The Palace Of Auburn Hills
MHSAA LP Division 3 Individual Finals
Results: 152
March 9-11, 2006

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Championship - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Kamron Jackson South Haven Dec Billy Fate, (Fr.) Remus Chippewa Hills 8-5
Nick Hendrick Flint Powers Catholic Dec Cody Rochefort, (Sr.) Napoleon 5-4
Jordan Young Remus Chippewa Hills Dec Travis Scott, (Sr.) Belding 7-2
Kyler Elsworth Goodrich Dec Taylor Cochran, (Jr.) Corunna 7-6
Jordan McKiernan Richmond Dec Ryan Pieper, (So.) Onsted 5-3
Trevor Tyler Roscommon Fall Stefan Simons, (Sr.) Wyoming Park 4:30
Mitch Burcham Caro Dec Alex Good, (Jr.) Dundee 10-4
Jeff Bancroft Grayling Fall Dan Brown, (Sr.) Wyoming Godwin Heights 0:54

 Championship - Quarterfinals

Winner School How Opponent School Result
Nick Hendrick Flint Powers Catholic Dec Kamron Jackson, (So.) South Haven 12-8
Jordan Young Remus Chippewa Hills Dec Kyler Elsworth, (Fr) Goodrich 12-8
Jordan McKiernan Richmond Dec Trevor Tyler, (So.) Roscommon 15-2
Mitch Burcham Caro Fall Jeff Bancroft, (Jr.) Grayling 3:17

 Consolation - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Cody Rochefort Napoleon Fall Billy Fate, (Fr.) Remus Chippewa Hills 4:20
Taylor Cochran Corunna Def Travis Scott, (Sr.) Belding
Ryan Pieper Onsted Dec Stefan Simons, (Sr.) Wyoming Park 6-2
Alex Good Dundee T-Fall Dan Brown, (Sr.) Wyoming Godwin Heights 15-0 3:17

 Consolation - 2nd round

Winner School How Opponent School Result
Cody Rochefort Napoleon Fall Jeff Bancroft, (Jr.) Grayling 1:55
Trevor Tyler Roscommon Dec Taylor Cochran, (Jr.) Corunna 13-5
Ryan Pieper Onsted Dec Kyler Elsworth, (Fr) Goodrich 11-5
Kamron Jackson South Haven Dec Alex Good, (Jr.) Dundee 9-0

 Championship - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Nick Hendrick Flint Powers Catholic Dec Jordan Young, (So.) Remus Chippewa Hills 14-7
Jordan McKiernan Richmond Dec Mitch Burcham, (Sr) Caro 3-1

 Consolation - 3rd round

Winner School How Opponent School Result
Trevor Tyler Roscommon Dec Cody Rochefort, (Sr.) Napoleon 10-4
Kamron Jackson South Haven Fall Ryan Pieper, (So.) Onsted 2:54

 Consolation - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Jordan Young Remus Chippewa Hills Def Trevor Tyler, (So.) Roscommon
Kamron Jackson South Haven Fall Mitch Burcham, (Sr) Caro 2:08

 Finals

Winner School How Opponent School Result
Cody Rochefort Napoleon Fall Ryan Pieper, (So.) Onsted 2:26
Trevor Tyler Roscommon Fall Mitch Burcham, (Sr) Caro 1:58
Kamron Jackson South Haven Fall Jordan Young, (So.) Remus Chippewa Hills 2:43
Nick Hendrick Flint Powers Catholic Dec Jordan McKiernan, (Sr) Richmond 8-4


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved