The Palace Of Auburn Hills
2007 MHSAA L.P. Division 3 Individual Finals.
Results: 112
March 8-10, 2007

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Championship - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Josh White Dundee Dec Luke Gillespie, (So.) Kalkaska 10-4
Greg Smith Montrose Fall Scott Russo, (Jr.) Grand Rapids West Catholic 4:39
David Garr Goodrich Dec Garrett Schaner, (Fr.) Big Rapids 11-9
Darius Wass Saginaw Swan Valley M-Dec Luke Faultersack, (Fr.) Coloma 12-4
Eric Telford Durand Fall Anthony Reese, (Jr.) Hamilton 2:58
Jarrod Whaley Chippewa Hills Dec Don Gorman, (So) Madison Heights Lamphere 5-3
Elijah Troost Comstock Park T-Fall Brandon Drews, (Jr) Vassar 15-0 5:16
Pat Lawerence Almont M-Dec Ryan Lloyd, (Sr.) Mason County Central 11-3

 Championship - Quarterfinals

Winner School How Opponent School Result
Josh White Dundee Dec Greg Smith, (Sr) Montrose 3-2
Darius Wass Saginaw Swan Valley Fall David Garr, (So) Goodrich 2:33
Eric Telford Durand Fall Jarrod Whaley, (Sr.) Chippewa Hills 1:12
Elijah Troost Comstock Park M-Dec Pat Lawerence, (Sr) Almont 12-2

 Consolation - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Scott Russo Grand Rapids West Catholic Dec Luke Gillespie, (So.) Kalkaska 7-5
Garrett Schaner Big Rapids M-Dec Luke Faultersack, (Fr.) Coloma 8-0
Don Gorman Madison Heights Lamphere M-Dec Anthony Reese, (Jr.) Hamilton 16-3
Ryan Lloyd Mason County Central Dec Brandon Drews, (Jr) Vassar 3-0

 Consolation - 2nd round

Winner School How Opponent School Result
Pat Lawerence Almont Dec Scott Russo, (Jr.) Grand Rapids West Catholic 8-4
Garrett Schaner Big Rapids Dec Jarrod Whaley, (Sr.) Chippewa Hills 3-1
Don Gorman Madison Heights Lamphere Dec David Garr, (So) Goodrich 10-5
Ryan Lloyd Mason County Central Dec Greg Smith, (Sr) Montrose 10-3

 Championship - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Josh White Dundee Dec Darius Wass, (Fr) Saginaw Swan Valley 2-0
Elijah Troost Comstock Park M-Dec Eric Telford, (So) Durand 12-4

 Consolation - 3rd round

Winner School How Opponent School Result
Pat Lawerence Almont Dec Garrett Schaner, (Fr.) Big Rapids 11-4
Don Gorman Madison Heights Lamphere Dec Ryan Lloyd, (Sr.) Mason County Central 8-6

 Consolation - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Darius Wass Saginaw Swan Valley Dec Pat Lawerence, (Sr) Almont 9-4
Eric Telford Durand Fall Don Gorman, (So) Madison Heights Lamphere 2:37

 Finals

Winner School How Opponent School Result
Garrett Schaner Big Rapids Dec Ryan Lloyd, (Sr.) Mason County Central 8-4
Pat Lawerence Almont Fall Don Gorman, (So) Madison Heights Lamphere 3:19
Eric Telford Durand Def Darius Wass, (Fr) Saginaw Swan Valley
Elijah Troost Comstock Park M-Dec Josh White, (So) Dundee 10-1


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved