Division 1/Class A -- 1977-2016

Note: LP Boys Tennis Became a Fall Sport in 2007

Lower Peninsula

DIVISION 1

2016

Flight Champion (School) Runner-Up (School) Score
No. 1 S Steve Forman (Troy) Josh Mukherjee (Bloomfield Hills) 6-2, 2-6, 6-1
No. 2 S Andrew Zhang (Bloomfield Hills) Luke Baylis (Clarkston) 6-1, 6-0
No. 3 S Constantine Hemrick (Bloomfield Hills) Owen Kelley (Ann Arbor Huron) 6-3, 6-2
No. 4 S Sahil Deenadayalu (Ann Arbor Huron) Brad Silverman (Bloomfield Hills) 6-3, 6-3
No. 1 D Chris Cho/Brenden Chen
(Ann Arbor Huron)
Josh Anschuetz/Travis Tucker
(Birmingham Brother Rice)
7-5, 6-4
No. 2 D Austin Choi/Eddie Wang
(Ann Arbor Huron)
Riley Mcnulty/Jack Brockhaus
(Birmingham Brother Rice)
3-6, 7-6(1), 6-2
No. 3 D Aakash Ray/Nayan Makim (Novi) Vedaant Garg/Spencer Liu (Troy) 7-5, 1-6, 6-2
No. 4 D Gabe Kleer/Josh Lee (Ann Arbor Pioneer) Vishal Bethamcherla/Ricky Young (Troy) 6-2, 7-6(0)

2015

Flight Champion (School) Runner-Up (School) Score
No. 1 S Connor Johnston (Northville) Josh Mukherjee (Bloomfield Hills) 6-1, 6-1
No. 2 S Alex Wen (Novi)
Andrew Zhang (Bloomfield Hills) 6-4, 7-5
No. 3 S Constantine Hemmich (Bloomfield Hills) Sid Amamath (Novi) 6-2, 6-3
No. 4 S Chris Cho (Ann Arbor Huron) Brad Silverman (Bloomfield Hills) 2-6, 6-3, 6-3
No. 1 D Sean Abelarde/Jarreau Campbell
(Birmingham Brother Rice)
Sai Kagithala/Kevin Fietsam (Troy) 6-3, 6-4
No. 2 D Austin Choi/Robert Dong (Ann Arbor Huron) Sayhann Goraya/Nico Figueroa
(Ann Arbor Pioneer)
6-3, 6-4
No. 3 D Gabe Kleer/Josh Lee (Ann Arbor Pioneer) Michael Song/Spencer Liu (Troy) 7-6(2), 7-5     
No. 4 D Nikhil Kalra/Grant McLean (Ann Arbor Pioneer) Aakash Ray/Nayan Makim (Novi) 7-5, 6-1

2014

Flight Champion (School) Runner-Up (School) Score
No. 1 S Tim Wang (Novi)
Connor Johnston (Northville)
6-4, 7-6 (5)
No. 2 S Koushik Kondapi (Novi)
Chris Adams (Port Huron Northern)
6-4, 2-6, 6-3
No. 3 S Alex Wen (Novi)
Jack Winkler (Birmingham Brother Rice)
7-5, 6-4
No. 4 S Andre Liu (Novi)
Timothy Kao (Ann Arbor Skyline)
6-0, 6-2
No. 1 D Jason Chen/Austin Choi (Ann Arbor Huron)
Maxx Anderson/Daniel Yu (Novi)
6-1, 7-6 (5)
No. 2 D Brendan Dillon/Christian Abelarde
(Birmingham Brother Rice)
Will Brenner/Orion Sang
(Ann Arbor Huron)
6-2, 6-0
No. 3 D Alex Cadigan/Brenden Chen
(Ann Arbor Huron)
Dan Lunghamer/Sean Abelarde
(Birmingham Brother Rice)
3-6, 6-2, 6-3
No. 4 D Aneesh Rastogi/Brandon Guo
(Troy)
Travis Tucker/Sam Schwartz
(Birmingham Brother Rice)
4-6, 6-4, 7-6 (3)

2013

Flight Champion (School) Runner-Up (School) Score
No. 1 S Tim Wang (Novi) Connor Johnston (Northville) 6-1, 6-3
No. 2 S Ian Yi (Ann Arbor Pioneer) Oliver Li (Rochester Adams)  6-1, 6-2
No. 3 S Koushik Kondapi (Novi) Colin Williams (Ann Arbor Huron) 4-6, 7-5, 6-4 
No. 4 S Maxx Anderson (Novi) Jack Winkler (Birmingham Brother Rice) 3-6, 7-6 (9-7), 6-3
No. 1 D Aaron Bodkey/Akihiro Ota
(Ann Arbor Huron)
Connor Parks/George Hamaty
(Birmingham Brother Rice)
6-4, 6-2
No. 2 D Joey Hildebrand/David Weatherford
(Birmingham Brother Rice)
Jason Chen/Austen Luker (Ann Arbor Huron) 6-3, 6-7 (7-3), 7-5
No. 3 D Brendan Dillon/Joe Paradiso
(Birmingham Brother Rice)
Michael Bondin/Danny Friedman
(Ann Arbor Huron)
3-6, 6-2, 7-6 (3)
No. 4 D Will Brenner/Orion Sang
(Ann Arbor Huron)
Patrick Hamill/Dan Lunghamer
(Birmingham Brother Rice)
6-3, 7-5

2012

Flight Champion (School) Runner-Up (School) Score
No. 1 S     Ed Covalschi (Utica Eisenhower) Tyler Gardiner (Northville) 6-2, 7-5
No. 2 S Connor Johnston (Northville) Jack Hamaty (Birmingham Brother Rice) 6-1, 6-2
No. 3 S Colin Williams (Ann Arbor Huron) Koushik Kondapi (Novi) 6-3, 6-3
No. 4 S Pavan Rao (Novi) Jon Seyhun (Ann Arbor Huron) 6-2, 6-2
No. 1 D  Akihiro Ota/Aaron Brodkey (Ann Arbor Huron) Jason Carless/Andrew Ying (Novi) 6-0, 7-5
No. 2 D  Max Tenner/Ryan Stark (Ann Arbor Huron) Nishant Kakar/Michael Chang (Novi) 6-4, 1-6, 6-3
No. 3 D  Joey Hildebrand/Johnny Cameron (Birmingham Brother Rice) George Lu/Michael Bondin (Ann Arbor Huron) 4-6, 6-4, 6-4
No. 4 D David/Weatherford/Brendan Dillion (Birmingham Brother Rice) Austin Luker/Will Brenner (Ann Arbor Huron) 6-3, 6-3

2011

Flight Champion (School) Runner-Up (School) Score
No. 1 S       Tyler Gardiner (Northville) Andrew Cahn (West Bloomfield) 6-3, 5-7, 7-5
No. 2 S Gunnar Peery (Bloomfield Hills Brother Rice) Kevin Chang (Ann Arbor Huron) 6-3, 6-4
No. 3 S Michael Trupiano (Detroit Catholic Central) Kevin Mei (Ann Arbor Huron) 6-1, 6-3
No. 4 S Andrew Ying (Novi) Johnny Cameron (Birmingham Brother Rice) 6-0, 6-0
No. 1 D  Willy Wilson/Kevin Hodges (Detroit Catholic Central) Danny Rizk/Jonathan Zhou (Ann Arbor Huron) 6-1, 6-3
No. 2 D  Sam Brodkey/Andy Wu (Ann Arbor Huron) Matt Hermiz/Gabe Apaza (Detroit Catholic Central) 7-5, 6-4
No. 3 D  Joey Hildebrand/George Hamaty (Birmingham Brother Rice) Aaron Brodkey/Colin Williams (Ann Arbor Huron) 5-7, 6-3, 6-4
No. 4 D Ben Brenner/Costa Demetral (Ann Arbor Huron) Connor Parks/Brendan Dillon (Birmingham Brother Rice) 6-4, 6-3

