Division 1/Class A/UP Open Class -- 1960-2017

Lower Peninsula

DIVISION 1

2017

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba


100 Br


100 Bu


100 F


200 FR


200 F


200 IM


200 MR


400 FR



50 F


500 F


Diving


2016

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Cameron Craig Monroe :47.33
100 Br Drew Grady Birmingham Brother Rice :55.18
100 Bu Spencer Carl Holland West Ottawa :48.12
100 F Ryan Vander Meulen Ann Arbor Skyline :45.75
200 FR Andrew Heise, Joe Riggs, Adam Orringer-Hau, Jason Orringer-Hau Ann Arbor Pioneer 1:24.41
200 F Spencer Carl Holland West Ottawa 1:37.15
200 IM Cameron Craig Monroe 1:45.42
200 MR Alex Margherio, Drew Grady, Jake Zalinski, Jack Grady Birmingham Brother Rice 1:31.55
400 FR
Jake Zalinski, Patrick Olmsted, Mason Wilczewski, Alex Margherio Birmingham Brother Rice 3:05.94
50 F Jackson O'Dowd Livonia Stevenson :20.70
500 F Micah DeJonge Zeeland 4:29.23
Diving Dakota Hurbis Saline 516.80

2015

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jack Walsh Detroit Catholic Central :48.48
100 Br Devon Nowicki Lake Orion :53.59
100 Bu Devon Nowicki Lake Orion :48.92
100 F Tabahn Afrik Holland West Ottawa :44.06
200 FR Noah Frassrand, Jiaming Shen, Andrew Heise, Kai Williams Ann Arbor Pioneer 1:23.68
200 F Kai Williams Ann Arbor Pioneer 1:38.10
200 IM Jack Walsh Detroit Catholic Central 1:47.26
200 MR Mark Blinstrub, Drew Grady, Gust Kouvaris, Jack Kennedy Birmingham Brother Rice 1:31.68
400 FR
Gust Kouvaris, Rudy Aguilar, Bobby Powrie, Mark Blinstrub Birmingham Brother Rice 3:02.58
50 F Tabahn Afrik Holland West Ottawa :20.26
500 F Trayton Saladin Bridgman 4:30.99
Diving Jake Herremans Rockford 528.45

2014

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jack Walsh Detroit Catholic Central :49.08
100 Br John Schihl Bloomfield Hills :55.39
100 Bu Cameron Craig Monroe :48.95
100 F Tabahn Afrik Holland West Ottawa :43.90
200 FR Joe Krause, Bobby Powrie, Jack Kennedy, Bradford Jones Birmingham Brother Rice 1:25.10
200 F Tabahn Afrik  Holland West Ottawa 1:38.18
200 IM Nick Arakelian Livonia Stevenson 1:47.47
200 MR Mark Blinstrub, Drew Grady, Gust Kouvaris, Bradford Jones Birmingham Brother Rice 1:32.77
400 FR
Gust Kouvaris, Bobby Powrie, Mark Blinstrub, Joe Krause Birmingham Brother Rice 3:02.06
50 F Joe Krause Birmingham Brother Rice :20.63
500 F Nick Arakelian Livonia Stevenson 4:24.84
Diving Jake Herremans Rockford 458.00

2013

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba David Boland Saline :49.75
100 Br Josh Ehrman Saline :55.31
100 Bu David Boland Saline :48.59
100 F Adam Whitener Saline :44.65
200 FR Josh Ehrman, Michael Bundas, Stefan Koberl, Adam Whitener Saline 1:23.92
200 F Adam Whitener Saline 1:38.31
200 IM Josh Ehrman  Saline 1:47.86
200 MR David Boland, Josh Ehrman, Michael Bundas, Adam Whitener  Saline 1:30.01
400 FR Gust Kouvaris, Patrick Nodland, Mark Blinstrub, Joe Krause Birmingham Brother Rice 3:03.78
50 F Michael Bundas  Saline :20.96
500 F Nick Arakelian Livonia Stevenson  4:27.75
Diving Nick Nicoletti GR Forest Hills Northern  442.30

2012

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Blake Howe Lansing :50.83
100 Br Josh Ehrman Saline :55.36
100 Bu David Boland Saline :49.62
100 F Adam Whitener Saline :45.37
200 FR Nick Dulak, Bryan Wasberg, Craig Wasberg, Eric Chisholm Rockford 1:24.34
200 F Adam Whitener Saline 1:39.11
200 IM David Boland Saline 1:49.47
200 MR Tom Walls, Josh Ehrman, David Boland, Michael Bundas Saline 1:33.95
400 FR David Boland, James Fisher, Josh Ehrman, Adam Whitener Saline 3:04.26
50 F Eric Chisholm Rockford :20.76
500 F Seiji Osawa Ann Arbor Pioneer 4:32.22
Diving Dan Gironza South Lyon 466.25

2011

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Victor Zhang Canton 51.55
100 Br Mike Fisher Saline 56.18
100 Bu David Boland Saline 48.95
100 F Adam Whitener Saline 45.76
200 FR Adam Whitener, Andrew Krieber, James Fisher, Brad Frost Saline 1:25.10
200 F Adam Whitener Saline 1:39.29
200 IM David Boland Saline 1:51.30
200 MR Josh Ehrman, Mike Fisher, David Boland, Andrew Krieber Saline 1:34.50
400 FR David Boland, Brad Frost, James Fisher, Adam Whitener Saline 3:04.83
50 F Eric Chisholm Rockford 21.52
500 F Adam Seroka Salem 4:32.90
Diving Tyler Keelean Zeeland East 494.4

2010

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Robbie Biskup BH Brother Rice 51.86
100 Br Adam Oxner South Lyon 58.12
100 Bu David Boland Saline 51.29
100 F Mike Wynalda Grandville 44.71
200 FR Jake Engelmeier, Brad Frost, Seth Waits, Adam Whitener Saline 1:26.32
200 F Mike Wynalda Grandville 1:36.67
200 IM David Boland Saline 1:53.8
200 MR John Bonzelaar, Sutton Williams, Tyler Bosch, Max Slocum Holland West Ottawa 1:36.33
400 FR Mike Wynalda, Jason Bergsma, Colin DeHaan, Blake Bosworth Grandville 3:08.48
50 F Grant Cole Ann Arbor Pioneer 21.27
500 F Seiji Osawa Ann Arbor Pioneer 4:40.46
Diving Jordan Zendejas Clarkston 482.6

2009

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Robert Nichols Pioneer 51.00
100 Br Michael Swain Ann Arbor Huron 58.20
100 Bu Kurt VonEhr Forest Hills 51.00
100 F Sam Hoekstra Grandville 44.46
200 FR Grant Cole, Nik Mrdalj, Kevin Naud, Matt Gauthier Ann Arbor Pioneer 1:25.82
200 F Mike Wynalda Grandville 1:39.13
200 IM Michael Swain Ann Arbor Huron 1:52.52
200 MR Jason Bergsma, Tyler Bergsma, Sam Hoekstra, Nate Beld Grandville 1:35.58
400 FR Mike Wynalda, Jason Bergsma, Nate Beld, Sam Hoekstra Grandville 3:07.09
50 F Sam Hoekstra Grandville 20.41
500 F Nick Evans Rochester 4:31.27
Diving Nick Nemetz Pioneer 451.25

2008

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Robert Nichols Pioneer 53.27
100 Br Jason Lintjer Grand Haven 57.85
100 Bu Chris Berloth Huron 52.90
100 F Sam Hoekstra Grandville 46.75
200 FR Erik Johnson, Jason Lintjer, Dan Meade, Jake Heyblom Grand Haven 1:28.16
200 F Dan Thurston Huron 1:43.09
200 IM Michael Zennedjian Rice 1:57.17
200 MR Erik Johnson, Jason Lintjer, Aaron Beebe, Jake Heyblom Grand Haven 1:37.37
400 FR Dan Thurston, John Gorine, Michael Swain, Chris Berloth Ann Arbor Huron 3:18.79
50 F Sam Hoekstra Grandville 21.07
500 F Dan Thurston Huron 4:45.15
Diving      

2007

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jordan Diekema Zeeland 50.63
100 Br Brian Keeley Rockford 56.73
100 Bu Tony Wahl Jesuit 49.52
100 F Chris Bagley Brother Rice 46.07
200 FR Mitchell Klipa, Barret Vollmer, Brent Rosendall, Allan Silva Grand Rapids Forest Hills 1:27.22
200 F Mark Schramm Monroe 1:40.56
200 IM Tony Wahl Jesuit :51.36
200 MR Jordan Kiekema, Zach Pellegrini, Jeremy Sall, Drew Coffin Zeeland 1:35.43
400 FR Jordan Diekema, Drew Coffin, Josh Geschwendt, Jeremy Sall Zeeland 3:07.45
50 F Chris Bagley Brother Rice 21.05
500 F Ricky Forrest Lake Orion 4:36.78
Diving Brandon Figurski Lake Orion 439.35

2006

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jordan Diekema Zeeland :51.28
100 Br Roman Sandler Walled Lake Northern :59.36
100 Bu Tony Wahl Detroit U-D Jesuit :50.11
100 F Sho Koba Ann Arbor Pioneer :45.94
200 FR Travis Hatt, Dave Gosdzinski, Steve Bruestle, Matt Massman Livonia Stevenson 1:25.61
200 F Sho Koba Ann Arbor Pioneer 1:38.16
200 IM Chris Keady Northville 1:52.66
200 MR Daniel Yuhn, Michael Zennedjian, Chris Hasson, Chris Bagley Birmingham Brother Rice 1:35.67
400 FR Chris Buck, Jason Hass, Robert Steele, Sho Koba Ann Arbor Pioneer 3:06.77
50 F Joe Schmitt Grand Haven :21.15
500 F Adam Dejong Holland 4:31.21
Diving Brandon Figurski Lake Orion 407.60

