The Palace Of Auburn Hills
MHSAA Lower Peninsula Division 1 Individual Wrestling Finals
Results: 140
March 7-9, 2002

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Championship - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Rick Kallis Lake Orion Dec Eric Foster East Kentwood 4-2
Keith Victory Roseville Dec Nate Rodriguez, (Jr.) Detroit Catholic Central 15-7
Curtis Trinkle Portage Central Fall Robert Grupido, (Jr.) Lake Orion 2:29
Eddie Skowneski Clinton Township Chippewa Valley Fall Tom Haskell, (Sr.) Pinckney 5:40
Nate Stirgus Belleville Dec Jeff Romanow, (Sr.) East Detroit 5-4
Josh Luth St. Johns Dec Matt White Rockford 4-0
Eric Neil Harrison Township L'Anse Creuse Dec David Edwards, (Sr.) South Lyon 17-7
Wilmar Esteban Grand Haven Dec Joe Reyes, (Jr.) Romeo 8-1

 Championship - Quarterfinals

Winner School How Opponent School Result
Rick Kallis Lake Orion Dec Keith Victory, (Sr.) Roseville 3-2
Eddie Skowneski Clinton Township Chippewa Valley Dec Curtis Trinkle Portage Central 8-3
Nate Stirgus Belleville Dec Josh Luth, (Sr.) St. Johns 9-7
Eric Neil Harrison Township L'Anse Creuse Dec Wilmar Esteban Grand Haven 10-5

 Consolation - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Eric Foster East Kentwood Forf Nate Rodriguez, (Jr.) Detroit Catholic Central
Tom Haskell Pinckney Dec Robert Grupido, (Jr.) Lake Orion 8-0
Matt White Rockford Dec Jeff Romanow, (Sr.) East Detroit 9-5
Joe Reyes Romeo Dec David Edwards, (Sr.) South Lyon 3-2

 Consolation - 2nd round

Winner School How Opponent School Result
Eric Foster East Kentwood Dec Wilmar Esteban Grand Haven 3-2
Tom Haskell Pinckney Dec Josh Luth, (Sr.) St. Johns 10-3
Curtis Trinkle Portage Central Dec Matt White Rockford 5-4
Keith Victory Roseville Dec Joe Reyes, (Jr.) Romeo 5-2

 Championship - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Eddie Skowneski Clinton Township Chippewa Valley Dec Rick Kallis, (Sr.) Lake Orion 7-3
Eric Neil Harrison Township L'Anse Creuse Dec Nate Stirgus, (Sr.) Belleville 10-6

 Consolation - 3rd round

Winner School How Opponent School Result
Eric Foster East Kentwood Dec Tom Haskell, (Sr.) Pinckney 3-2
Keith Victory Roseville Dec Curtis Trinkle Portage Central 7-2

 Consolation - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Rick Kallis Lake Orion Dec Eric Foster East Kentwood 5-2
Nate Stirgus Belleville Dec Keith Victory, (Sr.) Roseville 6-2

 Finals

Winner School How Opponent School Result
Curtis Trinkle Portage Central Fall Tom Haskell, (Sr.) Pinckney 2:51
Keith Victory Roseville Fall Eric Foster East Kentwood 3:33
Rick Kallis Lake Orion Dec Nate Stirgus, (Sr.) Belleville 4-3
Eric Neil Harrison Township L'Anse Creuse Dec Eddie Skowneski, (So.) Clinton Township Chippewa Valley 8-0


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact

Michigan High School Athletic Association
1661 Ramblewood Drive
East Lansing MI 48823
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2001 - All rights reserved