2014 Girls Basketball Tournament

Follow these Links for ALL RESULTS:

Interactive Brackets - Schedules and Results
District: Class A | Class B | Class C | Class D
Regional: Class A | Class B | Class C | Class D
Quarterfinal-Final: Class A | Class B | Class C | Class D

PDF Tournament Brackets (Regional-Finals):
Class A | Class B | Class C | Class D


2014 Semifinals

March 13-14 - Breslin Center, MSU

 Class A - Friday, March 14
Fenton  QF 4 vs DeWitt QF 1 – 1 pm
Ferndale QF2 vs SCS Lake Shore QF 3 – 2:50 pm

Class B - Friday, March 14
Wayland Union QF 5 vs Bay City Western QF 8 – 6 pm
Imlay City QF 7 vs Brighton QF 6 – 7:50 pm

Class C - Thursday, March 13
Reese QF 11 vs Watervliet QF 9 – 1:00 pm
Whitmore Lake QF 10 vs Gaylord QF 12 – 2:50 pm

Class D - Thursday, March 13
Cadillac QF 15 vs Waterford Mott QF 14 – 6 pm
Negaunee/Sault QF16 vs Battle Creek-Harper Creek QF 13 – 7:50 pm

2014 Finals

March 15 - Breslin Center, MSU

Class A - Noon
Class B - 6 pm
Class C - 4 pm
Class D - 10 am


2014 Regionals

March 4 & 6

CLASS A

1-A Ann Arbor-Huron
 District No. 17 vs District No. 3   
 District No. 1 vs District No. 2  
 
2-A Grand Haven
 District No. 7 vs District No. 6  
 District No. 4 vs District No. 5   
 
3-A Gibraltar-OA Carlson
 District No. 16 vs District No. 15  
 District No. 13 vs District No. 14    
 
4-A Farmington
 District No. 22 vs District No. 21
 District No. 19 vs District No. 20  
 
5-A Utica
 District No. 32 vs District No. 31  
 District No. 23 vs District No. 28 
 
6-A Lake Orion
 District No. 30 vs District No. 29   
 District No. 24 vs District No. 27    
 
7-A West Bloomfield
 District No. 26 vs District No. 25  
 District No. 8 vs District No. 18 
 
8-A Non-Traditional Final @ Saginaw Heritage
 District No. 12 vs District No. 11   @ Cadillac
 District No. 9 vs District No. 10    @ St Johns

CLASS B 

9-B Edwardsburg
 District No. 48 vs District No. 35  
 District No. 33 vs District No. 34  
 
10-B Grand Rapids-South Christian
 District No. 52 vs District No. 51    
 District No. 49 vs District No. 50   
 
11-B Livonia-Clarenceville
 District No. 45 vs District No. 40   
 District No. 38 vs District No. 39  
 
12-B Leslie
 District No. 47 vs District No. 46   
 District No. 36 vs District No. 37  
 
13-B Clawson
 District No. 44 vs District No. 43
 District No. 41 vs District No. 42 
 
14-B Goodrich
 District No. 58 vs District No. 57   
 District No. 55 vs District No. 56    
 
15-B Carrollton
 District No. 61 vs District No. 60    
 District No. 54 vs District No. 59   
 
16-B Gaylord
 District No. 64 vs District No. 63  
 District No. 53 vs District No. 62

CLASS C

17-C White Pigeon
 District No. 80 vs District No. 77 
 District No. 65 vs District No. 66   
 
18-C Hillsdale
 District No. 78 vs District No. 69   
 District No. 67 vs District No. 68  
 
19-C Manchester
 District No. 73 vs District No. 72  
 District No. 70 vs District No. 71  
 
20-C Madison Heights-Bishop Foley
 District No. 83 vs District No. 76 
 District No. 74 vs District No. 75   
 
21-C Sandusky
 District No. 86 vs District No. 85   
 District No. 82 vs District No. 84   
 
22-C Ithaca
 District No. 88 vs District No. 87    
 District No. 79 vs District No. 81   
 
23-C Sanford-Meridian
 District No. 92 vs District No. 91    
 District No. 89 vs District No. 90 
 
24-C Escanaba
 District No. 96 vs District No. 95 
 District No. 93 vs District No. 94

CLASS D   
 
25-D Bloomingdale
 District No. 110 vs District No. 109   
 District No. 97 vs District No. 98    
 
26-D Morenci Area
 District No. 108 vs District No. 107   
 District No. 99 vs District No. 100  
 
27-D Waterford-Our Lady Of The Lakes
 District No. 104 vs District No. 103   
 District No. 101 vs District No. 102   
 
28-D Akron-Fairgrove
 District No. 114 vs District No. 113   
 District No. 105 vs District No. 106   
 
29-D Big Rapids-Crossroads Charter Academy
 District No. 116 vs District No. 115   
 District No. 111 vs District No. 112  
 
30-D Buckley
 District No. 121 vs District No. 119    
 District No. 117 vs District No. 118   
 
31-D Pellston
 District No. 124 vs District No. 123  
 District No. 120 vs District No. 122   
 
32-D Kingsford
 District No. 128 vs District No. 127    
 District No. 125 vs District No. 126


2014 Quarterfinals

March 11

CLASS A

 QF 1 DeWitt
 Ann Arbor-Huron R1 vs Grand Haven R2
 
 QF 2 Ferndale
 OA Carlson R3 vs Farmington R4
 
 QF 3 St. Clair Shores Lake Shore
 Utica R5 vs Lake Orion R6
 
 QF 4 Fenton
 West Bloomfield R7 vs Saginaw Heritage R8
 
 CLASS B

 QF 5 Wayland Union
 Edwardsburg R9 vs South Christian R10
 
 QF 6 Brighton
 Clarenceville R11 vs Leslie R12
 
 QF 7 Imlay City
 Clawson R13 vs Goodrich R14
 
 QF 8 Bay City Western
 Carrollton R15 vs Gaylord R16
 
 CLASS C

 QF 9 Watervliet
 White Pigeon R17 vs Hillsdale R18
 
 QF 10 Whitmore Lake
 Manchester R19 vs Madison Heights-Bishop Foley R20
 
 QF 11 Reese
 Sandusky R21 vs Ithaca R22
 
 QF12 Gaylord
 Meridian R23 vs Escanaba R24
 
 CLASS D

 QF 13 Battle Creek-Harper Creek
 Bloomingdale R25 vs Morenci R26
 
 QF 14 Waterford Mott
 Our Lady of the Lakes R27 vs Akron-Fairgrove R28
 
 QF 15 Cadillac
 Big Rapids-Crossroads R29 vs Buckley R30
 
 QF 16 Sault Ste Marie
 Pellston R31 vs Kingsford R32