The Palace Of Auburn Hills
MHSAA Lower Peninsula Division 3 Individual Finals
Championship - Semifinals
March 7-9, 2002

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 103

Winner School How Opponent School Result
Jim Fulger Birch Run T-Fall Justin Norton, (Fr.) Lakeview 25-10 5:55
Jeff Holmes Constantine Dec Jeremy Freiwald Armada 6-0


 Weight Class: 112

Winner School How Opponent School Result
Lance Byers Montrose Dec Erik Freiwald Armada 4-2 O.T.
Jason Chase Napoleon Dec Eric Nartker, (So.) Shepherd 11-2


 Weight Class: 119

Winner School How Opponent School Result
Jason Bull Reed City Dec Nick Lovachis, (So) Stockbridge 7-2
Paul Lyon Shepherd Dec Adam Johnson, (So) Portland 7-5


 Weight Class: 125

Winner School How Opponent School Result
Ryan Froese Howard City Tri-County T-Fall Kyle Robertson, (So.) Corunna 20-5 5:53
Randy Langworthy Reed City Dec Zackery Frutiger Ida 4-2


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Craig Gillison Benzie Central Dec Brent Fewless, (Jr) Wyoming Rogers 8-4
Andy Cook Hamilton Dec Josh Perry, (Sr.) Montrose 8-0


 Weight Class: 135

Winner School How Opponent School Result
Chris Smith Wyoming Rogers Dec Ken Thomas, (Sr.) Richmond 6-2
Casey Steffen Flat Rock Fall Chris Pulling, (Sr) Portland 0:44


 Weight Class: 140

Winner School How Opponent School Result
Andy Simmons Williamston Fall Rex Kendle, (So) Edwardsburg 0:32
Curtis Roddy Montrose Dec Chad Newby, (Sr) Otsego 8-5


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Dan Thompson Howard City Tri-County Dec Nick Oertel Goodrich 5-3
Brandon Guilford Portland Fall Michael O'Brien, (So.) Reed City 3:05


 Weight Class: 152

Winner School How Opponent School Result
Travis Piccard Allendale Dec Russell Perrin, (Sr.) Durand 9-3
Casey Hulliberger Williamston Fall Mike Daubenmeyer, (Sr.) Macomb Lutheran North 1:07


 Weight Class: 160

Winner School How Opponent School Result
Jason Thornsberry New Boston Huron Dec Scott Crane, (Sr.) Reed City 11-5
Tony Demyan Flat Rock Dec Lee Sparks, (Sr) Otsego 9-3


 Weight Class: 171

Winner School How Opponent School Result
Jesse Blanchard Otsego Dec R.J. Pratt Flat Rock 7-0
Brian Thomas Coloma Dec Wynn Michalak, (Jr.) Caro 6-3


 Weight Class: 189

Winner School How Opponent School Result
Ed Shields Whitehall Dec Carl Nottoli, (Sr) Constantine 7-2
Josh Cross Montrose Fall Sean Misko, (So.) Richmond 1:58


 Weight Class: 215

Winner School How Opponent School Result
Tyler Lentovich Shepherd Dec Angel Coronado, (Sr.) Grant 7-1
Mike Rice Williamston Dec Mike Poppe, (Sr.) Richmond 18-9


 Weight Class: 275

Winner School How Opponent School Result
David Cox Muskegon Orchard View Fall Josh Beischer Capac 1:34
J.P. Casey Richmond Dec Ryan Frost, (Jr.) Shepherd 10-3


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact

Michigan High School Athletic Association
1661 Ramblewood Drive
East Lansing MI 48823
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2001 - All rights reserved