The Palace Of Auburn Hills
MHSAA Division 4 Individual Finals
Results: 215
March 12-14, 2009

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Championship - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Zachary Ritter Byron M-Dec Aaron Tice, (Sr.) Clinton 13-2
Chris Veldman Clare Dec Holden Tullos, (So) White Pigeon 9-8
Matthew Smith Hudson Dec Andrew Borkowski, (Sr.) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 9-3
Jason Wert Union City Dec Tommy Zelinski, (Sr.) Farwell 9-7
David Severn Bronson Fall Steve Opsahl, (Sr.) Iron Mountain 0:58
Devon Drury Byron T-Fall Stephen Cooley, (Jr.) Clinton 4:07 15-0
Richie Steinacker Mendon Dec Josh Leonard, (Sr.) Onaway 9-4
Evan Schroeder Addison Fall Jerry Morris, (Sr.) Webberville 5:12

 Championship - Quarterfinals

Winner School How Opponent School Result
Zachary Ritter Byron Fall Chris Veldman, (Sr.) Clare 3:01
Matthew Smith Hudson Dec Jason Wert, (Jr) Union City 7-4
David Severn Bronson Fall Devon Drury, (Jr.) Byron 2:21
Evan Schroeder Addison Dec Richie Steinacker, (Sr) Mendon 7-4

 Consolation - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Holden Tullos White Pigeon M-Dec Aaron Tice, (Sr.) Clinton 9-0
Tommy Zelinski Farwell Dec Andrew Borkowski, (Sr.) Saginaw Michigan Lutheran Seminary 3-0
Steve Opsahl Iron Mountain Fall Stephen Cooley, (Jr.) Clinton 2:18
Jerry Morris Webberville Fall Josh Leonard, (Sr.) Onaway 4:42

 Consolation - 2nd round

Winner School How Opponent School Result
Holden Tullos White Pigeon Dec Richie Steinacker, (Sr) Mendon 4-2
Devon Drury Byron T-Fall Tommy Zelinski, (Sr.) Farwell 2:16 16-0
Jason Wert Union City Fall Steve Opsahl, (Sr.) Iron Mountain 1:35
Jerry Morris Webberville Fall Chris Veldman, (Sr.) Clare 0:28

 Championship - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Zachary Ritter Byron Dec Matthew Smith, (So.) Hudson 9-3
David Severn Bronson Dec Evan Schroeder, (Jr.) Addison 9-3

 Consolation - 3rd round

Winner School How Opponent School Result
Devon Drury Byron Fall Holden Tullos, (So) White Pigeon 0:47
Jerry Morris Webberville M-Dec Jason Wert, (Jr) Union City 16-2

 Consolation - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Matthew Smith Hudson Dec Devon Drury, (Jr.) Byron 9-3
Jerry Morris Webberville Dec Evan Schroeder, (Jr.) Addison 2-1

 Finals

Winner School How Opponent School Result
Holden Tullos White Pigeon Fall Jason Wert, (Jr) Union City 2:44
Evan Schroeder Addison M-Dec Devon Drury, (Jr.) Byron 10-0
Matthew Smith Hudson Dec Jerry Morris, (Sr.) Webberville 10-5
David Severn Bronson Dec Zachary Ritter, (Sr.) Byron 3-2


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2008 - All rights reserved