2005

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jordan Diekema Zeeland :50.95
100 Br Justin Barkel Zeeland :57.19
100 Bu Luke Richard Grosse Pointe South :50.91
100 F Sho Koba Ann Arbor Pioneer :45.79
200 FR Dustin Hennigar, Robert Steele, David Curtis, Sho Koba Ann Arbor Pioneer 1:26.46
200 F Sho Koba Ann Arbor Pioneer 1:38.51
200 IM Justin Barkel Zeeland 1:54.04
200 MR Christopher Jordan, Chris Meyers, Ryan Nelis, Beau Austin Holland West Ottawa 1:35.63
400 FR David Curtis, Jason Hass, Pat Buck, Sho Koba Ann Arbor Pioneer 3:08.78
50 F Jamie Martone Troy :21.06
500 F David Curtis Ann Arbor Pioneer 4:35.43
Diving Dan Smith Rockford 402.50

2004

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Evan Kobes Holland :50.80
100 Br Grant Burtch Holland :57.25
100 Bu Nick Walkotten Jenison :49.29
100 F Adam Schmitt Grand Haven :45.97
200 F Brent Saeli, Dan Nye, Colin Brosko, Jerry Fisher Birmingham Brother Rice 1:26.50
200 FR Sho Koba Ann Arbor Pioneer 1:40.12
200 IM Nick Walkotten Jenison 1:52.36
200 MR Evan Kobes, Grant Burtch, Joshua Hoag, Jon Kortman Holland 1:34.93
400 FR Chaz VanderBroek, Brendon Ray, Adam DeJong, Evan Kobes Holland 3:09.40
50 F Adam Schmitt Grand Haven :21.01
500 F Steve Bowling Grand Blanc 4:34.65
Diving Tylor Fick Bay City Western 437.55

2003

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Evan Kobes Holland :51.41
100 Br Grant Burtch Holland :58.64
100 Bu Nick Waltkotten Jenison :49.04
100 F Andrew Callam Ann Arbor Pioneer :46.47
200 FR David Lessard, Brent Saeli, Mike Armour, Jerry Fisher Birmingham Brother Rice 1:26.71
200 F David Lessard Birmingham Brother Rice 1:41.51
200 IM Nick Waltkotten Jenison 1:52.15
200 MR Steve Schoenhals, Brent Saeli, Brandon Goad, Jerry Fisher Birmingham Brother Rice 1:36.29
400 FR Andrew Callam, Kris McClimon, Mark Dunbar, Steven Hill Ann Arbor Pioneer 3:10.12
50 F Jonathan Thomas Troy :21.46
500 F Steven Hill Ann Arbor Pioneer 4:34.34
Diving Eric DeMarco Ann Arbor Pioneer 479.45

CLASS A

2002

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Chris DeJong Holland :48.39
100 Br Matt Schaffer Birmingham Groves :57.93
100 Bu Nick Walkotten Jenison :49.50
100 F Andrew Taylor Rochester Adams :46.02
200 FR Waller, Pfister, Callam, Joyce Ann Arbor Pioneer 1:24.59
200 F Peter VanderKaay Rochester Adams 1:37.66
200 IM Eric Lynn Plymouth Salem 1:52.67
200 MR Stover, Joyce, Callam, Waller Ann Arbor Pioneer 1:34.72
400 FR Callam, Waller, Hill, Stover Ann Arbor Pioneer 3:09.18
50 F John Stover Ann Arbor Pioneer :20.99
500 F Peter VanderKaay Rochester Adams 4:25.47
Diving Eric DeMarco Ann Arbor Pioneer 462.45

2001

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Chris DeJong Holland :48.71
100 Br Joey Pierson Grand Ledge :58.56
100 Bu Nick Harley Rockford :50.57
100 F Chris Sullivan Rockford :45.58
200 FR Mike Johnson, Aaron Shelton, Ben Dzialo, Eric Lynn Plymouth Salem 1:25.90
200 F Chris DeJong Holland 1:41.64
200 IM Scott Weir-Haveman Holland 1:51.16
200 MR Kevin Hyde, Kyle Cannon, Nick Harley, Chris Sullivan Rockford 1:35.50
400 FR Mike Johnson, Aaron Shelton, Ben Dzialo, Eric Lynn Plymouth Salem 3:09.79
50 F Chris Sullivan Rockford :20.39
500 F Peter Vanderkaay Rochester  Adams 4:31.63
Diving Justin Laskowski Bay City Western 471.95

2000

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Andrew Scheerhorn Holland West Ottawa :51.13
100 Br Christian Vanderkaay Rochester Adams :57.99
100 Bu Randolph Lam Detroit U-D Jesuit :49.32
100 F Larry Kennedy Birmingham Groves :46.08
200 FR Will McDonald, Blake Barsan, Victor Stover, John Stover
Ann Arbor Pioneer
1:25.92
200 F Jerfferson Moors
Birmingham Brother Rice
1:40.09
200 IM Randolph Lam Detroit U-D Jesuit 1:49.82
200 MR Will McDonald, Victor Stover, John Stover, Blake Barsan Ann Arbor Pioneer 1:35.42
400 FR Jefferson Moors, Josh Davidson, Chris Brede, Matt Bowman Birmingham Brother Rice 3:08.08
50 F Larry Kennedy Birmingham Groves :21.25
500 F Jefferson Moors Birmingham Brother Rice 4:32.87
Diving Andrew Sivulka Ann Arbor Pioneer 503.95

1999

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Bill Sargent Birmingham Seaholm :49.75
100 Br Jim Kanak Birmingham Groves :56.85
100 Bu Alex Ebner Okemos :49.83
100 F Bill Sargent Birmingham Seaholm :44.63
200 FR Lief Drake, Will McDonald, Ben Callam, Robert Urquhart Ann Arbor Pioneer 1:24.34
200 F Robert Urquhart
Ann Arbor Pioneer 1:41.08
200 IM Randolph Lam Detroit U-D Jesuit 1:51.77
200 MR Bill Sargent, Dave Wilson, Fabio Dacunna, Mike Stundt Birmingham Seaholm 1:33.12
400 FR Lief Drake, Ben Callam, Robert Urquhart, Ray Cubberely Ann Arbor Pioneer 3:06.62
50 F Brandon Deters Grand Haven :20.73
500 F Jeff Moors Birmingham Brother Rice 4:35.93
Diving Andrew Sivulka Ann Arbor Pioneer 504.95

1998

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Matt Parrish Birmingham Brother Rice :49.08
100 Br Josh Boss Jenison :56.70
100 Bu Matt Parrish Birmingham Brother Rice :48.85
100 F Bill Sargent Birmingham Seaholm :44.86
200 F Jeff Moors Birmingham Brother Rice 1:41.67
200 FR Karl Pawlewicz, Nick Duda, Will Alberts, Aaron Lange Birmingham Brother Rice 1:24.62
200 IM Randy Lam Detroit U-D Jesuit 1:52.28
200 MR Matt Parrish, Nick Duda, Will Alberts,
Matt Bowman
Birmingham Brother Rice 1:33.15
400 FR Karl Pawlewicz, Matt Kowalski, Aaron Lange, Matt Parrish Birmingham Brother Rice 3:04.87
50 F Brandion Deters Grand Haven :20.58
500 F Jeff Moors Birmingham Brother Rice 4:30.95
Diving Andrew Sivulka Ann Arbor Pioneer 443.65

1997

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Michael Im Portage Northern :49.68
100 Br Josh Boss Jenison :58.02
100 Bu Matt Parrish Birmingham Brother Rice :49.65
100 F Mario Scussel Birmingham Brother Rice :45.26
200 F Mario Scussel Birmingham Brother Rice 1:40.18
200 FR Mario Scussel, Matt Parrish, Nicholas Duda, Karl Pawlewicz Birmingham Brother Rice 1:23.25
200 IM Geoff Urquhart Ann Arbor Pioneer 1:54.02
200 MR Matt Parrish, Nicholas Duda, Mario Scussel, Karl Pawlewicz Birmingham Brother Rice 1:31.94
400 FR Leif Drake, Robert Urquhart, Ray Cubberly, Geoff Urquhart Ann Arbor Pioneer 3:07.56
50 F Karl Pawlewicz Birmingham Brother Rice :21.24
500 F Dan Schinnerer East Kentwood 4:32.22
Diving Micah Clack East Lansing 412.05

1996

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Matt Braun Berkley :51.81
100 Br Karl Pawlewicz Birmingham Brother Rice :57.80
100 Bu Matt Parrish Birmingham Brother Rice :49.91
100 F Kurt Spenser Ann Arbor Pioneer :45.48
200 F Kurt Spenser Ann Arbor Pioneer 1:40.03
200 FR Karl Pawlewicz, Matt Parrish, Brian Swinteck, Mario Scussel Birmingham Brother Rice 1:22.80
200 IM Matt Braun Berkley 1:52.75
200 MR Matt Parrish, Pete Rydesky, Patrick Sugrue, Nicholas Duda Birmingham Brother Rice 1:35.84
400 FR Brian Swinteck, Matt Parrish, Karl Pawlewicz, Mario Scussel Birmingham Brother Rice 3:05.37
50 F Karl Pawlewicz Birmingham Brother Rice :20.80
500 F Brad Flikkema Grand Rapids Christian 4:33.48
Diving Kyle Gahan East Kentwood 445.90

1995

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Matt Parrish Birmingham Brother Rice :52.66
100 Br Jeff Flermoen St. Johns :57.80
100 Bu Cameron Mull Lansing Eastern :49.35
100 F Kurt Bohnert Midland Dow :45.94
200 F Cameron Mull Lansing Eastern 1:38.63
200 FR Karl Pawlewicz, Andrew Riggert, Brain Swinteck, Mario Scussel Birmingham Brother Rice 1:26.25
200 IM John Latham Okemos 1:54.31
200 MR Brain Swinteck, Nick Duda, Matt Parrish, Andrew Riggert Birmingham Brother Rice 1:36.41
400 FR Karl Pawlewicz, Dennis Moore, Pat Sugrue, Mario Scussel Birmingham Brother Rice 3:08.88
50 F Kurt Bohnert Midland Dow :20.92
500 F Adam Wolfenberg Troy 4:34.21
Diving Ryan Kosanic Grand Haven 496.55

