Baseball Yearly Champions 1971-2013

DIVISION 1

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
Score
2014 Bay City Western (Tim McDonald) Grosse Pointe South 6-2
2013
Bay City Western (Tim McDonald)
Bloomfield Hills Brother Rice
1-0
2012  Hudsonville (Dave Van Nord)  Warren DeLaSalle  9-6 
2011 Rockford (Ian Hearn) Temperance Bedford 5-4
2010 Ann Arbor Pioneer (Jerry Holley) Saline 4-1
2009 Warren DeLaSalle (Brian Kelly) Saline
3-2
2008 Birmingham Brother Rice (Bob Riker) Saline
8-0
2007 Lake Orion (Andy Schramek) Farmington
4-3
2006 Grosse Pointe North (Frank Sumbera) Detroit U-D Jesuit
7-5
2005 Sterling Heights Stevenson (Joe Emanuele) Ann Arbor Pioneer
2-0
2004 Ann Arbor Pioneer (Jerry Holley) Jenison
8-2
2003 Holland West Ottawa (Jim Caserta) Birmingham Brother Rice
5-2
2002 Portage Central (Paul Schneider) Warren Mott
7-0
2001  Grosse Pointe South (Dan Griesbaum) Grand Ledge
2-1
2000  Warren DeLaSalle (Brian Kelly) Detroit Catholic Central 
3-1
1999 Detroit Catholic Central (John Salter) Troy
6-5
1998 Midland (Terry Wilczek) Saline
2-1

DIVISION 2

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
Score
2014
Mt. Pleasant (Luke Epple)
Richmond
7-2
2013
Grand Rapids Christian (Brent Gates)  Richmond
3-0
2012  Grand Rapids Christian (Brent Gates)  Bay City John Glenn  6-1 
2011 St. Clair (William McElreath) Grand Rapids Christian 4-1
2010 Dearborn Divine Child (Tony DeMare) Grand Rapids West Catholic 4-2
2009 East Grand Rapids (Chris Lamange) Orchard Lake St. Mary's
6-0
2008 Dearborn Divine Child (Tony DeMare) Mt. Pleasant
14-3
2007 Mt. Pleasant (Luke Epple) Orchard Lake St Mary's
7-4
2006 Battle Creek Lakeview (Jeff Sovern) Escanaba
9-2
2005 Dearborn Divine Child (Tony DeMare) Grand Rapids Christian
3-0
2004  Dearborn Divine Child (Tony DeMare) Linden
7-0
2003  Orchard Lake St. Mary's (Jeff Willis) Grand Rapids Catholic Central
12-6
2002  Monroe Jefferson (Dave Sontag) Lapeer West
9-6
2001  Saginaw Swan Valley (Dennis Zehnder) Wyoming Park
4-1
2000  Battle Creek Lakeview (Ray Perry)  Charlotte 
8-3 
1999 Sturgis (Bill Whitely) Pinconning
3-2
1998 Orchard Lake St. Mary's (Greg Kolb) Whitehall
8-6

DIVISION 3

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
Score
2014 Grosse Pointe Woods University Liggett (Dan Cimini) Decatur 9-0
2013  Madison Heights Bishop Foley (Buster Sunde)  Grandville Calvin Christian 12-5
2012  Madison Heights Bishop Foley (Buster Sunde)  Lansing Catholic  8-2 
2011 Madison Heights Bishop Foley (Buster Sunde) Bridgman 8-2
2010 Shepherd (Jack Nartker) Ann Arbor Gbriel Richard 13-6
2009 Shepherd (Jack Nartker) Blissfield 4-0
2008 Grass Lake (Ben Hamilton) Allendale
14-4
2007 Hillsdale (Chris Adams) Beaverton
8-6 (9)
2006 Berrien Springs (John Donley) Michigan Center
10-3
2005 Saginaw Nouvel (Tim Smith) Homer
7-6
2004  Homer (Scott Salow) Shepherd
5-1
2003  Blissfield (Larry Tuttle) Morley-Stanwood
3-1
2002 Blissfield (Larry Tuttle) Clare
15-8
2001  Flat Rock (Chris Elliott) Berrien Springs
11-5
2000 Blissfield (Larry Tuttle) Berrien Springs
3-0
1999 Saginaw Nouvel (Mark Krzysiak) Blissfield
6-4
1998 Quincy (Lonney Evon) Saginaw Nouvel
9-6

DIVISION 4

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
Score
2014 New Lothrop (Keith Villano) Beal City 5-0
2013  Grosse Pointe Woods University Liggett (Dan Cimini) Beal City  3-2 (8) 
2012 Decatur (Ben Botti) Grosse Pte. Woods U Liggett  4-1 
2011 Grosse Pointe Woods University Liggett (Dan Cimini) Merrill 5-1
2010 Beal City (Brad Antcliff) St. Joseph Lake Michigan Cath. 5-0
2009 Beal City (Brad Antcliff) Sterling Hts. Parkway Christian
3-1
2008 Bay City All Saints (Mike Regulski) Lutheran HS Westland
2-1
2007 Reading (Rick Bailey) Allen Park Inter-City Baptist
10-4
2006 Homer (Scott Salow) Holton
3-2
2005 New Buffalo (Wayne Tremblay) Southfield Christian
8-0
2004 Rochester HIlls Lutheran Northwest (Jim Lepor) Bay City All Saints
6-5
2003 Decatur (Ben Botti) Royal Oak Shrine
3-0
2002 Decatur (Ben Botti) Taylor Light & Life
7-2
2001 Harper Woods (Mike Rowinski) Decatur
4-2
2000  Bay City All Saints (Mike Regulski) Posen
3-1
1999 Decatur (Ben Botti) Bay City All Saints
8-0
1998 Southgate Aquinas (Doug Sombatti) Indian River Inland Lakes
9-3

CLASS A

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
Score
1997 Rochester (Bob Dieters) Portage Central
8-1
1996 Mt. Pleasant (Luke Epple) Rochester Adams
7-3
1995 Grand Ledge (Pat O'Keefe) Rochester Adams
7-4
1994 Birmingham Brother Rice (Ron Kalczynski) Southgate Anderson
15-3
1993 Warren deLaSalle (Brian Kelly) Grand Ledge
14-2
1992 Birmingham Brother Rice (Ron Kalczynski) Lapeer West
15-11 (9)
1991 Plymouth Salem (John Gravlin) Rochester
4-1
1990 Sterling Heights Ford (Dan Barnabo) Davison
7-5
1989 Harper Woods Notre Dame (Anthony Mardirosian) Milford
3-2
1988 Birmingham Seaholm (Don Sackett) Taylor Kennedy
11-9
1987 Detroit Catholic Central (John Salter) Midland Dow
4-3 (9)
1986 Ypsilanti (Pat Dignan) Birmingham Brother Rice
6-5
1985 Harper Woods Bishop Gallagher (James Bresciami) Jenison
5-1
1984 Walled Lake Western (Chuck Apap) Harper Woods Bishop Gallagher
9-8
1983 West Bloomfield (Larry Reichle) Midland Dow
19-3
1982 Midland (Frank Altimore) Plymouth Canton
5-4
1981 Harper Woods Bishop Gallagher (James Bresciami) Flint Carman
7-6
1980 Grosse Pointe North (Frank Sumbera) Royal Oak Kimball
9-6
1979 Detroit Catholic Central (Frank Corej) Port Huron Northern
6-4
1978 Flint Southwestern (Marvin Rettenmund) East Kentwood
7-1
1977 Grand Ledge (Pat O'Keefe) Detroit Catholic Central
6-2
1976 Clarkston (Paul Tungate) Hazel Park
2-1
1975 Plymouth Salem (Wayne Sparkman) Bay City Handy
5-3
1974 Livonia Churchill (Roger Frayer) Hazel Park
10-1
1973 Midland (Frank Altimore) Royal Oak Kimball
1-0
1972 Royal Oak Kimball (Frank Clouser) Detroit Western
3-1
1971 Harper Woods Bishop Gallagher (James Bresciami) Royal Oak Kimball
3-0

CLASS B

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
Score
1997 Saginaw Nouvel (Steve Jaksa) DeWitt
3-2
1996 Grandville Calvin Christian (Jay Milkamp) DeWitt
7-6 (9)
1995 Detroit Country Day (Frank Orlando) Spring Lake
7-3
1994 Trenton (Vic Bechard) Grand Rapids Catholic Central
3-1
1993 DeWitt (Frank Deak) Carleton Airport
4-3 (11)
1992 Dearborn Divine Child (Mark Falvo) Wyoming Park
9-6
1991 Chelsea (Wayne Welton) Midland Bullock Creek
6-5
1990 Stevensville Lakeshore (Steve Adler) Madison Heights Bishop Foley
6-2
1989 Harper Woods Bishop Gallagher (Thomas Trompics) Fenton
5-3
1988 Mt. Clemens Clintondale (Jim Killoren) Battle Creek Lakeview
17-4
1987 Bay City Handy (Dave Petrosky) Battle Creek Lakeview
1-0 (9)
1986 Battle Creek Lakeview (Raymond Perry) Harper Woods Bishop Gallagher
4-3
1985 Grand Rapids Catholic Central (John Dolce) Fenton
6-2
1984 Redford Thurston (Emil Majeski) Wyoming Park
2-1
1983 Remus Chippewa Hills (James Novar) Coloma
4-1
1982 Southgate Aquinas (Johnny Zimmerman) Bay City Handy
6-2
1981 Bay City All Saints Central (Bill Harris) Tecumseh
7-1
1980 Flint Powers (William Haley) Mt. Pleasant
8-7
1979 Southgate Aquinas (Johnny Zimmerman) South Haven
5-1
1978 Jackson Lumen Christi (Dan Atkin) Spring Lake
10-6
1977 Gibraltar Carlson (John Lefevre) Harper Woods Bishop Gallagher
7-1
1976 Wyoming Park (Ronald Engels) Coldwater
6-5
1975 Burton Bentley (Jim Vukovich) Wyoming Godwin Heights
3-2
1974 Flint Powers (Jim Vanitvelt) Harper Woods Bishop Gallagher
4-0
1973 Flint Bentley (Jim Vukovich) Romeo
2-0
1972 Carleton Airport (Lowell Potratz) Midland Bullock Creek
5-4
1971 Detroit Lutheran West (Roger Aumann) Pinconning
4-1

