The Palace Of Auburn Hills
MHSAA Lower Peninsula Division 1 Individual Wrestling Finals
Results: 103
March 7-9, 2002

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Championship - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Paul Donohoe Davison Fall Pat Topolski East Kentwood 1:11
Craig Hearn Novi Fall Joey Lopez, (Fr.) Waterford Mott 0:59
Tim Olson Rockford Dec Josh Williams, (Fr.) Grand Blanc 4-2
Nick Naber Westland John Glenn Dec Roy Setsuda, (Jr.) Walled Lake Central 11-8
Denny Brighton Temperance Bedford Dec Brett Rule, (Jr.) Clinton Township Chippewa Valley 21-8
Elliot May Clarkston Dec Aaron Williams, (So.) Grand Ledge 8-5
David Feeley Howell Dec Dan McAuliffe, (So.) Livonia Stevenson 9-5
Jasper Marshall Bay City Central Dec Ben Smith Grandville 15-10

 Championship - Quarterfinals

Winner School How Opponent School Result
Paul Donohoe Davison Fall Craig Hearn, (Jr.) Novi 4:31
Tim Olson Rockford Dec Nick Naber, (Jr.) Westland John Glenn 8-3
Denny Brighton Temperance Bedford Dec Elliot May, (So.) Clarkston 13-5
Jasper Marshall Bay City Central Dec David Feeley, (Sr.) Howell 9-7

 Consolation - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Joey Lopez Waterford Mott Fall Pat Topolski East Kentwood 0:32
Roy Setsuda Walled Lake Central Dec Josh Williams, (Fr.) Grand Blanc 12-4
Brett Rule Clinton Township Chippewa Valley Dec Aaron Williams, (So.) Grand Ledge 3-2
Dan McAuliffe Livonia Stevenson Dec Ben Smith Grandville 6-2

 Consolation - 2nd round

Winner School How Opponent School Result
Joey Lopez Waterford Mott Dec David Feeley, (Sr.) Howell 10-4
Roy Setsuda Walled Lake Central Fall Elliot May, (So.) Clarkston 3:30
Brett Rule Clinton Township Chippewa Valley Fall Nick Naber, (Jr.) Westland John Glenn 2:35
Craig Hearn Novi Dec Dan McAuliffe, (So.) Livonia Stevenson 9-0

 Championship - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Paul Donohoe Davison Fall Tim Olson Rockford 3:38
Denny Brighton Temperance Bedford T-Fall Jasper Marshall, (Sr.) Bay City Central 20-5 4:00

 Consolation - 3rd round

Winner School How Opponent School Result
Roy Setsuda Walled Lake Central Dec Joey Lopez, (Fr.) Waterford Mott 7-3
Craig Hearn Novi Dec Brett Rule, (Jr.) Clinton Township Chippewa Valley 12-0

 Consolation - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Tim Olson Rockford Dec Roy Setsuda, (Jr.) Walled Lake Central 5-4
Craig Hearn Novi Dec Jasper Marshall, (Sr.) Bay City Central 11-5

 Finals

Winner School How Opponent School Result
Joey Lopez Waterford Mott Fall Brett Rule, (Jr.) Clinton Township Chippewa Valley 2:19
Roy Setsuda Walled Lake Central Fall Jasper Marshall, (Sr.) Bay City Central 4:01
Craig Hearn Novi Dec Tim Olson Rockford 4-2
Paul Donohoe Davison Dec Denny Brighton, (Sr.) Temperance Bedford 18-10


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact

Michigan High School Athletic Association
1661 Ramblewood Drive
East Lansing MI 48823
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2001 - All rights reserved