MHSAA Record Book

If you have information you believe should be included in these records (additions, deletions or corrections), it may be submitted one of three ways:

  1. Submitted by a MHSAA member school athletic administrator on official office letterhead, or by using the National Federation Record Application (Note: The Federation form is a fillable Word document and may be emailed to the address below. You may also attach supporting documentation to the email).
  2. Submitted by a media member on official office letterhead, enclosing appropriate documentation.
  3. Submitted by a member of the public with appropriate documentation, including the names and phone numbers of contact people at the school involved. The school will then be contacted to verify the information.  Due to the high number of submission received, no action will be taken on undocumented information.

To submit changes, mail to: MHSAA Record Book, 1661 Ramblewood Dr., East Lansing, MI 48823. Phone: (517) 332-5046. E-mail: records@mhsaa.com. Appropriate documentation shall include, but is not limited to, the following: copies of scorebooks or game/season statistical summaries, copies of yearbooks, and copies of newspaper clippings. The Record Book is updated on a seasonal basis when possible.

MHSAA Final Round Records (QF-Finals)

Individual Records
Points (Minimum 40)
50 - Bob Bolton, Battle Creek Lakeview vs. Kalamazoo State High (3-21-56) Class B Quarterfinal
49 - Keith Appling, Detroit Pershing vs. Kalamazoo Central, 2009 Class A Final
47 - Antoine Joubert, Detroit Southwestern vs. Flint Central, (1983) Class A Final
47 - Jeff Carlson, Kent City vs. Olivet (3-23-04) Class C Quarterfinal
47 - Corperryale Harris, Detroit Redford vs. Detroit Osborn (3-19-07) Class A Quarterfinal
46 - Mark Macon, Saginaw Buena Vista vs. Gladstone (1986) Class B Quarterfinal
44 - Kareem Carpenter, Ann Arbor Huron vs. Battle Creek Central (1989) Class A Quarterfinal
44 - Antoine Joubert, Detroit Southwestern vs. Southfield (1983) Class A Semifinal
44 - Mark Harris, Flint Central vs. Detroit Murray Wright (1981) Class A Final
44 - John Sperla, Flint St. Matthew vs. DeTour (1968) Class D Semifinal
44 - Ed Burton, Muskegon Heights vs. Traverse City (1957) Class A Quarterfinal
43 - Ralph Simpson, Detroit Pershing vs. Flint Central (1967) Class A Final
43 - David Kool, Grand Rapids South Christian vs. Musekgon Heights (2005) Class B Final
43 - Terry Duerod, Highland Park vs Berkley, (1975) Class A Quarterfinal
42 - Ernie Thompson, Saginaw vs. Benton Harbor (1962) Class A Final
42 - John Sperla, Flint St. Matthew vs. Peck (1968) Class D Quarterfinal
42 - Larry Fogle, Detroit Cooley vs. Detroit Northern, (1972) Class A Quarterfinal

Total Points - Final Rounds (includes quarterfinal, semifinal and final games)
122 - John Sperla, Flint St Matthew, (1968) Class D
122 - Antoine Joubert, Detroit Southwestern, (1983) Class A
112 - David Kool, Grand Rapids South Christian (2005) Class B
107 - Mel Peterson, Stephenson, (1956) Class B

Field Goals Made
21 - Ralph Simpson, Detroit Pershing vs. Flint Central (1967) Class A Final
20 - Ed Burton, Muskegon Heights vs. Traverse City (1957) Class A Quarterfinal

Free Throws Made (Minimum 15)
20 - Jeff Warren, Litchfield vs. Covert (20 of 27) (1989) Class D Quarterfinal
20 - David Kool, Grand Rapids South Christian vs. Musekgon Heights (20 of 20) (2005) Class B Final
19 - D.J. Baisden, Jackson Christian vs. Redford Covenant (19 of 20) (3/15/07)
17 - Joe Modderman, Allendale vs. Maple City Glen Lake (17 of 19) (1991) Class D Quarterfinal
16 - Bob Bolton, Battle Creek Lakeview vs. Kalamazoo State High (3-21-56) Class B Quarterfinal