2010

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Brett Forman Troy 3-6, 6-2, 6-1
No. 2 Singles Michael Dube Detroit Catholic Central 6-0, 6-1
No. 3 Singles Eric Guindi Detroit Catholic Central 6-2, 4-6, 6-4
No. 4 Singles Michael Trupiano Detroit Catholic Central 6-1, 6-1
No. 1 Doubles Hunter St. Pierre / Taylor Zdanowski Ann Arbor Pioneer 1-6, 6-1, 7-6(4)
No. 2 Doubles Charlie Dillon / Ryan O'Connor Birmingham Brother Rice 6-3, 7-5
No. 3 Doubles Henry Belden / Mac Moore Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-4
No. 4 Doubles Taylor Bradford / Dan Jiang Ann Arbor Pioneer 1-6, 6-2, 6-4

2009

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Aaron Pfister Grand Blanc 6-4, 6-1
No. 2 Singles Matt Thomas Bloomfield Hills Brother Rice 4-6, 6-1, 6-3
No. 3 Singles Jack Parks Bloomfield Hills Brother Rice 6-2, 3-6, 6-4
No. 4 Singles Eric Guindi Detroit Catholic Central 7-5, 6-3
No. 1 Doubles Joe Sheena - Parker Gradolph Bloomfield Hills Brother Rice 6-3, 7-6(4)
No. 2 Doubles Yeon-Woo Chung - Douglas Yang Ann Arbor Huron 2-6, 6-4, 6-1
No. 3 Doubles Peter Godfrey - Daniel Lehrman Ann Arbor Huron 6-4, 6-2
No. 4 Doubles Ryan O'Connor - Ryan Johnson Bloomfield Hills Brother Rice 2-6, 6-4, 6-2

 2008

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Aaron Pfister Grand Blanc 7-5, 6-2
No. 2 Singles Jack Snyder Detroit Catholic Central 6-4, 6-2
No. 3 Singles Russal Kovar Port Huron Northern 6-4, 6-4
No. 4 Singles Spencer Hogikyan Ann Arbor Huron 6-2, 6-2
No. 1 Doubles Stefan Larson-Daniel Yang Ann Arbor Huron 7-6(4), 6-3, 6-3
No. 2 Doubles Aaron Adams-Corey Tynan Port Huron Northern 6-4, 7-5
No. 3 Doubles Kevin Chang-Michael Chung Ann Arbor Huron 6-3, 6-3
No. 4 Doubles Phil Berkaw-Daniel Lehrman Ann Arbor Huron 6-2, 6-1

2007 Fall

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Magnus Hallan Troy 6-3, 6-3
No. 2 Singles Joseph Dube Detroit Catholic Central 6-3, 7-5
No. 3 Singles Jeff Globerson Ann Arbor Pioneer 6-4, 6-2
No. 4 Singles Matt Monich Ann Arbor Pioneer 6-4, 6-3
No. 1 Doubles Russell Kovar-Sean Tynan Port Huron Northern 6-7, 6-2, 6-3
No. 2 Doubles Gabe Casher-Grand Smith Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-0
No. 3 Doubles Douglas Yang-Brett Williams Ann Arbor Huron 7-5, 6-1
No. 4 Doubles David Labelle-Aaron Adams Port Huron Northern 6-1, 6-4

2007 Spring

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Ben Hartman Grosse Pointe South 6-3, 6-3
No. 2 Singles David Seyferth Ann Arbor Pioneer 4-6, 7-6(2), 6-4
No. 3 Singles Nate Eddy Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-1
No. 4 Singles Eric Hubbard Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-0
No. 1 Doubles Tyler Marengo-Russell Kovar Port Huron Northern 6-4, 6-4
No. 2 Doubles Danny Frank-Nick Schwartz Ann Arbor Pioneer 6-4, 6-2
No. 3 Doubles William Darwall-Zach Sullivan Ann Arbor Pioneer 6-7(3), 6-2, 6-3
No. 4 Doubles Stefan Larson-Daniel Yang Ann Arbor Huron 1-6, 7-6(4), 4-0 (ret.)

2006

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Andy Gauthier Ann Arbor Pioneer 6-4, 6-4
No. 2 Singles Peter Williams Troy 3-6, 6-4, 6-4
No. 3 Singles Nate Eddy Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-3
No. 4 Singles Matt Monich Ann Arbor Pioneer 6-0, 6-3
No. 1 Doubles Matt Globerson-Austin Taylor Ann Arbor Pioneer 6-7 (5), 7-6 (5), 6-3
No. 2 Doubles Jeff Globerson-Nick Schwartz Ann Arbor Pioneer 6-4, 6-2
No. 3 Doubles Denny Heichel-Ryan Meganck Troy 6-4, 3-6, 6-4
No. 4 Doubles William Darwall-Zach Sullivan Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-4

2005

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Kevin Hayward Ann Arbor Pioneer 7-6 (1), 6-0
No. 2 Singles Colin Mark-Griffin Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-4
No. 3 Singles Patrick Troy Birmingham Brother Rice 5-7, 6-3, 6-3
No. 4 Singles Andy Gauthier Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-3
No. 1 Doubles Anthony  Smith-Scott Swanson Ann Arbor Pioneer 6-1, 6-2
No. 2 Doubles Matt Globerson-Adam Markovitz Ann Arbor Pioneer 6-1, 6-3
No. 3 Doubles Nathan Eddy-Matt Monich Ann Arbor Pioneer 6-1, 6-2
No. 4 Doubles Jeff Globerson-Devin Talbot Ann Arbor Pioneer 6-1, 6-1

2004

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Kevin Hayward Ann Arbor Pioneer 3-6, 6-3, 6-1
No. 2 Singles Colin Mark-Griffin Ann Arbor Pioneer 6-1, 6-1
No. 3 Singles Tim Wu Ann Arbor Huron 6-3, 6-1
No. 4 Singles Billy Gardner Birmingham Brother Rice 6-4, 6-3
No. 1 Doubles Andy Gauthier-Anthony Smith Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-3
No. 2 Doubles Ryan Snyder-Jason Beydoun Detroit Catholic Central 7-6 (6), 7-6 (6)
No. 3 Doubles Matt Globerson-Adam Markovitz Ann Arbor Pioneer 6-4, 6-2
No. 4 Doubles Will Darwall-Devin Talbert Ann Arbor Pioneer 6-0, 6-3

2003

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Matt Christian Birmingham Brother Rice 6-4, 6-2
No. 2 Singles Bill Walsh Detroit Catholic Central 6-3, 6-0
No. 3 Singles Scott Swanson Ann Arbor Pioneer 4-6, 6-2, 6-1
No. 4 Singles Troy Patrick Birmingham Brother Rice 6-7, 6-2, 7-6 (4)
No. 1 Doubles Evan Levine-Mike Wagner Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-1
No. 2 Doubles Dan Fleszar-Andrew Pray Ann Arbor Pioneer 5-7, 6-3, 6-3
No. 3 Doubles Eddie Fornell-Jason Hitchcock Ann Arbor Pioneer 6-1, 6-3
No. 4 Doubles Matt Globerson-Anthony Smith Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-4

