Football Yearly Champions 1975-2013

DIVISION 1

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2013 Clarkston (Kurt Richardson) Detroit Catholic Central 32-14
2012 Detroit Cass Tech (Thomas Wilcher) Detroit Catholic Central 36-21
2011 Detroit Cass Tech (Thomas Wilcher) Detroit Catholic Central 49-13
2010 Lake Orion (Chris Bell) Plymouth 21-13
2009 Detroit Catholic Central (Tom Mach) Sterling Heights Stevenson 31-21
2008 Rockford (Ralph Munger) Lake Orion 26-14
2007 Macomb Dakota (Mike Giannone) Livonia Stevenson 41-21
2006 Macomb Dakota (Mike Giannone) Rockford 38-16
2005 Rockford (Ralph Munger) Canton 31-21
2004 Rockford (Ralph Munger) Sterling Heights Stevenson 31-6
2003   Detroit Catholic Central (Tom Mach)  Utica Eisenhower 

 24-16

2002   Detroit Catholic Central (Tom Mach)  East Kentwood  

 36-26

2001   Detroit Catholic Central (Tom Mach)  Utica Eisenhower 

 24-21

2000   Grand Ledge (Pat O'Keefe)  Utica Eisenhower 

 19-14

1999  Walled Lake Western (Mike Zdebski) Utica Eisenhower 19-7

DIVISION 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2013 Bloomfield Hills Brother Rice (Al Fracassa) Muskegon 38-21
2012 Bloomfield Hills Brother Rice (Al Fracassa) Muskegon 35-28
2011 Bloomfield Hills Brother Rice (Al Fracassa) Lowell 24-14
2010 Farmington Hills Harrison (John Herrington) Lowell 38-28
2009 Lowell (Noel Dean) Inkster 27-6
2008 Muskegon (Tony Annese) Warren DeLaSalle 34-14
2007 Detroit Martin Luther King (James Reynolds) Midland
47-21
2006 Muskegon (Tony Annese) Warren DeLaSalle
32-30
2005 Birmingham Brother Rice (Al Fracassa) Hudsonville
14-7
2004 Muskegon (Tony Annese) Orchard Lake St. Mary's
31-7
2003 Rochester Adams (Tony Patritto)  Birmingham Brother Rice

28-7

2002  Lowell (Noel Dean)  Birmingham Brother Rice

31-14

2001   Clinton Twp. Chippewa Valley (Mike Carr)  Jenison 

 26-13

2000 Birmingham Brother Rice (Al Fracassa)  Hudsonville

21-7

1999  Saginaw (Donald Durrett)  Birmingham Brother Rice

14-7

DIVISION 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2013 Zeeland West (John Shillito) DeWitt 34-27
2012
Grand Rapids Christian (Don Fellows)
Orchard Lake St. Mary's
40-37 (OT)
2011 Orchard Lake St. Mary's (George Porritt) Mt. Pleasant 45-7
2010 East Grand Rapids (Peter Stuursma) Orchard Lake St. Mary's 35-27
2009 East Grand Rapids (Peter Stuursma) Orchard Lake St. Mary's 24-21
2008 East Grand Rapids (Peter Stuursma) Inkster 43-24
2007 East Grand Rapids (Peter Stuursma) Orchard Lake St. Mary's 46-39(5OT)
2006 East Grand Rapids (Peter Stuursma) Farmington Hills Harrison
42-17
2005 Caledonia (Tom Burrill) Haslett
27-6
2004 Lowell (Noel Dean) St. Johns
38-17
2003  East Grand Rapids (Peter Stuursma)  Allen Park  
28-15
2002  East Grand Rapids (Peter Stuursma)  DeWitt  
55-14
2001  Farmington Hills Harrison (John Herrington)  Fruitport  
28-6
2000  Farmington Hills Harrison (John Herrington)  East Lansing  
42-0
1999  Farmington Hills Harrison (John Herrington) Grand Rapids Creston 

42-35

DIVISION 4

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2013 Marine City (Ron Glodich) Grand Rapids South Christian 32-14
2012
Grand Rapids South Christian (Mark Tamminga)
Detroit Country Day
40-7
2011 Zeeland West (John Shillito) Marine City 45-7
2010 Grand Rapids Catholic Central (Todd Kolster) Williamston 27-23
2009 Marshall (Rich Hulkow) Three Rivers 49-28
2008 Holland Christian (Willie Snead III) Detroit Country Day 35-20
2007 Marine City (Tony Scarcelli) Detroit Country Day

