2014 Individual Wrestling Districts

February 8

VISIT TRACK WRESTLING FOR LIVE RESULTS

DIVISION 1

No. 1-1  Grand Haven
Robin Bye, Athletic Director
Caledonia
East Kentwood
Grand Haven
Grand Rapids-Forest Hills Central
Grand Rapids-Union
Grandville
Holland-West Ottawa
Hudsonville
Jenison
Norton Shores-Mona Shores
Rockford
Traverse City Central
Traverse City West
Wyoming

No. 2-1  Portage Northern
Chris Riker, Athletic Director
Battle Creek-Lakeview
Brighton
East Lansing
Grand Ledge
Hartland
Holt
Howell
Jackson
Kalamazoo Central
Kalamazoo-Loy Norrix
Lansing-Everett
Okemos
Pinckney
Portage Central
Portage Northern

No. 3-1  Alpena
Alpena
Bay City-Central
Davison
Flint-Carman-Ainsworth
Flushing
Grand Blanc
Midland
Midland-HH Dow
Port Huron
Port Huron Northern
Saginaw
Saginaw-Heritage
Swartz Creek

No. 4-1  Rochester Hills-Rochester
Luke Beach, Athletic Director
Bloomfield Hills
Clarkston
Lake Orion
Oxford
Rochester Hills-Rochester
Rochester Hills-Stoney Creek
Rochester-Adams
Romeo
Shelby Township-Utica Eisenhower
Sterling Heights-Utica Ford II
Troy
Troy-Athens
Utica
Waterford Mott

No. 5-1  Beverly Hills-Wylie E Groves
Thomas Flynn, Athletic Director
Beverly Hills-Wylie E Groves
Birmingham-Seaholm
Bloomfield Hills-Brother Rice
Dearborn
Dearborn Heights-Crestwood
Dearborn-Edsel Ford
Dearborn-Fordson
Detroit-U Of D Jesuit
Garden City
Lincoln Park
Livonia-Franklin
Royal Oak
Southfield
Southgate Anderson
Warren Mott
Wyandotte-Roosevelt

No. 6-1  Saline
Rob White, Athletic Director
Ann Arbor-Huron
Ann Arbor-Pioneer
Ann Arbor-Skyline
Belleville
Brownstown Township-Woodhaven
Canton
Canton-Plymouth
Canton-Salem
Livonia-Churchill
Monroe
Saline
Temperance-Bedford
Wayne Memorial
Westland-John Glenn
Ypsilanti Community
Ypsilanti-Lincoln

No. 7-1  Novi
Brian Gordon, Athletic Director
Commerce-Walled Lake Northern
Farmington Hills-Harrison
Farmington Hills-North Farmington
Highland-Milford
Livonia-Stevenson
Northville
Novi
Novi-Detroit Catholic Central
South Lyon
Walled Lake Central
Walled Lake Western
Waterford Kettering
West Bloomfield
White Lake-Lakeland

No. 8-1  Macomb-Dakota
Michael Fusco, Athletic Director
Clinton Township-Chippewa Valley
Eastpointe-East Detroit
Fair Haven-Anchor Bay
Fraser
Grosse Pointe North
Grosse Pointe South
Harrison Township-L'Anse Creuse
Macomb-Dakota
Macomb-L'Anse Creuse North
Roseville
St Clair Shores-Lakeview
Sterling Heights
Sterling Heights-Utica Stevenson
Warren-Cousino
Warren-De La Salle Collegiate

DIVISION 2

No. 9-2  Gaylord
Christian Wilson, Athletic Director
Auburn-Bay City Western
Bay City-John Glenn
Cedar Springs
Escanaba
Fremont
Gaylord
Greenville
Marquette
Mt Pleasant
Petoskey
Saginaw-Arthur Hill
Sault Ste Marie-Sault Area
West Branch-Ogemaw Heights

No. 10-2  Fowlerville
*Bath (Lansing Catholic )
Clio
DeWitt
Fenton
Flint Northwestern
Flint Southwestern Classical Academy
Flint-Kearsley
Fowlerville
Goodrich
Haslett
Lansing-Eastern
Lansing-Waverly
Linden
Owosso
St Johns

No. 11-2  Coopersville
Steven Bennink, Athletic Director
Ada-Forest Hills Eastern
Comstock Park
Coopersville
East Grand Rapids
Fruitport
Grand Rapids-Christian
Grand Rapids-Forest Hills Northern
Grand Rapids-Kenowa Hills
Grand Rapids-Northview
Grand Rapids-Ottawa Hills
Lowell
Muskegon
Muskegon-Reeths-Puffer
Sparta
Spring Lake

No. 12-2  Byron Center
Daniel Holden, Athletic Director
Byron Center
Charlotte
Eaton Rapids
Hamilton
Hastings
Holland
Hudsonville-Unity Christian
Ionia
Middleville-Thornapple Kellogg
Plainwell
Richland-Gull Lake
Wayland Union
Zeeland East
Zeeland West

No. 13-2  Vicksburg
Michael Roy, Athletic Director
Battle Creek-Central
Battle Creek-Harper Creek
Coldwater
Edwardsburg
Marshall
Mattawan
Niles
Parma-Western
St Joseph
Stevensville-Lakeshore
Sturgis
Three Rivers
Vicksburg

No. 14-2  Milan
David Kaiser, Athletic Director
Adrian
Carleton-Airport
Chelsea
Dexter
Gibraltar-OA Carlson
Jackson-Northwest
Mason
Milan
New Boston-Huron
Riverview Community
Romulus
Romulus-Summit Academy North
South Lyon East
Tecumseh
Trenton

No. 15-2  Warren Fitzgerald
Allen Park
Berkley
Center Line
Dearborn Heights-Annapolis
Dearborn-Divine Child
*Detroit-Cesar Chavez Academy (Detroit-Academy for
Business & Tech)
Farmington
Ferndale
Hamtramck
Hazel Park
Madison Heights-Lamphere
Melvindale
Redford Union
Redford-Thurston
Warren-Fitzgerald
Warren-Lincoln

No. 16-2  Yale
Maureen Klocke, Athletic Director
Auburn Hills-Avondale
Croswell-Lexington
Holly
Lapeer East
Lapeer West
Marysville
North Branch
Orchard Lake-St Mary Preparatory
Ortonville-Brandon
Pontiac
Pontiac-Notre Dame Preparatory School
St Clair
St Clair Shores-Lake Shore
Warren Woods-Tower
Yale

DIVISION 3

No. 17-3  Manistee
Kenn Kott, Athletic Director
Benzonia-Benzie Central
Elk Rapids
Gladstone
Grayling
Houghton Lake
Kalkaska
Kingsford
Kingsley Area
Ludington
*Manistee (Onekama )
Menominee
Negaunee
Roscommon
Scottville-Mason County Central

No. 18-3  Remus-Chippewa Hills - Results
Chi Ethridge, Athletic Director
Alma
Big Rapids
Clare
Farwell Area
Gladwin
Grant
Howard City-Tri County Area
Ithaca
Lakeview
Newaygo
Reed City
Remus-Chippewa Hills
Shepherd
Stanton-Central Montcalm

No. 19-3  Portland
Kevin Veale, Athletic Director
Allendale
Belding Area
Grand Rapids-Catholic Central
Grand Rapids-West Catholic
Hopkins
Lake Odessa-Lakewood
Muskegon-Orchard View
Portland
Shelby
Vermontville-Maple Valley
Whitehall
Wyoming-Godwin Heights
Wyoming-Kelloggsville
Wyoming-Lee

No. 20-3  Paw Paw
Richard Mitchell, Athletic Director
Allegan
Battle Creek-Pennfield
Benton Harbor
Berrien Springs
Buchanan
Coloma
Delton Kellogg
Dowagiac Union
Fennville
Kalamazoo-Comstock
New Buffalo
Otsego
Parchment
Paw Paw
South Haven

No. 21-3  Michigan Center
Nathan Mitchell, Athletic Director
Brooklyn-Columbia Central
Dundee
Grass Lake
Hanover-Horton
Ida
*Jackson-Lumen Christi (Jackson Christian School)
Leslie
Manchester
Michigan Center
Monroe-Jefferson
Monroe-St Mary Catholic Central
Napoleon
Olivet
Onsted
Stockbridge

No. 22-3  Mt Morris (EAJ)
Jeff Kline, Athletic Director
Birch Run
Chesaning
Corunna
Durand Area
Flint-Powers Catholic
Lansing-JW Sexton
Linden-Lake Fenton
Montrose-Hill-McCloy
Mt Morris (EAJ)
Otisville-LakeVille Memorial
*Ovid-Elsie (Ashley )
*Perry (Morrice )
Williamston

