Girls Swimming & Diving Team Champions 1972-2014

Lower Peninsula

DIVISION 1

Year Champion (Coach) Runner-Up
2014  Saline (Todd Brunty) Farmington Hills Mercy
2013 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Saline
2012
Holland West Ottawa (Steve Bowyer)
Farmington Hills Mercy
2011 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Saline
2010 Saline (Todd Brunty) Holland West Ottawa
2009 Saline (Todd Brunty) Bloomfield Hills Marian
2008 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill and Liz Hill)  Ann Arbor Huron
2007 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill and Liz Hill)  Livonia Stevenson
2006 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Holland
2005  Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Farmington Hills Mercy
2004 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Farmington Hills Mercy
2003 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Zeeland
2002 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Farmington Hills Mercy

DIVISION 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
2014  Bloomfield Hills Marian (William Thompson)  Ann Arbor Skyline
2013
Holland (Dan Kimble) Portage Central
2012
Holland (Don Kimble)
Ann Arbor Skyline
2011 Holland (Don Kimble) Birmingham Seaholm
2010 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Holland
2009 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Holland
2008 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Holland
2007 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Grand Rapids Forest Hills Central
2006 Birmingham Groves (Chris Tennyson) Dexter
2005 Birmingham Groves (Chris Tennyson) Dexter
2004 Birmingham Groves (Chris Tennyson) Dexter
2003 Birmingham Groves (Chris Tennyson) Dexter
2002 Dexter (Cory Bergen) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood

DIVISION 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
2014  East Grand Rapids (Milton Briggs) Grand Rapids Catholic Central
2013 East Grand Rapids (Milton Briggs) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood
2012
Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Chris Bagley) Bloomfield Hills Lahser
2011 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Tony Kurth) East Grand Rapids
2010 East Grand Rapids (Milton Briggs) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood
2009 East Grand Rapids (Milton Briggs) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood
2008 Bloomfield Hills Marian (Bill Thompson) East Grand Rapids
2007 Bloomfield Hills Marian (Bill Thompson) East Grand Rapids

CLASS A

Year Champion (Coach) Runner-Up
2001 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Grand Haven
2000 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Grand Haven
1999  Grosse Pointe North (Mike O'Connor)  Farmington Hills Mercy
1998 Farmington Hills Mercy (Jim Downs) Zeeland
1997 Birmingham Seaholm (Dennis Carter) Ann Arbor Pioneer
1996 Birmingham Seaholm (Dennis Carter) Ann Arbor Pioneer
1995 Birmingham Seaholm (Dennis Carter) Grand Rapids Forest Hills Central
1994 Grand Rapids Forest Hills Central (Tim Jasperse) Birmingham Seaholm
1993 Grand Rapids Forest Hills Central (Tim Jasperse) Livonia Stevenson/Ann Arbor Pioneer
1992 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Birmingham Seaholm
1991 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Ann Arbor Huron
1990 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Ann Arbor Huron
1989 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Ann Arbor Huron
1988 Birmingham Groves (Darin Abbasse) Birmingham Seaholm
1987 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Birmingham Groves
1986 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) Ann Arbor Pioneer
1985 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Bloomfield Hills Andover
1984 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) Ann Arbor Pioneer
1983 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) Ann Arbor Pioneer
1982 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) East Lansing
1981 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) Ann Arbor Huron
1980 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) Ann Arbor Huron
1979 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Ann Arbor Huron
1978 East Lansing (Marc Paglia) Ann Arbor Pioneer
1977 East Lansing (Ned Bennett) Ann Arbor Pioneer
1976 East Lansing (Ned Bennett) Livonia Stevenson

