mhsaa champ

SOFTball Champions 1971-2008

DIVISION 1

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
Score
2008 Garden City (Barry Patterson) Alpena

2-1

2007 Harper Woods Regina (Diane Laffey) White Lake Lakeland
2-1
2006  Harper Woods Regina (Diane Laffey) White Lake Lakeland

8-0

2005  Harper Woods Regina (Diane Laffey) Portage Northern
1-0
2004  Harper Woods Regina (Diane Laffey) Portage Northern
5-2
2003  Brighton (Pam Lee-Campbell)  Escanaba
3-0 
2002  Portage Northern (Tom Hamilton)  Farmington Hills Mercy
4-0 
2001  Portage Northern (Tom Hamilton)  Waterford Kettering 
4-0 
2000  Portage Northern (Tom Hamilton) Waterford Kettering
7-0 
1999 Okemos (Dan Stolz) Jenison
2-1 (8)
1998 Waterford Kettering (Joe Alsup) Portage Northern
3-0

DIVISION 2

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
Score
2008 Tecumseh (Kristalyn Smith) Wyoming Rogers

4-3 (9)

2007  Tecumseh (Kristalyn Smith) Comstock Park
3-1
2006 Wayland (Cheri Ritz) Monroe Jefferson
7-4
2005 Wyoming Rogers (Tim Hudson) Trenton
6-1
2004 Stevensville Lakeshore (Denny Dock) St. Clair Shores Lake Shore
6-0
2003 Chelsea (Kim Reichard) Comstock
6-1
2002 Chelsea (Kim Reichard) Byron Center
7-3 (10)
2001  Wyoming Rogers (Tom Hudson)  Pinconning 
6-2 
2000  Pinconning (Dale Billingsley)  Wyoming Rogers 
1-0 (8) 
1999 Wyoming Rogers (Tom Hudson) Chelsea
3-1
1998 Stevensville Lakeshore (Denny Dock) Dearborn Divine Child
3-0

DIVISION 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2008 Galesburg-Augusta (Edward Bowe) Allen Park Cabrini
5-0
2007 Unionville-Sebewaing (Lary Houthoofd) Monroe St. Mary Catholic Central
8-0
2006 Unionville-Sebewaing (Lary Houthoofd) Ida
4-1
2005 Freeland (Dan Behmlander) Riverview Gabriel Richard
4-0
2004  Gladstone (Gerald Smith) Niles Brandywine
2-1
2003  Freeland (Dan Behmlander) Niles Brandywine
1-0
2002  Kalamazoo Christian (Marty DeJong) Saginaw Swan Valley
2-0
2001  Niles Brandywine (Jim Myers)  Rogers City 
6-2
2000  Kalamazoo Christian (Marty DeJong)  Lansing Catholic Central
2-0 
1999 Kalamazoo Christian (Marty DeJong) Richmond
3-2
1998 Kalamazoo Christian (Marty DeJong) Richmond
2-1

DIVISION 4

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
2008 Bay City All Saints (Brad Walraven) Homer
4-0
2007 Allen Park Cabrini (Debbie Norman) Frankfort
10-0
2006 Allen Park Cabrini (Debbie Norman) Petersburg-Summerfield
2-0
2005 Coleman (Joe Albaugh) Muskegon Catholic Central
11-0
2004 Waterford Our Lady of the Lakes (Michael Boyd) Rogers City
12-0
2003 Waterford Our Lady of the Lakes (Michael Boyd) Bay City All Saints
5-1
2002 Bath (Marc Kibby) Springport
2-0
2001  Mason County Eastern (Bill Cole)  Traverse City St. Francis 
5-1 
2000  Waterford Our Lady (Michael Boyd)  Mason County Eastern
5-2 
1999 Bay City All Saints (Brad Walraven) Maple City Glen Lake
4-0
1998 Burr Oak (Denny Gray) Mason County Eastern
10-0