2002

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Matt Christian Birmingham Brother Rice 4-6, 6-1, 7-6 (4)
No. 2 Singles Kevin Hayward Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-1
No. 3 Singles Josh Seyferth Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-1
No. 4 Singles Scott Swanson Ann Arbor Pioneer 3-6, 7-5, 6-3
No. 1 Doubles Luke Marker-Evan Levine Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-2
No. 2 Doubles Mike Wagner-Mark Griffin Ann Arbor Pioneer 6-1, 6-3
No. 3 Doubles Mike Kelly-Colin McIntyre Ann Arbor Pioneer 6-1, 6-1
No. 4 Doubles Julian Darwell-Dan Fleszar Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-0

2001

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles David Lynn Birmingham Brother Rice 6-7(5), 6-3, 6-3
No. 2 Singles Matt Christian Birmingham Brother Rice 6-1, 6-0
No. 3 Singles Billy Walsh Detroit Catholic Central 6-3, 7-6 (7)
No. 4 Singles Jeff Carrico Birmingham Brother Rice 5-7, 6-4, 6-2
No. 1 Doubles Mark Fleszar-David Atallah Detroit Catholic Central 6-2, 6-2
No. 2 Doubles Pat Fay-Dan Fleszar Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-1
No. 3 Doubles Pat Mull-Mike Kelly-Sell Ann Arbor Pioneer 6-4, 6-3
No. 4 Doubles Finley Huston-Rohit Narayan Okemos 6-4, 7-5

2000

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles David Lynn Birmingham Brother Rice 6-1, 3-6, 6-3
No. 2 Singles Matt Garner East Kentwood 1-6, 6-1, 6-0
No. 3 Singles Matt Christian Birmingham Brother Rice 3-6, 6-1, 6-2
No. 4 Singles Billy Walsh Detroit Catholic Central 6-2, 2-6, 7-6 (3)
No. 1 Doubles Richard Marsh-Brian Gorski Grosse Pointe South 6-3, 6-4
No. 2 Doubles Ezra Bertrakis-Jim Alexander Grosse Pointe South 5-7, 7-6 (1), 6-4
No. 3 Doubles Evan Levine-Sean Martin Ann Arbor Pioneer 6-4, 6-4

1999

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles David Bere Midland Dow 5-7, 6-4, 5-5 ret.
No. 2 Singles David Hiniker Ann Arbor Pioneer 4-6, 7-5, 6-1
No. 3 Singles Mark Gorski Birmingham Brother Rice 3-6, 6-0, 6-3
No. 4 Singles Mike Merszei Midland Dow 6-2, 6-1
No. 1 Doubles Richard Marsh-John Berschback Grosse Pointe South 6-2, 2-6, 6-3
No. 2 Doubles Jeff Carrico-Chris Brede Birmingham Brother Rice 6-2, 6-4

No. 3 Doubles

Scott Gross-Matt Ora Birmingham Brother Rice 6-0, 6-3

1998

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Mike Kosta Ann Arbor Huron 6-0, 6-0
No. 2 Singles Owen Fileti Ann Arbor Huron 6-3, 3-6, 7-5
No. 3 Singles Tony Tocco Grosse Pointe South 6-0, 6-2
No. 4 Singles Jason Winegar Midland Dow 6-3, 6-1
No. 1 Doubles Mike Case-John Berschback Grosse Pointe South 6-1, 6-1
No. 2 Doubles Chris Brede-Justin Smith Birmingham Brother Rice 6-4, 6-3
No. 3 Doubles Scott Gross-Pat Schmidt Birmingham Brother Rice 6-2, 7-5

CLASS A

1997

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Henry Beam Kalamazoo Loy Norrix 6-3, 6-1
No. 2 Singles Todd Townsend East Lansing 7-5, 6-0
No. 3 Singles Mitch Byrnes Rochester Adams 6-3, 6-4
No. 4 Singles Kai Blache Rochester Adams 7-5, 5-7, 6-2
No. 1 Doubles Andrew Hamilton-Kyle Kilcherman Traverse City 6-4, 1-6, 7-6 (3)
No. 2 Doubles Joe Infante-Dave Lassanske Muskegon Mona Shores 6-2, 6-3
No. 3 Doubles Anthony Leeds-Mwali Soul Ann Arbor Huron 6-2, 6-3

1996

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Mike Kosta Ann Arbor Huron 6-3, 6-2
No. 2 Singles John Long Ann Arbor Huron 7-5, 6-1
No. 3 Singles Jason Russell Okemos 7-6, 6-3
No. 4 Singles Jeff Augustyn Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-1
No. 1 Doubles John Ziewacz-Matt Hagan East Lansing 3-6, 7-6, 6-2
No. 2 Doubles Andrew Hamilton-Thomas Ten Hoedt Traverse City 7-5, 3-6, 6-3
No. 3 Doubles Mike Kelleher-Tom McHugh Ann Arbor Huron 7-5, 4-6, 6-1

1995 

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Matt Bere Midland Dow 2-6, 6-3, 6-4
No. 2 Singles John Long Ann Arbor Huron 6-4, 6-4
No. 3 Singles Matt Augustyn Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-3
No. 4 Singles Shaun Srivastava East Lansing 7-5, 6-3
No. 1 Doubles Dan Swan-Kevin Jarvin Okemos 6-3, 6-3
No. 2 Doubles Ryan Farhat-Eddie Chung Okemos 7-5, 6-4
No. 3 Doubles Andy Uher-Tom McHugh Ann Arbor Huron 7-5, 7-6

1994

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Nathan Overholser Okemos 7-5, 1-6, 6-3
No. 2 Singles Steve Schubert East Lansing 7-6, 6-3
No. 3 Singles John Long Ann Arbor Huron 6-4, 6-3
No. 4 Singles Chris Struck Okemos 6-4, 1-6, 7-5
No. 1 Doubles Nitin Gera-Andy Dhaliwal Okemos 6-2, 7-5
No. 2 Doubles Dan Swan-Kevin Jarvis Okemos 6-1, 6-4
No. 3 Doubles Charles Naaman-Mike Weber Ann Arbor Huron 6-4, 6-7, 6-3

1993

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Brook Blain West Bloomfield 6-7, 6-2, 7-5
No. 2 Singles Brady Blain West Bloomfield 6-3, 6-4
No. 3 Singles Evan Hays Ann Arbor Pioneer 7-6, 4-6, 7-5
No. 4 Singles Kevin Lochner Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-7, 6-2
No. 1 Doubles Matt Augustyn-David Park Ann Arbor Pioneer 6-0, 6-4
No. 2 Doubles Kevin Jarvis-Nitin Gera Okemos 7-6, 6-2
No. 3 Doubles Tyson Butts Bloomfield Hills Lahser 3-6, 7-6, 7-5

1992

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Peter Pusztai Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-2
No. 2 Singles Miki Pusztai Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-2
No. 3 Singles Ming Chien Okemos 6-2, 2-6, 7-6
No. 4 Singles Joe Magee Bloomfield Hills Lahser 6-2, 6-4
No. 1 Doubles Andrew Perry-Scott Grow Okemos 4-6, 6-4, 6-1
No. 2 Doubles Andy Dhaliwal-Martin Gelbke Okemos 6-2, 3-6, 6-3
No. 3 Doubles Chris Struck-Dave Harkema Okemos 4-6, 6-4, 6-3

1991

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Peter Pusztai Ann Arbor Pioneer 4-6, 6-0, 6-1
No. 2 Singles Geoff Prentice Birmingham Brother Rice 6-3, 5-2 def.
No. 3 Singles Paul Ripley Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-2
No. 4 Singles Joe Vincler Birmingham Brother Rice 6-0, 6-0
No. 1 Doubles Jeff Knake-Drew Pullen Ann Arbor Pioneer 6-2, 6-1
No. 2 Doubles Ming Chien-Andy Dhaliwal Okemos 6-1, 6-2
No. 3 Doubles James Cho-Dave Park Ann Arbor Pioneer 6-4, 7-6

1990

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Jeff Giraldo Grosse Pointe South 6-0, 6-2
No. 2 Singles Mike Gucciardo Birmingham Brother Rice 2-6, 7-6, 7-5
No. 3 Singles Nicholas Lorenzini Grosse Pointe South 6-2, 7-6
No. 4 Singles Miki Pusztai Ann Arbor Pioneer 6-0, 6-4
No. 1 Doubles James Austin-Brian Messner Ann Arbor Pioneer 7-6, 7-6
No. 2 Doubles Bill Higgins-Drew Pullen Ann Arbor Pioneer 6-3, 6-2
No. 3 Doubles Dimi Constant-Andrew Perry Okemos 4-6, 6-2, 6-4

1989

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Neil Denahan Portage Central 6-3, 6-3
No. 2 Singles Nicholas Lorenzini Grosse Pointe South 6-4, 6-3
No. 3 Singles Manish Bhatia Okemos 3-6, 7-6, 4-0R
No. 4 Singles Justin Overholser Okemos 6-1, 6-0
No. 1 Doubles Dave Piazzon-Scott Andrews Birmingham Brother Rice 6-4, 2-6, 6-2
No. 2 Doubles Brent Grow-Saif Fatteh Okemos 7-6, 6-1
No. 3 Doubles Mike Noud-Nick Tsai Okemos 6-4, 6-0

1988

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Steve Campbell Detroit Catholic Central 7-5, 4-6, 7-6
No. 2 Singles John Curtiss Midland Dow 7-5, 6-3
No. 3 Singles Gus Giltner East Lansing 6-2, 6-4
No. 4 Singles Mike Gucciardo Birmingham Brother Rice 6-3, 6-2
No. 1 Doubles Chris Yian-Ed Yian Okemos 6-0, 7-6
No. 2 Doubles Brock Hastie-Bob Serr Ann Arbor Pioneer 7-5, 6-2
No. 3 Doubles Rob Black-Troy Close East Lansing 7-5, 3-6, 6-2

1987

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Todd Martin East Lansing 6-7, 7-5, 6-4
No. 2 Singles Steve Campbell Detroit Catholic Central 6-0, 6-2
No. 3 Singles Marty DiLoreto Birmingham Brother Rice 6-2, 6-4
No. 4 Singles Anthony Mikulec Detroit Catholic Central 7-5, 7-5
No. 1 Doubles Pat Walsh-Scott Micus Birmingham Brother Rice 6-2, 6-3
No. 2 Doubles Chris Yian-Ed Yian Okemos 6-0, 6-1
No. 3 Doubles Manish Bhatia-Jeff Hood Okemos 6-3, 6-1

1986

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Steve Herdoiza Bloomfield Hills Lahser 6-3, 6-4
No. 2 Singles David Pierce Bloomfield Hills Lahser 6-4, 6-4
No. 3 Singles Steve Campbell Detroit Catholic Central 6-4, 6-1
No. 4 Singles Edwin Bowman Midland Dow 6-1, 6-1
No. 1 Doubles Scott Micus-Pat Walsh Birmingham Brother Rice 6-2, 6-2
No. 2 Doubles John Miller-Bill Stavropoulos Midland Dow 3-6, 6-4, 7-6
No. 3 Doubles Joel Bodine-Andy Scripter Birmingham Brother Rice 7-6, 4-6, 6-2

1985

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Chris Walker Grand Rapids Creston 7-6, 3-6, 6-4
No. 2 Singles Mark Agah Detroit Catholic Central 6-4, 2-6, 6-4
No. 3 Singles Carty Richie Midland Dow 6-1, 6-1
No. 4 Singles Damon Valentino Okemos 6-2, 6-1
No. 1 Doubles Greg Grabowski-Jeff Huston Detroit Catholic Central 7-5, 6-0
No. 2 Doubles Steve Campbell-Jim Gillespie Detroit Catholic Central 6-3, 6-4
No. 3 Doubles Parvec Fatteh-Nnamdi Lowrie Okemos 6-1, 7-6

1984

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Jon Morris Ann Arbor Huron 6-4, 6-0
No. 2 Singles David Farber Midland Dow 6-4, 6-4
No. 3 Singles Steve Hentschel Ann Arbor Huron 6-0, 6-4
No. 4 Singles Mark Rampy Midland Dow 7-6, 5-7, 6-1
No. 1 Doubles Rob VandenBrink-Tom VandenBrink Portage Northern 6-3, 5-7, 6-4
No. 2 Doubles Tom Flack-Jeff Huston Detroit Catholic Central 7-5, 2-6, 7-6
No. 3 Doubles Greg Grabowski-Dan Vargovick Detroit Catholic Central 6-3, 6-4

1983

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles John Carras Midland Dow 6-1, 6-3
No. 2 Singles Jon Morris Ann Arbor Huron 6-2, 6-7, 6-2
No. 3 Singles John Zerweck Ann Arbor Huron 6-1, 6-2
No. 4 Singles Dan Walsh Birmingham Brother Rice 6-1, 6-1
No. 1 Doubles Alex Hsi-Denny Strickle Kalamazoo Loy Norrix 7-5, 7-6
No. 2 Doubles Mike Parks-Kurt Streng Birmingham Brother Rice 6-0, 6-0
No. 3 Doubles Ed Garcia-James McNulty Birmingham Brother Rice 6-2, 6-1

1982

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Ed Nagel West Bloomfield 6-3, 6-4
No. 2 Singles Gary Stickle Kalamazoo Loy Norrix 6-2, 3-6, 6-4
No. 3 Singles Scott Lyke Kalamazoo Loy Norrix 6-4, 5-7, 6-2
No. 4 Singles John Heider Ann Arbor Huron 6-4, 6-3
No. 1 Doubles Eric Miller-Jon Morris Ann Arbor Huron 6-4, 6-2
No. 2 Doubles Tim Petersen-Martin Topliss Ann Arbor Huron 6-1, 6-4
No. 3 Doubles Ed Garcia-Dave Lord Birmingham Brother Rice 6-4, 6-2

1981

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Chip Bagley Bloomfield Hills Andover 3-6, 7-6, 6-3
No. 2 Singles Steve Walker Kalamazoo Loy Norrix 6-4, 6-4
No. 3 Singles Dan Christian Kalamazoo Loy Norrix 6-4, 7-5
No. 4 Singles Scott Lyke Kalamazoo Loy Norrix 6-2, 6-2
No. 1 Doubles Jed Hakken-Eric Topliss Ann Arbor Huron 6-1, 5-7, 6-3
No. 2 Doubles Tim Peterson-Martin Topliss Ann Arbor Huron 6-2, 6-3
No. 3 Doubles Paul Kozma-David Pear Ann Arbor Huron 3-6, 6-4, 6-1

1980

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Scott Appledorn Holland 6-4, 6-4
No. 2 Singles Dan Christian Kalamazoo Loy Norrix 6-1, 6-1
No. 3 Singles Steve Walker Kalamazoo Loy Norrix 6-2, 1-6, 6-2
No. 4 Singles Tom Nachazel Birmingham Brother Rice 6-3, 7-5
No. 1 Doubles John Jacobs-Oggie Jones Portage Northern 7-6, 2-6, 8-6
No. 2 Doubles Ori Kopelman-Eric Topliss Ann Arbor Huron 6-2, 6-3
No. 3 Doubles Paul Kozma-Mark Lorentzen Ann Arbor Huron 3-6, 6-4, 6-1

1979

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Jon Kamisar Ann Arbor Huron 6-3, 7-5
No. 2 Singles Mike Sparta Midland 6-1, 6-4
No. 3 Singles Marco Wen East Lansing 7-5, 6-0
No. 4 Singles Marc Cohen Kalamazoo Loy Norrix 6-1, 6-2
No. 1 Doubles Tom Kumasaka-Fred Shepherd Ann Arbor Huron 7-5, 6-3
No. 2 Doubles Tom Johnson-Derrick Velarde Grand Blanc 6-3, 7-5
No. 3 Doubles Eric Hsi-Doug Byerly Kalamazoo Loy Norrix 7-5, 6-1

1978

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Mark Pinchoff West Bloomfield 6-4, 6-1
No. 2 Singles Eric Garber West Bloomfield 6-4, 6-4
No. 3 Singles Mike Sparta Midland 6-0, 6-1
No. 4 Singles Kip Litton Grand Blanc 7-5, 6-0
No. 1 Doubles George Shepherd-Tom Kumasaka Ann Arbor Huron 6-1, 6-0
No. 2 Doubles Bob Bateman-Mark Swanson Grand Blanc 6-4, 6-4
No. 3 Doubles Bill Meredith-Mark Banks Flint Southwestern 6-1, 7-6

1977

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Mike Balkin Kalamazoo Loy Norrix  
No. 2 Singles Tom Hockenburg Kalamazoo Loy Norrix  
No. 3 Singles Mike Green Kalamazoo Loy Norrix  
No. 4 Singles John LaParl Kalamazoo Loy Norrix  
No. 1 Doubles Bruce Cohen-Dave Oudsema Kalamazoo Loy Norrix  
No. 2 Doubles Jeff Kloosterman-Jeff His Kalamazoo Loy Norrix  
No. 3 Doubles Greg Helmar-Ramon Raneses Grand Blanc

Upper Peninsula

DIVISION 1

2016

Flight Champion (School) Runner-Up (School) Score
No. 1 S    Alec Olivier (Marquette) Brady Hicks (Kingsford) 6-2, 6-0
No. 2 S Eric Hurst (Negaunee) Alex Shanks (Kingsford) 6-4, 6-4
No. 3 S Mitchell Bourcher (Menominee) Luke Skewis (Negaunee) 6-4, 6-4
No. 4 S Thomas Sertich (Negaunee) Mikhael Roell (Kingsford) 6-3, 6-3
No. 1 D  Adam Nolde/Aaron Mass (Menominee) Chris Roell/Brett Hicks (Kingsford) 6-4, 6-1
No. 2 D  Levi Kempka/Jacob Anglehart (Menominee) Jacob Paupore/Matt Jandron (Negaunee) 4-6, 6-3, 6-2
No. 3 D  Peyton Mileski/Jon Anttila (Menominee) Dylan Tasson/Peyton Anderson (Negaunee) 6-4, 6-1
No. 4 D Klay Ronn/Tyler Ryan (Negaunee) Sam Carson/Andrew Leinonen (Menominee) 7-6(3), 7-6(4)

2015

Flight Champion (School) Runner-Up (School) Score
No. 1 S      Adam Szabo (Kingsford) Josh Downs (Marquette) 6-0, 6-0
No. 2 S Noah Gannon (Marquette) Nathan Nowack (Menominee) 6-3, 7-5
No. 3 S Chris Roell (Kingsford) Eric Hurst (Negaunee) 6-3, 7-6
No. 4 S Alek Shanks (Kingsford) Ben Luke (Negaunee) 7-6, 6-2 
No. 1 D  Daniel Harrington, Joe Gregory (Kingsford) Karl Bittner, Alex Roth (Negaunee) 6-4, 3-6, 6-3
No. 2 D  Anthony Moyle, Rob Loy (Negaunee) Mike Wittala, Noah Heichel (Marquette) 6-3, 6-3
No. 3 D Noah Voss, Austin VanPembrook (Kingsford) Jacob Anglehard, Levi Kempila (Marquette) 2-6, 6-1, 6-4
No. 4 D Mitchell Boucher, Peyton Mileski (Menominee) Dylan Tasson, Micah Johnson (Negaunee) 6-1, 6-4

2014

Flight Champion (School) Runner-Up (School) Score
No. 1 S      Adam Szabo (Kingsford) Josh Downs (Marquette) 6-0, 6-1
No. 2 S Ryan Syrjala (Negaunee) Matt Collins (Marquette) 6-3, 6-1
No. 3 S Chris Roell (Kingsford) Noah Gannon (Marquette) 6-7, 7-6, 6-3
No. 4 S Ben Luke (Negaunee) Justin Flood (Marquette) 7-6(6), 6-4
No. 1 D  Dan Harrington/Joe Gregory (Kingsford) Ryan Woods/Caleb Kleiman (Menominee) 6-3, 6-1
No. 2 D  Stephen Trawick/Alex Roth (Negaunee) Chad Schuecke/Nathan Gunderson (Menominee) 7-6(4), 6-4
No. 3 D  Anthony Moyle/Rob Loy (Negaunee) Aaron Maas/ Adam Nolde (Menominee) 2-6, 7-5, 6-4
No. 4 D Nick Cattani/Colin Nerat (Menominee) Pete Fornetti/Kevin LeClaire (Kingsford) 6-2, 5-7, 6-3

2013

Flight Champion (School) Runner-Up (School) Score
No. 1 S       Cody Tossava (Negaunee) Caleb Harrington (Kingsford) 6-4, 6-2
No. 2 S Adam Szabo (Kingsford) Ryan Syrjala (Negaunee) 6-1, 6-0
No. 3 S Daniel Harrington (Kingsford) Rob Sertich (Negaunee) 6-0, 2-6, 6-4
No. 4 S Brady Hicks (Kingsford) Devon Barley (Menominee) 6-1, 6-2
No. 1 D  Dave Fix/Justin Eastin (Escanaba) Kyle King/Alex Shahbazi (Marquette) 6-1, 7-6(6)
No. 2 D  Sean Ryan/Ted Pietila (Kingsford) Mike Edwards/Matt Collins (Marquette) 6-2, 6-2
No. 3 D  Alex Tuchowski/Joe Gregory (Kingsford) Chris Kelley/Colton Fernstrum  6-4, 6-1
No. 4 D Tyler Schaut/Chris Roell (Kingsford) Mike Wiitala/Vejas Grazulis  6-3, 6-2