1994

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba P.J. Olson Rochester Adams :50.98
100 Br Jeff Flermoen St. Johns :58.56
100 Bu Cameron Mull Lansing Eastern :49.43
100 F Jon Kershaw North Farmington :46.74
200 F Jon Kershaw North Farmington 1:41.09
200 FR Fred Locke, Joe Ervin, Eric Seidelman, Dave Bracht Plymouth Salem 1:26.47
200 IM Cameron Mull Lansing Eastern 1:53.83
200 MR John Scharff, Eric Rowan, Doug Cash, Dan Haffner Birmingham Groves 1:34.75
400 FR Geoff Urquhart, Kurt Spenser, Brian Spinney, Bill Beecher Ann Arbor Pioneer 3:10.49
50 F Fred Locke Plymouth Salem :21.18
500 F Steven Williams Grosse Pointe North 4:34.36
Diving Ryan Kosanic Grand Haven 430:10

1993

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jeff Neumeyer Dearborn :49.97
100 Br Alex Goecke Livonia Stevenson :56.89
100 Bu Matt Martin Bay John John Glenn :49.49
100 F Jeff Neumeyer Dearborn :46.46
200 F Ken Ehlen Birmingham Brother Rice 1:41.03
200 FR Aaron Heilbrun, Jeremy Fox, Dan Hafner, Steve Hansz Birmingham Groves 1:26.27
200 IM Cameron Mull Lansing Eastern 1:53.96
200 MR Jeff Neumeyer, Brad Shaw, Mike Boyle, Brad Schoolmaster Dearborn 1:36.02
400 FR Kyle Richardson, Brian Spinney, Bill Beecher, Darren Imhoff Ann Arbor Pioneer 3:07.71
50 F Steve Hansz Birmingham Groves :21.31
500 F Kyle Richardson Ann Arbor Pioneer 4:36.30
Diving Chad Hepner Grosse Pointe South 493:95

1992

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Toby Booker Grand Haven :51.86
100 Br Randy Teeters Detroit Catholic Central :51.86
100 Bu Ken Johns Wyandotte Roosevelt :52.16
100 F Raffi Karapetian Bloomfield Hills Andover :45.00
200 F Eric Matuszak Bloomfield Hills Andover 1:39.04
200 FR Raffi Karapetian, Kats Ohashi, Greg Behling, Eric Matuszak Bloomfield Hills Andover 1:23.57
200 IM Iian Mull Lansing Eastern 1:49.84
200 MR Denny Kelly, Dan Hamburger, Mark D'Errico, Kats Ohashi Bloomfield Hills Andover 1:35.92
400 FR Eric Matuszak, Hank Weed, Mark D'Errico, Raffi Karapetian Bloomfield Hills Andover 3:06.10
50 F Raffi Karapetian Bloomfield Hills Andover :20.37
500 F Iian Mull Lansing Eastern 4:28.85
Diving Chris Good Dearborn 458:00

1991

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Ted Stedem Grosse Pointe South :51.97
100 Br Drew Hansz Birmingham Groves :57.06
100 Bu David Klaviter East Lansing :49.91
100 F Mike Carlini East Detroit :45.60
200 F Troy Shumate Detroit Catholic Central 1:41.87
200 FR Raffi Karapetian, Katsuyuki Ohashi, Eric Matuszak, Sam Kim Bloomfield Hills Andover 1:24.04
200 IM Iian Mull Lansing Eastern 1:51.46
200 MR Bob Sala, Drew Hansz, Jim Kennedy, Steve Hansz Birmingham Groves 1:34.33
400 FR Eric Matuszak, Marty Rea, Mark D'Errico, Raffi Karapetian Bloomfield Hills Andover 3:06.35
50 F Raffi Karapetian Bloomfield Hills Andover :20.68
500 F Iian Mull Lansing Eastern 4:28.26
Diving Andy Boersma Portage Central 544:50

1990

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Dave Whinter Troy :52.22
100 Br Alex Casalots Ann Arbor Pioneer :57.26
100 Bu Ron Orris Plymouth Salem :49.78
100 F Tom Bailey Ann Arbor Huron :44.83
200 F Tom Bailey Ann Arbor Huron 1:38.15
200 IM Ron Orris Plymouth Salem 1:50.97
200 MR Marty Rea, Mark D'Errico, Sam Kim,
Kats Ohashi
Bloomfield Hills Andover 1:36.62
400 FR Marty Rea, Kats Ohashi, Don Perella, Raffi Karapetian Bloomfield Hills Andover 3:10.82
50 F Raffi Karapetian Bloomfield Hills Andover :21.06
500 F Alec Mull Lansing Eastern 4:27.28
Diving Andy Boersma Portage Central 474:40

1989

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Dave Whinter Troy :53.47
100 Br Jon Moore Okemos :57.73
100 Bu David Klaviter East Lansing :51.20
100 F Tom Bailey Ann Arbor Huron :46.91
200 F Alec Mull Lansing Eastern 1:40.32
200 IM Jon Cohen Novi 1:51.95
200 MR Tom Bailey, Nick Kottak, David Clark, Mark Loveland Ann Arbor Huron 1:36.46
400 FR Todd Fagley, Eric Ratinaud, Shawn Kingma, Justin Himebaugh East Kentwood 3:11.66
50 F Jon Hescott Holland :21.48
500 F Alec Mull Lansing Eastern 4:28.31
Diving Rondrake Taylor Flint Central 421:80

1988

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Dave Dewitt Holland :52.83
100 Br Jon Moore Okemos :58.26
100 Bu Jim Hume Ann Arbor Pioneer :51.29
100 F Tom Bailey Ann Arbor Huron :46.54
200 F Eric Bailey Ann Arbor Huron 1:38.83
200 IM Jon Cohen Novi 1:52.82
200 MR Dave Dewitt, Matt Thompson, John Didol, Jon Hescott Holland 1:36.39
400 FR Christopher Forney, Mark Loveland, Thomas Bailey, Eric Bailey Ann Arbor Huron 3:08.99
50 F Glenn Biller Bloomfield Hills Andover :21.27
500 F Eric Bailey Ann Arbor Huron 4:27.10
Diving Marc Hariston Kalamazoo Central 455:65

1987

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Tim Polack East Lansing :52.52
100 Br Brian Meyer East Kentwood :58.90
100 Bu Mike Tumey North Farmington :51.11
100 F John Kovach Detroit Catholic Central :46.91
200 F Steve Pancratz Bloomfield Hills Andover 1:41.50
200 IM Jon Cohen Novi 1:54.11
200 MR Tim Polack, Steve Kovach, Ian McCulloch, Dave Cristel East Lansing 1:36.04
400 FR Dave Lehmkuhl, Glenn Biller, Ernie Drelichman, Steve Pancratz Bloomfield Hills Andover 3:09.02
50 F Brian Meyer East Kentwood :20.88
500 F Steve Pancratz Bloomfield Hills Andover 4:33.92
Diving Tim LaClair Bloomfield Hills Andover 430:80

1986

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Rick Wilkening East Lansing :52.56
100 Br Mark Kohmetscher Lansing Waverly 1:00.03
100 Bu Jaakko Pentti Grand Ledge :51.81
100 F Jon Howell Grand Haven :46.72
200 F Chuck Karston East Kentwood 1:43.05
200 IM Mark Kohmetscher Lansing Waverly 1:54.59
200 MR Mark Oviatt, Peter Dewhirst, Kevin Corcoran, Scott Vanappledorn Ann Arbor Pioneer 1:37.01
400 FR Steve Sharpe, Cary McConlogue, Steve Pancratz, Mark Shagena Bloomfield Hills Andover 3:10.09
50 F Mark Landry Bloomfield Hills Lahser :21.60
500 F Jon Cohen Novi 4:38.34
Diving Andy Flower Plymouth Canton 466:30

1985

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba John Maxwell Ann Arbor Huron :54.40
100 Br Dan Dewhirst Ann Arbor Pioneer :58.55
100 Bu Brian Goins North Farmington :51.11
100 F Mark Shagena Bloomfield Hills Andover :46.79
200 F Scott Christie Birmingham Groves 1:40.24
200 IM Mark Kohmetscher Lansing Waverly 1:53.65
200 MR Rick Wilkening, Ted Au, Eric Gotting,
Dave Christel
East Lansing 1:37.55
400 FR Dave Anderson, Mark Shagena, Steve Sharpe, Mark Kolon Bloomfield Hills Andover 3:08.88
50 F Mark Shagena Bloomfield Hills Andover :21.53
500 F Scott Christie Birmingham Groves 4:30.44
Diving John Seeling Birmingham Groves 442:60

1984

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Shawn Copeland Bloomfield Hills Andover :52.07
100 Br Jeff Kuhn East Kentwood :59.00
100 Bu Brian Goins North Farmington :51.43
100 F Dixon Kane Birmingham Brother Rice :48.01
200 F Mike Creaser Lansing Eastern 1:41.59
200 IM Tom Dewhirst Ann Arbor Pioneer 1:56.36
200 MR Shawn Copeland, Tony Cacciarelli, Matt Olson, Dave Anderson Bloomfield Hills Andover 1:37.04
400 FR Dominique Ratinaud, Jim Reber, Charles Karston, Dan Andrus East Kentwood 3:11.35
50 F Dixon Kane Birmingham Brother Rice :21.70
500 F Mark Kolon Bloomfield Hills Andover 4:38.65
Diving Darin Woley Ann Arbor Pioneer 452:30

