2013 LP Cross Country Regionals

OCTOBER 25 or 26

DIVISION 1

1-1:  Grand Traverse Resort and Spa (TC Central Host) | Results
Oct. 26
Girls 2 pm; Boys 3 pm
Alpena
Grand Rapids Forest Hills Central
Grand Rapids Kenowa Hills
Grand Rapids Northview
Grand Rapids Union
Greenville
Lowell
Muskegon
Muskegon Reeths Puffer
Norton Shores Mona Shores
Rockford
Traverse City Central
Traverse City West

2-1:  Delta College (Bay City Western Host) | Results
Oct. 26
Girls 9:30 am; Boys 11 am
Auburn-Bay City Western
Bay City Central
Clarkston
Davison
Fenton
Flint Carman Ainsworth
Flint Kearsley
Flushing
Grand Blanc
Holly
Lapeer East
Midland
Midland Dow
Ortonville Brandon
Saginaw Heritage
Swartz Creek

3-1:  Portage West Course (Buchanan Host) | Results
Oct. 26
Girls 2:10 pm; Boys 2:45 pm

Battle Creek Lakeview
Caledonia
East Kentwood
Grand Haven
Grandville
Holland
Holland West Ottawa
Hudsonville
Jenison
Kalamazoo Central
Kalamazoo Loy Norrix
Mattawan
Portage Central
Portage Northern

4-1:  Huron Meadows Metropark (Brighton Host) | Results
Oct. 25
Girls  4 pm; Boys 4:30 pm
Brighton
Detroit Catholic Central (BXC Only)
East Lansing
Grand Ledge
Hartland
Highland-Milford
Holt
Howell
Jackson
Lansing Eastern
Novi
Okemos
Pinckney
South Lyon

5-1:  Lake Erie Metropark (Woodhaven Host) | Results
Oct. 26
Girls 11:30 am; Boys 1:45 pm
Belleville
Brownstown-Woodhaven
Dearborn 
Dearborn Edsel Ford
Dearborn Fordson
Detroit Western International
Dexter
Gibraltar OA Carlson
Monroe
Saline
Southgate Anderson
Taylor Kennedy
Temperance Bedford
Wayne Memorial
Wyandotte Roosevelt
Ypsilanti Lincoln

6-1: Willow Metropark (Ann Arbor Huron Host) | Results
Oct. 26
Girls 10:45 am; Boys 12:35 pm

Ann Arbor Huron
Ann Arbor Pioneer
Ann Arbor Skyline
Canton
Canton-Plymouth
Canton-Salem
Dearborn Heights Crestwood
Detroit Cass Tech
Detroit Martin Luther King
Garden City
Livonia Churchill
Livonia Franklin
Livonia Stevenson
Northville
Westland John Glenn

7-1:  Hess-Hathaway Park (Waterford Host) | Results
Oct. 26
Girls 10 am; Boys 10:30 am

Beverly Hills Groves
Birmingham Seaholm
Bloomfield Hills
Bloomfield Hills-Brother Rice (BXC Only)
Commerce-Walled Lake Northern
Farmington
Farmington Hills Harrison
Farmington Hills Mercy (GXC Only)
FarmingtonHills-North Farmington
Lathrup Village-Lathrup
Pontiac
Southfield
Walled Lake Central
Walled Lake Western
Waterford Kettering
Waterford Mott
West Bloomfield
White Lake Lakeland

8-1:  Lake St. Clair Metropark (GPS Host) | Results
Oct. 25
Girls 2 pm; Boys 2:30 pm

Berkley
Detroit-East English Village Prep
Detroit U of D Jesuit (BXC Only)
Fraser
Grosse Pointe North
Grosse Pointe South
Harrison Township L'Anse Creuse
Oak Park
Roseville
Royal Oak
St Clair Shores Lake Shore
St Clair Shores Lakeview
Troy
Troy Athens
Warren Woods Tower
Warren DeLaSalle (BXC Only)
Warren Mott
Warren Cousino

9-1:  New Baltimore Anchor Bay | Results
Oct. 26
Girls 10:15 am; Boys 11:30 am
Clinton Township Chippewa Valley
Fair Haven- Anchor Bay
Lake Orion
Macomb Dakota
Macomb L'Anse Creuse North
Oxford
Port Huron
Port Huron Northern
Rochester
Rochester Adams
Rochester Hills Stoney Creek
Romeo
Utica
Sterling Heights-Utica Ford II
Shelby Township-Utica Eisenhower
Sterling Heights
Sterling Heights Stevenson

