mhsaa champ

Girls Lower peninsula Cross Country Individual Champions -- 1979-2007

DIVISION 1

Year Individual Champion School Time
2008 Megan Goethals Rochester 17:10.1
2007 Shannon Osika Waterford Mott 17:35.8
2006 Carlie Green Highland-Milford 17:49.3
2005 Eileen Creutz Saline 17:41.05
2004 Eileen Creutz Saline 18:02.25
2003 Rachel Wittum Rockford 17:55.50
2002 Nicole Bohnsack Rockford 17:43.60
2001 Nikki Bohnsack Rockford 17:40.3
2000 Katie Boyles Rochester Adams 17:17.1

DIVISION 2

Year Individual Champion School Time
2008 Jordain Tomecek Milan 17:40.4
2007 Sloan Secord Gaylord 17:49.7
2006 Meggan Freeland Parma Western 18:03.5
2005 Bekah Smeltzer Monroe Jefferson 17:43.95
2004 Bekah Smeltzer Monroe Jefferson 17:51.4
2003 Laura Malnor East Grand Rapids 17:54.15
2002 Jackie Gaydos Allen Park 17:59.00
2001 Rebecca Walter Birmingham Groves 18:40.2
2000 Abigail Nelkie Ogemaw Heights 18:05.2

DIVISION 3

Year Individual Champion School Time
2008 Devan John Allendale 18:06.2
2007 Devan John Allendale 18:15.3
2006 Devyn Ramsay Benzie Central 18:31.4
2005 Mikal Beckman Newaygo 18:03.6
2004 Janee Jones Goodrich 18:07.95
2003 Jaime Watson Allendale 18:12.55
2002 Nicole Bush Wyoming Kelloggsville 18:28.75
2001 Nicole Bush Wyoming Kelloggsville 18:39.4
2000 Nicole Bush Wyoming Kelloggsville 17:53.0

DIVISION 4

Year Individual Champion School Time
2008 Bridget Bennett Mt. Pleasant Sacred Heart 18:36.7
2007 Cayla Nousain Concord 18:44.8
2006 Marissa Treece Maple City Glen Lake 17:54.9
2005 Marissa Treece Maple City Glen Lake 17:57.25
2004 Marissa Treece Maple City Glen Lake 18:20.7
2003 Laura Rolf Rochester Hills Lutheran Northwest 18:29.15
2002 Laura Rolf Rochester Hills Lutheran Northwest 18:16.40
2001 Caitlin Kelly Kinde North Huron 18:55.0
2000 Lauren Fairbanks Rogers City 18:20.0

CLASS A

Year Individual Champion School Time
1999 Katie Boyles Rochester Adams 17:55.5
1998 Katie Boyles Rochester Adams 17:51
1997 Katie Boyles Rochester Adams 19:07.1
1996 Sharon Van Tuyl Portage Northern 17:52.60
1995 Sharon VanTuyl Portage Northern 18:21
1994 Andrea Rosema Jenison 18:17
1993 Cristy Goodison Sterling Heights Stevenson 17:51
1992 Cristy Goodison Sterling Heights Stevenson 18:48.63
1991 Cristy Goodison Sterling Heights Stevenson 19:17.83
1990 Holly Lori East Kentwood 18:54.06
1989 Bridget Mann Ann Arbor Pioneer 18:12.17
1988 Gabrielle Brown Ann Arbor Pioneer 19:04.06
1987 Danielle Harpell Ann Arbor Pioneer 18:41.5
1986 Kristin Salt Dearborn Edsel Ford 17:58
1985 Denys Adams Okemos 18:19.4
1984 Laura Matson Bloomfield Hills Andover 18:09.4
1983 Michelle Bows Birmingham Seaholm 18:10.1
1982 Kelly Shumate Clio 18:01.2
1981 Kelly Shumate Clio 18:28.1
1980 Pat Hamparian Brighton 17:54.2
1979 Pat Hamparian Brighton 17:15.9