1983

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Mike Creaser Lansing Eastern :53.53
100 Br Dan Wery Rochester :58.74
100 Bu Lawrence MacDonald Grosse Pointe South :51.49
100 F Thomas Bartsch Grosse Pointe South :46.19
200 F Bruce Verburg Utica Ford 1:40.31
200 IM Tom Dewhirst Ann Arbor Pioneer 1:54.72
200 MR Tom Dewhirst, Dan Dewhirst, Don Packard, Buzz Argersinger Ann Arbor Pioneer 1:36.33
400 FR Steve Larson, Dominique Ratinaud, Dan Andrus, Brian Westra East Kentwood 3:10.15
50 F Thomas Bartsch Grosse Pointe South :21.19
500 F Bruce Verburg Utica Ford 4:36.25
Diving John Klueck St. Clair Shores Lakeview 488:20

1982

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jeffrey Colton Grosse Pointe South :52.54
100 Br Dan Wery Rochester :59.69
100 Bu Lawrence MacDonald Grosse Pointe South :52.26
100 F Guy DelFranco Bloomfield Hills Andover :47.35
200 F Greg Dawkins Ann Arbor Pioneer 1:43.93
200 IM Lawrence MacDonald Grosse Pointe South 1:56.44
200 MR Buzz Argersinger, Tom Dewhirst, Greg Grazier, Mike Dempsey Ann Arbor Pioneer 1:38.19
400 FR Mike Dempsey, Buzz Argersinger, Don Packard, Greg Dawkins Ann Arbor Pioneer 3:09.11
50 F Mike Kowalski Bloomfield Hills Lahser :21.29
500 F Scott Christie Birmingham Seaholm 4:40.36
Diving Mike Wantuck Bloomfield Hills Andover 538:05

1981

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jeff Colton Grosse Pointe South :54.28
100 Br Dave Chernek Ann Arbor Pioneer :55.66
100 Bu John Hojnacki Warren :51.57
100 F Tony Anderson Ann Arbor Pioneer :46.36
200 F Tony Anderson Ann Arbor Pioneer 1:40.52
200 IM Dave Chernek Ann Arbor Pioneer 1:52.29
200 MR Dan Davis, Scott Hammond, Bruce VanMeter, Guy DelFranco Bloomfield Hills Andover 1:37.29
400 FR Mike Dempsey, Roger Ehnis, Don Packard, Tony Anderson Ann Arbor Pioneer 3:11.17
50 F Thomas Bartsch Grosse Pointe South :21.78
500 F Rob Mackie Birmingham Brother Rice 4:42.41
Diving Bruce Kimball Ann Arbor Pioneer 584:75

1980

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Ken Cooper Holland West Ottawa :51.39
100 Br Dave Chernek Ann Arbor Pioneer :56.36
100 Bu Joe Hojnacki Warren :51.61
100 F Thomas Agar Lansing Eastern :46.68
200 F Peter Tilden East Lansing 1:42.25
200 IM Dave Chernek Ann Arbor Pioneer 1:52.75
200 MR David Thomas, Dave Chernek, Jim Sells, Bob Bulloch Ann Arbor Pioneer 1:37.31
400 FR Tony Anderson, Craig Finley, Bob Bulloch, Mark Noetzel Ann Arbor Pioneer 3:11.80
50 F Thomas Agar Lansing Eastern :21.44
500 F Mark Winter Livonia Bentley 4:39.86
Diving Bruce Kimball Ann Arbor Pioneer 523:70

1979

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Ken Cooper Holland West Ottawa :52.75
100 Br Paul Petersen Plymouth Canton :59.40
100 Bu Paul Petersen Plymouth Canton :52.39
100 F George Hoogerhyde Grand Haven :47.26
200 F Scott Tyler Birmingham Groves 1:41.16
200 IM Mike McCloskey Monroe 1:56.95
200 MR Matt McKeon, Dave Chernek, Jim Sells, David Thomas Ann Arbor Pioneer 1:38.58
400 FR Matt McKeon, Craig Finley, Jim Sells,
Ron Counsell
Ann Arbor Pioneer 3:11.26
50 F George Hoogerhyde Grand Haven :21.39
500 F Scott Tyler Birmingham Groves 4:31.06
Diving Reynaldo Castro Birmingham Groves 531:65

1978

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Mark Strohl Ann Arbor Pioneer :53.223
100 Br Russ DeHerder Ann Arbor Pioneer 1:00.193
100 Bu Mike Toole Grand Blanc :51.554
100 F Jack Stavros Dearborn Edsel Ford :47.304
200 F John Spaid Ann Arbor Huron 1:42.121
200 IM Mark Strohl Ann Arbor Pioneer 1:55.949
200 MR Mark Strohl, Russ DeHerder, Glenn Cole, Chris Keenan Ann Arbor Pioneer 1:37.765
400 FR Steve Schmidt, Karl Heck, Scott Tyler, Dave Erickson Birmingham Groves 3:13.061
50 F Gordon Geheb Birmingham Brother Rice :21.789
500 F Scott Tyler Birmingham Groves 4:34.842
Diving Mike Brown Grosse Pointe North 486.65

1977

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Ron Finley Plymouth Salem :54.15
100 Br Bob Lazar Dearborn :59.81
100 Bu Richard Legault Ann Arbor Pioneer :52.46
100 F Tom Pederson Ann Arbor Huron :46.85
200 F Jim Kizer Birmingham Groves 1:43.13
200 IM Bob Lazar Dearborn 1:56.81
200 MR Mark Strohl, Robert Anderson, Richard Legault, Glenn Cole Ann Arbor Pioneer 1:39.05
400 FR Jack Stavros, Tim O'Hagen, Kirk Gunning, Bill Rissman Dearborn Edsel Ford 3:13.92
50 F Tom Pederson Ann Arbor Huron :21.33
500 F John Spaid Ann Arbor Huron 4:38.53
Diving Ken Vigiletti Birmingham Groves 473.90

1976

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Dru Dunworth Dearborn :55.636
100 Br Bob Lazar Dearborn :59.262
100 Bu Paul Griffith Ann Arbor Huron :51.459
100 F Tim Quill Birmingham Groves :47.681
200 F Marty Szuba Dearborn 1:43.424
200 IM Paul Griffith Ann Arbor Huron 1:56.293
200 MR Mark Strohl, Bob Anderson, Dick Legault, Steve Donmyer Ann Arbor Pioneer 1:40.384
400 FR Martin Todd, Jim Olney, John Spaid,
Paul Griffith
Ann Arbor Huron 3:12.450
50 F Thomas Pederson Bay City Central :21.394
500 F Ian Dittus Bloomfield Hills Andover 4:40.878
Diving Drew Burgering Lansing Sexton 449.75

1975

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Gary Bice Birmingham Groves :55.48
100 Br Robert Lazar Dearborn 1:01.60
100 Bu Martin Szuba Dearborn :51.92
100 F Dave Kulchar Grand Blanc :46.79
200 F Dan Stephenson Ann Arbor Pioneer 1:41.34
200 IM Martin Szuba Dearborn 2:00.15
200 MR Irwin Futernick, Dave Goldrath, Brian Tyler, Dan Batchelor Birmingham Groves 1:39.76
400 FR Brian Tyler, Dave Koenig, Tim Quill,
Gary Bice
Birmingham Groves 3:14.92
50 F Dave Kulchar Grand Blanc :21.33
500 F Dan Stephenson Ann Arbor Pioneer 4:38.73
Diving Dave Wright Birmingham Groves 424.55

1974

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Shannon Dunworth Dearborn :54.12
100 Br Bruce Howell Farmington Hills Harrison 1:03.33
100 Bu Shawn Elkins Grandville :53.17
100 F Bruce Sawhill Rochester Adams :47.76
200 F Bruce Sawhill Rochester Adams 1:45.95
200 IM Mike Rado Farmington Hills Harrison 1:58.97
200 MR Mike Rado, Bruce Howell, Jeff Hornacek, Mark Dudosh Farmington Hills Harrison 1:39.89
400 FR Virgil Chancy, Jeff Barnard, Bruce East, Dan Stephenson Ann Arbor Pioneer 3:17.78
50 F Jeff Smith Flint Northern :22.27
500 F Jim Stewart Ann Arbor Huron 4:47.37
Diving Jesse Griffin Lansing Sexton 454.75

1973

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Mark Outwater Bloomfield Hills Andover :54.32
100 Br Steve Ogle Ann Arbor Pioneer 1:02.22
100 Bu Kevin Dunworth Dearborn :53.11
100 F Bruce Sawhill Rochester Adams :48.72
200 F Norman Semchyshen Dearborn 1:44.77
200 IM Mike Rado Farmington Hills Harrison 2:00.75
200 MR Jim Arndt, Steve Palmer, Paul Griffith, Larry Schroeder Ann Arbor Huron 1:41.59
400 FR Glenn Lenardon, Dave Cornell,
Jim Hermann, Jeff Bigos
Dearborn Edsel Ford 3:17.31
400 F David Semchysen Dearborn 3:46.55
50 F Jeff Shouldice Battle Creek Central :21.99
Diving Kirk Donaldson Dearborn Edsel Ford 459.70

1972

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Paul Foster Dearborn :53.97
100 Br Robert Hallgren Bloomfield Hills Andover 1:03.22
100 Bu Peter Daly Ann Arbor Huron :53.17
100 F Bruce Wright Birmingham Seaholm :47.17
200 F Bruce Wright Birmingham Seaholm 1:45.19
200 IM Thomas Szuba Dearborn 1:56.72
200 MR Alan Gaiefsky, Bradley Brockway, Kevin Dunworth, Mike Oslovar Dearborn 1:40.30
400 FR Dan Jensen, Kurt Rudolph, Don Lindsay, Mark Colville Birmingham Groves 3:19.17
400 F Thomas Szuba Dearborn 3:47.05
50 F Thomas Heholt Grosse Pointe North :22.06
Diving Scott Cranham East Grand Rapids 494.20