No. 23-3  Richmond
David Muylaert, Athletic Director
Algonac
Almont
Armada
Capac
Clawson
Dearborn Heights-Robichaud
Flat Rock
Grosse Ile
Harper Woods
Imlay City
Livonia-Clarenceville
Macomb-Lutheran North
Madison Heights-Madison
Richmond

No. 24-3  Oscoda
Tony Lopez, Athletic Director
Bridgeport
Caro
Carrollton
Essexville-Garber
Frankenmuth
Freeland
Hemlock
Midland-Bullock Creek
Millington
Oscoda
Pinconning Area
Saginaw-Swan Valley
Sanford-Meridian
Standish-Sterling Central
Tawas City-Tawas Area

DIVISION 4

No. 25-4  Newberry
Fred Bryant, Athletic Director
Bark River-Harris
Boyne City
Charlevoix
DeTour
Gwinn
Iron Mountain
Ishpeming
Ishpeming-Westwood
Manistique
*Munising (Eben Junction-Superior Central )
*Newberry (Engadine )
Norway
Onaway Area
*Rogers City (Posen )
*Rudyard (Cedarville )
St Ignace-LaSalle

No. 26-4  Hesperia Community
Michael Fosburg, Athletic Director
Fife Lake-Forest Area
Frankfort
Hart
Hesperia Community
Lake City Area
Leroy-Pine River Area
Mancelona
Manton
Mio-Au Sable
Traverse City-St Francis
Whittemore-Prescott

No. 27-4  Montague
Ken Diamond, Athletic Director
Blanchard-Montabella
Breckenridge
Carson City-Crystal
Dansville
Fowler
Grandville-Calvin Christian
Holton
Kent City
Laingsburg
Martin
Middleton-Fulton
Montague
Ravenna
St Louis

No. 28-4  Mayville
Mark Cooper, Athletic Director
Akron-Fairgrove
Bad Axe
Brown City
Cass City
Marlette
*Mayville (Owendale-Gagetown )
Merrill
New Lothrop
Pigeon-Laker
Saginaw-Michigan Lutheran Seminary
Saginaw-Nouvel Catholic Central
Saginaw-Valley Lutheran
Sandusky
St Charles
Vassar
Webberville Community

No. 29-4  Bangor
Mary Spade, Athletic Director
Bangor
*Benton Harbor-Countryside Academy(St Joseph-Lake
Michigan Catholic )
Bloomingdale
Cassopolis-Ross Beatty
Decatur
Eau Claire
Gobles
Hartford
Lawrence
Lawton
Marcellus
Niles-Brandywine
Three Oaks-River Valley
Watervliet

No. 30-4  Constantine
Mike Messner, Athletic Director
*Athens (Climax-Scotts )
Bellevue
Bronson
Centreville
Colon Community
Constantine
Galesburg-Augusta
Homer
Mendon
Quincy
Reading
Schoolcraft
Springport
Union City
White Pigeon

No. 31-4  Blissfield
Steven Babbitt, Athletic Director
Addison
Adrian-Madison
Blissfield
Concord
East Jackson
Erie-Mason
Hillsdale
Hudson Area
Jackson-Vandercook Lake
Jonesville
Morenci Area
Newport-Lutheran HS South
Pittsford
Sand Creek

No. 32-4  Clinton
Casey Randolph, Athletic Director
Allen Park-Inter-City Baptist
Burton-Bendle
Burton-Bentley
Byron Area
Clinton
Detroit-Loyola
Flint-Beecher
Highland Park Renaissance Academy
Lutheran HS Westland
Madison Heights-Bishop Foley
Memphis
*New Haven (Ray Township-Austin Academy)
Pontiac Academy for Excellence
Rochester Hills-Lutheran Northwest

Dates to Remember


Online Rules Meetings -- 10/13 -- 12/11
Alpha Weigh-In -- 10/27/14 - 1/30/15
Practice Begins -- Nov. 17
First Contest -- Dec. 10
Maximum No. of Days/Contests -- 14 D
Growth Allowance -- 1/1/15 - 2 pounds
Opt-Out Due Date -- Jan. 21
Ratings Due -- April 1

Team District --   D 1 & 3 - Feb. 11;
                             D 2 & 4 - Feb. 12
Individual District -- Feb. 14
Team Regional -- Feb. 18
Individual Regional -- Feb. 21
Team Finals -- Feb 27-28
Individual Finals -- March 5-7