CLASS B

Year Individual Champion School Time
1999 Jamie Krzyminski Corunna 18:18.6
1998 Jamie Krzyminski Corunna 17:54
1997 Harmony Dykhuis Fremont 19:41.9
1996 Veronica Quackenbush West Branch Ogemaw Heights 18:05.47
1995 Carrie Gould Flint Powers Catholic 18:00
1994 Carrie Gould Flint Powers Catholic 18:55
1993 Kelly Smith Petoskey 18:27
1992 Kelly Smith Petoskey 18:46
1991 Anne Erlewine Big Rapids 19:33
1990 Jennifer Barber Frankenmuth 18:52.36
1989 Nicole Randolph Tecumseh 18:56.42
1988 Jeni Vite Buchanan 19:23
1987 Heather Slay East Grand Rapids 18:43
1986 Heather Huhn Mason 19:14.3
1985 Helen Johnson Marysville 18:36.3
1984 Valarie Ambrose Riverview Gabriel Richard 18:40.6
1983 Tere Stouffer Royal Oak Shrine 18:30.1
1982 Kelly McKiller Dexter 18:54.9
1981 Valarie Ambrose Riverview Gabriel Richard 18:55.9
1980 Joann Lanciaux Fremont 18:25.9
1979 Cheryl Scheffer South Lyon 17:59

CLASS C

Year Individual Champion School Time
1999 Caryn Waterson Benzie Central 18:55.8
1998 Naomi Wendland Michigan Lutheran Seminary 18:09.4
1997 Bethany Brewster Saginaw Valley Lutheran 18:46.7
1996 Bethany Brewster Saginaw Valley Lutheran 18:00.58
1995 Kathryn Murphy Vermontville Maple Valley 18:57
1994 Kristy Davenport Addison 20:11
1993 Carrie Gould Burton Bendle 19:09
1992 Carrie Gould Burton Bendle 19:23.50
1991 Megan Smedley Buchanan 19:21.78
1990 Megan Smedley Buchanan 18:50.7
1989 Andrea Ripley Olivet 18:47
1988 Stacey Kilburn White Pigeon 20:07
1987 Stacey Kilburn White Pigeon 18:37.0
1986 Jeanne Spitler Montague 18:33.7
1985 Stacey Kilburn White Pigeon 19:05.3
1984 Casey Thorpe Kalkaska 19:46.0
1983 Jolene Crooks Benzie Central 19:40.9
1982 Cindy Reed Napoleon 19:36.9
1981 Cindy Reed Napoleon 19:30.9
1980 Gail Burch Whitehall 18:53.8
1979 Gail Burch Whitehall 17:44

CLASS D

Year Individual Champion School Time
1999 Kimi Landane Atlanta 18:23.2
1998 Tina Petiprin Akron-Fairgrove 19:16
1997 Kasey Culp Mendon 19:51.8
1996 Kasey Culp Mendon 19:51.10
1995 Betsy Speer Whitmore Lake 19:38
1994 Stephanie Klein Mendon 20:21
1993 Betsy Speer Whitmore Lake 20:40
1992 Shana Ferrigan Bath 20:07.5
1991 Erica Davis Colon 20:03.8
1990 Erica Davis Colon 20:28
1989 Mary Lantings Battle Creek St. Philip 19:32
1988 Katie Martin Colon 21:18.64
1987 Theresa Padilla Camden-Frontier 20:04
1986 Jenny Gradowski Suttons Bay 20:10
1985 Jenny Gradowski Suttons Bay 20:16.1
1984 Jenny Gradowski Suttons Bay 19:30.6
1983 Gina VanLaar Allendale 18:52.7
1982 Jenny Franssen Concord 19:32.2
1981 Gina VanLaar Allendale 19:51.2
1980 Sabrina Batchelder Potterville 20:28
1979 Robin Magee Ann Arbor Greenhills 18:04

Girls UPPER peninsula Cross Country Individual Champions -- 1979-2007

DIVISION 1

Year Individual Champion School Time
2008 Teri Brown Kingsford 19:14
2007 Kelly Lufkin Houghton 19:57.0
2006 Andrea Millimaki Marquette 20:55.0
2005 Nikki Kiilunen Calumet 20:05.3
2004 Kylee St. Arnauld Marquette 19:17
2003 Kylee St. Arnauld Marquette 19:23.64
2002 Kaycee Lawrence Sault Ste. Marie 20:39
2001 Natalie Cahill Sault Ste. Marie 20:13.8
2000 Katie Anderson Marquette 17:45