1971

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Paul Foster Dearborn :54.41
100 Br Pat Bauer Ann Arbor Huron 1:03.10
100 Bu Thomas Szuba Dearborn :52.54
100 F William Hall Grand Blanc :49.31
200 F Peter Daly Ann Arbor Huron 1:46.86
200 IM Thomas Szuba Dearborn 1:58.89
200 MR Brian Fink, Mark Dupuis, Robert Engelhart, Thomas Heholt Grosse Pointe North 1:42.16
400 FR Larry Schroeder, Mark Ritter, Tim Newbound, Henry Austin Ann Arbor Huron 3:23.90
400 F Norman Semchysen Dearborn 3:56.93
50 F Thomas Heholt Grosse Pointe North :22.20
Diving Al Doering East Grand Rapids 436.30

1970

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Stephen Kuzma Bloomfield Hills Andover :55.42
100 Br Pat Bauer Ann Arbor Huron 1:03.31
100 Bu Peter Daly Ann Arbor Huron :54.09
100 F Stephen Breithaupt Saginaw MacArthur :49.78
200 F Peter Daly Ann Arbor Huron 1:47.15
200 IM Thomas Szuba Dearborn 2:01.49
200 MR Achatz-Brinkman-Fox-Tarris Allen Park 1:42.26
400 FR Fairman-Orcutt-Yourd-Roos Ann Arbor Pioneer 3:21.69
400 F Thomas Szuba Dearborn 3:52.19
50 F Stephen Breithaupt Saginaw MacArthur :22.27
Diving Michael Cook Battle Creek Central 424.00

1969

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Gregory Penn Trenton :56.27
100 Br Larry Driver Birmingham Groves 1:01.37
100 Bu Larry Day Saginaw MacArthur :52.8
100 F James Morgan Birmingham Seaholm :49.72
200 F John Sherk Dearborn Fordson 1:47.13
200 IM Gregory Penn Trenton 2:04.04
200 MR Boerner-Gardner-Brown-Grunewalt Grosse Pointe South 1:42.06
400 FR Snyder-Ballantyne-Heiderer-McCombs Grand Blanc 3:24.11
400 F John Sherk Dearborn Fordson 3:51.19
50 F Gregory Ortega Southfield :22.29
Diving Richard Matheney Bloomfield Hills Andover 388.15

1968

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jerry Muske Dearborn :57.60
100 Br Larry Driver Birmingham Groves 1:02.89
100 Bu Patrick McCord Plymouth :53.40
100 F Tobin Rote Birmingham Seaholm :49.85
200 F John Sherk Dearborn Fordson 1:50.23
200 IM Lester McCormick Warren Fitzgerald 2:05.73
200 MR Mumby-Guilioli-Day-Breithaupt Saginaw MacArthur 1:43.49
400 FR Ortega-Swift-Howard-Burt Southfield 3:22.82
400 F John Sherk Dearborn Fordson 4:01.86
50 F Peter Maxon Grosse Pointe :22.42
Diving Thomas Kuhlman East Lansing 372.75

1967

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Richard Cooley Jackson Parkside :56.45
100 Br Ronald Marcikic Trenton 1:04.35
100 Bu John Lunsford Monroe :53.81
100 F William Barthold Kalamazoo Loy Norrix :49.83
200 F Read McCarty Royal Oak Kimball 1:50.13
200 IM Lester McCormick Warren Fitzgerald 2:04.08
200 MR Foust-Leonard-McCord-Porter Plymouth 1:43.72
400 FR Mitchell-Morse-Wilson-Campbell Battle Creek Lakeview 3:24.18
400 F Michael Burt Southfield 4:00.62
50 F William Barthold Kalamazoo Loy Norrix :22.33
Diving David Coward Allen Park 383.70

1966

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba John Skantze Detroit Austin :57.76
100 Br Bernard Fisher Battle Creek Central 1:03.53
100 Bu Frederick Savinski Warren Cousino :56.91
100 F Steven Howard Battle Creek Central :49.01
200 F David Pohlonski Dearborn Fordson 1:51.48
200 IM Douglas Webster Royal Oak Kimball 2:06.36
200 MR Kressbach-Smith-Lunsford-Carlton Monroe 1:44.05
400 FR Richards-Retenbach-Neil-Mertz Grosse Pointe 3:23.32
400 F Douglas Webster Royal Oak Kimball 3:49.47
50 F Robert Kircher Birmingham Seaholm :22.24
Diving Rodney O'Strand Hazel Park 372.45

1965

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Douglas Webster Royal Oak Kimball :56.9
100 Br John Johnston Royal Oak Kimball 1:05.6
100 Bu Leland Bisbee Jackson Parkside :54.0
100 F Henry Ahlf Trenton :49.3
200 F Douglas Webster Royal Oak Kimball 1:48.4
200 IM Adrian VanOss Royal Oak Kimball 2:07.6
200 MR Kirsch-Fisher-Elliott-Ellerton Battle Creek Central 1:43.3
200 FR Dever-Neil-Rentenbach-Mertz Grosse Pointe 1:31.5
400 F Charles Geggie Birmingham Seaholm 4:00.6
50 F Henry Ahlf Trenton :21.7
Diving Duane Green Battle Creek Central 329.05

1964

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Kenneth Weibeck Redford Thurston :55.65
100 Br James Hoyer Dearborn 1:03.61
100 Bu John Musulin Monroe :53.66
100 F Thomas Coupe Birmingham Seaholm :50.19
200 F Peter Adams Birmingham Seaholm 1:50.21
200 IM Kenneth Weibeck Redford Thurston 2:03.88
200 MR Boyles-Cushing-House-Baird Ann Arbor 1:43.41
200 FR Tooma-Dicker-Mead-Jones Birmingham Groves 1:31.60
400 F Douglas Webster Royal Oak Kimball 3:56.77
50 F David Gibson Saginaw Arthur Hill :22.77
Diving Charles Stenback Ferndale 346.10

1963

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Richard Skarbo Detroit Western :56.8
100 Br David Cushing Ann Arbor 1:05.6
100 Bu William Jennison Detroit Cooley :52.6
100 F Kenneth Weibeck Redford Thurston :49.3
200 F Peter Adams Detroit Pershing 1:52.6
200 IM Richard Skarbo Detroit Western 2:06.7
200 MR Wolf-Zimmer-Spencer-Henderson Birmingham Seaholm 1:42.7
200 FR Jewell-Baird-Tefft-Fink Ann Arbor 1:32.3
400 F Peter Adams Detroit Pershing 4:05.9
50 F Kenneth Weibeck Redford Thurston :22.1
Diving Kenneth Heft Birmingham Seaholm 312.00

1962

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Kenneth Wiebeck Redford Thurston :57.7
100 Br William Truesdell Redford Union 1:03.0
100 Bu Donald Spencer Birmingham Seaholm :54.4
100 F James MacMillan Detroit Eastern :50.5
200 F Michael Royster Ann Arbor 1:54.7
200 IM Kenneth Wiebeck Redford Thurston 2:10.0
200 MR Wolf-Bradburn-Spencer-Fritz Birmingham Seaholm 1:45.2
200 FR Sherwood-Bauer-Dallas-Marsh Grosse Pointe 1:32.6
400 F Peter Adams Detroit Pershing 4:04.6
50 F James MacMillan Detroit Eastern :22.4
Diving Gregory Smith Lincoln Park 309.15

1961

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Andrew Cooke Battle Creek Central :58.5
100 Br Bruce Norvell Pontiac Central 1:05.3
100 Bu Donald Spencer Birmingham Seaholm :56.0
100 F James Riutta Flint Northern :50.8
200 F John Donaldson Pontiac Central 1:53.4
200 IM Richard Gretzinger Plymouth 2:12.2
200 MR Ordway-Gamez-Dillon-Vermeulen
Jackson 1:45.2
200 FR Marsh-Sherwood-Hammond-Johnson
Grosse Pointe 1:33.0
400 F John Donaldson Pontiac Central 4:11.3
50 F James Riutta Flint Northern :22.5
Diving Edward Boothman Royal Oak Kimball 305.85

1960

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba James McIntosh Southfield :59.4
100 Br William Driver Birmingham Seaholm 1:06.1
100 Bu Enn Mannard Ann Arbor :56.8
100 F Lauren Bowler Grosse Pointe :52.4
200 F Neil Watts Monroe 1:58.4
200 IM Barry Johnson
Royal Oak Kimball
2:13.7
200 MR Haynor-Law-Kimball-Gregory
Grosse Pointe
1:46.7
200 FR Johnson-Sherwood-Aronson-Bowler Grosse Pointe 1:35.5
400 F Thomas Dudley Lansing Sexton 4:16.5
50 F James Elliott Birmingham Seaholm :23.5
Diving David Bale Flint Central 303.90

Upper Peninsula

OPEN CLASS

2017

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba


100 Br


100 Bu


100 F


200 FR


200 F


200 IM


200 MR


400 FR



50 F


500 F


Diving


2016

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Matthew LeClaire Gladstone 54.33
100 Br Sam Williams Marquette 58.02
100 Bu Ben Luke Marquette 57.77
100 F Matthew LeClaire Gladstone 50.64
200 FR Sam Williams, Matthew Nykanen, Ryan Glover,  Andrew Kilpela
Marquette 1:33.15
200 F Peter Leppanen
Ishpeming-Negaunee 1:57.06
200 IM Sam Williams Marquette 1:57.11
200 MR Andrew Kilpela, Matthew Nykanen, Ben Luke,  Nathan Brown
Marquette 1:45.38
400 FR Sam Williams, Nathan Brown, Matt Kurin, Ryan Glover
Marquette 3:34.18
50 F Leevi Olson Sault Ste. Marie 22.76
500 F Leevi Olson
Sault Ste. Marie 5:18.08
Diving Kevin Boucher Sault Ste. Marie 178.45

