2010 Girls Basketball Regionals

March 9 & 11

Brackets (Regionals to Finals): Class A | Class B | Class C | Class D »

CLASS A

1-A Battle Creek Central
Fred Jones, Athletic Director
East Lansing  72, Mattawan 44
Holt  45, Grand Rapids Christian 36
F - East Lansing 61, Holt 43

2-A Cedar Springs
Autumn Mattson, Athletic Director
Rockford 40, Holland West Ottawa 34
Marquette 46, Grand Haven 31
F - Rockford 33, Marquette 29
 
3-A Flushing
Michael Van Hoven, Athletic Director
Midland Dow 43,  Flint Northern 35
Flushing 48, Grand Blanc 41
F - Midland Dow 43, Flushing 42

4-A Harrison Township L'Anse Creuse
Floyd Larson, Athletic Director
Grosse Pointe North 57, Sterling Heights 37
Macomb Dakota 61, Warren Cousino 44
F - Grosse Pointe North 52, Macomb Dakota 40
 
5-A Dearborn Edsel Ford
Robert Picano, Athletic Director
Inkster 67, Saline 47
Dearborn Edsel Ford 55, Southgate Anderson 38
F - Inkster 86, Dearborn Edsel Ford 66
 
6-A Ann Arbor Pioneer
Lorin Cartwright, Athletic Director
Ann Arbor Huron 48, North Farmington 37
Canton 58, Hartland 34
F - Canton 54, Ann Arbor Huron 37

7-A Livonia Ladywood
Sal Malek, Athletic Director
Detroit Pershing 43, Detroit Martin Luther King 42
Livonia Franklin 51, Detroit Cody 39
F - Detroit Pershing 74, Livonia Franklin 52
 
8-A Troy Athens
Robert Dowd, Athletic Director
Detroit Renaissance 52, Waterford Mott 35
Bloomfield Hills Marian 56, Lake Orion  38
F - Detroit Renaissance 41, Bloomfield Hills Marian 33

CLASS B

9-B Three Rivers
Aaron Brock, Athletic Director

Battle Creek Harper Creek 54, St. Joseph 45
Richland Gull Lake 50, Paw Paw 28
F - Richland Gull Lake 55, Battle Creek Harper Creek 40

10-B Milan
Chris Gill, Athletic Director

Jackson Northwest 43, Linden 29
Portland 54, Milan 41
F - Portland 43, Jackson Northwest 31

11-B Riverview
Stephen Hawley, Athletic Director

New Boston Huron 50, Detroit University Prep 32
Dearborn Divine Child 67, Ferndale Academy of Oak Park 44
F - New Boston Huron 49, Dearborn Divine Child 41

12-B Mt Clemens
Scott Johnson, Athletic Director

Detroit Country Day 58, Algonac 22
Marine City 47, Warren Lincoln 41
F - Detroit Country Day 67, Marine City 24

13-B Millington
Dewey Munson, Athletic Director

Durand 54, North Branch 23
Goodrich 63, Frankenmuth 34
F - Goodrich 56, Durand 35

14-B Shelby
Steve Guy, Athletic Director

Freeland 64, Muskegon Oakridge 46  
Big Rapids 58, Belding 49
F - Freeland 56, Big Rapids 46

15-B Coopersville
Steve Bennink, Athletic Director

Grand Rapids Catholic Central 70, Holland Christian 28
Allendale 56, Byron Center 54
F - Grand Rapids Catholic Central 79, Allendale 49

16-B Grayling
Tim Sanchez, Athletic Director

Petoskey 54, Manistee 51 (OT)
Kingsford 51, Tawas 42
F - Kingsford 42, Petoskey 34

CLASS C

17-C Schoolcraft
Ted Manning, Athletic Director

Niles Brandywine 43, Schoolcraft 42
Bangor 49, Mendon 30
F - Niles Brandywine 59, Bangor 44

18-C Quincy
Brett Allman, Athletic Director

Monroe St. Mary Catholic Central 44,  Jonesville 43
Manchester 52, Addison 48
F - Monroe St. Mary Catholic Central 58, Manchester 54

19-C Riverview Gabriel Richard
Clare Girard, Athletic Director

Grosse Pointe Woods U. Liggett 63, Riverview Gabriel Richard 37
Detroit Allen Academy 45  Royal Oak Shrine 39
F - Detroit Allen Academy 42, Grosse Pointe Woods U. Liggett 38 (2OT)

20-C Flint Hamady
Archie Robinson, Athletic Director

Pewamo-Westphalia 54, Michigan Center 34
Flint Hamady 60, Olivet 51
F - Flint Hamady 48, Pewamo-Westphalia 40

21-C Ravenna
Carl Arkema, Athletic Director

Grandville Calvin Christian 53, Montague 36
Morley-Stanwood 66, Saranac 38
F - Morley-Stanwood 52, Grandville Calvin Christian 49

22-C Genesee
John Carpenter, Athletic Director

New Lothrop 50, Brown City 39
Saginaw Nouvel 44, Harbor Beach 29 
F - New Lothrop 51, Saginaw Nouvel 34
 
23-C Traverse City West
Patti Tibaldi, Athletic Director

McBain  66, Lincoln Alcona 19
Kalkaska 60, East Jordan 28 
F - McBain 73, Kalkaska 59
 
24-C Escanaba
Dave Wilson, Athletic Director

St. Ignace 61, Houghton 45
Negaunee 35, Stephenson 27
F - St. Ignace 56, Negaunee 53

CLASS D

25-D Climax-Scotts
Kevin Langs, Athletic Director

Athens 53, St. Joseph Michigan Lutheran 46
Battle Creek St. Philip 66, Hudsonville Freedom Baptist 47
F - Battle Creek St. Philip 52, Athens 46 (3OT)

26-D Wyandotte Mt Carmel
Bob Haire, Athletic Director

Plymouth Christian 57, Camden-Frontier  34
Adrian Leanawee Christian  54, Taylor Baptist Park  40
F - Adrian Leanawee Christian 41, Plymouth Christian 39

27-D Auburn Hills Oakland Christian
Ed Mehlberg, Athletic Director

Marine City Cardinal Mooney 51, Lutheran Westland  20
Waterford Our Lady 47, Birmingham Roeper 24
F - Waterford Our Lady 39, Marine City Cardinal Mooney 32

28-D Saginaw Michigan Lutheran Seminary
David Lecker, Athletic Director

Port Hope 53, Burton St. Thomas More 22
Deckerville 49, Twining Arenac Eastern 35
F - Deckerville 41, Port Hope 30

29-D Alma
Kevin Akin, Athletic Director

Mt Pleasant Sacred Heart 44, Portland St. Patrick 35 
Fremont Providence Christian 57,  Muskegon Western Michigan Christian 54
F - Mt Pleasant Sacred Heart 52, Fremont Providence Christian 35

30-D Traverse City Central
Cody Inglis, Athletic Director

Frankfort 39, Traverse City Christian  27
Central Lake 71. McBain Northern Michigan Christian 46
F - Central Lake 63, Frankfort 42

31-D St Ignace
Marty Spencer, Athletic Director

Johannesburg-Lewiston 54, Pellston 24
Pickford 66, Posen 51
F - Johannesburg-Lewiston 72, Pickford 49
 
32-D Kingsford
Al Unger, Athletic Director

Ontonagon 57, Eben Junction Superior Central 52
Bark River-Harris 70, Hancock 63
F - Ontonagon 70, Bark River-Harris 39