Performance of the Week Archives

Each week during the school year, the Michigan National Guard will recognize a Michigan high school athlete for an outstanding individual performance on the playing field. 

2018-19 School Year
  • Nov. 29: DaQuan Finn, Detroit Martin Luther King football - Read
  • Nov. 22: Paige Briggs, Lake Orion volleyball - Read
  • Nov. 15: Hunter Nowak, Morrice football - Read
  • Nov. 8: Jon Dougherty, Detroit Country Day soccer - Read
  • Nov. 2: Jordan Stump, Camden-Frontier volleyball - Read
  • Oct. 24: Danielle Staskowski, Pontiac Notre Dame Prep golf - Read
  • Oct. 19: Adam Bruce, Gladstone cross country - Read
  • Oct. 12: Ericka VanderLende, Rockford cross country - Read
  • Oct. 5: Kobe Clark, Schoolcraft football - Read
  • September 27: Jonathan Kliewer, Grand Rapids Forest Hills Northern soccer - Read
  • Sept. 13: Judy Rector, Hanover-Horton cross country - Read
  • Sept. 21: Kiera Lasky, Bronson volleyball - Read
  • Sept. 28: Jonathan Kliewer, Forest Hills Northern soccer - Read

2017-18 School Year
  • June 22: Kasey Jamieson, Lansing Christian soccer - Read
  • June 15: Erik Fahlen Jr., GR NorthPointe Christian golf - Read
  • June 7: Paxton Johnson, Escanaba golf - Read
  • June 1: Lydia Goble, Schoolcraft softball - Read
  • May 25: Corinne Jemison, East Kentwood track & field - Read
  • May 18: Reagan Wisser, Richland Gull Lake soccer - Read
  • May 11: Clayton Sayen, Houghton track & field - Read
  • May 4: Autumn Roberts, Traverse City Central tennis - Read
  • April 27: Thomas Robinson, Wyoming Lee track & field - Read
  • March 29: Carlos Johnson, Benton Harbor basketball - Read
  • March 22: Shine Strickland-Gills, Saginaw Heritage basketball - Read
  • March 16: Skyler Cooks-Weeks, Holland Christian swimming - Read
  • March 9: Dakota Greer, Howard City Tri-County wrestling - Read
  • March 2: Camree' Clegg, Wayne Memorial basketball - Read
  • Feb. 23: Aliah Robertson, Sault Ste. Marie swimming - Read
  • Feb. 16: Austin O'Hearon, Eaton Rapids wrestling - Read
  • Feb. 9: Sophia Ward, Muskegon Oakridge basketball - Read
  • Feb. 2: Brenden Tulpa, Hartland ice hockey - Read
  • Jan. 26: Brandon Whitman, Dundee wrestling - Read
  • Jan 19: Derek Maas, Holland West Ottawa swimming - Read
  • Nov. 29: La'Darius Jefferson, Muskegon football - Read
  • Nov. 23: Ashley Turak, Farmington Hills Harrison swimming - Read
  • Nov. 16: Bryce Veasley, West Bloomfield football - Read
  • Nov. 9: Jose Penaloza, Holland soccer - Read
  • Nov. 2: Karenna Duffey, L'Anse Creuse North cross country - Read
  • Oct. 26: Anika Dy, Traverse City West - Read
  • Oct. 19: Andrew Zhang, Bloomfield Hills tennis - Read
  • Oct. 12: Nolan Fugate, Grand Rapids Catholic Central football - Read
  • Oct. 5: Marissa Ackerman, Munising tennis - Read
  • Sept. 28: Minh Le, Portage Central soccer - Read
  • Sept. 21: Olivia Theis, Lansing Catholic cross country - Read
  • Sept. 14: Maddy Chinn, Pontiac Notre Dame Prep volleyball - Read

 