2015

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Matthew LeClaire Gladstone 54.91
100 Br Nathan Rotundo Marquette 1:00.29
100 Bu Thomas Prica Gladstone 57.09
100 F Matthew LeClaire Gladstone 51.08
200 FR Nathan Green, Cody Mayer, Ivan Baumann,
Leevi Olson
Sault Ste. Marie 1:40.41
200 F Sam Williams Marquette 1:47.59
200 IM Nathan Rotundo Marquette 2:05.19
200 MR Andrew Kilpela, Nathan Rotundo, Sam Williams,
Colin McCommons
Marquette 1:41.14
400 FR Sam Williams, Colin McCommons, Andrew Kilpela,
Nathan Rotunda
Marquette 3:27.41
50 F Leevi Olson Sault Ste. Marie 23.11
500 F Sam Williams Marquette 4:55.74
Diving Kyle Flickinger Sault Ste. Marie 223.85

2014

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Andrew Kilpela Marquette 1:00.24
100 Br Nathan Rotundo Marquette 1:03.08
100 Bu Sam Williams Marquette :56.03
100 F Tony Lackey Marquette :53.66
200 FR Tony Lackey, Ben Luke, Russ LaBeau, Colin McCommons Marquette 1:39.44
200 F Colin McCommons Marquette 1:56.98
200 IM Nathan Rotundo Marquette 2:07.82
200 MR Andrew Kilpela, Nathan Rotundo, Sam Williams, Tony Lackey Marquette 1:44.74
400 FR Sam Williams, Colin McCommons, Andrew Kilpela, Nathan Rotundo Marquette 3:38.42
50 F Tony Lackey Marquette :23.65
500 F Sam Williams Marquette 5:10.67
Diving Levi Furr Sault Ste. Marie 186.65

2013

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Ricky Peterson Ishpeming-Negaunee 1:01.84
100 Br Nathan Rotundo Marquette 1:03.33
100 Bu Bryan Colborn Sault Ste. Marie 1:01.82
100 F Josh Johnson Kingsford :49.25
200 FR Daniel Shonnard, Nikita Velat, Vladi Kotov, James DeClerck Houghton 1:35.00
200 F James DeClerck Houghton 1:52.52
200 IM Nathan Rotundo Marquette 2:08.80
200 MR Nikita Velat, Daniel Shonnard, Vladi Kotov, Torin O'Leary Houghton 1:54.62
400 FR Luke Sides, Colin McCommons, Russ LeBeau, Nathan Rotundo Marquette 3:44.41
50 F Josh Johnson Kingsford :22.02
500 F James DeClerck Houghton 5:08.30
Diving Elliott Furr Sault Ste. Marie 171.05

2012

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jared Cadwell Houghton :59.14
100 Br Stuart Rosemurgy Houghton 1:03.71
100 Bu Colin MacQuarrie Sault Ste. Marie :52.80
100 F Josh Johnson Kingsford :51.41
200 FR Kyle Lester, Bailey Hazen, Dillon Mayer, Colin MacQuarrie Sault Ste. Marie 1:33.42
200 F Daniel Shonnard Houghton 1:55.51
200 IM James DeClerck Houghton 2:12.64
200 MR Jared Cadwell, Stuart Rosemurgy, Alex Monette, Vladi Kotov Houghton 1:45.91
400 FR Daniel Shonnard, James DeClerck, Drew Meyer, James Cadwell Houghton 3:33.06
50 F Colin MacQuarrie Sault Ste. Marie :20.85
500 F James DeClerck Houghton 5:11.16
Diving Dillon Mayer Sault Ste. Marie 226.55

2011

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jared Cadwell Houghton 59.30
100 Br Stuart Rosemurgy Houghton 1:05.38
100 Bu Colin MacQuarrie Sault Ste. Marie 55.30
100 F Josh Johnson Kingsford :51.54
200 FR Daniel Shonnard, Andrey Sergeyev, PJ Sproule, James DeClerck Houghton 1:39.49
200 F Alec Thurston Kingsford 1:50.15
200 IM Colin MacQuarrie Sault Ste. Marie 2:09.73
200 MR Joshua Messer, Kyle Lester, Colin MacQuarrie, Nick Donaldson Sault Ste. Marie 1:45.96
400 FR Alec Thurston, Kyle Vuorinen, Luke Hartwig, Josh Johnson Kingsford 3:31.35
50 F Nick Donaldson Sault Ste. Marie 23.34
500 F Alec Thurston Kingsford 5:02.89
Diving Dillon Mayer Sault Ste. Marie 187.70

2010

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Andrew Mitchell Kingsford 55.16
100 Br Nathan Winkler Kingsford 1:02.17
100 Bu Andrew Mitchell Kingsford 54.95
100 F Nick Donaldson Sault Ste. Marie :52.90
200 FR James Gwinn, Dustin Cobb, Brad Cowan, Wes Vear Marquette 1:32.52
200 F Wes Vear Marquette 1:47.62
200 IM Brad Cowan Marquette 2:03.46
200 MR Andrew Mitchell, Nathan Winkler, Steve Mulka, Alec Thurston Kingsford 1:43.01
400 FR Wes Vear, Dustin Cobb, James Gwinn, Brad Cowan Marquette 3:24.58
50 F Colin Macquarrie Sault Ste. Marie 22.36
500 F Wes Vear Marquette 5:00.00
Diving Simon Dahlmann Manistique 187.70

2009

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Brad Cowan
Marquette
:58.01
100 Br Nathan Winkler
Kingsford
1:06.52
100 Bu Andrew Mitchell
Kingsford
:57.59
100 F Wes Vear
Marquette
:52.45
200 FR Caleb Fox, James Gwinn, Brad Cowan, Wes Vear
Marquette
1:35.14
200 F Wes Vear
Marquette
1:55.50
200 IM Brad Cowan
Marquette
2:05.66
200 MR Alec Thurston, Nathan Winkler, Andrew Mitchell, Taylor Sturm
Kingsford
1:47.51
400 FR Caleb Fox, Dustin Cobb, Brad Cowan, Wes Vear
Marquette
3:30.96
50 F James Gwinn
Marquette
:23.61
500 F Alex Flannery
Marquette
5:31.79
Diving Sam Maroste
Houghton
154.00

2008

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Derek Barnes Kingsford 1:02.30
100 Br Andrew Lindstrom Kingsford 1:06.64
100 Bu Ian Blotter Marquette 59.35
100 F Brad Cowan Marquette :53.14
200 FR Derek Barnes, Andrew Lindstrom, Steve Mulka, Taylor Strum Kingsford 1:37.23
200 F Steve Mulka Kingsford 1:59.83
200 IM Andrew Lindstrom Kingsford 2:13.61
200 MR Alex Flannery, Michael Shelafoe, Ian Blotter, Johanne Drisbach Marquette 1:51.00
400 FR Derek Barnes, Andrew Lindstrom, Alec Thurston, Steve Mulka Kingsford 3:37.43
50 F Johannes Dreisbach Marquette 24.39
500 F Alex Flannery Marquette 5:47.96
Diving Alex Dupras Marquette 193.25

2007

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Derek Barnes Kingsford 1:02.31
100 Br Andrew Lindstrom Kingsford 1:09.32
100 Bu Ian Blotter Marquette 59.91
100 F Joe Gallo Marquette :51.60
200 FR Joe Gallo, Ian Blotter, Justin Roy, Johanne Dreisbach Marquette 1:36.05
200 F Joe Gallo Marquette 1:58.54
200 IM Andrew Lindstrom Kingsford 2:15.42
200 MR Derek Barnes, Andrew Lindstrom, Phill Erkkila, Steve Mulka Kingsford 1:52.43
400 FR Carl Vonck, Devin Greer, Justin Roy, Joe Gallo Marquette 3:39.74
50 F Johannes Dreisbach Marquette 23.95
500 F Thomas Brewster Sault Ste. Marie 5:19.80
Diving Alex Dupras Marquette 166.90

2006

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Derek Barnes Kingsford 1:03.54
100 Br Robert Coombs Kingsford 1:06.56
100 Bu William Khoury-Hanold Kingsford 54.85
100 F Luke Barry Sault Ste. Marie :49.19
200 FR Andrew Lindstrom, Derek Barnes, Anthony Khoury-Hanold, Robert Coombs Marquette 1:34.80
200 F Luke Barry Sault Ste. Marie 1:48.17
200 IM Andrew Lindstrom Kingsford 2:19.55
200 MR Luke Barry, Tyler Grimshaw, Joe Cox, Jacob Eitrem Sault Ste. Marie 1:50.63
400 FR William Khoury-Hanold, Andrew Lindstrom, Derek Barnes, Anthony Khoury-Hanold Marquette 3:24.58
50 F William Khoury-Hanold Kingsford 22.34
500 F Justin Roy Marquette 5:26.34
Diving Brent Poupore Gwinn 179.05

2005

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Emerson Dowell Gwinn 1:01.71
100 Br Thomas Piggott Marquette 1:05.44
100 Bu William Khoury-Hanold Kingsford 55.56
100 F Luke Barry Sault Ste. Marie :49.61
200 FR Anthony Khoury-Hanold, William Khoury-Hanold, Derek Barnes, Robert Coombs Kingsford 1:37.08
200 F Nolan Jensen Marquette 2:03.47
200 IM Luke Barry Sault Ste. Marie 2:09.78
200 MR Derek Barnes, Robert Coombs, William Khoury-Hanold, Chris Momont Kingsford 1:49.92
400 FR Carl Morrison, Garrett Carr, Kyle Barry, Luke Barry Sault Ste. Marie 3:37.47
50 F Mike Vallin Marquette 22.68
500 F Garrett Carr Sault Ste. Marie 5:29.43
Diving Brent Poupore Gwinn 200.70

2003

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Josh Mitchell Kingsford 57.37
100 Br Dan Lindstrom Kingsford 1:04.48
100 Bu Luke Adams Kingsford 55.51
100 F Pete Stevens Sault Ste. Marie :49.72
200 FR Chad Susott, Dan Lindstrom, Luke Adams, John Nelson Kingsford 1:33.83
200 F Josh Mitchell Kingsford 1:55.02
200 IM Dan Lindstrom Kingsford 2:08.37
200 MR Josh Mitchell, Luke Adams, Dan Lindstrom, William Khoury-Hanold Kingsford 1:45.86
400 FR Chris Cline, Justin Reed, Andrew Barry, Pete Stevens Sault Ste. Marie 3:28.28
50 F Pete Stevens Sault Ste. Marie 22.18
500 F Luke Adams Kingsford 5:20.44
Diving Matt Akerley Gwinn 264.80

2002

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Tim Thomas Gwinn 58.78
100 Br Daniel Lindstrom Norway 1:04.59
100 Bu Andrew Mitchell Kingsford 54.95
100 F Peter Stevens Sault Ste. Marie :51.22
200 FR Andrew Barry, Justin Reed, Christopher Cline, Peter Stevens Sault Ste. Marie 1:35.86
200 F Erik Johnson Houghton 1:55.51
200 IM Daniel Lindstrom Norway 2:06.72
200 MR Andrew Barry, Brian Pahn, Christopher Cline, Peter Stevens Sault Ste. Marie 1:49.57
400 FR Joao Sandoval, Michael Vallin, Benjamin Schmitt, Steven Heise Marquette 3:41.31
50 F Peter Stevens Sault Ste. Marie 23.22
500 F Zachary Casey Marquette 5:35.61
Diving Matt Akerely Gwinn 239.20

2000

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Paul Oien Ishpeming/Negaunee 1:01.43
100 Br Chris Sarasin Marquette 1:08.01
100 Bu Steven Heise Marquette 1:02.27
100 F Will Heyd Marquette :50.93
200 FR Graham Kurtz, Erik Johnson, Jim Brooks, Lev Pinelis Houghton 1:34.02
200 F Will Heyd Marquette 1:54.13
200 IM Jim Brooks Houghton 2:09.45
200 MR Mike Biery, Rob Brege, Matthew Casey, Steven Heise Marquette 1:50.22
400 FR Graham Kurtz, Erik Johnson, Lev Pinelis, Jim Brooks Houghton 3:30.42
50 F Court Timmons Gwinn 23.22
500 F Jim Brooks Houghton 5:18.14
Diving Frank Theide Gwinn 228.55

1999

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Tony Suradini Gwinn 58.21
100 Br Christopher Roberts Ishpeming Westwood 1:09.58
100 Bu Ian Blotter Marquette 57.99
100 F Jim Brooks Houghton :51.53
200 FR Jim Brooks, Jon Brooks, Lev Pinelis, Graham Kurtz Houghton 1:34.54
200 F Nathan Erickson Marquette 1:52.09
200 IM Jim Brooks Houghton 2:08.60
200 MR Tony Suradini, Charlie DeRoche, Jeremy Paradowski, Court Timmons Gwinn 1:47.20
400 FR Jim Brooks, Jon Brooks, Graham Kurtz, Lev Pinelis Houghton 3:31.59
50 F Jon Brooks Houghton 22.53
500 F Nathan Erickson Marquette 5:11.80
Diving Frank Theide Gwinn 180.45

1998

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Dove Foster-Dewey Houghton 1:11.63
100 Br Christopher Roberts Ishpeming Westwood 1:06.56
100 Bu Jon Brooks Houghton 58.90
100 F Nathan Erickson Marquette :52.55
200 FR Ben Behrendt Marquette 1:36.13
200 F Nathan Erickson Marquette 1:56.00
200 IM Dove Foster-Dewey Houghton 2:09.31
200 MR Dove Dewey-Foster, Lev Pinelis, Jon Brooks, Jim Brooks Houghton 1:48.50
400 FR Jim Brooks, Tony Weber, Dave Foster-Dewey, Jon Brooks Houghton 3:33.65
50 F Jon Brooks Houghton 22.76
500 F Robert Monroe Sault Ste. Marie 5:15.91
Diving Graham Kurtz Houghton 190.10

1997

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Dove Foster-Dewey Houghton :59.75
100 Br Scott Noren Marquette 1:08.28
100 Bu Nicholas Rice Marquette :57.45
100 F Jon Brooks Houghton :52.83
200 FR Jim Bedore, Ryan Hetrick, Nathan Erickson, Courtney Caradeo Marquette 1:35.93
200 F Nolan Jensen Marquette 2:03.47
200 IM Robert Monroe Sault Ste. Marie 2:14.76
200 MR Derek Barnes, Robert Coombs, William Khoury-Hanold, Chris Momont Kingsford 1:49.92
400 FR Nathan Erickson, Nick Rice, Tom Pokorski, Ryan Hetrick Marquette 3:39.34
50 F Jon Brooks Houghton :23.22
500 F Robert Monroe Sault Ste. Marie 5:17.00
Diving Dwight Forbes Marquette 206.20

1996

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Mike Cox Ishpeming Westwood :58.08
100 Br Marc Teichman Marquette 1:01.65
100 Bu Nick Rice Marquette 1:00.06
100 F John King Gwinn :52.33
200 FR Mike Heyd, Nick Rice, Courtney Canadeo, Ryan Hetrick Marquette 1:37.41
200 F Robert Monroe Sault Ste. Marie 1:56.80
200 IM Mike Cox Ishpeming Westwood 2:13.29
200 MR Dustin Roberts, Dane Cleven, Andy Johnson, John King Gwinn 1:49.30
400 FR Ryan Hetrick, Mike Heyd, Courtney Canadeo, Marc Teichman Marquette 3:32.90
50 F John King Gwinn :23.89
500 F Marc Teichman Marquette 4:58.08
Diving Alaric Harden Marquette 215.40

1995

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Dan Bacheler Sault Ste. Marie :57.78
100 Br Robert Voigtlaender Ishpeming/Negaunee 1:07.94
100 Bu Dan Bacheler Sault Ste. Marie :55.19
100 F Mark Oberman Sault Ste. Marie :50.75
200 FR Peter Kenn, Dan Conlin, Clare Arbic, Mark Oberman Sault Ste. Marie 1:38.40
200 F Robert Monroe Sault Ste. Marie 2:00.63
200 IM Robert Voigtlaender Ishpeming/Negaunee 2:15.15
200 MR Tom Porkoski, Austin Carlson, Nick Rice, Paul Thoren Marquette 1:50.78
400 FR Peter Kenn, Robert Monroe, Dan Bacheler, Mark Oberman Sault Ste. Marie 3:32.86
50 F Mark Oberman Sault Ste. Marie :22.99
500 F Robert Monroe Sault Ste. Marie 5:31.09
Diving Scott Buege Marquette 193.50

1994

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Guillermo Martinez Marquette :58.39
100 Br Jon Teichman Marquette 1:03.06
100 Bu Marc Teichman Marquette :57.40
100 F Dan Bacheler Sault Ste. Marie :49.84
200 FR Chris Murphy, Mark Oberman, Michael Ames, Dan Bacheler Sault Ste. Marie 1:37.32
200 F Dan Bacheler Sault Ste. Marie 1:48.93
200 IM Jon Teichman Marquette 2:02.91
200 MR Guillermo Martinez, Marc Teichman, Jon Teichman, Erik Thoren Marquette 1:44.85
400 FR Chris Marsh, Marc Teichman, Erik Thoren, Jon Teichman Marquette 3:29.23
50 F Mark Oberman Sault Ste. Marie :23.51
500 F Michael Ames Sault Ste. Marie 5:30.22
Diving Leon Suvanto Hancock 200.85

1993

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Jon Teichman Marquette :59.00
100 Br Christopher Murphy Sault Ste. Marie 1:11.72
100 Bu Marc Teichman Marquette :59.39
100 F Dan Bacheler Sault Ste. Marie :50.98
200 FR Anthony Guillmette, Mark Oberman, George Wood, Dan Bacheler Sault Ste. Marie 1:39.61
200 F Mike Sandretto Ishpeming Westwood 2:03.27
200 IM Jon Teichman Marquette 2:03.71
200 MR Chris Marsh, Jon Teichman, Jeff Barsch, Doug McConnaughey Marquette 1:48.50
400 FR Marc Teichman, Erik Thorne, Doug McConnaughey, Jon Teichman Marquette 3:33.40
50 F Doug McConnaughey Marquette :23.43
500 F Mike Sandretto Ishpeming Westwood 5:32.40
Diving Errin Devine Marquette 221.60

1992

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Byron Shefchik Houghton :55.76
100 Br Jon Teichman Marquette 1:04.35
100 Bu Chad Larson Marquette :56.63
100 F Greg Forrest Sault Ste. Marie :50.38
200 FR Greg Forrest, William Denton, Dan Becheler, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:34.75
200 F Jon Teichman Marquette 1:50.46
200 IM Byron Shefchik Houghton 2:00.28
200 MR David Brown, Jon Tiechman, Chad Larson, Doug McConnaughy Marquette 1:44.36
400 FR Doug McConnaughy, Chad Larson, David Brown, Jon Teichman Marquette 3:26.61
50 F Greg Forrest Sault Ste. Marie :22.48
500 F Dan Becheler Sault Ste. Marie 5:07.48
Diving Erin Devine Marquette 224.00

