Track & Field Champions - 2010s

LP DIVISION 1

2016

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Connor Bandel Oxford 67-05.75
Pole vault  Johnny De Haan Rockford 15-00
Long jump Anthony Owens Jackson 24-01.25 (Wind-Aided)
High jump Kalebb Perry Mt. Pleasant 6-07
Discus Connor Bandel Oxford 198-11
800 relay Khance Meyers, Ansel Jeffries,
Shane Harris, Andre Welch
East Kentwood 1:26.27
400 relay Jaylen Kelly-Powell, Donovan Johnson,
Sava las Morgan, Donovan Peoples-Jones
Detroit Cass Tech :42.26
3200 relay Grayson Harding, Isaac Harding,
Cole Johnson, Matthew MacGregor
Rockford 7:43.92
300 hurdles Tshawn Kimbrough Fraser :38.25
1600 relay Brian Blankenship, David Alberdi,
Harrison Koch, Austin Welch
Saline 3:19.37
110 hurdles Kentre Patterson East Lansing :14.03
3200 Jacob Lee Fenton 9:07.72
1600 Anthony Giannobile Ann Arbor Skyline 4:11.48
800 Cameron Cooper Oak Park 1:51.68
400 Montel Hood Wayne Memorial :47.30
200 Khance Meyers East Kentwood :21.24
100 Khance Meyers East Kentwood :10.73

2015

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Connor Bandel Oxford 59-07.50
Pole vault  Nick Burkhalter South Lyon 15-06
Long jump Austin Edwards Grand Ledge 22-04.75
High jump Brandon Piwinski Warren DeLaSalle 6-07
Discus Connor Bandel Oxford 175-02
800 relay Dathan Dickerson, Corey Goodloe,
Marlon Martin, Stephen Blunt
Monroe 1:27.80
400 relay Shane Harris, Michael Catching,
Tristen Frey, Kevin Smith
East Kentwood :42.20
3200 relay Logan Wetzel, Josiah Humphrey,
Austin Welch, Kevin Hall
Saline 7:38.97
300 hurdles Robie Webster Ypsilanti Lincoln :38.03
1600 relay David Alberdi, Logan Wetzel,
Josiah Davis, Skyler Bowden
Saline 3:22.91
110 hurdles Robie Webster Ypsilanti Lincoln :14.00
3200 Grant Fisher Grand Blanc 8:53.41
1600 Grand Fisher Grand Blanc 4:00.28
800 Donavan Brazier Grand Rapids Kenowa Kills 1:48.98
400 Skyler Bowden Saline :47,87
200 Jaron Flournoy Westland John Glenn :21.25
100 Jaron Flournoy Westland John Glenn :10.56

2014

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Kevin Weiler
Swartz Creek
60-04
Pole vault Noah Gary
Dexter
16-02
Long jump Austin Edwards
Grand Ledge
22-11
High jump Brandon Piwinski
Warren DeLaSalle
6-10
Discus Kevin Weiler
Swartz Creek
176-05
800 relay Ashley Bailey, Kevin Smith,
Devin McKinney, Michael Catching
East Kentwood
1:27.09
400 relay
Oak Park
41.47
3200 relay Logan Wetzel, Ryan Wilkie,
Ryan Gauche, Brian Blankenship
Saline
7:40.54
300 hurdles Mike Carey
Bloomfield Hills Brother Rice
38.07
1600 relay Lawrence Davis, Jared Howenstein,
Marq Adams, Antonio Clarke
East Lansing
3:16.56
110 hurdles Antoine Lloyd
East Kentwood
13.95
3200 Grant Fisher
Grand Blanc
9:07.11
1600 Grant Fisher
Grand Blanc
4:10.82
800 Donavan Brazier
Grand Rapids Kenowa Hills
1:50.24
400 Maurice Allen
Oak Park
48.13
200 Maurice Allen
Oak Park
21.36
100 Eli Minor
Oak Park
10.88

2013

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Cullen Prena  Walled Lake Central 60-11
Pole vault Dylan Kole Grand Rapids Kenowa Hills 14-10
Long jump Ato Condole Holland West Ottawa 23-0.75
High jump Robert Atwater Lincoln Part  6-10
Discus Cullen Prena Walled Lake Central  210-1
800 relay Houston Glass, Devin McKinney,
Kewon Getter, Kevin Smith
East Kentwood 1:27.72
400 relay Justin Harris, Onrekus Carter,
Kewon Getter, Devin McKinney
East Kentwood 42.41
3200 relay Anthony Lamus, Andrew Kitto,
Ryan Wilkie, Matt Elms
Saline 7:47.49
300 hurdles Ross Williams Birmingham Groves 37.96
1600 relay Spencer Holland, Pat Rooker,
Jestin Tigue, Gabe Hodge
Davison 3:19.76
110 hurdles Freddie Crittenden Utica 14.36
3200 Grant Fisher Grand Blanc 9:04.33
1600 T.J. Carey  Lake Orion 4:15.763
800 Andrew Middleton Holt 1:53.36
400 Gabe Hodge Davison 48.57
200 Brandon Wilks Southfield Lathrup 21.93
100 Joshuwa Holloman Auburn Hills Avondale 11.11

2012

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Kevin Weiler Swartz Creek 55-10.50
Pole vault Dan emery Battle Creek Lakeview 15-4
Long jump Steven Bastien Saline 23-5
High jump Tre Goynes Redford Union 6-6
Discus Matt Costello Bay City Western 178-6
800 relay Stefon White, Jalen Cureton,
Damonta' Madden, Alton Yarbrough
Grand Blanc 1:28.21
400 relay Jamil Banks, Jalen Cureton,
Damonta' Madden, Alton Yarbrough
Grand Blanc 42.13
3200 relay Shawn Welch, Kyle Monagle,
Paul Ausum, Brandon Wallace
Highland-Milford 7:43.42
300 hurdles Jacorey Lipsey Portage Northern 38.83
1600 relay Corey Ester, Zach Arnold,
David Diaz, Nick Balavich
Lake Orion 3:21.42
110 hurdles Drake Johnson Ann Arbor Pioneer 14.24
3200 Garret Zuk White Lake Lakeland 9:04.35
1600 Brian Kettle Highland-Milford 4:20.22
800 Brandon Wallace Highland-Milford 1:54.31
400 Shane Barren Flint Carmen-Ainsworth 48.10
200 Austin Sanders Ypsilanti 21.94
100 Austin Sanders Ypsilanti 10.92

2011

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Feerooz Yacoobi Dearborn 59-4
Pole vault Andrew Herring Dexter 15-7
Long jump Dequante Humphrey Waterford Kettering 21-1.75
High jump Owen Hughes Okemos 6-11
Discus Connor Kostrzewa Traverse City West 160-01
800 relay Ricco Hall, Chris James,
Houston Glass, Jalen Stovall
East Kentwood 1:26.34
400 relay Brian Fischer, Brandon Lubenow,
Clin Remtema, Chris Eggenberger
Rockford 42.38
3200 relay Eric Fegan, Cal Magier,
Jake Magier, Zac Meston
Pinckney 7:49.45
300 hurdles Javonte Lipsey Portage Northern 37.44
1600 relay Chris James, Ernie Morton,
Joe Riggins, Ricco Hall
East Kentwood 3:19.95
110 hurdles Drake Johnson Ann Arbor Pioneer 13.73
3200 Evan Chiplock Saginaw Heritage 9:20.90
1600 Omar Kaddurah Grand Blanc 4:12.41
800 Nick Kaiser Temperance-Bedford 1:52.91
400 Ricco Hall East Kentwood 47.00
200 D'Ontae Hopson Jackson 21.56
100 Ricco Hall East Kentwood 10.55

2010

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Feerooz Yacoobi Dearborn 55-10.75
Pole vault Nate Hop Hudsonville 15-7
Long jump Aaron Dewberry Portage Northern 21-11.50
High jump Jonathon Beeler Holly 6-11
Discus Justin Gaumer Holly 170-5
800 relay   East Kentwood 1:27.07
400 relay   East Kentwood 41.46
3200 relay   Temperance Bedford 7:43.80
300 hurdles Ali Arastu Northville 37.50
1600 relay   Detroit Catholic Central 3:16.11
110 hurdles Drake Johnson Ann Arbor Pioneer 14.17
3200 Reed Kamyszek Grand Rapids Kenowa Hills 9:14.49
1600 Omar Kaddurah Grand Blanc 4:07.67
800 Isaac Cox East Kentwood 1:51.78
400 Phillip Washington West Bloomfield 48.42
200 Jon Henry East Kentwood 21.76
100 Jon Henry East Kentwood 10.81

UP DIVISION 1

2016

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Payton Muljo Marquette 44-0
Pole vault  Kyle McKenzie Gladstone 11-6
Long jump Mike Jamar Kingsford 20-1.25
High jump Taylor Althouse Marquette 5-10
Discus Brad Ohtonen Houghton 120-2
800 relay Brandon Kowalkowski, Jonathan Schmutzler,
Brandan Mcguire, Ben Moreau
Kingsford 1:34.10
400 relay Brandon Kowalkowski, Jonathan Schmutzler,
Brandan Mcguire, Ben Moreau
Kingsford :45.01
3200 relay
Houghton 8:15.38
300 hurdles Bradley Seaborg Marquette :42.32
1600 relay Matthew Millado, Julien Malherbe,
Jesse Elsenbroek, Garrett Rudden
Marquette 3:35.34
110 hurdles Joe Grasso Negaunee :16.14
3200 Joey Wolfe Escanaba 9:59.78
1600 Lance Rambo Marquette 4:25.26
800 Lance Rambo Marquette 1:59.23
400 Clayton Sayen Houghton :51.70
200 Ryan Jones Sault Ste. Marie :23.12
100 Patrick Burmeister Marquette :11.40

2015

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Payton Muljo Marquette 43-6.50
Pole vault  Jack Budd Houghton 11-0
Long jump Trevor Roberts Kingsford 20-10.50
High jump Brandon Kowalkowski Kingsford 6-0
Discus Brad Ohtonen Houghton 129-6
800 relay Patrick Burmeister, Scott Tripp,
Michael Millado, Brett Place
Marquette 1:33.60
400 relay Patrick Burmeister, Scott Tripp,
Michael Millado, Brett Place
Marquette :45.16
3200 relay Brady Aboussleman, Troy Sergey,
Jesse Elsenbroek, Andrew Banitt
Marquette 8:19.24
300 hurdles Jason Bell Negaunee :41.31
1600 relay Michael Millado, Matt Millado,
Nathan Schlorke, Andrew Banitt
Marquette 3:33.35
110 hurdles Jason Bell Negaunee :15.77
3200 Lance Rambo Marquette 9:50.03
1600 Lance Rambo Marquette 4:28.84
800 Andrew Banitt Marquette 2:00.82
400 Andrew Banitt Marquette :51.59
200 Connor Hetrick Negaunee :23.24
100 Trevor Roberts Kingsford :11.39

2014

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Cody Malanowski Gladstone 49-01.50
Pole vault Ryan Camp Kingsford 13-00.00
Long jump Justin Brilinski Menominee 19-09.50
High jump Zane Radloff Negaunee 6-00.00
Discus Jonah Carlson Kingsford 140-11.00
800 relay Quintin Pratt, Cole Tendesdahl,
Jaxson Ferree, Tyler Roberts
Kingsford 1:31.94
400 relay Justin Brilinski, Cody Porath,
MIchael Melchoir, Ian Brown
Menominee 45.09
3200 relay Brady Aboussleman, Cole Rieboldt,
Troy Sergey, Andrew Banitt
Marquette 8:21.07
300 hurdles Jason Bell Negaunee 41.72
1600 relay Jaxson Ferree, Jake Allen,
Jack Glodowski, Tyler Roberts
Kingsford 3:31.18
110 hurdles Jason Bell Negaunee 15.95
3200 Jacob Colling Houghton 10:07.67
1600 Parker Scott Sault Ste. Marie 4:18.09
800 Parker Scott Sault Ste. Marie 1:58.59
400 Tyler Roberts Kingsford 51.08
200 Kevin O'Keefe Negaunee 22.60
100 Kevin O'Keefe Negaunee

2013

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jared Vuksan Gladstone 55-11.25
Pole vault Austin Caya Negaunee 12-0
Long jump Justin Pederson Gladstone 21-0.50
High jump Justin Pederson Gladstone 6-3
Discus Jared Vuksan Gladstone 153-2.75
800 relay Chase LaCombe, Aeron Forsberg,
Shaun Sullivan, Leonard Briggs
Menominee 1:32.09
400 relay Bryan Hines, Aeron Forsberg,
Shaun Sullivan, Leonard Briggs
Menominee 44.70
3200 relay Jordan Ogren, Eric Cousineau,
Andrew Stenberg, Jake Walker
Escanaba 8:24.69
300 hurdles Bryan Hines Menominee 41.59
1600 relay Jaxson Ferree, Jacob Allen,
Jack Glodowski, Tyler Roberts
Kingsford 3:37.04
110 hurdles Bryan Hines Menominee 15.96
3200 Eric Cousineau Escanaba 10:10.10
1600 Parker Scott  Sault Ste. Marie 4:31.98
800 Parker Scott Sault Ste. Marie 2:00.90
400 Chris Sedenquist Gladstone 51.39
200 Shaun Sullivan Menominee 23.17
100 Cole Tengesdahl Kingsford 11.26

2012

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jared Vuksan Gladstone 51-3.75
Pole vault Zach Sturdy Gladstone 12-6
Long jump Salmi Cole Houghton 20-2.5
High jump Luke Zambon Iron Mountain 5-10
Discus Hilding Beaudoin Kingsford 143-10
800 relay Elijah Mojzych, Bobby Olson,
Saun Sullivan, Leonard Briggs
Menominee 1:32.33
400 relay Chris Briar, Jared Theisen,
Saun Sullivan, Leonard Briggs
Menominee 45.03
3200 relay John Rahm, Bryson Lawerence,
Ryan Ramey, Robert Ayotte
Manistique
8:25.57
300 hurdles Kenner Broullire Manistique 39.74
1600 relay Alex Gagnon, Tyler Balko,
Danny Brisson, Zach Taggart
Marquette 3:33.75
110 hurdles Zach Taggart Marquette 15.59
3200 Devin Berg Calumet 10:19.36
1600 Andrew Stenberg Escanaba 4:45.14
800 Andrew Bannitt Marquette 2:03.10
400 Kyle Lester Sault Ste. Marie 51.27
200 Paul Frantti Calumet 22.77
100 Paul Frantti Calumet 11.11

2011

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Tony Bonacci Sault Ste. Marie 50-3.25
Pole vault Zach Sturdy Gladstone 12-0
Long jump Justin Pederson Gladstone 20-4.75
High jump James Bosk Gladstone 6-0
Discus Ian Wienke Kingsford 138-9
800 relay   Marquette 1:32.15
400 relay   Menominee 44.78
3200 relay   Marquette 8:22.36
300 hurdles Kenner Broullire Manistique 41.72
1600 relay   Marquette 3:30.31
110 hurdles Dan Bingel Nagaunee 16.10
3200 Mickey Sanders Marquette 9:53.14
1600 Mickey Sanders Marquette 4:26.28
800 Austin Wissler Marquette 1:58.35
400 Adrian DeLaRosa Menominee 51.39
200 Garrett Pentecost Marquette 23.13
100 Garrett Pentecost Marquette 10.95

2010

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Kent King Gladstone 52-0.50
Pole vault Josh Syverson Gladstone 13-6
Long jump Tanner Maccoux Menominee 20-11
High jump Kris Benaglio Negaunee 6-3
Discus Kent King Gladstone 128-5
800 relay   Kingsford 1:30.73
400 relay   Kingsford 43.78
3200 relay   Marquette 8:28.02
300 hurdles Wes Jacobson Kingsford 40.81
1600 relay   Marquette 3:31.47
110 hurdles Wes Jacobson Kingsford 15.30
3200 Mickey Sanders Marquette 10:10.54
1600 Mickey Sanders Marquette 4:40.78
800 Austin Wissler Marquette 2:02.30
400 Erik Kliesner Kingsford 51.26
200 Dylan Tengesdahl Kingsford 22.75
100 Dylan Tengesdahl Kingsford 11.33

LP DIVISION 2

2016

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Justin Scavarda Mason 57-10.50
Pole vault  Jarrett VanHavel Mason 15-03
Long jump Zach Stadnika Macomb Lutheran North 22-04.75
High jump Alex Klemm Macomb Lutheran North 7-00
Discus Justin Scavarda Mason 182-06
800 relay Richard Bowens, Shermond Dabney,
Kahlee Hamler, Ky'Ren Cunningham
Orchard Lake St. Mary's 1:27.71
400 relay Devin Taylor, Dijimon Slaughter,
Dariyon Gregory, Cody Blankenburg
Lansing Sexton :43.13
3200 relay Kody Brooks, Cameron Oleen,
Seth Glover, Noah Hendricks
Fruitport 7:54.39
300 hurdles Richard Bowens Orchard Lake St. Mary's  :37.46
1600 relay Khylin Barton, Dan Cramer,
John Groendyk, Corbin DeJonge
Zeeland East 3:21.26
110 hurdles Noah Caudy Lake Odessa Lakewood :14.21
3200 Noah Jacobs Corunna 8:55.57
1600 Morgan Beadlescomb Algonac 4:13.18
800 Daniel Steele Sturgis 1:54.92
400 Steven Linton St. Johns :48.26
200 Johnathon Sholl Sturgis :22.01
100 Kahlee Hamler Orchard Lake St. Mary's :10.99

2015

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Logan Targgart Coldwater 57-03.75
Pole vault  Mitchell Mueller Algonac 15-06
Long jump Anthony Fitzgerald Melvindale 22-05
High jump Nathan Whitting Freeland 6-06
Discus Justin Scavarda Mason 172-02
800 relay Ross Moore, Kahlee Hamler,
Ky'Ren Cunningham, Tyler Cochran
Orchard Lake St. Mary's 1:28.67
400 relay Ross Moore, Justin Myrick,
Kahlee Hamler, Ryan Johnson
Orchard Lake St. Mary's :42.56
3200 relay Scott Binder, Dan Cramer,
Matt Cramer, John Groendyke
Zeeland East 7:50.70
300 hurdles Richard Bowens Orchard Lake St Mary's :38.42
1600 relay Thomas Apling, Gavin Stepansky,
Jzavion McGowen, Austin Laskowsky
Adrian 3:25.23
110 hurdles Noah Caudy Lake Odessa Lakewood :14.70
3200 Noah Jacobs Corunna 9:27.49
1600 Morgan Beadlescomb Algonac 4:13.58
800 Sam Plaska Zeeland West 1:55.11
400 Steven Linton St. Johns :49.04
200 Jonathan Fife Flint Southwestern Academy :21.55
100 Joshuwa Holloman Auburn Hills Avondale :10.71

2014

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Aaron Curtis Coopersville 56-03.25
Pole vault Mitchell Mueller Algonac 15-09.00
Long jump Anthony Fitzgerald Melvindale 23-01.00
High jump Anthony Fitzgerald Melvindale 6-09.00
Discus Logan Targgart Coldwater 168-07.00
800 relay Ross Moore, Kahlee Hamler,
Ryan Johnson, Tyler Cochran
Orchard Lake St Mary's 1:29.18
400 relay Ross Moore, Tyson Smith,
Kahlee Hamler, Ryan Johnson
Orchard Lake St Mary's 42.53
3200 relay Mason VanDyke, Ben Geer,
Paul Pioszak, Nathan Jones
Mason 7:56.72
300 hurdles Jason Tran Zeeland West 38.79
1600 relay Martin Bennett, Florian Schwarb,
Qadir Muhammad, Dartanian Cook
Lansing Waverly 3:24.05
110 hurdles Fred Boyd Dearborn Divine Child 14.60
3200 Nathan Mylenek Pontiac Notre Dame Prep 9:37.96
1600 Austin Sargent Cedar Springs 4:15.85
800 John Sattler Byron Center 1:53.34
400 Colby Clark Stevensville Lakeshore 48.67
200 Joshuwa Holloman Auburn Hills Avondale 22.21
100 Joshuwa Holloman Auburn Hills Avondale 10.75

2013

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Riley Norman Cadillac 59-10
Pole vault Micheal Hovater Chelsea 14-10
Long jump Dontel Highsmith Dowagiac 23-5.25
High jump Louis Lamberti Petoskey 6-7
Discus Quincy Byrd Zeeland East 189-2
800 relay
Grand Rapids Ottawa Hills  1:28.16
400 relay Payton Wheeler, Devin Cole,
Brendan Maynard, Levert Franklin-Potter
Parma Western 42.67
3200 relay Zach Rabbitt, Tony Vermilye,
David Trimas, Jacob Stubbs
Chelsea 7:55.84
300 hurdles Nick Robbins Grand Rapids Forest Hills Eastern 38.05
1600 relay Anthony Cutris, Desmund King,
Juwan Green, Marcel Wyckoff
Detroit East English 3:22.76
110 hurdles Austin Loewen Williamston 14.44
3200 Tanner Hinkle Mason 9:13.41
1600 Connor Mora Cedar Springs 4:10.38
800 Luke Johnson Ludington 1:53.53
400 Marcel Wyckoff Detroit East English 48.39
200 Berkely Edwards Chelsea 21.37
100 Berkely Edwards Chelsea 10.58

2012

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Riley Norman Cadillac 61-2.5
Pole vault Jamie Salisbury Marine City 16-1
Long jump Eric Wison
Redford Thurston
22-7.5
High jump Louis Lamberti Petoskey 6-8
Discus T.J. Beelen Zeeland East 189-8
800 relay Kendell Jackson, Adrian Sanchez,
David Washington, Anthony Goodman
Lansing Sexton
1:27.99
400 relay Henry Paul, Jeff Douglas,
Myles Wright, Kyle Redwine
Auburn Hills Avondale 42.83
3200 relay Braden Werley, Sam Plaska,
Jordan Lambert, Brad Mesbergen
Zeeland West
7:55.62
300 hurdles David Washington
Lansing Sexton
38.18
1600 relay Herman Mason, Adrian Sanchez,
Anthony Goodman, Kendell Jackson
Lansing Sexton
3:23.94
110 hurdles Austin Loewen Williamston 14.46
3200 Bryce Bradley Chelsea 9:24.41
1600 Connor Mora Cedar Springs 4:13.97
800 Connor Mora Cedar Springs 1:56.41
400 Nathan Chapman Auburn Hills Avondale 48.71
200 Kassius Kelly Livonia Clarenceville 21.36
100 Kyle Redwine Auburn Hills Avondale 10.53

2011

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Anthony Zettel Ogemaw Heights 61-8
Pole vault Jamie Salisbury Marine City 15-3
Long jump Aaron Daugherty Big Rapids 23-7.50
High jump Dartis Willis Detroit Country Day 6-11
Discus Derek Seivers Byron Center 186-8
800 relay Nathan Chapman, Takemi Smith,
Jeff Douglas, Trevon Salter
Auburn Hills Avondale 1:28.11
400 relay Takemi Smith, Jeff Douglas,
Xavier Burns, Trevon Salter
Auburn Hills Avondale 42.75
3200 relay Shane Glynn-Hebron, Daniel Richardson,
Nick Pridnia, Robbie Glew
East Lansing 8:00.15
300 hurdles Mason Borders Chelsea 38.14
1600 relay Gavin Midlam, Lawrence Collins,
Tim Kulang, Dan Tyler
East Lansing 3:21.40
110 hurdles Justin Balczak Cedar Springs 14.19
3200 August Pappas Chelsea 9:31.98
1600 Jeff Sattler Byron Center 4:18.18
800 Nick Wharry Ionia 1:56.39
400 Trevon Salter Auburn Hills Avondale 48.70
200 Gary Jones Allegan 22.09
100 John Hill Detroit Country Day 10.79

2010

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Anthony Zettel Ogemaw Heights 58-3.75
Pole vault Max Babits Fowlerville 16-0.50
Long jump Aaron Daugherty Big Rapids 23-1.50
High jump Dartis Willis Detroit Country Day 6-10
Discus Derek Seivers Byron Center 177-6
800 relay Johnathon Clark, Michael Johnson,
Kendric Roberts, Justin Clarke
Flint Southwestern 1:28.17
400 relay Tyler Ellsworth, Tyler Hewett,
Jake Hurrell, Cody Zagers
Cadillac 42.66
3200 relay Garrett Cullen, Chad Scott,
Erik Bates, Spencer Ferris
Grand Rapids Forest Hills Eastern 7:56.40
300 hurdles Dalton Bates North Branch 39.07
1600 relay Nathon Chapman, Dom Gordon,
Zach Miklja, Trevon Salter
Auburn Hills Avondale 3:23.19
110 hurdles Chris Williams Saginaw 14.24
3200 Mark Beams Vicksburg 9:24.24
1600 Jeff Sattler Byron Center 4:16.35
800 Trevor Brinn Otsego 1:55.00
400 Dan Pung Zeeland West 49.12
200 Ross Parsons DeWitt 21.82
100 Ross Parsons DeWitt 10.80

UP DIVISION 2

2016

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Bryant Schram West Iron County 48-1.25
Pole vault  Mitchell Peterson St. Ignace 11-6
Long jump Aaron Bolo Iron Mountain 18-10
High jump Aaron Bolo Iron Mountain 5-8
Discus Gage Hawthorne Hancock 140-2
800 relay Isaac Olson, Evan Gravedoni,
Jaren Kipling, Kazmine Langness
Ishpeming 1:37.90
400 relay Isaac Olson, Jaren Kipling,
Ozzy Corp, Matt Maki
Ishpeming :47.48
3200 relay Tanner Huotari, Michael Kulas,
Davin Steva, Nate Carey
Iron Mountain 8:54.81
300 hurdles Riley Jarocki Ironwood :44.72
1600 relay Donald Denofre, Daren Guichin,
Kazmine Langness, Derek Mahoski
Ishpeming 3:48.79
110 hurdles Charlie Gerhard Iron Mountain :17.36
3200 Nate Carey Iron Mountain 10:11.44
1600 Nate Carey Iron Mountain 4:45.04
800 Tanner Huotari Iron Mountain 2:08.37
400 David Lavake St. Ignace :55.47
200 Alex Dewald Hancock :23.52
100 Alex Dewald Hancock :11.68

2015

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Brandon Kempainen L'Anse 42-7.50
Pole vault  Isaac Aukee Ironwood 11-6
Long jump Brandon Olson West Iron County 19-3
High jump Luke Redlon Gwinn 5-10
Discus Levi Hoskins L'Anse 139-9
800 relay Phil King, Brandon Olson,
Nik Thoney, Rusty Johnson
West Iron County 1:36.40
400 relay Isaac Olson, Halen Carello,
Nick Comment, Ozzy Corp
Ispheming :46.27
3200 relay Mark Holmgren, Tommy Potter,
Daren Guichin, Nate Meyer
Ishpeming 9:03.59
300 hurdles Vincente Carlson Ishpeming Westwood :42.59
1600 relay Mark Holmgren, Derek Mahoski,
Daren Guichin, Nate Meyer
Ishpeming 3:45.18
110 hurdles Vincente Carlson Ishpeming Westwood :15.35
3200 Jared Joki Ironwood 9:58.02
1600 Jared Joki Ironwood 4:43.35
800 Tommy Potter Ishpeming 2:11.64
400 Nate Meyer Ishpeming :54.33
200 Nate Meyer Ishpeming :23.36
100 Nate Meyer Ishpeming :11.64

2014

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Gage Hawthorne Hancock 51-00.00
Pole vault Noah Olgren Ishpeming 12-00.00
Long jump Ryan Rodgers West Iron County 19-07.00
High jump Leroy Ward-Harbaum Newberry 5-08.00
Discus Gage Hawthorne Hancock 142-03
800 relay Isaac Olson, Tyrus Millimaki,
Adam Prisk, Derek Decaire
Ishpeming 1:35.39
400 relay *Tie Ishpeming Westwood/St. Ignace 46.56
3200 relay Mark Holmgren, Daren Guichin,
Nate Meyer, Tommy Potter
Ishpeming 8:58.02
300 hurdles Jacob Jarvis Hancock 40.36
1600 relay Jaren Kipling, Bobby Zhulkie,
Adam Prisk, Nate Meyer
Ishpeming 3:39.01
110 hurdles Jacob Jarvis Ishpeming 15.65
3200 Jared Joki Ironwood 10:19.36
1600 Jared Joki Ironwood 4:45.18
800 Jared Joki Ironwood 2:06.58
400 Ryan Ramey Manistique 51.95
200 Ryan LaBerge L'Anse 23.33
100 Tony Floyd Manistique 11.64

2013

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Chasz Jonet West Iron County  43-10.25
Pole vault Cole Stevens Ironwood 12-0
Long jump Josh Whittington Ishpeming 20-3
High jump James Sutton Newberry 6-4
Discus Gage Hawthorne Hancock 125-4.25
800 relay Tyler Stafford, Andrew Peterson,
Nik Thoney, Ryan Rogers
West Iron County 1:34.50
400 relay Eric Kostreva, Tyrus Millimaki,
Derek DeCaire, Hunter Wirtanen
Ishpeming 45.16
3200 relay Bryson Lawrence, William Pomery,
Robert Ayotte, Ryan Ramey
Manistique 8:37.97
300 hurdles Kennar Broulire Manistique 39.35
1600 relay Kennar Broulire, Robert Ayotte,
Ryan Ramey, Bryson Lawrence
Manistique 3:42.38
110 hurdles Vincente Carlson Ishpeming Westwood 15.70
3200 Dan Kulas Iron Mountain 10:15.40
1600 Dan Kulas Iron Mountain 4:42.03
800 Grant Holmstrom  Hancock 2:07.45
400 Ryan Ramey Manistique 51.12
200 Ryan Ramey Manistique 23.82
100 Kennar Broulire Manistique 11.37

2012

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Joey Ostman St. Ignace 45-1.5
Pole vault Richard Bentley St. Ignace 11-6
Long jump Kane Rasner Stephenson 19-9
High jump James Sutton Newberry 6-3.5
Discus Ryan Marshall St. Ignace 126-8.5
800 relay Taylor Weeks, John Nolan,
Kyle Archer, Pierce Legault
Newberry 1:37.66
400 relay James Helms, James Cruderman,
Gally Thurston, Parker Simmons
St. Ignace 46.22
3200 relay Brandon Kau, Ken Truitt,
Conner Cappaert, Jono Newlin
Stephenson 9:06.50
300 hurdles Josh Carlson Ironwood
44.21
1600 relay Zach Kinnunen, Ryan Leonard,
Adam Prisk, Nate Meyer
Ishpeming 3:39.04
110 hurdles James Sutton Newberry 16.61
3200 Conner Cappaert Stephenson 10:42.55
1600 Jono Newlin Stephenson 4:53.12
800 Jono Newlin Stephenson 2:10.21
400 Nate Meyer Ishpeming 53.43
200 Parker Simmons St. Ignace 23.66
100 Parker Simmons St. Ignace 11.45

2011

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Garrett Maki Hancock 127-7.50
Pole vault Joe Smotucha Stephenson 12-0
Long jump Lance Pinter Newberry 20-0.25
High jump Austin St. Louis St. Ignace 5-9
Discus Garrett Maki Hancock 127-7.50
800 relay   St. Ignace 1:37.23
400 relay   St. Ignace 45.70
3200 relay   Ishpeming 8:52.97
300 hurdles Caleb Litzner St. Ignace 41.49
1600 relay   Rudyard 3:44.69
110 hurdles Trevor Cochrane Bark River-Harris 16.77
3200 Trevor Vetort Stephenson 10:28.76
1600 David Hebert West Iron County 4:34.62
800 David Hebert West Iron County 2:03.27
400 Austin St. Louis St. Ignace 55.82
200 Jared Clark Rudyard 23.70
100 Lance Pinter Newberry 11.65

2010

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Gerrit Mortensen St. Ignace 49-1
Pole vault Lance Pinter Newberry 12-0
Long jump Roman Alberti Stephenson 19-11
High jump Austin St. louis St. Ignace 5-9
Discus Grant Simmons St. Ignace 117-2
800 relay   Rudyard 1:34.74
400 relay   Rudyard 45.66
3200 relay   Rudyard 8:32.66
300 hurdles Cubby Litzner St. Ignace 41.08
1600 relay   Stephenson 3:39.92
110 hurdles Tanner Mayo West Iron County 16.09
3200 Alan Peterson Ironwood 9:50.90
1600 Alan Peterson Ironwood 4:27.21
800 Alan Peterson Ironwood 2:00.32
400 Evan Everson St. Ignace 51.31
200 Evan Everson St. Ignace 22.94
100 Roman Alberti Stephenson 11.47

LP DIVISION 3

2016

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Carl Myers Grand Rapids West Catholic 62-09.75
Pole vault  Jacob Battani Almont 15-06
Long jump John Mitrzyk Standish Sterling 21-05.50
High jump Joe Conley Saranac 6-06
Discus Carl Myers Grand Rapids West Catholic 172-01
800 relay Christian Petre, Matt Hoffman,
Miles LeViere, Monte Petre
Sanford-Meridian 1:29.21
400 relay Christian Petre, Miles LeViere,
Monte Petre, Andre Smith
Sanford-Meridian :43.14
3200 relay Elliott Hanke, Karl Hanke,
Kole Hanke, Brian Njuguna
Bridgman 8:02.42
300 hurdles Andrew Storm Marlette :39.14
1600 relay Aaron Smith, Sam Nash,
Charles Holbrook, Devin Van Dusen
Hillsdale 3:23.96
110 hurdles Andrew Storm Marlette :14.82
3200 Evan Goodell St. Louis 9:21.00
1600 Abe Visser Grandville Calvin Christian 4:16.62
800 Anthony Evilsizor Constantine 1:54.68
400 Felix Biewald Elkton-Pigeon-Bay Port Laker :49.36
200 Thomas Robinson Wyoming Lee :22.20
100 Thomas Robinson Wyoming Lee :11.09

2015

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Carl Myers Grand Rapids West Catholic 54-06
Pole vault  Nate Fasbender Reed City 14-00
Long jump Austin Hawkins Hillsdale 21-02
High jump Nate McKeown Hesperia 6-07
Discus Joshua Coston Carson City-Crystal 161-03
800 relay Hunter McGinnis, Andrew Storm,
Connor Thomas, Michael Morrison
Marlette 1:30.78
400 relay Zech Johnston, Tyler Underwood,
Noah Poore, Mathew Sexton
Clinton :44.51
3200 relay Brennan Burk, Dakota Yeaster, 
Austin Shepherd, Lucas Crisanti 
Hanover-Horton 8:00.20
300 hurdles Andrew Duckett Niles Brandywine :39.04
1600 relay Christopher Kangas, Isiah Wyatt-Young,
Connor Mellon, Colby Weitenhagen
Adrian Madison 3:28.45
110 hurdles Zach Stadnika Macomb Lutheran North :14.67
3200 Abe Visser Grandville Calvin Christian 9:24.49
1600 Keenan Rebera Lansing Catholic 4:17.09
800 Patrick Ludlow Jackson Lumen Christi 1:55.30
400 Jaylin Golson Madison :49.46
200 Tyler Underwood Clinton :22.36
100 Christian Petre Sanford-Meridian :11.13

2014

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jonathan Williams Berrien Springs 56-00.00
Pole vault Jacob Battani Almont 13-09.00
Long jump Austin Hawkins Hillsdale 22-03.50
High jump Quincy Collings Hopkins 6-09.00
Discus Michale Schauer Laingsburg 172-08.00
800 relay Charles Ellithorpe, Jacob Wenzlick,
Jacab Ham, Kevin Scheibert
Sanford Meridian 1:28.99
400 relay Charles Ellithorpe, Jacob Wenzlick,
Jacab Hamm, Kevin Scheibert
Sanford Meridian 43.45
3200 relay Karl Berkemeier, Patrick Sotis,
Keaton Coffman, Patrick Ludlow
Jackson Lumen Christi

7:57.87

300 hurdles Andrew Duckett Niles Brandywine 39.17
1600 relay Dan Johnson, Kevin Scheibert,
Jacab Ham, Jacob Wenzlick
Sanford Meridian 3:21.44
110 hurdles Josh Harris New Haven 14.96
3200 Keenan Rebera Lansing Catholic 9:28.34
1600 Chase Barnett Mason County Central 4:17.71
800 Zach Hardway Hillsdale 1:54.37
400 Jaylin Golson Madison Heights Madison 48.17
200 Brock Thumm Watervliet 22.27
100 Aaron Watson Union City 10.90

2013

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Clayton Walderzak Standish-Sterling 55-2.50
Pole vault Jeff Dempsey Bath 14-7
Long jump Jake Cowsert Watervliet 21-1.50
High jump Travis McCuaig Morley-Standwood 6-9
Discus Evan Hartman Niles Brandywine 187-1
800 relay Cameron Love, Maquiz Thurman,
T.J. Burnett, Reginald Roberts
Wyoming Kelloggsville 1:31.10
400 relay Ashton Hundley, Kwami Adobor-Hererra,
Matt Mackey, Blaise Stearns
Ann Arbor Gabriel Richard 43.99
3200 relay Drew Griffis, Alex Myers,
Travess Smith, Chase Barnett
Mason County Central 7:57.04
300 hurdles Jesse Ring Bangor 39.17
1600 relay Dionte Williams, Jordan Shannon,
Reginald Roberts, T.J. Burnett
Wyoming Kelloggsville 3:24.27
110 hurdles Teo Redding Warren Michigan Collegiate 14.65
3200 Keenan Rebera Lansing Catholic 9:32.46
1600 Chase Barnett Mason County Central 4:15.97
800 Chase Barnett Mason County Central 1:57.41
400 T.J. Burnett Wyoming Kelloggsville 48.59
200 Tyler Hendricks Saginaw Nouvel 22.82
100 Alize Champion Southfield Bradford Academy 11.03

2012

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Dan Liesman Lansing Catholic 54-5
Pole vault Scott Watson Stockbridge 14-6
Long jump Dillon Wood Lakeview 22-4.5
High jump Travis McCuaig Morley-Stanwood 6-8
Discus Evan Hartman Niles Brandywine 167-7
800 relay Connor Caporale, Zach Zingsheim,
Matt Macksgood, Cedric Lee
Lansing Catholic 1:29.73
400 relay Aaron Watson, Josh Holton,
Chris Maye, Zach Smith
Union City 43.64
3200 relay Joe Marrah, Austin Winter,
Jimmy Hicks, Zach Zingsheim
Lansing Catholic
8:01.27
300 hurdles Jake McFadden Clare 38.88
1600 relay Matt Macksood, Jimmy Hicks,
Conner Caporale, Zach Singsheim
Lansing Catholic
3:24.63
110 hurdles Jake McFadden Clare 14.71
3200 Bryce Stroede Hanover-Horton 9:36.96
1600 Joe Oehrli Reed City 4:19.14
800 Zach Zingsheim Lansing Catholic 1:55.97
400 Alex Thelen Pewamo-Westphalia 50.29
200 Chris Maye Union City 21.85
100 Chris Maye Union City 10.87

2011

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put David Scouten Brooklyn Columbia Central 59-6
Pole vault Isaac Austin Kent City 16-0
Long jump Chris Maye Union City 22-8
High jump Brendan Banker Ida 6-3
Discus David Scouten Brooklyn Columbia Central 181-0
800 relay Connor Caporale, Zach Zingsheim,
Aaron Wilson, Matt Macksgood
Lansing Catholic 1:29.89
400 relay Rehmert, Leland,
Bryan Roth, Jacoob Conley
Saranac 43.58
3200 relay Veitengruber, Jake Hall,
Ben Sievert, Luke Bade
Frankenmuth 8:02.49
300 hurdles Jake McFadden Clare 39.15
1600 relay Ben Carter, Veitengruber,
Jeremy Borchard, Luke Bade
Frankenmuth 3:22.70
110 hurdles Jake McFadden Clare 14.36
3200 Caleb Rhynard Shepherd 9:36.89
1600 Stu Crowell Parchment 4:19.97
800 Luke Bade Frankenmuth 1:54.32
400 Cody Foreman Whittemore-Prescott 48.97
200 Chris Maye Union City 21.95
100 Chris Maye Union City 10.83

2010

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put David Scouten Brooklyn Columbia Central 55-9
Pole vault Jacob Elbers Reese 15-0
Long jump Keif Vickers Vassar 21-10.25
High jump Darnell McKinney Saginaw Buena Vista 6-4
Discus David Scouten Brooklyn Columbia Central 167-9
800 relay LeVonte Brooks, Moses Hobson,
Leonard Hogan, Kassius Kelly
Livonia Clarenceville 1:30.51
400 relay Madison Harper, Troy Hecht,
Justin Locklear, Keif Vickers
Vassar 43.25
3200 relay Jared Lauber, Jacob Hernandez,
Dan Deller, Chris Conrad
Mason County Central 7:54.74
300 hurdles Chris Teitsma Allendale 37.30
1600 relay Ben Carter, Daniel Zeddies,
Charles Wenzel, Lucas Bade
Frankenmuth 3:23.50
110 hurdles Steven Machin Whitmore Lake 14.31
3200 David Madrigal Durand Area 9:25.13
1600 Alex Wilson Kent City 4:15.77
800 Ben Wynsma Suttons Bay 1:55.64
400 Michael Rossman Madison Heights Bishop Foley 49.84
200 Brent Vanenk Grandville Calvin Christian 22.14
100 Brent Vanenk Grandville Calvin Christian 11.15

UP DIVISION 3

2016

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Brenden Gatien Powers North Central 46-11.50
Pole vault  Billy Ragio Crystal Falls Forest Park 13-0
Long jump Noah Berg Felch North Dickinson 18-5
High jump Morgan Cox Powers North Central 5-8
Discus Logan Hardwick Rapid River 132-2
800 relay Dylan Gagne, Trenton Schaff,
Tyler Bentley, Morgan Cox
Powers North Central 1:36.90
400 relay John Paramski, Andre James,
Adam Hildebrant, Jaylen James
Newberry :46.68
3200 relay Tim Rowe, Cade Mazzon,
Isaiah Aili, Brayden Tomes
Bessemer 8:38.27
300 hurdles Garrett O'Neil Felch North Dickinson :42.75
1600 relay Dylan Gagne, Trenton Schaff,
Tyler Bentley, Bryce Holle
Powers North Central 3:38.04
110 hurdles Garrett O'Neil Felch North Dickinson :17.09
3200 Brett Hannah Munising 10:42,70
1600 Brett Hannah Munising 4:37.76
800 Brett Hannah  Munising 2:02.12
400 Lucas Sundling Cooks Big Bay De Noc :52.07
200 Iver Stenberg Bark River-Harris :23.23
100 Greg Seppanen Eben Junction Superior Central :11.40

2015

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Ben Stasewich Munising 44-2.50
Pole vault  Billy Ragio Crystal Falls Forest Park 13-3.50
Long jump Brian Harju St. Ignace 18-11
High jump Andy Cooper Munising 6-2
Discus Brandon Kau Stephenson 135-9
800 relay Brandon Oja, Gage Kreski,
David LaVake, James Cryderman
St. Ignace 1:38.10
400 relay Alex Hill, Blank,
Garret Elore, Austin Kelto
Munising :46.21
3200 relay Tim Rowe, Lance Berwald,
Brayden Tomes, Jess Mazzon
Bessemer 8:46.45
300 hurdles Andy Cooper Munising :40.13
1600 relay Dylan Gagne, Tyler Bentley,
Tristen Harper, Bryce Holle
Powers North Central 3:43.41
110 hurdles Andy Cooper Munising :14.96
3200 Brett Hannah Munising 10:40.50
1600 Brett Hannah Munising 4:38.09
800 Brett Hannah Munising 2:01.45
400 Bryce Holle Powers North Central :51.78
200 Andy Cooper Munising :22.80
100 James Cryderman St. Ignace :11.62

2014

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jacob Pearson Rapid River 46-00.00
Pole vault Bill Ragio Crystal Falls Forest Park 12-00.00
Long jump Bill Ragio Crystal Falls Forest Park 18-09.50
High jump Andy Cooper Munising 6-00.000
Discus Jacob Pearson Rapid River 130-10.00
800 relay Jacob Greenfield, Alex Mathias,
Sam Martin, Hunter Messersmith
Bark River-Harris 1:35.74
400 relay Konrad Klein, Luke Monette,
Trent Ambuehl, Tyler Roose
Lake Linden-Hubbell 46.96
3200 relay Tim Buerger, Lance Berwald,
Paul Buerger, Zack Mazurek
Bessemer 8:48.65
300 hurdles Andy Cooper Munising 40.77
1600 relay
Powers North Central 3:41.73
110 hurdles Andy Cooper Munising 16.11
3200 Brett Hannah Munising 10:49.97
1600 Brett Hannah Munising 4:41.62
800 Dan Blair Rapid River 2:05.71
400 Cole Potvin Cooks Big Bay deNoc 51.17
200 Andy Cooper Munising 23.89
100 Tim Hruska Felch North Dickinson 11.83

2013

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Brett Branstrom Rock Mid-Peninsula 47-11.50
Pole vault Robert Metter Rapid River 12-0
Long jump Alex Smith  Bessemer 20-5
High jump Brett Branstrom Rock Mid-Peninsula 6-1
Discus Brett Branstrom Rock Mid-Peninsula 153-9.25
800 relay Art Rundell, Derek Gheller,
Jass Mazzon, Taylor Smith
Bessemer 1:36.68
400 relay Art Rundell, Taylor Smith,
Derek Gheller, Alex Smith
Bessemer 45.91
3200 relay Nick Maki, Greg Seppanen,
Tucker Spranger, Tyler Kienitz
Eben Junction Superior 8:43.06
300 hurdles Tim Hruska Felch North Dickinson 41.89
1600 relay Jarred Lavigne, Justin Portice,
Alec Firack, Austin Bruning
Pickford 3:42.01
110 hurdles Tim Hruska Felch North Dickinson 16.17
3200 Brett Hannah Munising 10:43.79
1600 Josh Hester Cedarville 4:37.79
800 Josh Hester Cedarville 2:03.63
400 Cole Potvin Cooks-Big Bay de Noc 51.62
200 Lucas Gauthier Munising 23.17
100 Tim Hruska Felch North Dickinson 11.53

2012

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jacob Pikka Wakefield-Marenisco 47-5
Pole vault Robert Metter Rapid River 12-6
Long jump Jordan Lavigne Pickford 20-8.5
High jump Martin Payment Cedarville 5-11
Discus Brett Branstrom Rock Mid Peninsula 154-8
800 relay Jacob Richard, Phillip Coullard,
Jarred Lavigne, Jordan Lavigne
Pickford 1:36.69
400 relay Jacob Kleiman, Hunter Messersmith,
Dane Messersmith, Scott Jorasz
Bark River-Harris 47.01
3200 relay  Mark Hallmann, Jon Curtis,
Derek Aberly, Jake Divine
Crystal Falls-Forest Park 8:40.77
300 hurdles Trvor Cochrane
Bark River-Harris
41.28
1600 relay  Alex Takala, Mark Hallmann,
Jake Divine, Derek Aberly
Crystal Falls Forest Park 3:36.32
110 hurdles Trevor Cochrane Bark River-Harris 15.90
3200 Andrew Kelto Munising 10:36.29
1600 Andrew Kelto Munising 4:41.14
800 Tyler Keinitz Eben Junction Superior Central 2:06.56
400 Dylan Kirkley Ontonagon 52.73
200 Dylan Kirkley Ontonagon 23.50
100 Dylan Kirkley Ontonagon 11.45

2011

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jacob Pikka Wakefield-Marenisco 46-6
Pole vault Daniel Knapp Felch North Dickinson 12-6
Long jump Brett Gervais Lake Linden Hubbell 21-1
High jump Brett Gervais Lake Linden-Hubbell 5-9
Discus Brett Branstrom Rock Mid Peninsula 143-3.25
800 relay   Crystal Falls-Forest Park 1:36.23
400 relay   Crystal Falls-Forest Park 46.36
3200 relay   Crystal Falls-Forest Park 8:39.32
300 hurdles Jordan Baker Cedarville 41.12
1600 relay   Pickford 3:42.45
110 hurdles Jordan Baker Cedarville 15.63
3200 Jacob Mahoski Munsing 10:43.20
1600 Jacob Mahoski Munsing 4:41.12
800 Gabe Nelson Felch North Dickinson 2:07.87
400 Brett Bryant Rapid River 52.75
200 Jordan Lavigne Pickford 23.68
100 Tyler Arnold Powers North Central 11.62

2010

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Garrett Maki Hancock 47-5
Pole vault Brett Gervais Lake Linden Hubbell 11-6
Long jump Brett Gervais Lake Linden Hubbell 20-6.50
High jump Mike Schmaus Ontonagon 6-0
Discus Joseph Serotzke Lake Linden Hubbell 124-4
800 relay   Crystal Falls-Forest Park 1:37.52
400 relay   Crystal Falls-Forest Park 46.76
3200 relay   Crystal Falls-Forest Park 8:45.58
300 hurdles Mike Schmaus Ontonagon 40.42
1600 relay   Crystal Falls-Forest Park 3:44.44
110 hurdles Jordan Baker Cedarville 16.16
3200 Tim Dunstan Dollar Bay 10:16.20
1600 Tony Silva Crystal Falls-Forest Park 4:44.12
800 Tyler Kantiz Cedarville 2:06.99
400 Phillip Hood Engadine 50.66
200 Mike Schmaus Ontonagon 22.73
100 Phillip Hood Engadine 11.23

LP DIVISION 4

2016

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jacob Lechner Harbor Springs 53-04.25
Pole vault  Jacob Kulhanek Merrill 13-09
Long jump Delvon Hines Melvindale ABT 20-09.25
High jump Bryce Washington Southfield Christian 6-05
Discus Paxton Titus Brighton Livingston Christian 162-11
800 relay Ben Treutler, Walker Christoffersen,
Logan Helton, Christian Martinez
Muskegon Catholic Central 1:31.30
400 relay
Melvindale ABT :43.75
3200 relay Greg Whalen, Sam Brady,
Connor Oakley, Noah Heckenlively
Hillsdale Academy 8:13.34
300 hurdles Blake Dunn Saugatuck :38.31
1600 relay Jared Rank, Chase LeBarre,
Ross Hunter, Nolan Troyer
Centreville 3:28.28
110 hurdles Blake Dunn Saugatuck :14.33
3200 Santana Scott Evart 9:42.83
1600 Santana Scott Evart 4:22.89
800 Daniel Mikovits Concord 1:58.50
400 Deion Gatson Cassopolis :50.20
200 Alec Muck Sand Creek :22.50
100 Billy Wojnowski Big Roads Crossroads Academy :11.15

