2014 Boys Basketball Tournament

Follow Links below for all Results

Interactive Brackets - Schedules and Results
DistrictClass A | Class B | Class C | Class D
RegionalClass A | Class B | Class C | Class D
Quarterfinal-FinalClass A | Class B | Class C | Class D

PDF Tournament Brackets (Regional-Finals):
Class A | Class B | Class C | Class D

2014 Quarterfinals

March 18

CLASS A

 QF 1 Lansing Eastern
 Kalamazoo Loy Norrix R1 vs Zeeland East R2
 
 QF 2 Detroit U-D Mercy
 Saline R3 vs Detroit Cass Tech R4
 
 QF 3 Detroit U-D Mercy
 Macomb-Dakota R5 vs Lathrup Village-Lathrup R6
 
 QF 4 Davison
 Linden R7 vs Mt Pleasant R8
 
 CLASS B

 QF 5 Middleville Thornapple-Kellogg
 Coloma R9 vs Wyoming-Godwin Heights R10
 
 QF 6 Chelsea
 Flat Rock R11 vs Napoleon R12
 
 QF 7 Marysville
 Pontiac-Notre Dame Prep R13 vs North Branch R14
 
 QF 8 Ferris State University
 Pinconning R15 vs Petoskey R16
 
 CLASS C

 QF 9 Vicksburg
 Bridgman R17 vs Jonesville R18
 
 QF 10 West Bloomfield
 Clinton R19 vs Madison Heights-Bishop Foley R20
 
 QF 11 Owosso
 Beecher R21 vs Montabella R22
 
 QF12 Petoskey
 Traverse City-St Francis R23 vs Marquette R24
 
 CLASS D

 QF 13 Battle Creek Central
 Portage Northern R25 vs Morenci R26
 
 QF 14 Burton Bendle
 Birmingham-Roeper R27 vs Peck R28
 
 QF 15 Cadillac
Big Rapids R29 vs Traverse City Central R30
 
 QF 16 Marquette/Sault
 LaSalle R31 vs Escanaba R32

2014 Semifinals

March 20-21 - Breslin Center, MSU

 Class A - Friday, March 21
Davison QF 4 vs Lansing Eastern QF 1 – 1 pm
U of D Mercy QF2 vs U of D Mercy QF 3 – 2:50 pm

Class B - Friday, March 21
Thornapple-Kellogg QF 5 vs Ferris QF 8 – 6 pm
 Marysville QF 7 vs Chelsea QF 6 – 7:50 pm

Class C - Thursday, March 20
 Sandusky QF 11 vs Vicksburg QF 9 – 1:00 pm
 West Bloomfield QF 10 vs PetoskeyQF 12 – 2:50 pm

Class D - Thursday, March 20
TBD QF 15 vs Burton Bendle QF 14 – 6 pm
Marquette/Sault QF16 vs Battle Creek-Central QF 13 – 7:50 pm

2014 Finals

March 22 - Breslin Center, MSU

Class A - Noon
Class B - 6:30 pm
Class C - 4:30 pm
Class D - 10 am


Regionals

March 10 & 12

CLASS A

1-A Kalamazoo-Loy Norrix
 District No. 17 vs District No. 3  
 District No. 1 vs District No. 2
 
2-A Zeeland East
 District No. 7 vs District No. 6 
 District No. 4 vs District No. 5   
 
3-A Saline
 District No. 16 vs District No. 15   
 District No. 13 vs District No. 14   
 
4-A Detroit-Cass Technical
 District No. 22 vs District No. 21
 District No. 19 vs District No. 20   
 
5-A Macomb-Dakota
 District No. 32 vs District No. 31
 District No. 23 vs District No. 28 
 
6-A Lathrup Village-Lathrup
 District No. 30 vs District No. 29    
 District No. 24 vs District No. 27  
 
7-A Linden
 District No. 26 vs District No. 25  
 District No. 8 vs District No. 18
 
8-A Non-Traditional - Final @ Mt Plesant
 District No. 12 vs District No. 11   @ Cadillac
 District No. 9 vs District No. 10 @ Owosso

CLASS B 

9-B Coloma
 District No. 48 vs District No. 35   
 District No. 33 vs District No. 34   
 
10-B Wyoming-Godwin Heights
 District No. 52 vs District No. 51 
 District No. 49 vs District No. 50  
 
11-B Flat Rock
 District No. 45 vs District No. 40 
 District No. 38 vs District No. 39   
 
12-B Spring Arbor (hosted by Napoleon)
 District No. 47 vs District No. 46 
 District No. 36 vs District No. 37  
 
13-B Pontiac-Notre Dame Preparatory School
 District No. 44 vs District No. 43  
 District No. 41 vs District No. 42 
 
14-B North Branch
 District No. 58 vs District No. 57   
 District No. 55 vs District No. 56   
 
15-B Pinconning Area
 District No. 61 vs District No. 60   
 District No. 54 v District No. 59  
 
16-B Petoskey
 District No. 64 vs District No. 63   
 District No. 53 vs District No. 62 

CLASS C

17-C Bridgman
 District No. 80 vs District No. 77   
 District No. 65 vs District No. 66   
 
18-C Jonesville
 District No. 78 vs District No. 69 
 District No. 67 vs District No. 68    
 
19-C Clinton
 District No. 73 vs District No. 72 
 District No. 70 vs District No. 71  
 
20-C Madison Heights-Bishop Foley
 District No. 83 vs District No. 76 
 District No. 74 vs District No. 75
 
21-C Flint-Beecher
 District No. 86 vs District No. 85 
 District No. 82 vs District No. 84  
 
22-C Blanchard-Montabella
 District No. 88 vs District No. 87
 District No. 79 vs District No. 81 
 
23-C Traverse City-St Francis
 District No. 92 vs District No. 91 
 District No. 89 vs District No. 90   
 
24-C Marquette
 District No. 96 vs District No. 95  
 District No. 93 vs District No. 94

CLASS D   
 
25-D Portage Northern
 District No. 110 vs District No. 109  
 District No. 97 vs District No. 98  
 
26-D Morenci Area
 District No. 108 vs District No. 107   
 District No. 99 vs District No. 100   
 
27-D West Bloomfield
 District No. 104 vs District No. 103 
 District No. 101 vs District No. 102 
 
28-D Peck Community
 District No. 114 vs District No. 113  
 District No. 105 vs District No. 106 
 
29-D Big Rapids
 District No. 116 vs District No. 115   
 District No. 111 vs District No. 112  
 
30-D Traverse City Central
 District No. 121 vs District No. 119    
 District No. 117 vs District No. 118  
 
31-D St Ignace-LaSalle
 District No. 124 vs District No. 123  
 District No. 120 vs District No. 122
 
32-D Escanaba
 District No. 128 vs District No. 127
 District No. 125 vs District No. 126