1991

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Byron Shefchik Houghton :58.56
100 Br William Denton Sault Ste. Marie 1:05.07
100 Bu Chad Larsen Marquette :58.76
100 F Greg Forrest Sault Ste. Marie :50.97
200 FR Greg Forrest, Leonard Bethke, William Denton, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:36.41
200 F William Denton Sault Ste. Marie 1:58.43
200 IM Byron Shefchik Houghton 2:06.68
200 MR Andrew Denton, William Denton, Paul Viglienzone, Greg Forrest Sault Ste. Marie 1:49.74
400 FR Chad Larsen, Mike McCombie, Doug McConnaughey, Dave Brown Marquette 3:33.46
50 F Greg Forrest Sault Ste. Marie :23.16
500 F Chuck Ellingson Marquette 5:50.44
Diving Errin Devine Marquette 190.20

1990

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Dave Brown Marquette 1:00.95
100 Br William Denton Sault Ste. Marie 1:07.14
100 Bu Aaron Fynewever Houghton :58.89
100 F Greg Forrest Sault Ste. Marie :53.71
200 FR Anthony Guillmette, Mark Oberman, George Wood, Dan Bacheler Sault Ste. Marie 1:39.61
200 F Andy Armstrong Marquette 1:54.66
200 IM Dave Brown Marquette 2:12.70
200 MR Chris Moore, Byron Shefchik, Aaron Fynewever, Aaron Blanning Houghton 1:53.26
400 FR Andy Armstrong, Chad Larsen, Mike McCombie, Dave Brown Marquette 3:34.90
50 F Greg Forrest Sault Ste. Marie :23.51
500 F Andy Armstrong Marquette 5:18.85
Diving Jon Gappy Houghton 175.20

1989

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Skip Archer Gwinn 1:03.92
100 Br William Denton Sault Ste. Marie 1:06.12
100 Bu Chad Larson Marquette :56.63
100 F Curtis Warner Marquette :51.12
200 FR Greg Forrest, William Denton, Dan Becheler, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:34.75
200 F Andy Armstrong Marquette 2:00.54
200 IM Curtis Warner Marquette 2:08.44
200 MR Todd Ruelle, William Denton, Mark Lounds, Paul Vigilenzone Sault Ste. Marie 1:50.93
400 FR Steve Laforis, Andy Armstrong, Dave Brown, Curtis Warner Marquette 3:33.84
50 F Kurt Penrose Ishpeming Westwood :23.39
500 F Andy Armstrong Marquette 5:31.00
Diving Chris Walker Marquette 215.20

1988

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Thomas Stabile Sault Ste. Marie :59.38
100 Br David Liesch Gwinn 1:06.04
100 Bu Thomas Stabile Sault Ste. Marie :53.62
100 F Kurt Penrose Ishpeming Westwood :51.90
200 FR Greg Forrest, Leonard Bethke, William Denton, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:36.41
200 F Ben Williams Gwinn 1:49.80
200 IM Brian Neudeck Marquette 2:14.32
200 MR Larry Archer, David Liesch, Ben Williams, Jim Sharp Gwinn 1:47.93
400 FR Jeff Heaton, Jason Phillips, Brian Neudeck, Dave Larsen Marquette 3:33.54
50 F Kurt Penrose Ishpeming Westwood :22.96
500 F Ben Williams Gwinn 4:59.15
Diving Nicholas L'Huillier Marquette 239.00

1987

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Thomas Stabile Sault Ste. Marie :59.38
100 Br David Liesch Gwinn 1:06.04
100 Bu Thomas Stabile Sault Ste. Marie :53.62
100 F Kurt Penrose Ishpeming Westwood :51.90
200 FR Greg Forrest, William Denton, Dan Becheler, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:34.75
200 F Ben Williams Gwinn 1:49.80
200 IM Brian Neudeck Marquette 2:14.32
200 MR Larry Archer, David Liesch, Ben Williams, Jim Sharp Gwinn 1:47.93
400 FR Jeff Heaton, Jason Phillips, Brian Neudeck, Dave Larsen Marquette 3:33.54
50 F Kurt Penrose Ishpeming Westwood :22.96
500 F Ben Williams Gwinn 4:59.15
Diving Nicholas L'Huillier Marquette 239.00

1986

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Thomas Bennett Sault Ste. Marie 1:02.08
100 Br Gregory Armstrong Sault Ste. Marie 1:05.77
100 Bu Thomas Stabile Sault Ste. Marie :56.07
100 F Jim Larsen Marquette :52.28
200 FR Greg Forrest, Leonard Bethke, William Denton, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:36.41
200 F Thomas Stabile Sault Ste. Marie 1:56.13
200 IM Hal Evensen Houghton 2:15.38
200 MR Thomas Bennett, Greg Armstrong, Thomas Stabile, Greg Norton Sault Ste. Marie 1:47.42
400 FR Brien Neudeck, Erik Markantony, Dave Larsen, Jim Larsen Marquette 3:37.58
50 F Dave Larsen Marquette :23.80
500 F Erik Markantony Marquette 5:36.59
Diving Nick L'Huillier Marquette 162.05

1985

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Thomas Bennett Sault Ste. Marie 1:03.96
100 Br Hal Evensen Houghton 1:09.79
100 Bu Erik Engel Chassell :58.82
100 F Jim Larsen Marquette :52.89
200 FR Greg Forrest, William Denton, Dan Becheler, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:34.75
200 F Todd Williams Ishpeming 2:03.01
200 IM Hal Evensen Houghton 2:17.97
200 MR Gregory Armstrong, Thomas Bennett, Kari Ranta, Brian Ward Sault Ste. Marie 1:54.97
400 FR Dave Larsen, Ron Pholman, Eric Markantony, Jim Larsen Marquette 3:44.25
50 F Todd Railey Ishpeming :23.73
500 F Todd Williams Ishpeming 5:40.80
Diving Mike Snapp Gwinn 153.70

1984

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Michael Bullen Ishpeming Westwood 1:07.46
100 Br Hal Evensen Houghton 1:09.02
100 Bu Erik Engel Chassell 1:00.19
100 F David Pedley Ishpeming Westwood :50.36
200 FR Greg Forrest, Leonard Bethke, William Denton, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:36.41
200 F David Pedley Ishpeming Westwood 1:52.97
200 IM Hal Evensen Houghton 2:21.00
200 MR Mark LaFave, Joe Hanson, Todd Railey, Todd Williams Ishpeming 1:55.06
400 FR John Carlson, Jeff Bessolo, David Lucas, David Pedley Ishpeming Westwood 3:39.16
50 F John Carlson Ishpeming Westwood :23.83
500 F John Carlson Ishpeming Westwood 5:33.44
Diving Jamie Hider Manistique 169.00

1983

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Robert Niemi Ishpeming Westwood 1:02.90
100 Br John Togersen Houghton 1:06.52
100 Bu Mike Ryan Ishpeming 1:03.04
100 F David Pedley Ishpeming Westwood :51.18
200 FR Greg Forrest, Leonard Bethke, William Denton, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:36.41
200 F David Pedley Ishpeming Westwood 1:55.74
200 IM Steve Burns Marquette 2:17.02
200 MR Robert Niemi, Rodney White, Jeffrey Bessolo, John Carlson Ishpeming Westwood 1:51.42
400 FR Patrick Lyons, David Lucas, Robert Niemi, David Pedley Ishpeming Westwood 3:42.37
50 F Brian Lexmond Ishpeming :23.96
500 F Bruce Watson Marquette 5:38.31
Diving Mark Niemi Gwinn 132.00

1982

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Scott Maciboba Gwinn 1:03.07
100 Br Richard Andrew Ishpeming 1:06.40
100 Bu Michael Ryan Ishpeming 1:01.19
100 F Brian Lexmond Ishpeming :53.19
200 FR Greg Forrest, William Denton, Dan Becheler, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:34.75
200 F David Pedley Ishpeming Westwood 2:00.57
200 IM Richard Andrew Ishpeming 2:22.27
200 MR Robert Niemi, Rodney White, Jeffrey Bessolo, Glen Patana Ishpeming Westwood 1:53.20
400 FR John Carlson, Mark Carlson, Robert Niemi, David Pedley Ishpeming Westwood 3:44.77
50 F Brian Lemond Ishpeming :24.14
500 F David Pedley Ishpeming Westwood 5:32.07
Diving Scott Hannuksela Marquette 203.45

1981

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba William Forrester Sault Ste. Marie 1:04.44
100 Br John Torgersen Houghton 1:08.54
100 Bu Bruce Vandeburg Marquette :59.35
100 F Todd Hilliker Ishpeming :53.21
200 FR Greg Forrest, Leonard Bethke, William Denton, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:36.41
200 F Marty Plyler Gwinn 2:00.00
200 IM Richard Andrew Ishpeming 2:24.63
200 MR William Forrester, Dennis Jones, Donald Mansfield, Robert Rodenroth Sault Ste. Marie 1:55.11
400 FR Bruce Vandeburg, Matt Mazzuchi, Greg Fassbender, Emerson Hoyt Marquette 3:45.74
50 F Marty Plyler Gwinn :24.07
500 F Bruce Vandeburg Marquette 5:50.19
Diving Bob Muckelroy Gwinn 239.25

1980

Event Individual Champion School Time/Score
100 Ba Bob Bringhurst Gwinn 1:02.6
100 Br Bruce Plyler Gwinn 1:10.8
100 Bu Marty Plyler Gwinn :59.4
100 F Marty Plyler Gwinn :52.9
200 FR Greg Forrest, Leonard Bethke, William Denton, Paul Viglienzone Sault Ste. Marie 1:36.41
200 F Brian Beamer Gwinn 1:58.7
200 IM Bob Bringhurst Gwinn 2:18.0
200 MR Brian Deguise, Steve Collette, Greg Brown, Gary Czenkus Gwinn 1:54.6
400 FR Marty Plyler, Bob Bringhurst, Bruce Plyler, Brian Beamer Gwinn 3:37.0
50 F Brian Weaver Marquette :24.7
500 F Brian Beamer Gwinn 5:32.6
Diving Bob Muckleroy Gwinn 204.00