DIVISION 2

10-2:  Grand Traverse Resort (TC Central Host) | Results
Oct. 26
Girls 1:30 pm; Boys 2:30 pm

Big Rapids
Cadillac
Cedar Springs
Cheboygan
Fremont
Gaylord
Howard City Tri County
Ludington
Mt. Pleasant
Muskegon Orchard View
Petoskey
Remus Chippewa Hills
Sparta
West Branch Ogemaw Heights
Whitehall

11-2: Allendale | Results
Oct. 26
Girls 12:10 pm; Boys 12:40 pm

Allendale
Comstock Park
Coopersville
East Grand Rapids
Fruitport
Grand Rapids Catholic Central
Grand Rapids Christian
Grand Rapids-West Michigan Aviation Academy (BXC Only)
Hamilton
Holland Christian
Hudsonville Unity Christian
Kentwood Grand River Prep
Spring Lake
Wyoming Kelloggsville
Zeeland East
Zeeland West

12-2:  Portage West Course (Buchanan Host) | Results
Oct. 26
Girls 12:45 pm; Boys 1:20 pm

Allegan
Byron Center
Dowagiac
Edwardsburg
Grand Rapids South Christian
Niles
Otsego
Paw Paw
Plainwell
South Haven
St. Joseph
Stevensville Lakeshore
Three Rivers
Vicksburg
Wayland

13-2:  Carson City | Results
Oct. 26
Girls 1 pm; Boys 1:30 pm
Ada-Forest Hills Eastern
Alma
Belding
Corunna
DeWitt
Grand Rpaids-Forest Hills Northern
Haslett
Hastings
Ionia
Lake Odessa Lakewood
Lansing Sexton
Lansing Waverly
Middleville-Thornapple Kellogg
Owosso
St. Johns
Williamston

14-2:  Sharp Park (Vandercook Lake Host) | Results
Oct. 26
Girls 1 pm; Boys 1:40 pm

Adrian
Battle Creek Harper Creek
Battle Creek Pennfield
Charlotte
Chelsea
Coldwater
Eaton Rapids
Fowlerville
Jackson Northwest
Marshall
Mason
Parma Western
Richland Gull Lake
Sturgis
Tecumseh

15-2: Delta College (Bay City Western Host) | Results
Oct. 26
Girls 10 am; Boys 11:30 am

Birch Run
Clio
Essexville Garber
Flint Northwestern
Flint Southwestern Classical Academy
Goodrich
Lake Fenton
Lapeer West
Linden
Mt. Morris (EAJ)
North Branch
Saginaw
Saginaw Swan Valley

16-2:  Algonac | Results
Oct. 25
Girls 3:30 pm; Boys 4:30 pm
Algonac
Armada
Auburn Hills Avondale
Croswell Lexington
Detroit Denby Tech & Prep
Harper Woods Chandler Park
Imlay City
Marine City
Marysville
Pontiac Notre Dame Prep
Richmond
St. Clair
St Clair Shores South Lake
Warren Regina (GXC Only)
Yale

17-2:  Lake St. Clair Metropark (GPS Host) | Results
Oct. 25
Girls 3:30 pm; Boys 4 pm
Beverly Hills-Detroit Country Day
Bloomfield Hills Cranbrook
Bloomfield Hills Marian (GXC Only)
Center Line
Clawson
Detroit Central Collegiate
Detroit Cody
Detroit Henry Ford
Detroit International Academy (GXC Only)
Detroit Mumford
Detroit Osborn
Detroit Renaissance
Detroit Southeastern
Ferndale
Hazel Park
Livonia Ladywood (GXC Only)
Madison Heights Lamphere
Orchard Lake St. Mary Prep (BXC Only)
Redford Thurston (GXC Only)
Redford Union
South Lyon East
Warren Lincoln

18-2:  Lake Erie Metropark (Woodhaven Host) | Results
Oct. 26
Girls 10:45 am; Boys 1 pm

Allen Park
Carleton Airport
Dearborn Divine Child
Dearborn Heights Annapolis
Dearborn Heights Robichaud
Detroit Cesar Chavez
Detroit Douglass (BXC Only)
Detroit Collegiate Prep at Northwestern
Flat Rock
Grosse Ile
Inkster (BXC Only)
Melvindale
Milan
Monroe Jefferson
New Boston Huron
Riverview Community
Romulus (BXC Only)
Romulus Summit Academy
Trenton

DIVISION 3

19-3:  Grand Traverse Resort (TC Central Host) | Results
Oct. 26
Girls 10:30 am; Boys 11:30 am
Benzie Central
Boyne City
Charlevoix
Elk Rapids
Harbor Springs
Hart
Kalkaska
Kingsley
Lake City
LeRoy Pine River
Manistee
McBain
Reed City
Scottville-Mason County Central
Shelby

20-3:  Delta College (Bay City Western Host) | Results
Oct. 26
Girls 10:30 am; Boys Noon
Beaverton
Clare
Farwell
Freeland
Gladwin
Grayling
Harrison
Houghton Lake
Midland Bullock Creek
Oscoda
Pinconning
Reese
Roscommon
Sanford Meridian
Standish Sterling
Tawas
Whittemore-Prescott

21-3: Allendale | Results
Oct. 26
Girls 10 am; Boys 11 am
Fennville
Grand River Covenant Christian
Grand River NorthPointe Christian
Grand River Wellspring Prep
Grand River West Catholic
Grand Rapids-West Michigan Aviation Academy (Girls XC Only)
Grandville Calvin Christian
Grant
Hesperia
Holland Black River
Kent City
Lakeview
Montague
Morley Stanwood
Muskegon Oakridge
Newaygo
Ravenna
Wyoming Godwin Heights
Wyoming Lee

22-3:  Portage West Course (Buchanan Host) | Results
Oct. 26
Girls 10 am; Boys 10:35 am

Bangor
Berrien Springs
Bridgman
Buchanan
Cassopolis-Ross Beatty
Coloma (GXC Only)
Constantine
Delton Kellogg
Galesburg-Augusta
Hartford
Hopkins
Kalamazoo-Comstock
Kalamazoo Hackett Catholic
Lawton
Niles Brandywine
Parchment
Schoolcraft
Watervliet

23-3:  Sharp Park (Vandercook Lake Host) | Results
Oct. 26
Girls 11 am; Boys 11:40 am

Bronson
Brooklyn Columbia Central
East Jackson
Grass Lake
Hanover Horton
Hillsdale
Jackson Lumen Christi
Jackson-Vandercook Lake
Jonesville
Leslie
Michigan Center
Napoleon
Olivet
Quincy
Springport
Union City

24-3:  Carson City | Results
Oct. 26
Girls 10:30 am; Boys 11:30 am
Bath
Byron
Carson City
Chesaning
Durand
Hemlock
Highland Park Renaissance Academy
Ithaca
Laingsburg
Lansing Catholic
Ovid Else
Perry
Portland
Shepherd
St. Charles
St. Louis
Saranac
Stanton-Central Montcalm
Vermontville Maple Valley

25-3:  Lake Erie Metropark (Woodhaven Host) | Results
Oct. 26
Girls 10 am; Boys 12:15 pm

Adrian Madison
Allen Park Cabrini
Ann Arbor Gabriel Richard
Ann Arbor Greenhills
Blissfield
Clinton
Detroit Henry Ford
Dundee
Erie Mason
Ida
Manchester
Monroe St. Mary Catholic
Onsted
Riverview Gabriel Richard
Stockbridge
Whitmore Lake
Ypsilanti-Arbor Preparatory

26-3:  Algonac | Results
Oct. 25
Girls 4 pm; Boys 5 pm

Almont
Capac
Dearborn Advanced Tech Academy
Dearborn Henry Ford Academy
Dearborn Riverside Academy West
Detroit Communication Media Arts
Detroit Community
Detroit Consortium
Detroit West Side Academy
Detroit University Prep
Ecorse
Macomb Lutheran North
Pontiac Academy for Excellence
River Rouge (BXC Only)
Southfield Bradford Academy
Warren Michigan Collegiate