2015

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Cole Vanoosten Kalamazoo Christian 54-06
Pole vault  Jacob Kulhanek Merrill 13-07
Long jump Casey Williams Saginaw Michigan Lutheran Seminary 22-09
High jump Jarid Walton Coleman 6-05
Discus Kyle Smith Breckenridge 149-00
800 relay Treveon Vaughn, Hunter Harris,
Nicholas Lee, Harvey Caddell
Detroit Loyola 1:31.84
400 relay Jalen Boes, Spencer Connell, 
Thomas Anderson, Aaron Watson
Union City :44.30
3200 relay David Gilson, Seth Vanderkooi, 
Jacob Ray, Braxton Snuffer
Muskegon Western Michigan Christian 8:07.82
300 hurdles Blake Dunn Saugatuck :39.31
1600 relay Aaron Rassmussen, Cole Hartman,
Joe Brown, Blake Dunn
Saugatuck 3:32.06
110 hurdles Austin Olson Lutheran Westland :14.81
3200 Jesse Hersha Concord 9:39.87
1600 Luke Anderson Harbor Beach 4:17.77
800 Luke Anderson Harbor Beach 1:57.31
400 Blake Washington Southfield Christian :49.34
200 Aaron Watson Union City :22.33
100 Aaron Watson Union City :10.96

2014

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Tyler Crenshaw Brown City 51-08.00
Pole vault Curtis Bell Coleman 15-01.00
Long jump Tyrell Hall Marion 22-11.75
High jump Hunter Weeks Homer 6-07.00
Discus Tucker Scharf Unionville Sebewaing 148-06.00
800 relay Brett Lehman, Lonelle Langston,
Chevy Burk, Nolen Bright-Mitchell
Concord 1:31.46
400 relay Nicholas Mitchell, Mitchell Jones,
Aldred Williams, Blake Washington
Southfield Christian 44.22
3200 relay Elijah VanderVelde, Max Purvis,
David Gilson, Braxton Snuffer
Muskegon Western Michigan Christian 8:11.39
300 hurdles Blake Dunn Saugatuck 40.22
1600 relay Lonelle Langston, Nolen Bright-Mitchell,
Chase Hinkle, Zach Hudson
Concord 3:24.19
110 hurdles David Dykstra White Cloud 15.37
3200 Jesse Hersha Concord 9:38.54
1600 Luke Anderson Harbor Beach 4:17.49
800 Bryce DeGrammont Mio 1:58.09
400 Austin Sandusky Morenci 50.48
200 Nolen Bright-Mitchell Concord 21.62
100 Nolen Bright-Mitchell Concord 10.70

2013

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Bobby Drew Saugatuck 52-7.50
Pole vault Gavin Towery  Homer 13-4
Long jump Dametrius Nelson Genesee 21-7
High jump Luke Meyer Addison 6-8
Discus Jacob Patrick Litchfield 187-2
800 relay Jamil Short, Terrance Byrd,
Bryan Peoples, Nolen Bright-Mitchell
Albion 1:32.85
400 relay Alexander Lodes, Kirk Gibson,
Sam Eshuis, Zach Nabozny
Climax-Scotts 44.41
3200 relay Alex Anschutz, Sean Kelly, Joe Brown, Zach Kerr Saugatuck 8:11.11
300 hurdles Clayton Meldrum Kalamazoo Christian 40.66
1600 relay Taylor Rodriguez, Hunter Redman,
David Dykstra, Hunter Redman
White Cloud 3:31.86
110 hurdles Andy Houser Pittsford 15.34
3200 Sean Kelly  Saugatuck 9:35.99
1600 Nick Vander Kooi Fremont Providence Christian 4:25.89
800 Max Hodges Evart 1:58.40
400 Zack McGowen White Cloud 50.60
200 Nolen Bright-Mitchell Albion 22.44
100 Alexander Lodes Climax-Scotts 11.32

2012

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Tomas Smith Au Gres-Sims 51-5.25
Pole vault Tyler Fogarty Onekama 13-5
Long jump Adam Abbott Detroit Cristo Rey 22-3.75
High jump Todd Brassow
Saginaw Michigan Lutheran Seminary 6-5
Discus Jacob Patrick Litchfield 190-0
800 relay Gary Chambers, Carles Summerour,
Markeese Boyd, Nolen Mitchell
Albion 1:32.18
400 relay Gary Chambers, Eliya Yasha,
Cales Summerour, Nolen Mitchell
Albion 44.70
3200 relay Bryan Peoples, Jamie Malcolm,
Lonelle Langston, Zach Hudson
Albion
8:11.92
300 hurdles Josh Jenkins
Reading
40.16
1600 relay Gary Chambers, Nolen Mitchell,
Markeese Boyd, Zach Hudson
Albion 3:29.94
110 hurdles Josh Jenkins
Reading
14.82
3200 Sean Kelly Saugatuck 9:40.51
1600 David Dantuma
Big Rapids Crossroads Academy 4:25.92
800 David Dantuma
Big Rapids Crossroads Academy 1:59.91
400 Nolen Mitchell/Austin Sandusky
Albion/Morenci
50.917
200 Alex Lodes Climax-Scotts 22.79
100 Alex Lodes Climax-Scotts 11.14

2011

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Roger Stewart White Pigeon 56-2.25
Pole vault Tim Canfield Unionville-Sebewaing 15-0
Long jump Ricky Richardson Homer 22-0.50
High jump Stephen Sykes Litchfield 6-8
Discus Jacob Patrick Litchfield 164-9
800 relay Michael Heybloom, Damon Armstrong,
Tyler DePung, Zach Campbell
Muskegon Catholic Central 1:32.83
400 relay Michael Heybloom, Tyler DePung,
Zach Campbell, Damon Armstrong
Muskegon Catholic Central 44.12
3200 relay David Dantuma, Travis Blake,
Jalen Carter, Colby Conklin
Big Rapids Crossroads Academy 8:13.39
300 hurdles Jesse Schwartz Centreville 40.15
1600 relay Jalen Carter, David Dantuma,
Colby Conklin, Kyle Tait
Big Rapids Crossroads Academy 3:27.49
110 hurdles Austin Fedewa Pewamo-Westphalia 15.02
3200 Casey Voisin Mt. Pleasant Sacred Heart 9:39.96
1600 Kyle Tait Big Rapids Crossroads Academy 4:25.92
800 Kyle Tait Big Rapids Crossroads Academy 1:57.61
400 Ian Miller Concord 49.89
200 Nolen Bright-Mitchell Albioin 22.19
100 Nolen Bright-Mitchell Albion 10.83

 2010

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Roger Stewart White Pigeon 53-7.50
Pole vault Tim Canfield Unionville-Sebewaing 13-11
Long jump Erric Garner Springport 21-5.50
High jump Stephen Sykes Litchfield 6-6
Discus Ben Denomme Manton 155-1
800 relay Mitch Johnson, Corey Wynkoop,
Ryan Shoesmith, Tanner Nichols
White Pigeon 1:31.17
400 relay Jamicha Cooper, Tyler DePung,
Major Metcalf, Damon Armstrong
Muskegon Catholic Central 44.00
3200 relay Ethan Mabry, Colby Conklin,
Aaron Tait, Kyle Tait
Big Rapids Crossroads Academy 8:02.43
300 hurdles Cory Noeker Pewamo-Westphalia 38.95
1600 relay Stefon Johnson, Jason Marzette,
Travis Steinbeck-Riley, Najee A've
Detroit Loyola 3:25.86
110 hurdles Cory Noeker Pewamo-Westphalia 14.70
3200 Spencer Nousain Concord 9:39.09
1600 Kyle Stacks Concord 4:19.44
800 Warren Witchell Dansville 1:57.05
400 Ian Miller Concord 49.49
200 Cory Noeker Pewamo-Westphalia 22.60
100 Cory Noeker Pewamo-Westphalia 11.16