Class C

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
Score
1997 Three Oaks-River Valley (Jerry Hinman) Boyne City
15-3
1996 Lansing Catholic Central (Phil Booth) Sanford-Meridian
8-5
1995 Three Oaks-River Valley (Jerry Hinman) Grandville Calvin Christian
17-3
1994 Grandville Calvin Christian (Jay Milkamp) Riverview Gabriel Richard
5-4
1993 Coleman (Joe Albaugh) Detroit Country Day
7-0
1992 Blissfield (Larry Tuttle) Saginaw Nouvel
11-9
1991 Erie-Mason (Tom McGarry) Pewamo-Westphalia
12-4
1990 Saginaw Nouvel (Stephen Jaksa) Homer
10-5
1989 Berrien Springs (John Donley) Erie-Mason
10-5
1988 Hartford (Howard Hyde) Morley-Stanwood
11-10
1987 Niles Brandywine (Charles Hurdle) Coleman
8-5
1986 Pontiac Catholic (Frank Freeburn) Hamilton
3-2
1985 Buchanan (Bob Storm) Grandville Calvin Christian
3-2
1984 Berrien Springs (Dan Wright) Orchard Lake St. Mary's
4-2
1983 DeWitt (Frank Deak) Lake Fenton
5-1
1982 Sanford Meridian (Tom Axtell) Buchanan
6-4
1981 Allen Park Cabrini (Donald Oboza) Buchanan
9-8
1980 Dundee (Gordon Burkhart) Parchment
3-1
1979 Allen Park Cabrini (Donald Oboza) Clare
2-0
1978 Bay City All Saints (Leon Giffel) Addison
8-0
1977 Blissfield (Larry Tuttle) Center Line St. Clement
4-2
1976 Blissfield (Larry Tuttle) Ravenna
5-3
1975 Bronson (Phil Wotta) Vermontville Maple Valley
8-1
1974 Center Line St. Clement (Bill Krug) St. Joseph Lake Mich. Catholic
7-1
1973 Blissfield (Larry Tuttle) Novi
4-0
1972 Center Line St. Clement (Bill Krug) Hamilton
2-1
1971 Hamtramck St. Ladislaus (Mike Soluk) Dearborn Sacred Heart
4-0

Class D

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
Score
1997 Hillman (David Checkley) Mt. Pleasant Sacred Heart
5-0
1996 Mt. Pleasant Sacred Heart (Earl Hartman) Center Line St. Clement
12-0
1995 New Buffalo (John Cosich) Hillman
10-4
1994 Hillman (David Checkley) Bridgman
9-2
1993 Beal City (Ron Schafer) Portland St. Patrick
10-7
1992 Hillman (David Checkley) Athens
8-7
1991 Waterford Our Lady of the Lakes (Daniel Webster) Bay City All Saints
10-3
1990 Traverse City St. Francis (Craig Bauer) Climax-Scotts
7-6
1989 Colon (Dennis Hendrickson) Gaylord St. Mary
11-6
1988 Grass Lake (Joe Bechtel) Gaylord St. Mary
11-6
1987 Bridgman (Gary Owen) Mt. Pleasant Sacred Heart
10-9 (8)
1986 Harper Woods (Ron Smith) Wyoming Lee
3-2
1985 Muskegon Western Michigan Christian (Joe Hicks) Grass Lake
5-4 (9)
1984 Climax-Scotts (Bob Weessies) Maple City Glen Lake
6-2
1983 New Buffalo (Roger Vink) Morrice
5-4 (10)
1982 Mesick (James Linna) Colon
3-2
1981 Reading (Jack Kerspilo) Mesick
1-0
1980 Grass Lake (Joe Bechtel) Muskegon Western Michigan Christian
2-1
1979 Grosse Pointe Woods University Liggett (Joe Haklin) Frankfort
4-3
1978 Saranac (Terry Dawson) Frankfort
4-1
1977 Ann Arbor St. Thomas (Joe McDermott) Potterville
10-9
1976 Climax-Scotts (Bob Weessies) Caseville
10-2
1975 Climax-Scotts (Mark Whitney) Grass Lake
3-1
1974 Cheboygan Catholic (Leo Yeck) Freesoil
2-0
1973 Cheboygan Catholic (Leo Yeck) Portland St. Patrick
7-6
1972 Ann Arbor St. Thomas (Mike Ramker) Grosse Pte. Woods Univ. Liggett
7-1
1971 Mt. Pleasant Sacred Heart (Jim Powell) Portland St. Patrick
5-1