The Palace Of Auburn Hills
MHSAA Division 4 Individual Finals
Finals
March 6-8, 2008

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 103

Winner School How Opponent School Result
Dakota Kelley Hudson Dec Ryan Abrigo, (Fr.) Manchester 2-0
Corey O'Kelly Mayville Fall Andrew Scoby, (So.) Addison 2:30
James Carey Ithaca Dec Justin Krupp, (Fr) New Lothrop 7-4
Collin Zeerip Hesperia M-Dec Brenan Lyon, (Jr.) Ithaca 10-0


 Weight Class: 112

Winner School How Opponent School Result
Gavin Knight Leroy-Pine River Dec Dustin McMullin, (Sr) Three Oaks-River Valley 4-2
TJ Berridge Martin Dec Dakota Talbot, (So.) Sanford-Meridian 11-5
Blake Birchmeier New Lothrop Dec Andrew Barrett, (Jr.) Jonesville 7-0
Zeb Hilyard Hudson Dec Jimmy Hamilton, (So.) Manchester 5-0


 Weight Class: 119

Winner School How Opponent School Result
Cevin Walker Manchester T-Fall Jon Hren, (Sr) Hesperia 16-1 4:27
Scott Nobles Clinton Dec Anthony Burris, (Sr.) Harper Woods 8-4
Jacob Eagen Springport Dec T.J. Sobeck, (Sr.) Rogers City 6-1
Allen Krupp New Lothrop M-Dec Jon Hayward, (Sr) Marlette 10-0


 Weight Class: 125

Winner School How Opponent School Result
Lorenzo Martinez Bangor Dec Preston Lucas, (Jr) Bronson 8-6
Corey Cordero Sanford-Meridian Def Kevin Schaefer, (Sr.) Byron
Taylor Smith Hudson Dec Scott Conway, (Sr.) Manchester 1-0
Mykel Sumner Addison Dec Tom Webster, (Sr.) Leroy-Pine River 4-3


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Nate Elston Addison M-Dec AJ Constable, (So.) Sand Creek 8-0
Travis Perkins Blanchard Montabella M-Dec Mat Golovich, (Jr.) Charlevoix 8-0
Derrik Marry Hudson Dec Jeff Sabin, (Jr) Kent City 4-3
Dan Osterman Carson City-Crystal Dec Robert Morris, (Sr.) Leroy-Pine River 5-0


 Weight Class: 135

Winner School How Opponent School Result
J Jessup Clare Fall Andre Sanson, (Sr) Brown City 2:28
Aaron Smith Mio M-Dec Alex Dalton, (Sr) Carrollton 13-5
Tharin Wilk Rogers City Dec Malcolm Martin, (So) Hesperia 9-4
Cody Dunn Leslie Fall Nate Hall, (Sr.) Blissfield 6:18 OT


 Weight Class: 140

Winner School How Opponent School Result
Josh Gauthier Iron Mountain Fall Jesse Sexton, (So.) Clinton 2:55
Jon Hatfield Pittsford Dec Warren Watson, (Jr) Niles Brandywine 6-5
Curtis Huntoon Ithaca Dec Jordan Hayward, (Jr) Marlette 3-1
Riley Ewalt Carson City-Crystal Dec Steven Mena, (Sr) Martin 4-1


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Drew Harding Springport Fall Chase Molica, (Sr) Niles Brandywine 2:58
Brandon Douglass Addison T-Fall Shane Long, (Sr) Montague 16-1 4:56
Ryan Perry Clinton Dec Joey Wollum, (Jr.) Iron Mountain 8-5
Brandon Zeerip Hesperia Fall John Burns, (Sr) Decatur 4:55


 Weight Class: 152

Winner School How Opponent School Result
Bill Cloke Manchester Dec Bill Krisch, (Jr.) Leroy-Pine River 7-3
Stephen Kemp Lutheran HS Westland Dec Cody Eyer, (Sr.) St. Louis 2-4
Earl Bryant Springport Dec Payden Armstrong, (Jr.) Jonesville 9-7
Dan Yates Hesperia Dec Matt Tuttle, (Sr.) Reading 11-8


 Weight Class: 160

Winner School How Opponent School Result
Kyle Trent New Lothrop Dec Jayson York, (Sr.) Union City 3-2
Joel Perry Niles Brandywine Fall Travis Buskirk, (Sr) Martin 2:05
Jason Alber Manchester Dec Grant Cook, (Jr.) Dansville 10-3
Andy Anderson Traverse City St. Francis M-Dec Coty Marcoux, (Sr) Hartford 11-3


 Weight Class: 171

Winner School How Opponent School Result
Eric Haite Webberville Dec Erik Lawrence, (Sr) Saginaw Valley Lutheran 2-1
Taylor Trim Dansville Dec Robert Hall, (Sr) Decatur 3-1
Trent Morris Reading Dec Jerome Gapczynski, (Sr.) Rogers City 9-4
Kyle Hillard Hudson Dec Justin Pickford, (Sr) Athens 14-10


 Weight Class: 189

Winner School How Opponent School Result
Corey Drury Byron Fall Cody Longon, (Sr.) Springport 4:56
Jim Dyer Manton M-Dec Travis Morrill, (Sr.) Union City 15-5
Chase McLennan Rogers City Dec Gabe Elliott, (Jr.) Hudson 2-1 OT
Conrad Bovee Ithaca Dec Bryant Byler, (Sr) Bronson 10-4


 Weight Class: 215

Winner School How Opponent School Result
Tyler Havens Norway Fall Ethan Russell, (Sr.) Leroy-Pine River 1:33
Justin Leonard Webberville Dec Nick Murphy, (Sr) Bangor 9-5
Ethan Bishop New Lothrop Dec Andy O'Leary, (Sr) Kent City 7-5
Kyler Ritter Manchester Dec Zack Ritter, (Jr.) Byron 3-1


 Weight Class: 285

Winner School How Opponent School Result
Shane Hettinger Martin Fall John Grice, (Sr) Cassopolis 0:43
Carnell Porter-Giles New Haven M-Dec Devin Pommerenke, (Fr.) Rogers City 10-1
Rudy Spalding Hesperia Fall Cody Sehl, (Sr.) Mancelona 0:57
Tom Pellegrini Harper Woods Dec Ryon Barker, (Sr.) Adrian - Madison 3-1


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved