :15.27
3200 Larissa Szporluk Ann Arbor Greenhills 11:14.56
1600 Gina VanLaar Allendale 5:14.57
800 Sue Gunn Ann Arbor Greenhills 2:21.92
400 Kelly Hafner Fowler 1:00.18
200 Melanie Lovely Concord :26.18
100 Melanie Lovely Concord :13.01

1983

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Marcia Holstege Allendale 38-1 3/4
Long jump Jane Pincombe Schoolcraft 16-8 1/4
High jump Ledesa Schultz Michigan Lutheran Seminary 5-3 1/4
Discus Sheri Stone Akron-Fairgrove 121-6
800 relay Thelen-Schmidtt-L.Hafner-Klein Fowler 1:46.8
400 relay Voss-Cousins-Dolbee-Hinkley Athens :51.6
300 LH Brenda Stewart Covert :46.1
1600 relay Schmidtt-K.Hafner-L.Hafner-Klein Fowler 4:02.1
100 LH Kathy Doane Marine City Holy Cross :14.6
3200 Jenny Franssen Concord 11:40.7
1600 Larissa Szporluk Ann Arbor Greenhills 5:05.2
800 Larissa Szporluk Ann Arbor Greenhills 2:18.9
400 Becky Klein Fowler :57.8
200 Becky Klein Fowler :25.6
100 Jane Pincombe Schoolcraft :12.4

1982

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Carla Herwarth Athens 40-6 1/2
Long jump Jeanine Porritt Suttons Bay 17-2 1/2
High jump Robyn Pavka Reading 5-3
Discus Sheri Stone Akron-Fairgrove 125-6
800 relay Przybylski-Uroda-Estrada-Jonik Detroit St. Andrew 1:46.5
400 relay Wright-J.Lewis-L.Lewis-Tolliver Covert :50.5
200 LH Bradley Nixon Ann Arbor Greenhills :30.2
1600 relay Schmitt-Armbrustmchr-Hafner-Klein Fowler 4:07.3
100 LH Bradley Nixon Ann Arbor Greenhills :14.9
3200 Jodi Watters Mt. Pleasant Sacred Heart 11:34.9
1600 Gina VanLaar Allendale 5:09.9
800 Roxanne Wiersma Allendale 2:23.6
400 Becky Klein Fowler :57.6
200 Andrea Kincannon Grosse Pointe Liggett :26.3
100 Andrea Kincannon Grosse Pointe Liggett :12.5

1981

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Sheri Stone Akron-Fairgrove 36-8
Long jump Maria Shoup Mason County Eastern 18-5
High jump Dawn Rich Deckerville 5-6
Discus Colleen Wiseman Marine City Holy Cross 118-0
800 relay Kay Snyder-Lana Hafner-Jan Schmitt-Becky Klein Fowler 1:47.0
400 relay Betty Wright-Vanessa Brice-Annette Perry-Merle Tolliver Covert :50.7
200 LH Maria Shoup Mason County Eastern :28.9
1600 relay Lana Hafner-Kay Snyder-Jan Schmitt-Becky Klein Fowler 4:05.8
100 LH Bradley Nixon Ann Arbor Greenhills :15.1
3200 Robin Magee Ann Arbor Greenhills 11:31.3
1600 Robin Magee Ann Arbor Greenhills 5:06.3
800 Dawn Rich Deckerville 2:23.1
400 Becky Klein Fowler :58.6
200 Andrea Kincannon Grosse Pointe Liggett :26.2
100 Andrea Kincannon Grosse Pointe Liggett :12.6

1980

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Kay Schmitt Fowler 37-5
Long jump Sue Steeby Michigan Lutheran Seminary 18-3
High jump Kaye Leighton Northport 5-6
Discus Kay Pringle Peck 122-6
800 relay Mary Miller-Julie Kinney-Becky Carvine-Carrie VanHouten Athens 1:51.2
400 relay Mary Miller-Julie Kinney-Becky Carvine-Carrie VanHouten Athens :53.5
200 LH Maria Shoup Mason County Eastern :29.1
1600 relay Renee Dorman-Renee Blackledge-Mary Miller-Lynne Mitchell Marion 4:17.0
100 LH Maria Shoup Mason County Eastern :14.8
3200 Lisa Einheuser Pontiac Catholic 12:19.4
1600 Robin Magee Ann Arbor Greenhills 5:24.5
800 Robin Magee Ann Arbor Greenhills 2:23.1
400 Kelly Wellman Indian River Inland Lakes 1:02.2
200 Andrea Kincannon Grosse Pointe Liggett :25.6
100 Sue Steeby Michigan Lutheran Seminary :12.4

Add Content...