DIVISION 2

Year Individual Champion School Time
2008 Abbey Kelto Munising 19:00
2007 Abbey Kelto Munising 19:53.8
2006 Amanda Newlin Stephenson 20:27.91
2005 Amanda Newlin Stephenson 20:20.5
2004 Amanda Newlin Stephenson 19:34
2003 Amber Smith Ishpeming Westwood 17:53.72
2002 Amber Smith Ishpeming Westwood 18:49
2001 Amber Smith Ishpeming Westwood 19:44.5
2000 Amber Smith Ishpeming Westwood 19:43

DIVISION 3

Year Individual Champion School Time
2008 Lauren Spranger Eben Junction Superior Central 19:22
2007 Erin Holmberg Rapid River 20:13.8
2006 Kate Granquist Power North Central 20:25.2
2005 Michelle Hall Rapid River 20:36.6
2004 Dani Holmgren Rapid River 20:01
2003 Laura Kangas Chassell 20:02.82
2002 Dani Holmgren Rapid River 20:53
2001 Dani Holmgren Rapid River 21:07.9
2000 Hannah Wojcik Eben Junction Suprior Central 21:53

Open class

Year Individual Champion School Time
1979 Kim Peterson Gwinn 19:38

CLASS a-b

Year Individual Champion School Time
1999 Katie Anderson Marquette 18:45
1998 Emily Anderson Marquette 19:37
1997 Krista O'Dell Escanaba 19:38
1996 Anglea Sandretto Ishpemping Westwood 20:15
1995 Anglea Sandretto Ishpemping Westwood 20:13
1994 Lucy Lea Marquette 20:20
1993 Lucy Lea Marquette 20:03
1992 Jolene Bennon Ishpemping Westwood 18:37
1991 Amy Lassila Marquette 19:47
1990 Carla Johnson Marquette 20:43
1989 Carla Johnson Marquette 20:54
1988 Carla Johnson Marquette 19:33
1987 Kelly Abramson Marquette 18:57
1986 Laura Coughlin Marquette 19:10
1985 Lorraine Boucher Escanaba 18:54
1984 Julie Weinfurter Kingsford 20:19
1983 Kris Koski Gwinn 20:47
1982 Shelly Loukkala Marquette 18:24
1981 Kara Braak Marquette 19:12
1980 Kara Braak Marquette 19:10

CLASS C-D

Year Individual Champion School Time
1993 Myra Peterson Calumet 19:40
1992 Myra Peterson Calumet 18:42
1991 Liz Wilson Houghton 20:02
1990 Christie Nutkins Newberry 20:49
1989 Christie Nutkins Newberry 21:12
1988 Debbie Bastian Hancock 19:33
1987 Jamey Coduti Negaunee 19:14
1986 Brita Sturos Calumet 19:17
1985-84 See Class C    
1983 Traci Babcock Iron Mountain 19:42
1982 Beth Collins Negaunee 18:07
1981 Beth Collins Negaunee 18:45
1980 Sue Terres Negaunee 19:38

CLASS c

Year Individual Champion School Time
1999 Hannah Vissering Ishpeming Westwood 20:48
1998 Rank Johnson St. Ignace 20:52
1997 Ann Somerville Ironwood 19:04
1996 Ann Smerville Ironwood 19:25
1995 Elizabeth Pietila Hancock 20:10
1994 Myra Peterson Calumet 21:16
1993-86 (See Class C-D)    
1985 Wendy Babcock Iron Mountain 17:39
1984 Traci Babcock Iron Mountain 18:07

CLASS d

Year Individual Champion School Time
1999 Jane Rautiola Painesdale-Jeffers 21:44
1998 Jane Rautiola Painesdale-Jeffers 20:34
1997 Jane Rautiola Painesdale-Jeffers 20:25
1996 Faye Peterson Rock Mid-Peninsula 20:50
1995 Faye Peterson Rock Mid-Peninsula 21:39
1994 Faye Peterson Rock Mid-Peninsula 21:29
1993-86 (See Class C-D)    
1985 Stephanie Todd Chassell 20:20
1984 Stephanie Todd Chassell 19:46