Three-Point Field Goals Made
Game (Minimum 7)
8 - Andy McGee, Laingsburg (8 of 16) (1997) Class C Quarterfinal
8 - Jim Shepherd, Charlevoix (8 of 11) (2001) Class C Semifinal
8 - Jordan Bitzer, Unionville-Sebewaing Area vs. Detroit Community (8 of ) (2005) Class C Quarterfinal
7 - Jamyrin Jackson, Lansing Everett vs. North Farmington (7 of 16) (3-25-2016) Class A Semifinal
7 - Toriano Smith, Saginaw Buena Vista vs. Detroit Country Day (7 of 14) (1990) Class B Final
7 - Scott Torko, Olivet vs.Centerville (7 of 11)(1995) Class C Quarterfinal
7 - Nate Myers, Benzie Central vs. Three Oaks River Valley (7 of 18) (1997) Class C Semifinal
7 - Andrew Mitchell, Detroit East Catholic vs. Wyoming Tri-unity Christian (7 of 13) (1997) Class D Final
7 - Erik Kangas, DeWitt vs. Muskegon Heights (7 of 12) (2004) Class B Semifinal
7 - Brian Watkins, Detroit Rogers vs. Bellaire (7 of 16), 2005 Class D
7 - Shelby Wood, Berrien Springs vs Saginaw Buena Vista (7 of 7), 2006 Class C
7 - Wade Schetter, Carney-Nadeau vs. Pellston, 2012 Class D Quarterfinal
Final Rounds (includes quarterfinal, semifinal and final games)
17 - Erik Kangas, DeWitt, 2004 Class B (Three games)
13 - Chris Dewberry, Southfield Christian, 2012 Class D (Three games)
12 - Jim Shepherd, Charlevoix, 2001 Class C (Three games)
12 - Justin Gorman, Southgate Aquinas, 1998 Class D (Three games)
11 - Nate Myers, Benzie Central, 1997 Class C (Two games)
11 - Scott Torkko, Olivet, 1995 Class C (Two games)
11 - Michael Seltzer, Flint Beecher, 1989 Class B (Two games)
11 - Jason Gottleber, Beal City, 1988 Class D (Three games)

Rebounds (Minimum 25)
31 - Ed Burton, Muskegon Heights vs. Traverse City (1957) Class A Quarterfinal
30 - Jesse Campbell, Stockbridge (1971) Class C Semifinal
28 - Paul Griffin, Shelby vs. Orchard Lake St. Mary (1972) Class C Semifinal

Blocked Shots
12 - Spencer Haywood, Detroit Pershing vs. Detroit Catholic Central (1967) Class A Semifinal

Team Records
MOST POINTS
Championship - Winning team
Class A: 108 - Flint Central 108, Detroit Murray Wright 90 (1981)
Class B: 87 - River Rouge 87, South Haven 65 (1965)
Class C: 89 - L'Anse 89, Flint Holy Redeemer 70 (1966)
Class D: 105 - Covert 105, Ewen Trout Creek 94 (1982)
Semifinals - Winning team
Class A: 100 - Flint Northwestern 100, Ferndale 63 (1985)
Class B: 88 - Saginaw Carrollton 88, Muskegon Heights 86 (1970)
Class C: 96 - Buchanan 96, Iron Mountain 50 (1978)
Class D: 97 - Southfield Christian 97, Frankfort 68 (2014)
Quarterfinals - Winning team
Class A: 101 - Detroit Northern 101, Detroit Cody 82 (1991)
Class B: 101 - Muskegon Heights 101, Allegan 86 (1971)
Class C: 101 - Centreville 101, Hanover-Horton 94 (1994)
Class D: 98 - Southfield Christian 98, Saginaw Michigan Lutheran Seminary 84 (2012)

TOTAL POINTS
Final Rounds: (includes quarterfinal, semifinal and final games)
Class A: 269 - Flint Northern, (1995)
Class B: 252 - River Rouge (1970)
Class C: 245 - Grandville Calvin Christian (1994)
Class D: 265 - Covert (1982)