CLASS A

Year Champion (Coach) Runner-Up
Score
1997 Portage Northern (Tom Hamilton) Brighton
3-0 (10)
1996 Hartland (Jack Peters) Clinton Township Chippewa Valley
2-0 (9)
1995 Jenison (Jerry Hoag) White Lake Lakeland
4-0
1994 Jenison (Jerry Hoag) Ann Arbor Pioneer
2-0 (11)
1993 Mt. Pleasant (Ted McIntyre) Flint Kearsley
3-0
1992 Jenison (Jerry Hoag) Plymouth Canton
1-0 (9)
1991 Waterford Kettering (Jan Meagher) Garden City
8-0
1990 Jenison (Jerry Hoag) Livonia Franklin
3-0
1989 Harper Woods Regina (Diane Laffey) White Lake Lakeland
5-4 (17)
1988 Jenison (Jerry Hoag) Taylor Center
15-0
1987 Jenison (Jerry Hoag) East Detroit
2-1
1986 Livonia Franklin (Joe Epstein) Waterford Kettering
1-0
1985 Mt. Clemens L'Anse Creuse North (Gerald Donnelly) Livonia Franklin
5-0
1984 Belleville (Peggy Curtis) Mt. Clemens L'Anse Creuse North
3-0
1983 Belleville (Peggy Curtis) Fraser
4-0
1982 Royal Oak Kimball (Vincent Caruso) Grandville
1-0
1981 Lansing Eastern (Jean Robinson) Warren Cousino
8-0
1980 Flint Carman (Mary Schmidt) East Detroit
2-1
1979 Royal Oak Dondero (Gary Bryce) Grand Ledge
2-1 (9)
1978 Waterford Township (Joe Alsup) East Detroit
4-0
1977 Portage Central (Tom Monroe) Flint Carman
4-3
1976 Bay City Central (Fran Danek) Detroit Bishop Borgess
4-1
1975 Detroit Bishop Borgess (Cathy Collins) Portage Central
15-3

CLASS B

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
Score
1997 Stevensville Lakeshore (Denny Dock) Essexville-Garber
1-0
1996 Wyoming Park (Jeanne Kimball) Stevensville Lakeshore
4-0
1995 Stevensville Lakeshore (Denny Dock) Wyoming Rogers
4-1
1994 Ortonville-Brandon (Don Peters) Saginaw Swan Valley
3-2
1993 Pinconning (Ted Chapman) Fenton
1-0 (20)
1992 Hudsonville Unity Christian (Sharon Ludema) Monroe St. Mary Catholic Central
7-6
1991 Grand Rapids Northview (Tom Judson) Marysville
6-1
1990 Marine City (Marv Osterland) Hudsonville Unity Christian
3-2 (8)
1989 Pinconning (Ted Chapman) Monroe St. Mary Catholic Central
5-1
1988 Bay City Handy (Irene Green) Jackson Northwest
1-0
1987 Sanford-Meridian (Gary Edwards) Richland Gull Lake
4-1
1986 Saginaw Swan Valley (Thomas Kennelly) Battle Creek Harper Creek
4-0
1985 Chelsea (Charles Waller) Richmond
7-4
1984 Mt. Morris (Tom Stasik) Chelsea
2-0
1983 Marysville (Jim Venia) Ludington
13-1
1982 Chelsea (Charles Waller) Ogemaw Heights
3-2
1981 Saginaw Douglas MacArthur (Sue Skulley) Eaton Rapids
8-4
1980 Fenton (Dave Lazar) Grand Rapids Northview
6-0
1979 Fenton (Dave Lazar) South Haven
10-4
1978 Fenton (Dave Lazar) South Haven
8-5
1977 Grosse Ile (Ann Schiebner) South Haven
5-3
1976 Holland Christian (Dennis Spoelman) Tecumseh
7-2
1975 Dearborn Divine Child (Nancy Bryden) Tecumseh
14-4

