Boys Soccer Yearly Champions 1982-2014

DIVISION 1

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2014 Canton (Mark Zemanski) Rochester Adams 1-0
2013 Ann Arbor Skyline (Chris Morgan) Bloomfield Hills 1-0
2012  East Kentwood (John Conlon)  Grand Blanc 1-0
2011 Canton (George Tomasso) Grand Haven
1-0
2010 East Kentwood (John Conlon) Sterling Heights Stevenson 6-0
2009 Birmingham Brother Rice (Barry Brodksy) Holt
1-0
2008 East Kentwood (John Conlon) Livonia Stevenson
1-0 (OT)
2007 East Kentwood (John Conlon) Clarkston
2-0
2006 Traverse City West (Jason Carmien) Livonia Stevenson
1-0
2005 Warren DeLaSalle (Thaier Mukhtar) Birmingham Brother Rice
1-0
2004  Okemos (Brian Guggemos) Utica Eisenhower
2-1
2003  Troy (Carlos Wheatley) Saline
1-0 (OT)
2002  Rochester (Todd Heugh)  Plymouth Salem
1-0
2001  Detroit U-D Jesuit (Kevin Tuite)  Rochester Adams
2-1
2000 Warren DeLaSalle (Thaier Mukhtar)/Birmingham Brother Rice (Jay Louis-Prescott)
2-2
1999  Rochester Adams (Juan Delgado)  Plymouth Salem
2-1
1998 Novi (Brian O'Leary) Brighton
4-0
1997 Troy Athens (Tim Storch) Plymouth Salem
2-1

Division 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2014 East Lansing (Nick Archer) Cranbrook-Kingswood 4-3 (OT)
2013 East Lansing (Nick Archer) Spring Lake 2-0
2012  Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Petoskey 3-0
2011 Auburn Hills Avondale (Dave Muczynski) Spring Lake 2-1
2010 Grand Rapids Northview (Frank Andrade) Bloomfield Hills Lahser 2-1
2009 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Petoskey
2-0
2008 Petoskey (Scott Batchelor) Dexter
1-0
2007 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Dexter
2-1
2006 Dexter (Scott Forrester) East Lansing
1-0 (SO)
2005 East Lansing (Nick Archer) Hudsonville Unity Christian
1-0
2004 Grand Rapids Forest Hills Central (Clark Udell) Rochester Hills Stoney Creek
3-2
2003 Holland Christian (Jack Heyboer) Birmingham Seaholm
3-0
2002 East Lansing (Nick Archer) Bloomfield Hills Lahser
2-1
2001 Grand Rapids Christian (Larry Klaasen) Farmington
1-0
2000 Portage Northern (Chris Riker) Birmingham Groves
4-0
1999  Bloomfield Hills Lahser (Andy Wagstaff) East Lansing 
1-0 (OT)
1998 Grand Rapids Christian (Larry Klaasen) Detroit U-D Jesuit
4-0
1997 Mason (John Gillengerten) Petoskey
2-1 (OT)

Division 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2014 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Williamston 1-0
2013 Flint Powers Catholic (Tony Rowe) Grand Rapids South Christian 1-0
2012  Grand Rapids South Christian (Jason Boersma)  Williamston  1-0 (OT)
2011 Detroit Country Day (Bob Bukari) Hudsonville Unity Christian
2-1
2010 Grand Rapids South Christian (Bruce Huttenga) Lansing Catholic 1-0
2009 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) South Haven
2-0
2008 Goodrich (Evan Huizenga) Whitehall
1-0
2007 Detroit Country Day (Paul Baroshuk) Grand Rapids South Christian 2-1
2006 Richmond (Tony Kunce) Roscommon 6-4
2005 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) Grand Rapids Forest Hills Eastern 1-0
2004 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) South Haven 2-0
2003 Jackson Lumen Christi (Damon Havlicek)/South Haven (Benno Trenkle)  

1-1 (2OT)

2002 Grosse Ile (Amy Rossow/Jim Rossow) South Haven 2-0
2001 Ludington (Fred Horstman) Parchment 1-0
2000 Plainwell (Garry Snyder) Pontiac Notre Dame Prep 2-0
1999  Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) Caledonia  3-1
1998 Paw Paw (Dave Clark) Detroit Country Day 1-0
1997 Madison Heights Bishop Foley (Kris Galczyk) Ludington
2-1

Division 4

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2014 Birmingham Roeper (Ed Sack) Grand Rapids Covenant Christan 4-2
2013 Lansing Christian (Joel Vande Kopple) Grand Rapids Covenant Christian 1-0
2012  Hamtramck Frontier International (Nasser Algahim) Grand Rapids Covenant Christian 3-2 
2011 Allen Park Inter-City Baptist (Mark Kraatz) Muskegon W. Michigan Christian
1-0 (OT)
2010 Muskegon Western Michigan Christian (David Hulings) Ann Arbor Greenhills 2-1
2009 Hudsonville Freedom Baptist (Nathan Sharpe) Ann Arbor Greenhills
4-3 (OT)
2008 Auburn Hills Oakland Christian (Dick Harding) Muskegon Catholic Central
1-0
2007 Muskegon Western Michigan Christian (David Hulings) Auburn Hills Oakland Christian
2-1
2006 Allen Park Inter-City Baptist (Mark Kraatz) Muskegon Western Michigan Christian
3-1
2005 Allen Park Inter-City Baptist (Mark Kraatz) North Muskegon
1-0 (OT)
2004 Muskegon Western Michigan Christian (Adam Prince) Burt Lake Northern Michigan Christian
3-0
2003 Muskegon Western Michigan Christian (Adam Prince) Lutheran Westland
4-1
2002 Hudsonville Freedom Baptist (Nathan Sharpe) Allen Park Inter-City Baptist
4-1
2001 Southfield Christian (Scott Berthel) Muskegon Western Michigan Christian
2-1
2000 Allen Park Inter-City Baptist (Mark Kraatz) Grand Rapids Baptist
2-0
1999  Grosse Pointe Woods U. Liggett (David Backhurst) Muskegon Western Michigan Christian
4-2 
1998 Elk Rapids (Al Gredlein) Muskegon Western Michigan Christian
2-0
1997 Elk Rapids (Al Gredlein) Riverview Gabriel Richard
2-0