2016-17 School Year
  • June 22: Meghan Beaubien, Monroe St. Marcy CC softball - Read
  • June 17: Isabelle Scane, Cranbrook Kingswood lacrosse - Read
  • June 9: Hunter Eichhorn, Carney-Nadeau golf - Read
  • June 2: Grace Stark, White Lake Lakeland track - Read
  • May 25: Brendon Gouin, Gaylord golf - Read
  • May 19: Hannah Ducolon, Bay City All Saints softball - Read
  • May 13: Mason Phillips, Salem track & field - Read
  • May 4: Lillian Albaugh, Farwell track & field - Read
  • April 27: Amber Gall, Shepherd track & field - Read
  • April 21: Sloane Teske, East Grand Rapids girls tennis - Read
  • Mar. 30: Romeo Weems, New Haven boys basketball - Read
  • Mar. 23: Jaycie Burger & Maddie Clark, Pittsford girls basketball - Read
  • Mar. 16: Camden Murphy, Novi swimming - Read
  • Mar. 9: Ben Freeman, Walled Lake Central wrestling - Read
  • Mar. 2: Joey Mangner, Chelsea swimming - Read
  • Feb. 28: Isabelle Nguyen, Grosse Pointe North gymnastics - Read
  • Feb. 16: Dakota Hurbis, Saline swimming & diving - Read
  • Feb. 3: Foster Loyer, Clarkston basketball - Read
  • Jan. 27: Nick Jenkins, Detroit CC wrestling - Read
  • Jan. 20: Eileene Naniseni, Mancelona basketball - Read
  • Jan. 13: Rory Anderson, Calumet ice hockey - Read
  • Dec. 15: Demetri Martin, Big Rapids basketball - Read
  • Dec. 1: Rodney Hall, Detroit Cass Tech football –Read
  • Nov. 24: Ally Cummings, Novi volleyball – Read
  • Nov. 17: Chloe Idoni, Fenton volleyball – Read
  • Nov. 10: Adelyn Ackley, Hart cross country – Read
  • Nov. 3: Casey Kirkbride, Mattawan soccer – Read
  • Oct. 27: Colton Yesney, Negaunee cross country – Read
    Oct. 20: Varun Shanker, Midland Dow tennis – Read
  • Oct. 13: Anne Forsyth, Ann Arbor Pioneer cross country – Read
  • Oct. 6: Shuaib Aljabaly, Coldwater cross country – Read
  • Sept. 29: Taylor Seaman, Brighton swimming & diving – Read
  • Sept. 22: Maggie Farrell, Battle Creek Lakeview cross country – Read
  • Sept. 15: Franki Strefling, Buchanan volleyball – Read
  • Sept. 8: Noah Jacobs, Corunna cross country – Read
2015-16 School Year
  • June 22: Erin Shuboy, Richmond softball - Read
  • June 15: Andrew Walker, Battle Creek Lakeview boys golf - Read
    June 8: Sekayi Bracey, East Kentwood girls track & field - Read
  • June 1: Anna Jefferson, Oak Park track & field - Read
  • May 25: Connor Bandel, Oxford track & field - Read
  • May 18: Kalyn Breckenridge, Birch Run girls soccer - Read
  • May 11: Morgan Beadlescomb, Algonac track & field - Read
  • May 4: Abby Krzywiecki, Farmington Hills Mercy softball - Read
  • April 29: Mike Mokma, Holland Christian baseball - Read
  • April 21: Abby Devozzo, Cadillac girls soccer - Read
  • March 31: Cassius Winston, Detroit U-D Jesuit boys basketball - Read
  • March 24: Kierra Fletcher, Warren Cousino girls basketball - Read
  • March 17: Jacob Montague, Grosse Pointe South boys swimming - Read
  • March 10: Kyle Tuttle, St. Charles boys bowling - Read
  • March 3: Brittney Schnicke, Caledonia girls bowling - Read
  • Feb. 25: Kamari Newman, Detroit East English boys basketball - Read
  • Feb. 18: Jason Whitens, North Central boys basketball - Read
  • Feb. 11: Rachel Hogan, Grand Ledge girls gymnastics - Read
  • Feb. 4: Nehemiah Mork, Midland Dow boys swimming - Read
  • Jan. 27: Mardrekia Cook, Muskegon girls basketball - Read
  • Jan. 20: Sage Castillo, Hartland wrestling - Read
  • Jan. 13: Rob Zofchak, Dexter swimming & diving - Read
  • Jan. 6: Tyler Deming, Caro wrestling - Read
  • Dec. 15: Jordan Weber, East Jordan boys basketball - Read
  • Dec. 8: Kaitlyn Geers, Kent City girls basketball - Read
Powered by the