21-7

2006 Zeeland West (John Schillito) Coopersville

22-0

2005 Flint Powers Catholic (Jack Pratt) Grand Rapids Catholic Central

17-10

2004 Muskegon Orchard View (Matthew McDonald) Dewitt

31-14

2003  Three Rivers (Scot Shaw) DeWitt

24-6

2002  Grand Rapids South Christian (Bob Blacquiere) Riverview

42-13

2001  Chesaning (Jim Szappan) Orchard Lake St. Mary's

14-7

2000  Orchard Lake St. Mary's (George Porritt) Coopersville

26-13

1999  Orchard Lake St. Mary's (George Porritt) Grand Rapids South Christian

34-13

DIVISION 5

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2013 Grand Rapids West Catholic (Dan Rohn) Menominee 27-14
2012        Portland (John Novara)
Grand Rapids West Catholic
12-9
2011 Flint Powers Catholic (Bob Buckel) Lansing Catholic 56-26
2010 Grand Rapids West Catholic (Dan Rohn) Olivet 42-26
2009 Jackson Lumen Christi (Herb Brogan) Clare 42-7
2008 Muskegon Oakridge (Jack Schugars) Ovid-Elsie

26-14

2007 Menominee (Ken Hofer) Jackson Lumen Christi

21-7

2006 Menominee (Ken Hofer) Madison Heights Madison

41-6

2005 Muskegon Oakridge (Jack Schugars) Jackson Lumen Christi

42-28

2004 Jackson Lumen Christi (Herb Brogan) Midland Bullock Creek

13-0

2003  Jackson Lumen Christi (Herb Brogan) Muskegon Oakridge

23-0

2002  Montrose (Dennis Reinhart) Constantine

14-0

2001  Jackson Lumen Christi (Herb Brogan) Livonia Clarenceville

49-0

2000  Jackson Lumen Christi (Herb Brogan) Spring Lake

42-15

1999  Detroit Country Day (Dan MacLean) Muskegon Orchard View

39-32

DIVISION 6

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2013 Ithaca (Terry Hessbrook) Clinton 41-22
2012
Ithaca (Terry Hessbrook)
Constantine
37-27
2011 Ithaca (Terry Hessbrook) Constantine 42-14
2010 Ithaca (Terry Hessbrook) Monroe St. Mary Catholic Central 45-35
2009 Montague (Pat Collins) Monroe St. Mary Catholic Central 24-21
2008 Montague (Pat Collins) Leslie

41-20

2007 Saginaw Nouvel (Michael Boyd) Blissfield
12-7
2006 Saginaw Nouvel (Michael Boyd) Inkster
28-14
2005 Kingsley (Tim Wooer) Monroe St. Mary Catholic Central
31-21
2004 Constantine (Tim Baker) Suttons Bay
34-13
2003 Ravenna (Dusty Fairfield) Saginaw Nouvel

16-14

2002 Negaunee (Paul Jacobson) Hopkins

28-20 (OT)

2001 Schoolcraft (Larry Ledlow) McBain

26-8

2000 Whittemore-Prescott (Kyle Tobin) Schoolcraft

31-20

1999  St. Charles (Robert Welzein) Hopkins

21-14

DIVISION 7

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2013 Ishpeming (Jeff Olson) Detroit Loyola 22-12
2012
Ishpeming (Jeff Olson)
Detroit Loyola
20-14
2011 Saginaw Nouvel (Mike Boyd) Pewamo-Westphalia 56-26
2010 Hudson (Chris Luma) Ishpeming 28-26
2009 Traverse City St. Francis (Greg Vaughan) Hudson 42-8
2008 Traverse City St. Francis (Greg Vaughan) Ubly 41-13
2007 Mendon (John Schwartz) Traverse City St. Francis
20-0
2006 Muskegon Catholic Central (Mike Holmes) Grass Lake
35-7
2005 Traverse City St. Francis (Josh Sellers) Unionville-Sebewaing
28-14
2004 Unionville-Sebewaing (Tim Travis) Detroit St.Martin de Porres
14-7
2003 Traverse City St. Francis (Josh Sellers) Hudson

28-14

2002 Mendon (John Schwartz) Decatur

21-14

2001 Detroit St. Martin dePorres (Greg Carter) Muskegon Catholic Central

23-7

2000 Iron Mountain (Tom Wender) Gobles

25-23

1999 Traverse City St. Francis (Larry Sellers) Gobles

23-6

DIVISION 8

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2013 Muskegon Catholic Central (Steve Czerwon) Beal City 35-12
2012
Harbor Beach (Troy Schelke)
Beal City
35-10
2011 Mendon (John Schwartz) Fowler 33-0
2010 Mt. Pleasant Sacred Heart (Rick Roberts) Saugatuck 42-21
2009 Beal City (Lou Rau) Crystal Falls Forest Park 41-23
2008 Muskegon Catholic Central (Mike Holmes) Crystal Falls Forest Park 40-0
2007 Crystal Falls Forest Park (Bill Santilli) Fulton-Middleton
22-14
2006 New Lothrop (Jake Emmendorfer) Crystal Falls Forest Park
34-13
2005 Mendon (John Schwartz) Crystal Falls Forest Park
25-13
2004 Climax-Scotts (Kevin Langs) Crystal Falls Forest Park
42-8
2003 Detroit St. Martin dePorres (Greg Carter) Beal City

20-9

2002 Waterford Our Lady (Mike Boyd) Gaylord St. Mary

13-10 (OT)

2001  Mendon (John Schwartz) Beal City

20-0

2000  Muskegon Catholic Central (Mike Holmes) Crystal Falls Forest Park

13-6

1999  Mendon (John Schwartz)  Gaylord St. Mary

7-6

8-PLAYER

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2013 Peck (Rob McDaniel) Rapid River 67-32
2012
Deckerville (Rob McDaniel)
Bellaire
14-12
2011 Carsonville-Port Sanilac (Tim Brabant) Rapid River 49-13

CLASS AA

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1998 Detroit Catholic Central (Tom Mach) Rockford
27-23
1997 Detroit Catholic Central (Tom Mach) Ann Arbor Huron
23-7
1996 Walled Lake Western (Chuck Apap) Sterling Heights Stevenson
34-18
1995 Detroit Catholic Central (Tom Mach) Holt
24-0
1994 Troy (Gary Griffith) Bay City Central
17-0
1993 Dearborn Fordson (Jeff Stergalas) Westland John Glenn
12-7
1992 Detroit Catholic Central (Tom Mach) Saginaw Arthur Hill
21-20
1991 Saginaw Arthur Hill (Jim Eurick) Detroit Catholic Central
13-12
1990 Detroit Catholic Central (Tom Mach) Detroit Martin Luther King
21-0

CLASS A

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1998 Farmington Hills Harrison (John Herrington) Hudsonville
35-13
1997 Farmington Hills Harrison (John Herrington) Midland Dow
21-6
1996 Grandville (Doug Throop) Farmington Hills Harrison
24-17
1995 Lapeer West (Jeff Putnam) South Lyon
24-21 (2 OT)
1994 Farmington Hills Harrison (John Harrington) Grand Rapids Forest Hills Central
17-13
1993 Farmington Hills Harrison (John Harrington) Midland
12-9
1992 Muskegon Reeths-Puffer (Pete Kutches) Walled Lake Western
21-18
1991 East Lansing (Jeff Smith) Birmingham Brother Rice
14-0
1990 Birmingham Brother Rice (Al Fracassa) Midland
24-10
1989 Muskegon (Dave Taylor) Detroit Martin Luther King
16-13
1988 Traverse City (Jim Ooley) Detroit Catholic Central
24-14
1987 Ann Arbor Pioneer (Charles Lori) Detroit Catholic Central
3-0
1986 Muskegon (Dave Taylor) Sterling Heights Stevenson
10-0
1985 Traverse City (Jim Ooley) Troy
29-3
1984 Ann Arbor Pioneer (Charles Lori) Dearborn Fordson
38-12
1983 Birmingham Brother Rice (Albert Fracassa) East Lansing
15-12
1982 Farmington Hills Harrison (John Herrington) Dearborn Fordson
17-14 (2 OT)
1981 Escanaba (Jerry Cvengros) Fraser
16-6
1980 Birmingham Brother Rice (Albert Fracassa) Dearborn Fordson
6-0
1979 Detroit Catholic Central (Thomas Mach) Escanaba
32-7
1978 Traverse City (Jim Ooley) North Farmington
20-14
1977 Birmingham Brother Rice (Albert Fracassa) Portage Central
17-7
1976 Midland Dow (Al Quick) Farmington Hills Harrison
36-27
1975 Livonia Franklin (Armand Vigna) Traverse City
21-7