Class A

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1996 Livonia Stevenson (Wally Barrett) Troy
2-1 (OT)
1995 Plymouth Salem (Ken Johnson) Portage Northern
1-0
1994 Plymouth Canton (Don Smith) Warren DeLaSalle
1-0 (OT)
1993 Warren DeLaSalle (Terry Mukhtar) Livonia Stevenson
2-1 (OT)
1992 Warren DeLaSalle (Terry Mukhtar) Plymouth Salem
2-1 (OT)
1991 Livonia Stevenson (Wally Barrett) Saginaw Heritage
2-1
1990 Warren DeLaSalle (Thaier Mukhtar) Livonia Churchill
2-0
1989 Troy Athens (Tim Storch) Plymouth Salem
1-0
1988 Livonia Stevenson (Pete Scerri) Birmingham Brother Rice
3-1
1987 East Lansing (Nick Archer) Grand Blanc
2-1 (OT)
1986 Livonia Stevenson (Pete Scerri) Troy Athens
2-1
1985 Livonia Stevenson (Pete Scerri) Birmingham Brother Rice
4-3
1984 Troy Athens (Tim Storch) Livonia Stevenson
3-2
1983 Troy Athens (Tim Storch) Livonia Stevenson
3-0
1982 Livonia Stevenson (Pete Scerri) Livonia Churchill
4-1

Class B

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1996 Flint Powers Catholic (Keith Fiebernitz) Marshall
1-0 (OT)
1995 Petoskey (Scott Batchelor) Macomb Lutheran North
3-1
1994 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) Ludington
4-0
1993 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk)/Richland-Gull Lake (Lee Newland)  
1-1 (OT)
1992 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) St. Joseph
6-1
1991 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) Stevensville-Lakeshore
3-2
1990  Mason (John Gillengerten)/Stevensville-Lakeshore (Paul Carteaux)  
1-1 
1989 Mason (John Gillengerten)  Stevensville-Lakeshore 
3-1  
1988 Madison Heights Bishop Foley (Franco Pertot)/Richland-Gull Lake (Lee Newland)
3-3 (OT)
1987 Mt. Clemens Lutheran North (Tom Saleska) East Grand Rapids
1-0

CLASS B-C

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1986 Holland Christian (Dan Walcott) Mason
4-2
1985 Parchment (Dave Hamman) Madison Heights Bishop Foley
1-0 (OT)
1984 Okemos (John Picone) Hudsonville Unity Christian
6-3 (OT)
1983 Grosse Pointe Woods University Liggett (David Backhurst) Richland Gull Lake
3-2
1982 Hamtramck (John Geremich) Hudsonville Unity Christian
3-2

Class C

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1996 Grosse Pointe Woods University Liggett (David Backhurst) Elk Rapids
2-1
1995 Kalamazoo Hackett Catholic Central (Neil Crumpton) Elk Rapids
3-2

CLASS C-D

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1994 Kalamazoo Hackett Catholic Central (Mike Haines) Grosse Pointe Woods University Liggett
3-1
1993 Riverview Gabriel Richard (Mike Slowik) Kalamazoo Christian
3-0
1992 Kalamazoo Hackett Catholic Central (Neil Crumpton) Ann Arbor Greenhills
2-0
1991 Kalamazoo Hackett Catholic Central (Neil Crumpton) Riverview Gabriel Richard
3-2
1990 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) Parchment
3-0
1989  Detroit Country Day (Paul Bartoshuk)  Elk Rapids 
5-0 
1988  Detroit Country Day (Paul Bartoshuk)/Muskegon Western Michigan Christian (David VerMerris) 
2-2 (OT) 
1987  Detroit Country Day (Paul Bartoshuk)  Grosse Pointe Woods University Liggett 
4-2 

Class D

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1996 Mt. Pleasant Baptist (Matt McLachlan) Jackson Baptist
2-1
1995 Muskegon Western Michigan Christian (David VerMerris) Bloomfield Hills Roeper
3-1
1987-94 (See C-D results)    
1986 Northport (Don Hungerford) Grosse Pointe Woods University Liggett
3-1
1985 Allen Park Inter-City Baptist (Jeff Daniel) Northport
3-0
1984 Allen Park Inter-City Baptist (Robert Curry) Northport
5-1
1983 Allen Park Inter-City Baptist (Robert Curry) Muskegon Western Michigan Christian
2-0
1982 Grosse Pointe Woods University Liggett (David Backhurst) Muskegon Western Michigan Christian
2-1