27-3:  Wagener Park (Deckerville Host) | Results
Oct. 26
Girls 10:45 am; Boys 12:15 pm
Bad Axe
Burton Bendle
Caro
Carrollton
Cass City
Flint Powers
Frankenmuth
Marlette
Montrose
Otisville LakeVille
Saginaw Nouvel
Saginaw Valley Lutheran
Vassar

DIVISION 4

28-4: Central Lake | Results
Alanson
Alba
Boyne Falls
Central Lake
East Jordan
Ellsworth
Fairview
Gaylord St. Mary
Hale
Indian River- Inland Lakes
Johannesburg Lewiston
Lincoln-Alcona
Mackinaw City
Onaway
Pellston
Rogers City
Wolverine

29-4:  Grand Traverse Resort (TC Central Host) | Results
Oct. 26
Girls 10 am; Boys 11 am
Bear Lake
Bellaire
Brethren
Buckley
Custer Mason Co. Eastern
Frankfort
Lake Leelanau St. Mary
Leland
Mancelona
Manton
Maple City Glen Lake
Marion
McBain Northern Michigan Christian
Mesick
Suttons Bay
Traverse City Grand Traverse Academy
Traverse City St. Francis

30-4:  Carson City | Results
Oct. 26
Girls 10 am; Boys 11 am

Big Rapids Crossroads
Blanchard Montabella
Breckenridge
Evart
Fowler
Fulton
Holton
Merrill
Mt Pleasant Beal City
Mt. Pleasant Sacred Heart
Pentwater
Vestaburg
Walkerville
White Cloud

31-4:  Allendale | Results
Oct. 26
Girls 9:30 am; Boys 10:30 am
Bellevue
Bloomingdale
Dansville
Fruitport Calvary Christian
Gobles
Hudsonville Freedom Christian
Lansing Christian
Muskegon Western Michigan Christian
North Muskegon
Pewamo Westphalia
Portland St. Patrick
Potterville
Saugatuck
Wyoming-West Michigan Lutheran HS

32-4:  Portage West Course (Buchanan Host) | Results
Oct. 26
Girls 11:15 am; Boys 11:50 am

Centreville
Climax Scots (BXC Only)
Colon
Decatur
Eau Claire
Kalamazoo Christian
Kalamazoo Heritage Christian
Lawrence
Marcellus
Marcellus Howardsville Christian
Mendon
New Buffalo
St. Joseph Lake Michigan Catholic
Three Oaks River Valley
White Pigeon

33-4: Hudson | Results
Oct. 26
Girls 10 am; Boys 10:30 am

Athens
Battle Creek St. Philip
Concord
Hillsdale Academy
Hillsdale Will Carleton
Homer
Hudson
Litchfield
Marshall Academy
Pittsford
Reading
Tekonsha
Waldron

34-4:  Willow Metropark (Ann Arbor Huron Host) | Results
Oct. 26
Girls 10 am; Boys 11:30 am

Addison
Adrian Lenawee Christian
Ann Arbor Central Academy
Ann Arbor Rudolph Steiner
Britton Deerfield
Canton Plymouth Christian
Davis Aerospace
Jackson Christian
Lutheran HS Westland
Morenci
Newport Lutheran HS South
Ottawa Lake Whiteford
Saline Washtenaw Christian
Sand Creek
Taylor Baptist Park
Taylor Trillium
Wixom-St Catherine of Siena Academy (GXC Only)

35-4:  New Baltimore Anchor Bay | Results
Oct. 26
Girls 9:30 am; Boys 11 am

Auburn Hills Oakland Christian
Bloomfield Hills Roeper
Detroit Allen Academy
Detroit Loyola (BXC Only)
Eastpointe Eaton Academy
GPW University Liggett
Kimball Landmark Academy
Macomb Christian
Marine City Cardinal Mooney
Memphis
MH Bishop Foley
Novi Franklin Road Christian
RH Lutheran NW
Royal Oak Shrine
SH Parkway Christian
Southfield Christian
Waterford Our Lady of the Lakes

36-4:  Wagener Park (Deckerville Host) | Results
Oct. 26
Girls 10 am; Boys 11:30 am

Brown City
Carsonville Port Sanilac
Deckerville
Elkton Pigeon Bay Port Laker
Genesse
Harbor Beach
Mayville
New Lothrop
Saginaw Arts & Sciences
Saginaw Michigan Lutheran Seminary
Sandusky
Ubly
Unionville Sebewaing