CLASS BB

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1998 Menominee (Ken Hofer) Haslett
42-6
1997 Ogemaw Heights (Larry Bellor) Marshall
19-12
1996 Marshall (Rich Hulkow) Kingsford
14-13
1995 East Grand Rapids (George Barcheski) Allen Park
14-7
1994 Monroe Jefferson (Marc Cisco) East Grand Rapids
19-18
1993 East Grand Rapids (George Barcheski) Oxford
28-25 (OT)
1992 Oxford (Bud Rowley) Grand Rapids Kenowa Hills
20-13 (OT)
1991 Farmington Hills Harrison (John Herrington) Cheboygan
34-7
1990 Dowagiac Union (Bernard Thomas) Oxford
35-14

CLASS B

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1998 Chesaning (Jim Szappan) Belding
41-38
1997 Belding (Irv Sigler) Riverview
42-13
1996 Jackson Lumen Christi (Herb Brogan) Belding
17-11
1995 Detroit Country Day (Joe D'Angelo) Muskegon Orchard View
28-14
1994 Belding (Irv Sigler) Detroit Country Day
50-41
1993 Kingsford (Chris Hofer) Imlay City
35-14
1992 Marysville (Walt Braun) Kingsford
21-12
1991 Monroe St. Mary Catholic Central (Joseph Sandersen) Coopersville
16-7
1990 Dearborn Heights Robichaud (Robert Yauck, Sr.) Kingsford
21-7
1989 Farmington Hills Harrison (John Herrington) DeWitt
28-27
1988 Farmington Hills Harrison (John Herrington) St. Joseph
44-9
1987 Grand Rapids Catholic Central (James Galvin) Farmington Hills Harrison
19-7
1986 Marysville (Walt Braun) Grand Rapids South Christian
38-15
1985 Dearborn Divine Child (Wes Wishart) Wyoming Park
21-0
1984 Wyoming Park (Jack VerDuin) Monroe Catholic Central
33-21
1983 East Grand Rapids (George Barcheski) Battle Creek Lakeview
35-0
1982 Muskegon Catholic Central (Pete Kutches) Dearborn Divine Child
17-14
1981 Farmington Hills Harrison (John Herrington) Muskegon Catholic Central
7-0
1980 Muskegon Catholic Central (Pete Kutches) Okemos
29-0
1979 Jackson Lumen Christi (Jim Crowley) Grand Rapids West Catholic
21-0
1978 Warren Woods (Dennis Zbozen) Grand Rapids Catholic Central
13-12 (OT)
1977 Jackson Lumen Christi (Jim Crowley) Saginaw MacArthur
17-16
1976 East Grand Rapids (George Barcheski) Okemos
26-7
1975 Dearborn Divine Child (Robert LaPointe) Saginaw MacArthur
21-0

CLASS CC

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1998 Montrose (Dennis Reinhart) Whittemore-Prescott
21-14
1997 Muskegon Oakridge (Jack Schugars) Vermontville-Maple Valley
6-0
1996 Detroit St. Martin dePorres (Gregory Carter) Iron Mountain
30-14
1995 Detroit St. Martin dePorres (Gregory Carter) Whittemore-Prescott
14-6
1994 Orchard Lake St. Mary (George Porritt) Constantine
35-7
1993 Hartford (James Webb) Onsted
43-14
1992 Detroit St. Martin dePorres (Ron Thompson) Montague
12-7
1991 Battle Creek Pennfield (Dave Hudson) Negaunee
14-8
1990 Detroit St. Martin dePorres (Ron Thompson) Muskegon Oakridge
22-13

