2005 Track and Field Finals
UP Boys Division 1
June 4 | Kingsford

TEAM SCORING - Gladstone 150, West Iron County 65, Marquette 58, Menominee 54, Kingsford 52, Sault Ste Marie 39, Escanaba 36, Calumet 34, Negaunee 28, Iron Mountain 6, Houghton 5.

DISCUS -- 1. Jacob Britton, Gladstone, 147-11; 2. Tim Bassett, Gladstone, 146-3; 3. Ryan Jarvi, Negaunee, 141-2; 4. Pat Lantange, Kingsford, 130-8; 5. B.J. Lauscher, Gladstone, 130-2; 6. Jeremy Gagnon, Gladstone, 128-5.

POLE VAULT -- 1. Seth Humpula, Gladstone, 13-3 (New U.P. Division 1 Final Meet Record – Old record – 12-6 on three occasions); 2. Brad Hooper, Negaunee, 13-0; 3. Ed Knoch, Gladstone, 12-6; 4T. Shay Thompson, Negaunee, 12-0; T. Brett Young, Gladstone, 12-0; 6. Kyle Sommers, Sault Ste Marie, 10-6.

SHOT PUT -- 1. Josh Frantti, Calumet, 48-0.25; 2. Adam Sutter, Gladstone, 46-3.75; 3. Jason Burby, Iron Mountain, 46-1; 4. B.J. Lauscher, Gladstone, 45-8; 5. Shaun Voris, Sault Ste Marie, 44-6; 6. Kristjan Britton, Gladstone, 42-4.

HIGH JUMP -- 1. Travis Baril, Sault Ste Marie, 6-3; 2. Jake Richmond, Kingsford, 6-2; 3. Trevor Micklow, Negaunee, 6-0; 4. Joseph Levandoski, Marquette, 5-10; 5. Josh Sargent, Gladstone, 5-8; 6. Jacob Britton, Gladstone, 5-8.

LONG JUMP -- 1. Brandon Erdman, Menominee, 20-4.50; 2. Dustin Johnson, West Iron County, 20-3.50; 3. Justin Wiles, Escanaba, 20-3; 4. Joseph Levandoski, Marquette, 19-3.25; 5. Tony Jandron, Negaunee, 19-3.25; 6. Ed Mihelich, Calumet, 19-2.50.

3,200 METER RELAY -- 1. Gladstone, 8:22.43 (Kyle Kelly, Chris Davis, Alvin Moore, Tom Seronko); 2. Marquette, 8:26.08; 3. Calumet, 8:31.74; 4. Menominee, 8:32.48; 5. West Iron County, 8:50.13; 6. Houghton, 8:50.72.

110-METER HURDLES -- 1. Joseph Levandoski, Marquette, 16.11; 2. Steve Short, Kingsford, 16.13; 3. Justin Kirby, Gladstone, 16.26; 4. James Cappeart, Gladstone, 16.77; 5. Matt Hein, Calumet, 16.98; 6. Neal Ylitalo, Calumet, 17.36.

100 METER DASH -- 1. Justin Wiles, Escanaba, 11.36; 2. Matt Petr, Gladstone, 11.48; 3. Matt Konoske, West Iron County, 11.53; 4. Marcus Smith, Menominee, 11.59; 5. Justin Tuma, Menominee, 11.82; 6. James Wolf, West Iron County, 12.02.

800 METER RELAY -- 1. West Iron County, 1:31.00 (Matt Konoske, James Wolf, Matt Westphal, Dustin Johnson) (New U.P. Division 1 Final Meet Record – Old record – 1:32.02, Sault Ste. Marie, 2004); 2. Menominee, 1:31.42; 3. Gladstone, 1:31.57; 4. Sault Ste Marie, 1:36.24; 5. Calumet, 1:36.42; 6. Negaunee, 1:37.24.

1,600 METER RUN -- 1. Chris Davis, Gladstone, 4:37.94; 2. Brad Isaacson, Calumet, 4:44.02; 3. Jared Johnston, Marquette, 4:50.27; 4. Greg Peterson, Houghton, 4:50.43; 5. Dillon Johnston, Marquette, 4:52.98; 6. Keith Helminen, Calumet, 5:01.10.

400 METER RELAY -- 1. Gladstone, 43.93 (Cevin Cosby, Seth Humpula, Charlie Stafford, Matt Petr) (New U.P. Division 1 Final Meet Record – Old record – 44.35, Gladstone, 2004); 2. West Iron County, 44.21; 3. Menominee, 44.51; 4. Kingsford, 47.20; 5. Negaunee, 47.21; 6. Marquette, 47.42.

400 METER DASH -- 1. Justin Wiles, Escanaba, 48.91 (New U.P. Division 1 Final Meet Record – Old record – 50.22, Justin Wiles, Escanaba, 2004); 2. Marcus Smith, Menominee, 51.27; 3. Jake Richmond, Kingsford, 51.64; 4. Jeremy Sergey, Marquette, 53.56; 5. Ryan Menze, Marquette, 54.22; 6. James Wolf, West Iron County, 54.23.

300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. James Cappeart, Gladstone, 41.23; 2. Joseph Levandoski, Marquette, 41.26; 3. Steve Short, Kingsford, 41.72; 4. Pat Koski, West Iron County, 42.40; 5. Justin Kirby, Gladstone, 43.05; 6. Nick Smith, Menominee, 43.32.

800 METER RUN -- 1. Alvin Moore, Gladstone, 1:58.06 (New U.P. Division 1 Final Meet Record – Old record – 2:00.00, Griffin Savings, West Iron County, 2002); 2. Luke Safford, West Iron County, 2:01.08; 3. Tyler Gage, Sault Ste Marie, 2:01.39; 4. Ben Montgomery, Marquette, 2:02.83; 5. Andrew Bomstad, Menominee, 2:07.48; 6. Brad Isaacson, Calumet, 2:08.79.

200 METER DASH -- 1. Justin Wiles, Escanaba, 22.46; 2. Marcus Smith, Menominee, 22.76; 3. Matt Petr, Gladstone, 22.87; 4. Matt Konoske, West Iron County, 23.10; 5. Cevin Cosby, Gladstone, 23.17; 6. Dustin Johnson, West Iron County, 23.43.

3,200 METER RUN -- 1. Jake Meeuwsen, Kingsford, 10:19.80; 2. Travis Hill, Sault Ste Marie, 10:32.87; 3. Walter Bennette, Sault Ste Marie, 10:36.06; 4. Justin Sieger, West Iron County, 10:43.19; 5. Keith Helminen, Calumet, 10:45.15; 6. Tom Cory, Marquette, 10:49.35.

1,600 METER RELAY -- 1. Gladstone, 3:33.50 (James Cappeart, Matt Holm, Therrian, Charlie Stafford); 2. West Iron County, 3:35.68; 3. Kingsford, 3:36.50; 4. Marquette, 3:37.37; 5. Sault Ste Marie, 3:38.47; 6. Menominee, 3:39.34.