CLASS C

Year Champion (Coach) Runner-Up Score
1997 Kalamazoo Christian (Marty DeJong) Clinton 6-0
1996 Kalamazoo Christian (Marty DeJong) Bay City All Saints 2-0
1995 Lake Fenton (Jerry Cowan) Goodrich 10-6
1994 Ida (Brian Cousino) Grandville Calvin Christian 5-2
1993 Grandville Calvin Christian (Robert Ritsema) Ida 5-2 (9)
1992 Riverview Gabriel Richard (Bob Wilkerson) Berrien Springs 4-2
1991 Frankenmuth (Gerald Doerr) Riverview Gabriel Richard 8-1
1990 Merrill (David Kennedy) Kent City 4-0
1989 Ida (Brian Cousino) Homer 7-5
1988 Grandville Calvin Christian (Robert Ritsema) Ida 8-0
1987 Waterford Our Lady of the Lakes (Michael Boyd) Tawas City 2-0
1986 Morenci (Kay Johnson) Grandville Calvin Christian 9-0
1985 Morenci (Kay Johnson) Pontiac Catholic 3-0
1984 Petersburg-Summerfield (Deanne Vanderpool) Breckenridge 2-0
1983 Pontiac Catholic (Betty Wroubel) Sanford-Meridian 1-0
1982 New Lothrop (Jim Lahmann) Pontiac Catholic 1-0
1981 Vandercook Lake (Yvonne Freeman) Breckenridge 5-4 (9)
1980 Berrien Springs (Roy Rennhack) Lakeview 11-4
1979 St. Joseph Lake Michigan Catholic (Tom Briggs) Armada 7-2
1978 Shepherd (Bruce Vieneault) New Lothrop 2-0
1977 DeWitt (Debbie Boyd) Center Line St. Clement 12-5
1976 Byron (Lura Coleman) Kalamazoo Christian 17-10
1975 Riverview Gabriel Richard (Darlene Covell) Kalamazoo Christian 5-0

CLASS D

Year Champion (Coach) Runner-Up Score
1997 Burr Oak (Denny Gray) Kingston 6-0
1996 Ann Arbor Gabriel Richard (Ed Arbour) Hillman 3-1
1995 Waterford Our Lady of the Lakes (Michael Boyd) Morrice 5-0
1994 Marine City Cardinal Mooney Catholic (Jim Benoit) Ottawa Lake-Whiteford 5-4
1993 Waterford Our Lady of the Lakes (Michael Boyd) Morrice 7-2
1992 Waterford Our Lady of the Lakes (Michael Boyd) Mendon 2-0
1991 Bay City All Saints Central (Brad Walravan) Frankfort 9-6
1990 Frankfort (Suzanne Harris) Bay City All Saints 7-3
1989 Allendale (Ray Lutka) Bay City All Saints 8-5
1988 Bay City All Saints Central (Brad Walraven) Ottawa Lake-Whiteford 11-6
1987 Ottawa Lake-Whiteford (Kris Knisel) Bay City All Saints 6-5
1986 Marcellus (Ron Swartz) Central Lake 3-0
1985 Ottawa Lake-Whiteford (Kris Knisel) McBain 9-1
1984 Ottawa Lake-Whiteford (Kris Knisel) Central Lake 6-5
1983 Waterford Our Lady of the Lakes (Michael Boyd) Morenci 3-2 (9)
1982 Ann Arbor Gabriel Richard (Jim Hess) Gaylord St. Mary Cathedral 9-2
1981 Portland St. Patrick (Dick Willemin) Wyoming Lee 3-2
1980 Central Lake (Gary Johnson) Vestaburg 2-1
1979 Ann Arbor Gabriel Richard (Jim Hess) Morenci 6-5
1978 Laingsburg (Bronwyn Krupa) Central Lake 6-1
1977 Allendale (George Sushecki) Mason County Eastern 8-0
1976 Flint Holy Rosary (Jo Lake) Allendale 9-2
1975 Flint Holy Rosary (Jo Lake) Freesoil 10-6