CLASS C

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1998 Unionville-Sebewaing (Tim Travis) Traverse City St. Francis
16-8
1997 Ravenna (Dusty Fairfield) Decatur
48-26
1996 Ravenna (Dusty Fairfield) Morenci
30-14
1995 Muskegon Catholic Central (Mike Holmes) Morenci
19-7
1994 Ravenna (Dusty Fairfield) Schoolcraft
43-7
1993 Iron Mountain (Thomas Wender) Manchester
28-8
1992 Traverse City St. Francis (Larry Sellers) Harper Woods Bishop Gallagher
28-21
(2 OT)
1991 Muskegon Catholic Central (Mike Holmes) Harbor Beach
34-0
1990 Muskegon Catholic Central (Mike Holmes) Galesburg-Augusta
21-6
1989 Schoolcraft (Larry Ledlow) Ontonagon
14-7
1988 Detroit St. Martin dePorres (Ron Thompson) Ravenna
22-14
1987 Erie-Mason (Al Romano) Saginaw Nouvel
14-7
1986 Detroit Country Day (Joe D'Angelo) Muskegon Catholic Central
18-14
1985 Lansing Catholic Central (Phil Booth) St. Ignace
33-6
1984 Detroit St. Martin dePorres (Ron Thompson) Grand Rapids South Christian
38-26
1983 Detroit St. Martin dePorres (Ron Thompson) Traverse City St. Francis
28-26
1982 Detroit St. Martin dePorres (Ron Thompson) Rogers City
44-0
1981 Elkton-Pigeon-Bay Port (Bill McLellan) North Muskegon
15-6
1980 Munising (Terry Sayen) White Pigeon
19-7
1979 Ishpeming (John Croze) Watervliet
13-0
1978 Grand Rapids Forest Hills Northern (Tim McGee) Bad Axe
18-16
1977 Orchard Lake St. Mary (Art Paddy) Iron River West Iron County
48-12
1976 Flat Rock (Lawrence Dugan) Onaway
30-8
1975 Ishpeming (Mike Mileski) Hudson
38-22

CLASS DD

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1998 Fulton-Middleton (Ed Lark) Harper Woods Bishop Gallagher
21-20
1997 Lawrence (Jim Coady) Mio
28-6
1996 Pittsford (Bob Clement) Maple City Glen Lake
47-7
1995 Mendon (John Schwartz) Lake Linden-Hubbell
19-8
1994 Maple City Glen Lake (Bill Hollenbeck) Waterford Our Lady of the Lakes
20-10
1993 Mendon (John Schwartz) McBain
7-0
1992 Lake Linden-Hubbell (Ronald Warner) Sand Creek
16-3
1991 Mendon (John Schwartz) Lake Linden-Hubbell
30-14
1990 Marion (Thomas Cutler) Waterford Our Lady of the Lakes
33-7

CLASS D

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1998 Fowler (Neal Hoffman) Iron Mountain North Dickinson 26-8
1997 Lake Linden-Hubbell (Ronald Warner) Portland St. Patrick
30-8
1996 Fowler (Neal Hoffman) Lake Linden-Hubbell
10-0
1995 Fowler (Steve Spicer) Baraga
28-6
1994 Beal City (Ben Steele) Litchfield
35-14
1993 Fowler (Steve Spicer) Frankfort
17-0
1992 Portland St. Patrick (Chris Schrauben) Frankfort
34-13
1991 Frankfort (Tim Klein) Portland St. Patrick
21-7
1990 Frankfort (Tim Klein) Lawrence
33-6
1989 Mendon (John Schwartz) Lake Linden-Hubbell
31-0
1988 Schoolcraft (Larry Ledlow) Frankfort
42-7
1987 Martin (Bob Kubiak) Beal City
21-0
1986 Saginaw Michigan Lutheran Seminary (Loren Dietrich) Fowler
36-24
1985 Battle Creek St. Philip (Michael Hume) Bessemer
31-8
1984 Gobles (Daniel Armstrong) Crystal Falls Forest Park
31-22
1983 St. Ignace (Barry Pierson) Mendon
15-12
1982 Mendon (Roger Smith) Rudyard
44-8
1981 Detroit St. Martin dePorres (Ron Thompson) Crystal Falls Forest Park
34-0
1980 Norway (Robert Giannunzio) Fowler
25-0
1979 Norway (Robert Giannunzio) Schoolcraft
21-6
1978 Detroit St. Martin dePorres (Ron Thompson) Crystal Falls Forest Park
38-14
1977 Flint Holy Rosary (Bill Hermann) Crystal Falls Forest Park
21-20
1976 Crystal Falls Forest Park (Richard Mettlach) Flint Holy Rosary
14-6
1975 Crystal Falls Forest Park (Richard Mettlach) Flint Holy Rosary
50-0