Most Three-Point Field Goals, one game (minimum 11)
14 - Carney-Nadeau vs. Pellston (2012) Class D Quarterfinal
13 - Saginaw vs. Pontiac Northern (13 of 34) (2002) Class A Semifinal
12 - Southfield Christian vs. Climax-Scotts (12 of 26) (2012) Class D Final
12 - Southfield Christian vs. Saginaw Michigan Lutheran Seminary (12 of 24) (2012) Class D Quarterfinal
12 - Saginaw vs. Detroit Pershing (12 of 31) (2008) Class A Final
12 - Wyoming Park vs. Sturgis (12 of 20) (1994) Class B Quarterfinal
12 - Olivet vs. Centreville (12 of ??) (1995) Class C Quarterfinal
11 - Grandville Calvin Christian vs. Flint Beecher (11 of 22) (3-26-2016) Class C Final
11 - Big Rapids vs. Stevensville Lakeshore (11 of 23) (3-25-2016) Class B Semifinal
11 - Cedarville vs. Wyoming Tri-unity Christian (11 of 29) (2007) Class D Final
11 - Roscommon vs. Ishpeming (11 of ??) (1989) Class C Quarterfinal
11 - Olivet vs. Ishpeming (11 of 38) (1995) Class C Semifinal
11 - Wayne vs. Southfield Lathrop (11 of 26) (1996) Class A Semifinal
11 - Schoolcraft vs. Montague (11 of 19) (3-26-09) Class C Semifinal

Team Three-Point Field Goals – Final Rounds: (includes quarterfinal, semifinal and final games)
32 - Southfield Christian, 2012, Class D
26 - Grandville Calvin Christian, 2016, Class C
25 - Southgate Aquinas, 1998, Class D
23 - Belleville, 1998, Class A
23 - Wyoming Tri-unity Christian, 1996, Class D
23 - Olivet, 1995 Class C

MHSAA Tournament Records

(Includes any round of MHSAA tournament play)

Individual Records
Points (Minimum 43)

60 - Richie Jordan, Fennville vs. Bridgman (3-11-65) Class C Regional
57 - Dirk Dunbar, Cadillac vs. Clare (3-2-71) Class B District
55 - Richie Jordan, Fennville vs.Middleville (3-7-64) Class C District
52 - Larry Bowen, Whittemore vs Winegars (1954) Class D District
51 - Mel Peterson, Stephenson vs. Menominee (3-8-1956) Class B District Semifinal
51 - Kirk Skinner, Owosso vs. Swartz Creek (3-4-71) Class A District
50 - Luke Toliver, Paw Paw vs. Vicksburg (3-7-2016) Class B District Quarterfinal
50 - Bob Bolton, Battle Creek Lakeview vs. Kalamazoo State High (3-21-56) Class B Quarterfinal
49 - Rojelio Parra-Grady, Dearborn Fordson vs. Allen Park (3-10-2001) Class A District Final
49 - Keith Appling, Detroit Pershing vs. Kalamazoo Central, 2009 Class A Final
49 - Joe Milaukas, Saugatuck vs. Lawrence (3-16-67) Class D District
49 - B.J. Lathwell, Benzie Central v. Traverse City St. Francis (3-1-75) Class C District
49 - Durrell Summers, Detroit Redford v. Lutheran Westland (3-9-07) Class A District
48 - Fred Whims, Spring Arbor v. Deerfield (3-10-55) Class D District
48 - Walt Cloud, Bangor vs. White Pigeon (1972) Class C Regional Final
48 - Jay Smith, Mio vs. AuGres-Sims (3-1-78) Class D District
47 - Antoine Joubert, Detroit Southwestern vs. Flint Central, (1983) Class A Final
47 - Jeff Carlson, Kent City vs. Olivet (3-23-04) Class C Quarterfinal
47 - Corperryale Harris, Detroit Redford vs. Detroit Osborn (3-19-07) Class A Quarterfinal
47 - Rob White, Middleville vs. Fennville (3-7-64) Class C District
47 - Jay Smith, Mio vs.Hale (3-5-79) Class D District
46 - Mark Macon, Saginaw Buena Vista vs. Gladstone (1986) Class B Quarterfinal
46 - Mel Peterson, Stephenson vs. Iron Mountain (3-17-1956) Class B Regional Final
44 - Ray Bauer, Lansing Resurrection vs. Greenville (1957) Class B Regional Final
44 - Kareem Carpenter, Ann Arbor Huron vs. Battle Creek Central (1989) Class A Quarterfinal
44 - Antoine Joubert, Detroit Southwestern vs. Southfield (1983) Class A Semifinal
44 - Mark Harris, Flint Central vs. Detroit Murray Wright (1981) Class A Final
44 - John Sperla, Flint St. Matthew vs. DeTour (1968) Class D Semifinal
44 - Ed Burton, Muskegon Heights vs. Traverse City (1957) Class A Quarterfinal
43 - Ralph Simpson, Detroit Pershing vs. Flint Central (1967) Class A Final
43 - David Kool, Grand Rapids South Christian vs. Musekgon Heights (2005) Class B Final
43 - Mel Peterson, Stephenson vs. Escanaba (3-10-1956) Class B District Final
43 - Terry Duerod, Highland Park vs Berkley, (1975) Class A Quarterfinal