2012

Flight Champion (School) Runner-Up (School) Score
No. 1 S       Julien Le Cosquer (Marquette) Dave Terzaghi (Negaunee) 6-3, 0-6, 6-0
No. 2 S Cody Tossava (Negaunee) Adam Szabo (Kingsford) 7-5, 6-2
No. 3 S Kevin Price (Negaunee) Lucca Acevedo (Marquette) 6-4, 7-6(6)
No. 4 S Rob Sertich (Negaunee) Alex Shahbazi (Marquette) 6-1, 6-2
No. 1 D  Lucas Christianson/Nick Kill (Negaunee) Nick Weston/Easton Viitala (Marquette) 2-6, 7-5, 6-4
No. 2 D  Austin Rice/Ryan Syrjala (Negaunee) Ryan Dahlstrom/Kyle King (Marquette) 6-2, 6-1
No. 3 D  Ted Pietila/Sean Ryan (Kingsford) Hunter Bradford/Carter Murray (Escanaba) 6-4, 6-3
No. 4 D Tyler Beaumont/Eric Ludlum (Negaunee) Kyle Lefebvre/Jon Mitchell (Kingsford) 6-3, 6-0

2011

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Tyler Szabo Kingsford 6-1, 7-5
No. 2 Singles Cody Tossava Negaunee 6-1, 6-2
No. 3 Singles Kevin Price Negaunee 6-2, 6-2
No. 4 Singles Matt Kadell Marquette 6-1, 6-3
No. 1 Doubles Eric McAuliffe-Michael McAuliffe Marquette 6-2, 4-6, 6-3
No. 2 Doubles Kory Barglind-Kyle Barglind Kingsford 6-4, 6-2
No. 3 Doubles Easton Viitala-Ryan Dahlstrom Marquette 6-1, 6-2
No. 4 Doubles Tanner Uren-Tyler Beaumont Negaunee 6-2, 3-6, 6-1

2010

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Tyler Szabo Kingsford 6-4, 7-6 (5)
No. 2 Singles Stefan Sirakov Kingsford 6-4, 6-0
No. 3 Singles Caleb Harrington Negaunee 6-4, 6-3
No. 4 Singles Andy Ross Kingsford 6-4, 6-3
No. 1 Doubles Nathan Alexander-Preston Paulson Negaunee 4-6, 6-4, 7-6 (3)
No. 2 Doubles Joe Kari-Nathan Waters Negaunee 6-1, 6-4
No. 3 Doubles Jacob Gaudette-Brock Francis Kingsford 4-6, 6-4, 7-6 (5)
No. 4 Doubles Eaton Viitala-Mike McAuliffe Marquette 6-4, 0-6, 6-1

2009

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Jeno Cederna Escanaba 6-1, 6-4
No. 2 Singles Tyler Szabo Kingsford 6-3, 0-6, 6-2
No. 3 Singles Dave Terzaghi Negaunee 6-4, 6-3
No. 4 Singles Seth Frederickson Negaunee 6-3, 6-1
No. 1 Doubles Jon Hill-Mike Piggott Marquette 6-2, 6-3
No. 2 Doubles Aaron Woods-Brett Beland Menominee 6-3, 6-1
No. 3 Doubles Eric McAuliffe-Andrew Short Marquette 6-1, 6-4
No. 4 Doubles Preston Paulson-Henry Schrandt Negaunee  

2008

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Brian Tresedder Kingsford 6-0, 6-3
No. 2 Singles Derek Harrington Kingsford 6-2, 6-2
No. 3 Singles Tyler Szabo Kingsford 6-1, 7-5
No. 4 Singles Stefan Sirakov Kingsford 6-3, 7-5
No. 1 Doubles Mike Carl-Andy McAuliffe Marquette 6-3, 5-7, 6-1
No. 2 Doubles Jon Hill-Neil Waudby Marquette 3-6, 7-6 (5), 6-4
No. 3 Doubles Troy Anderson-Andrew Umstead Marquette 6-7 (3), 6-4, 6-3
No. 4 Doubles Bret Amo-Glen Shaw Marquette 7-5, 6-1

2007

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Brian Tresseder Kingsford 6-1, 3-6, 6-4
No. 2 Singles Derek Harrington Kingsford 6-4, 6-0
No. 3 Singles Caleb Scanlon Negaunee 6-3, 6-4
No. 4 Singles Matt Schroderus Negaunee 7-5, 4-6, 6-0
No. 1 Doubles Jordan Young-Nick Jaeger Escanaba 6-3, 7-6
No. 2 Doubles Aaron Johnsen-Matt Olson Escanaba 3-6, 6-4, 6-1
No. 3 Doubles Adam Johnsen-Adam Kulbertis Escanaba 6-1, 5-7, 6-4
No. 4 Doubles Alex Sullivan-Corey Paul Escanaba 1-6, 6-3, 6-3

2006

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Bill Walker Menominee 7-6 (3), 6-4
No. 2 Singles Brian Tresedder Kingsford 6-2, 6-2
No. 3 Singles Derek Harrington Kingsford 6-1, 1-6, 6-2
No. 4 Singles T.J. Myers Marquette 6-0, 6-4
No. 1 Doubles Jack Miller-Mark Nettell Marquette 1-6, 6-4, 6-1
No. 2 Doubles Matt Olson-Aaron Johnson Escanaba 6-1, 7-5
No. 3 Doubles Jordan Young-Nick Jaeger Escanaba 6-3, 1-6, 6-3
No. 4 Doubles David Greenleaf-Josh Kiesby Marquette 6-3, 6-4

2005

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Brett Girard Marquette 6-0, 6-0
No. 2 Singles Kevin Janofski Marquette 6-3, 6-0
No. 3 Singles Eddie Langford Marquette 6-4, 7-6 (6)
No. 4 Singles Ben Seavoy Marquette 6-3, 6-2
No. 1 Doubles Michael Cools-Thomas Piggott Kingsford 6-4, 6-4
No. 2 Doubles Dan Moore-Jack Miller Marquette 6-2, 0-6, 6-2
No. 3 Doubles Chris LaPointe-Brad Paquette Marquette 6-2, 6-4
No. 4 Doubles Geoff Holloway-Miles Betts Marquette 6-4, 6-1

2004

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Brett Girard Marquette 6-4, 6-1
No. 2 Singles Randy Sundell Negaunee 6-1, 6-2
No. 3 Singles Ryan Ward Negaunee 6-1, 6-3
No. 4 Singles Andy Lidbeck Kingsford 6-2, 6-4
No. 1 Doubles Thomas Piggott-Michael Cools Marquette 6-1, 6-2
No. 2 Doubles Troy Graham-Eddic Langford Marquette 6-2, 6-2
No. 3 Doubles Jason Starrett-Dan Moore Marquette 7-5, 6-2
No. 4 Doubles Colin Kerry-Tim King Negaunee 7-6, 3-6, 6-4

2002

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Troy Reuter Kingsford 6-4, 1-6, 6-4
No. 2 Singles Randy Sundell Negaunee 6-4, 6-2
No. 3 Singles Brett Girard Marquette 7-5, 6-2
No. 4 Singles Ryan Ward Negaunee 6-4, 6-3
No. 1 Doubles Scott Glass-Ricky Halverson Marquette 3-6, 7-5, 6-1
No. 2 Doubles Craig Shesky-Eric Holway Marquette  
No. 3 Doubles Troy Graham-Kevin Jenofski Marquette 6-0, 6-1
No. 4 Doubles Michael Cools-Thomas Piggott Marquette 6-0, 6-1

2001

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Pablo Ramos Negaunee 6-1, 3-6, 6-3
No. 2 Singles Felix Lange Marquette 6-2, 6-1
No. 3 Singles Jay Jurkovich Marquette 6-3, 6-2
No. 4 Singles Josh Anderson Marquette 3-6, 6-0, 6-2
No. 1 Doubles Mike Madosh-Tony Tucker Marquette 6-3, 6-0
No. 2 Doubles Amos Kelsey-Ricky Halverson Marquette 6-3, 6-2
No. 3 Doubles Shane Marheine-Kurt Dempsey Kingsford 6-3, 6-4
No. 4 Doubles Dan Pipp-Steve Holland Kingsford 6-2, 6-4

CLASS A-B

2000

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Steve Friedman Escanaba 6-3, 6-3
No. 2 Singles Pat Cibula Escanaba 6-0, 6-3
No. 3 Singles Troy Reuter Kingsford 6-4, 6-4
No. 4 Singles Josh Anderson Marquette 3-6, 6-3, 7-5
No. 1 Doubles John Bjork-Ryan Corron Kingsford 6-4, 6-4
No. 2 Doubles Nick Thierry-Craig Hartz Marquette 6-0, 6-0
No. 3 Doubles Isaac Johnson-Rich Smith Menominee 6-2, 4-6, 6-0

1999

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Matt Johnson Gladstone 7-5, 2-6, 6-4
No. 2 Singles Steve Friedmann Escanaba 6-3, 6-3
No. 3 Singles Pat Cibula Escanaba 6-1, 6-1
No. 4 Singles Andrish Reddy Escanaba 6-1, 6-0
No. 1 Doubles Pat Palmquist-Ken Levin Menominee 6-2, 6-1
No. 2 Doubles Mark Anderson-Eric Irving Escanaba 6-1, 6-7 (4-7), 7-5
No. 3 Doubles Aaron Raikko-Dan Armstrong Marquette 7-6 (7-2), 6-4

1998

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Chris Bickel Menominee 6-4, 6-2
No. 2 Singles Mike Bergfeld Kingsford 6-3, 6-3
No. 3 Singles Mike Lemery Menominee 7-6 (7-2), 6-2
No. 4 Singles Canon Sobay Menominee 6-2, 6-4
No. 1 Doubles Matt Tauriainen-Robert Pirkola Kingsford 6-1, 6-0
No. 2 Doubles Aaron Johnson-Pat Palmquist Menominee 3-6, 6-3, 6-4
No. 3 Doubles Ryan Taccolini-Ken Levin Menominee 6-1, 6-4

1997

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Gibby LaFave Kingsford 6-0, 6-1
No. 2 Singles Matt Johnson Gladstone 6-4, 7-6 (5)
No. 3 Singles Chris Moore Kingsford 5-7, 6-3, 6-4
No. 4 Singles Canon Sobay Menominee 6-3, 6-4
No. 1 Doubles Chris Butler-Adam Nelson Menominee 7-6 (1), 0-6, 6-4
No. 2 Doubles Aaron Blom-Jerry Dimaso Menominee 6-2, 6-4
No. 3 Doubles Charlie Barker-Pat Palmquist Menominee 6-1, 7-5

1996

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Andy Girard Marquette 6-1, 6-3
No. 2 Singles Gibby LaFave Kingsford 6-0, 6-2
No. 3 Singles Kevin Gifard Marquette 6-3, 6-1
No. 4 Singles Chris Knuff Marquette 6-2, 7-6 (7-5)
No. 1 Doubles Zach Hunter-David Balding Marquette 6-7 (5-7), 7-5, 6-4
No. 2 Doubles Dale Alto-John Zellmer Marquette 6-3, 6-1
No. 3 Doubles Mark Mering-Mike Mering Marquette 6-4, 6-2

1995

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Andy Girard Marquette 4-6, 7-5, 6-3
No. 2 Singles Gibby LaFave Kingsford 6-3, 6-4
No. 3 Singles Andy Lundquist Marquette 6-3, 7-5
No. 4 Singles Joe Derkos Escanaba 7-5, 6-4
No. 1 Doubles Shane Dagenais-Tony Smith Marquette 7-6 (7-1), 6-4
No. 2 Doubles Ben Smith-Steve Knuff Escanaba 6-2, 7-5
No. 3 Doubles David Balding-Zach Hunter Marquette 6-2, 7-6 (7-5)

1994

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Trevor Koski Escanaba 6-1, 4-6, 7-6 (4)
No. 2 Singles Mike Hickner Escanaba 6-2, 6-4
No. 3 Singles Kurt Turri Ishpeming-Westwood 6-2, 2-6, 7-5
No. 4 Singles Kevin Girard Marquette 6-4, 6-1
No. 1 Doubles Ben Gillis-Joe Friedhoff Escanaba 6-1, 6-1
No. 2 Doubles Ben Smith-Dylan Morgan Marquette 7-5, 6-1
No. 3 Doubles Steve Knuff-Brett Lunney Marquette 6-3, 6-3

1993

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Trevor Koski Escanaba 6-4, 2-6, 7-6 (7-5)
No. 2 Singles Shawn Johnson Kingsford 7-5, 6-2
No. 3 Singles Roger Trudeau Marquette 6-2, 6-2
No. 4 Singles Steve Anderson Escanaba 7-5, 6-2
No. 1 Doubles Karl Thomsen-Denny Menhennick Marquette 6-1, 6-4
No. 2 Doubles Russ Dumaw-Ben Smith Marquette 6-1, 6-1
No. 3 Doubles Steve Knuff-Aaron Greenleaf Marquette 7-5, 6-2

1992

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Jason Nelson Escanaba 6-7 (8-6), 7-5, 7-5
No. 2 Singles Brian Balding Marquette 7-6 (7-3), 6-2
No. 3 Singles Tevor Koski Escanaba 6-1, 6-3
No. 4 Singles Ji Ju Escanaba 6-4, 4-6, 6-4
No. 1 Doubles Kris Johnston-Will Smoot Kingsford 5-7, 6-3, 7-6 (7-5)
No. 2 Doubles Karl Thomsen-Denny Menhennick Marquette 6-4, 6-3
No. 3 Doubles Don Carlson-Greg Bjork Kingsford 6-4, 6-3

1991

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Chris Jackson Marquette 6-3, 6-1
No. 2 Singles Tony Maki Marquette 7-5, 6-1
No. 3 Singles Brian Balding Marquette 7-5, 6-3
No. 4 Singles Adrian Fure Marquette 4-6, 6-2
No. 1 Doubles Ben Buzdon-Matt Mering Marquette 6-3, 6-4
No. 2 Doubles Kevin Thoma-Karl Thomsen Marquette 6-2, 6-2
No. 3 Doubles Matt Lotterman-Bob Viau Marquette 6-2, 6-1       

1990

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Scott Mattson Marquette 6-4, 6-4
No. 2 Singles Tony Maki Marquette 6-0, 6-0
No. 3 Singles Jason Nelson Escanaba 6-0, 6-2
No. 4 Singles Brian Balding Marquette 7-5, 6-4
No. 1 Doubles Tim Trudgeon-Chris Jackson Marquette 7-5, 6-4
No. 2 Doubles Bill McGovern-Paul Brunelle Escanaba 6-4, 6-2
No. 3 Doubles Matt Mering-Ben Buzdon Marquette 6-4, 1-6, 6-4

1989

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Todd Johnson Gladstone 6-0, 6-1
No. 2 Singles Scott Mattson Marquette 6-2, 3-6, 6-4
No. 3 Singles Chris Jackson Marquette 6-1, 6-0
No. 4 Singles Tony Maki Marquette 6-0, 6-1
No. 1 Doubles Vince Nystrom-Tim Trudgeon Marquette 3-6, 6-3, 6-2
No. 2 Doubles Bill McGovern-Paul Brunelle Escanaba 6-3, 4-6, 6-4
No. 3 Doubles Tom Howell-Kevin Jarvis Marquette 6-4, 6-2

1988

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Jon Hendricks Marquette 6-0, 6-4
No. 2 Singles Matias Saari Marquette 6-3, 6-2
No. 3 Singles Bjorn Kidmark Marquette 6-0, 6-2
No. 4 Singles Jason Leppaluoto Gwinn 6-4, 6-4
No. 1 Doubles Mitch Corbett-Mike Victorson Escanaba 6-4, 3-6, 6-4
No. 2 Doubles Jason Billings-Terry Doucette Marquette 6-2, 7-6 (7-2)
No. 3 Doubles Scott Mattson-Tim Trudgeon Marquette 4-6, 7-5, 6-1

1987

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Shawn Johnson Kingsford 6-1, 6-1
No. 2 Singles Chris Bruce Escanaba 2-6, 6-0, 6-2
No. 3 Singles Kevin Hayes Marquette 4-6, 7-6, 6-3
No. 4 Singles Cris Arquette Marquette 4-6, 6-3, 6-3
No. 1 Doubles Dan Aiken-Mitch Corbett Escanaba 7-6, 6-4
No. 2 Doubles Vince Nystrom-Tim Kelley Marquette 6-2, 6-4
No. 3 Doubles Jason Billings-Terry Doucette Marquette 6-2, 6-0

1986

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Dave Antilla Menominee 6-2, 6-2
No. 2 Singles Mike Parkinson Kingsford 1-6, 6-4, 7-6
No. 3 Singles Kevin Hayes Marquette 6-2, 6-3
No. 4 Singles Shane Ruggieri Gwinn 7-5, 2-6, 6-2
No. 1 Doubles Tim Thomas-Tom VandeBerg Marquette 6-2, 6-1
No. 2 Doubles Erik Bessonen-Dan Aiken Escanaba 7-6, 6-2
No. 3 Doubles Jason Billings-Terry Doucette Marquette 7-6, 6-1

1985

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Tony Calo Kingsford 6-4, 6-3
No. 2 Singles Alex Saari Marquette 7-5, 6-4
No. 3 Singles Ben Mercer Marquette 6-0, 6-3
No. 4 Singles Matias Saari Marquette 6-4, 6-3
No. 1 Doubles Scott Hampton-Dan Weinert Kingsford 4-6, 6-2, 8-6
No. 2 Doubles Chris Limback-Dave Raudio Marquette 6-0, 6-7, 6-2
No. 3 Doubles Derek Swajanen-Darron Couselman Gwinn 6-1, 6-4

1984

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Joe McDonnell Marquette 6-2, 6-7, 12-10
No. 2 Singles Tony Calo Kingsford 6-3, 6-1
No. 3 Singles Grant Ryan Marquette 6-0, 6-1
No. 4 Singles Rhett Mattson Marquette 6-4, 6-7, 12-10
No. 1 Doubles Jeff L'Huillier-Steve Zalewski Marquette 6-4, 6-4
No. 2 Doubles Ben Mercer-Doug Vadnais Marquette 6-4, 6-2
No. 3 Doubles Don Pearson-Mark Pillote Marquette 6-4, 6-2

1983

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Wayne Olivier Marquette 6-1, 6-1
No. 2 Singles Tony Calo Kingsford 4-6, 6-0, 6-4
No. 3 Singles Jeff Dodge Menominee 6-4, 6-1
No. 4 Singles Grant Ryan Marquette 6-3, 6-0
No. 1 Doubles Jeff L'Huillier-Steve Zalewski Marquette 6-3, 6-3
No. 2 Doubles Dave LeClaire-Dan Weinert Kingsford 7-5, 0-6, 6-4
No. 3 Doubles Mark Amman-Bill Buccalo Marquette 6-3, 6-1

1982

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Paul Pertile Escanaba 6-1, 6-1
No. 2 Singles Wayne Oliver Marquette 6-0, 7-5
No. 3 Singles Tony Altobelli Escanaba 6-3, 7-6
No. 4 Singles Joe McConnell Marquette 6-3, 6-1
No. 1 Doubles Craig Anderson-Rob Norr Kingsford 6-4, 6-3
No. 2 Doubles Mark Parent-Brian Neumann Marquette 6-2, 6-4
No. 3 Doubles Gregg Gonsowski-Mark McGovern Escanaba 4-6, 6-0, 6-1

1981

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Paul Cederna Marquette 6-0, 6-3
No. 2 Singles Dean Altobelli Escanaba 6-4, 6-2
No. 3 Singles Clark Lambros Marquette 7-5, 6-2
No. 4 Singles Wayne Oliver Marquette 6-3, 6-3
No. 1 Doubles Darren Sinnaeve-Mark Stutleen Gwinn 7-5, 7-6
No. 2 Doubles Mike Seymour-Ron Schwalback Escanaba 6-0, 5-7, 6-1
No. 3 Doubles Mark McGovern-Roger Lueneberg Escanaba 6-3, 6-3

1980

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Marc Osier Escanaba 6-2, 6-0
No. 2 Singles Paul Cederna Marquette 6-0, 6-0
No. 3 Singles Steve Bester Marquette 6-3, 6-2
No. 4 Singles Bill Peterson Marquette 6-0, 6-7, 6-2
No. 1 Doubles Steve Avery-Jeff Wickstrom Marquette 6-0, 6-2
No. 2 Doubles Dean Altobelli-Tony Altobelli Escanaba 6-1, 6-4
No. 3 Doubles Keith Lincke-Shawn O'Donnell Marquette 6-1, 7-5

1979

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Marc Osier Escanaba 4-6, 6-4, 6-3
No. 2 Singles Eric Lundin Escanaba 6-0, 0-6, 7-6
No. 3 Singles John Lord Escanaba 1-6, 6-2, 6-4
No. 4 Singles Keith Lincke Marquette 6-3, 6-1
No. 1 Doubles Dennis Sryja-Bill Smyth Gwinn 6-3, 6-3
No. 2 Doubles Steve Avery-Jeff Wickstrom Marquette 4-6, 6-1, 7-5
No. 3 Doubles Bill Lempesis-Charles Rastello Marquette 6-0, 6-3

1978

Event Individual Champion School Score
No. 1 Singles Marc Osier              Escanaba 6-3, 6-1
No. 2 Singles George DeCota Marquette 6-4, 4-6, 6-3
No. 3 Singles Fred Taccolini Marquette 6-4, 6-2
No. 4 Singles Dan Uselmann Gwinn 6-3, 7-5
No. 1 Doubles Don Fassbender-John Greifer Marquette 6-3, 6-2
No. 2 Doubles Brian Coutant-Scott King Sault Ste. Marie 7-5, 6-0
No. 3 Doubles Steve Avery-Jeff Wickstrom Marquette 6-3, 4-6, 6-3