CLASS B

Year Champion (Coach) Runner-Up
2001 East Grand Rapids (Milton Briggs)  Dexter
2000 East Grand Rapids (Milton Briggs)  Dexter
1999  East Grand Rapids (Milton Briggs)  Dexter 
1998 East Grand Rapids (Milton Briggs) Albion
1997 Albion (Mary Egnatuk) Holland Christian
1996 Holland Christian (Stephanie Walters) Albion
1995 Trenton (Jim Lawrence/Max Monas) East Grand Rapids
1994 Zeeland (Michael Torrey) East Grand Rapids
1993 East Grand Rapids (Milton Briggs) Zeeland
1992 East Grand Rapids (Milton Briggs) / Zeeland (Michael Torrey)  
1991 Zeeland (Michael Torrey) East Grand Rapids
1990 Zeeland (Michael Torrey) East Grand Rapids
1989 Zeeland (Michael Torrey) East Grand Rapids
1988 East Grand Rapids (Milton Briggs) Dearborn
1987 Zeeland (Michael Torrey) East Grand Rapids
1986 East Grand Rapids (Milton Briggs) Dearborn
1985 East Grand Rapids (Milton Briggs) Zeeland
1984 East Grand Rapids (Milton Briggs) Zeeland
1983 East Grand Rapids (Milton Briggs) Zeeland
1982 East Grand Rapids (Milton Briggs) Okemos
1981 East Grand Rapids (Milton Briggs) Okemos
1980 Okemos (Karen Fetters) Saginaw Douglas MacArthur
1979 East Grand Rapids (Milton Briggs) Holt, Okemos
1978 East Grand Rapids (Milton Briggs) Milan
1977 Milan (Charles Lott) East Grand Rapids
1976 Milan (Charles Lott) East Grand Rapids

OPEN CLASS

Year Champion (Coach) Runner-Up
1975 East Lansing (Ned Bennett) Livonia Stevenson
1974 East Lansing (Kitty Hryniewicz Mitchell) Birmingham Groves
1973 East Lansing (Kitty Hryniewicz Mitchell) Ann Arbor Pioneer
1972 Farmington Our Lady of Mercy (DeLoris Yager) Ann Arbor Pioneer

UPPER PENINSULA

OPEN CLASS

Year Champion (Coach) Runner-Up
2014  Marquette (Nate McFerrin) Houghton 
2013
Houghton (Roger Woods)
Marquette
2012 Marquette (Nathan McFarren) Houghton 
2011 Marquette (Eric Eppensteiner) Houghton
2010 Marquette (Eric Eppensteiner) Houghton
2009 Marquette (James Brooks) Houghton
2008 Marquette (Matt Williams) Houghton
2007 Marquette (Matt Williams) Houghton
2006 Marquette (Matt Williams) Kingsford
2005 Marquette (Matt Williams) Sault Ste. Marie
2004 Marquette (Matt Williams) Houghton/Calumet
2003 Marquette (Kristen Smith) Houghton
2002 Marquette (Kristen Smith) Sault Ste. Marie
2001  Houghton (John Vincent)  Marquette 
2000  Houghton (John Vincent)  Marquette 
1999 Houghton (John Vincent) Marquette
1998 Houghton (John Vincent) Marquette
1997 Marquette (Matt Williams) Houghton
1996 Marquette (Matt Williams) Houghton/Calumet
1995 Marquette (Jackie LeFebzre) Hancock
1994 Gwinn (Jo Baysore) Hancock
1993 Marquette (Al Bentley) Hancock
1992 Marquette (Al Bentley) Gwinn
1991 Marquette (Al Bentley) Gwinn
1990 Marquette (Al Bentley) Hancock
1989 Marquette (Al Bentley) Hancock
1988 Hancock (Susan Warrington) Marquette
1987 Hancock (Susan Warrington) Houghton
1986 Ishpeming Westwood (John Vincent) Marquette
1985 Houghton (Richard Selfe) Ishpeming Westwood
1984 Ishpeming Westwood (Karen Pedley) Marquette
1983 Ishpeming Westwood (Karen Pedley) Houghton
1982 Ishpeming Westwood (Karen Pedley) Marquette
1981 Marquette (Teresa McCarthy) Gwinn
1980 Marquette (Dan Michelson) Gwinn