Free Throws Made (Minimum 15)
20 - Jeff Warren, Litchfield vs. Covert (20 of 27) (1989) Class D Quarterfinal
20 - David Kool, Grand Rapids South Christian vs. Musekgon Heights (20 of 20) (2005) Class B Final
19 - D.J. Baisden, Jackson Christian vs. Redford Covenant (19 of 20) (3/15/07)
17 - Joe Modderman, Allendale vs. Maple City Glen Lake (17 of 19) (1991) Class D Quarterfinal
16 - Bob Bolton, Battle Creek Lakeview vs. Kalamazoo State High (3-21-56) Class B Quarterfinal
16 - Kyle Hunt, Utica Ford vs. L'Anse Creuse (3/5/07) Class A District
15 - Malik Ellison, Flint Beecher vs. Detroit Edison Public School Academy (15 of 21) Class C Semifinal (3-23-2017)

Consecutive Free Throws
33 - Bernie Fegan, Whittemore-Prescott (3-7-61 to 3-18-61)

Three-Point Field Goals Made
Half
6 - Paul Johnson, Flint Northern vs. Flint Central (3-2-05) Class A District
Game (Minimum 7)
12 - Luke Toliver, Paw Paw vs. Vicksburg (12 of 14) (3-7-2016) Class B District Quarterfinal
8 - Andy McGee, Laingsburg (8 of 16) (1997) Class C Quarterfinal
8 - Jim Shepherd, Charlevoix (8 of 11) (2001) Class C Semifinal
8 - Jordan Bitzer, Unionville-Sebewaing Area vs. Detroit Community (8 of ) (2005) Class C Quarterfinal
7 - Jamyrin Jackson, Lansing Everett vs. North Farmington (7 of 16) (3-25-2016) Class A Semifinal
7 - Haiden Meyer, Bridgman vs. Niles Brandywine (7 of 9) (3-11-2016) Class C District Final
7 - Toriano Smith, Saginaw Buena Vista vs. Detroit Country Day (7 of 14) (1990) Class B Final
7 - Scott Torko, Olivet vs.Centerville (7 of 11)(1995) Class C Quarterfinal
7 - Nate Myers, Benzie Central vs. Three Oaks River Valley (7 of 18) (1997) Class C Semifinal
7 - Andrew Mitchell, Detroit East Catholic vs. Wyoming Tri-unity Christian (7 of 13) (1997) Class D Final
7 - Erik Kangas, DeWitt vs. Muskegon Heights (7 of 12) (2004) Class B Semifinal 
7 - Brian Watkins, Detroit Rogers vs. Bellaire (7 of 16), 2005 Class D
7 - Shelby Wood, Berrien Springs vs Saginaw Buena Vista (7 of 7), 2006 Class C

Rebounds (Minimum 25)
31 - Ed Burton, Muskegon Heights vs. Traverse City (1957) Class A Quarterfinal
30 - Jesse Campbell, Stockbridge (1971) Class C Semifinal
28 - Paul Griffin, Shelby vs. Orchard Lake St. Mary (1972) Class C Semifinal
25 - Pete Schihl, Dryden vs. Carsonville-Port Sanilac (3-8-84) Class D District Semifinal
25 - Pete Schihl, Dryden vs. Peck (3-9-84) Class D District Final

Blocked Shots
16 - Pete Schihl, Dryden vs. Peck (3-9-84) Class D District Final
12 - Spencer Haywood, Detroit Pershing vs. Detroit Catholic Central (1967) Class A Semifinal