The Palace Of Auburn Hills
MHSAA Lower Peninsula Division 1 Individual Wrestling Finals
Championship - Semifinals
March 7-9, 2002

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 103

Winner School How Opponent School Result
Paul Donohoe Davison Fall Tim Olson Rockford 3:38
Denny Brighton Temperance Bedford T-Fall Jasper Marshall, (Sr.) Bay City Central 20-5 4:00


 Weight Class: 112

Winner School How Opponent School Result
Ravi Saran Northville Dec Deno Monnett, (Jr.) Temperance Bedford 8-6 OT
Jimmy Shutich Rockford Dec Wes Hartman, (Sr.) Dearborn Edsel Ford 9-5


 Weight Class: 119

Winner School How Opponent School Result
Randy VanderVeen East Kentwood Dec Corey Nowitzke, (Sr.) Monroe 8-1
Jeff Martin Fraser Dec Abdul Mustafa Grand Rapids Forest Hills Northern 10-5


 Weight Class: 125

Winner School How Opponent School Result
Brad Cusumano Utica Dec Cody Nicholson Grandville 11-6 OT
Josh Churella Novi T-Fall Brian Clement, (Jr.) Livonia Churchill 16-1 4:48


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Brent Metcalf Davison Dec Nick Best, (Sr.) Troy 10-5
Carson Poupard Monroe Dec Tony LaJoie, (So.) Clarkston 8-4


 Weight Class: 135

Winner School How Opponent School Result
Chase Metcalf Davison Dec Ahmad Joumaa, (Sr.) Dearborn Fordson 15-4
Richard Gruenburg East Detroit Dec Leigh Johnson Grand Rapids Forest Hills Central 11-3


 Weight Class: 140

Winner School How Opponent School Result
Eddie Skowneski Clinton Township Chippewa Valley Dec Rick Kallis, (Sr.) Lake Orion 7-3
Eric Neil Harrison Township L'Anse Creuse Dec Nate Stirgus, (Sr.) Belleville 10-6


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Glenn Paul Murray New Baltimore Anchor Bay Dec Nick Wright Grandville 5-3
Joe Zolnai Holt Dec Craig Fraser, (Sr.) Rochester Adams 7-2


 Weight Class: 152

Winner School How Opponent School Result
Michael Paul East Kentwood Dec Jason Fuller Holland West Ottawa 7-3
John Cox Grand Haven T-Fall Matt Shankin, (Sr.) East Detroit 25-10 5:36


 Weight Class: 160

Winner School How Opponent School Result
Clint DeGain Clarkston Dec Darrell Brault, (Jr.) Roseville 9-8 2 OT
Chad Roush Davison Fall Ruben Baraiac, (Sr.) Troy 0:51


 Weight Class: 171

Winner School How Opponent School Result
Vince Slovan Novi Dec Casey Streeter, (Sr.) Davison 8-4
John Ostlund Traverse City Central Dec Kendrick Miree, (Sr.) Saginaw Arthur Hill 6-2


 Weight Class: 189

Winner School How Opponent School Result
Adam Wilmoth Davison Dec Clint Salisbury, (Sr.) Temperance Bedford 7-5
Ryan Rogowski Detroit Catholic Central Dec Adam Justice, (Sr.) Brownstown Woodhaven 11-6


 Weight Class: 215

Winner School How Opponent School Result
Jeremy Landstra Jenison Dec Phil Rothwell, (Sr.) Plymouth Canton 9-2
Alex Park-May Lansing Eastern Dec Matt McKay, (Sr.) Saginaw Heritage 13-5


 Weight Class: 275

Winner School How Opponent School Result
Ryan Gritter Grandville Fall Kyle Schuyler, (So.) Saline 0:14
Spencer Nadolsky Holland West Ottawa Dec James Tanis, (Jr.) Jenison 8-5


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact

Michigan High School Athletic Association
1661 Ramblewood Drive
East Lansing MI 48823
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2001 - All rights reserved