2020 Districts

Girls Draw Formula
Girls Basketball District Brackets & Draw Process (PDF) 

4-Team: 1-4-3-2
5-Team: 2-5-1-4-3
6-Team: 5-1-6-2-4-3
7-Team: 7-3-4-6-1-2-5
8-Team: 7-2-1-5-6-3-4-8

March 2, 4, 6

Division 1

1-1 Alpena
Tim Storch, Athletic Director
Alpena
Gaylord
Marquette
Petoskey
Traverse City Central
Traverse City West

2-1 Midland Dow
John Streeter, Athletic Director
Bay City Central
Bay City Western
Midland
Midland Dow
Mount Pleasant

3-1 Swartz Creek
Susan Calvo, Athletic Director
Flint Carman-Ainsworth
Flushing
Saginaw
Saginaw Heritage
Swartz Creek

4-1 Grand Blanc
Jerrod Dohm, Athletic Director
Davison
Flint Kearsley
Flint Southwestern
Grand Blanc
Lapeer

5-1 Waterford Kettering
Allison Sartorius, Athletic Director
Clarkston
Lake Orion
Oxford
Rochester Adams
Romeo
Waterford Kettering

6-1 Bloomfield Hills
R J Guizzetti, Athletic Director
Auburn Hills Avondale
Bloomfield Hills
Pontiac
Waterford Mott
West Bloomfield

7-1 White Lake Lakeland
Todd Miller, Athletic Director
Milford
Walled Lake Central
Walled Lake Northern
Walled Lake Western
White Lake Lakeland

8-1 Holly
Deb VanKuiken CMAA, Athletic Director
Fenton
Hartland
Holly
Howell
Linden

9-1 Rockford
Timothy Erickson, Athletic Director
Cedar Springs
Grand Rapids Forest Hills Central
Grand Rapids Forest Hills Northern
Grand Rapids Northview
Greenville
Lowell
Rockford

10-1 Caledonia
Scott Weis CMAA, Athletic Director
Byron Center
Caledonia
East Grand Rapids
East Kentwood
Grand Rapids Ottawa Hills
Middleville Thornapple Kellogg
Wyoming

11-1 Jenison
Tim Ritsema, Athletic Director
Grandville
Holland
Holland West Ottawa
Hudsonville
Jenison
Zeeland East
Zeeland West

12-1 Muskegon Mona Shores
Todd Conrad, Athletic Director
Grand Haven
Grand Rapids Kenowa Hills
Grand Rapids Union
Muskegon
Muskegon Mona Shores
Muskegon Reeths-Puffer

13-1 Stevensville Lakeshore
Greg Younger, Athletic Director
Kalamazoo Central
Mattawan
Portage Central
Portage Northern
St Joseph
Stevensville Lakeshore

14-1 Richland Gull Lake
Karyn Furlong, Athletic Director
Battle Creek Central
Battle Creek Lakeview
Coldwater
Kalamazoo Loy Norrix
Richland Gull Lake
Sturgis

15-1 Grand Ledge
Steven Baker, Athletic Director
DeWitt
East Lansing
Grand Ledge
Lansing Waverly
St Johns

16-1 Jackson Northwest
Chris Galloway, Athletic Director
Holt
Jackson
Jackson Northwest
Lansing Everett
Mason
Okemos

17-1 Brighton
John Thompson CMAA, Athletic Director
Ann Arbor Skyline
Brighton
Dexter
Pinckney
South Lyon
South Lyon East

18-1 Ypsilanti Lincoln
Chris Westfall, Athletic Director
Ann Arbor Huron
Ann Arbor Pioneer
Belleville
Saline
Ypsilanti Community
Ypsilanti Lincoln

19-1 Northville
Bryan Masi, Athletic Director
Canton
Livonia Churchill
Northville
Plymouth
Salem

20-1 Wayne Memorial
Greg Ambrose, Athletic Director
Garden City
Livonia Franklin
Redford Thurston
Wayne Memorial
Westland John Glenn

21-1 Monroe
John Ray, Athletic Director
Brownstown Woodhaven
Gibraltar Carlson
Monroe
Temperance Bedford
Trenton

22-1 Riverview
Jeff Stergalas, Athletic Director
Lincoln Park
River Rouge
Riverview
Southgate Anderson
Wyandotte Roosevelt

23-1 Dearborn
Jeff Conway, Athletic Director
Allen Park
Dearborn
Dearborn Edsel Ford
Dearborn Heights Crestwood
Taylor

24-1 Dearborn Fordson
Jeff DelGuidice, Athletic Director
Dearborn Fordson
Detroit Cass Tech
Detroit Martin Luther King
Detroit Western
Melvindale

25-1 Farmington
Mary Sheltrown, Athletic Director
Farmington
Farmington Hills Mercy
Livonia Stevenson
North Farmington
Novi

26-1 Bloomfield Hills Marian
David Feldman CAA, Athletic Director
Berkley
Birmingham Groves
Birmingham Seaholm
Bloomfield Hills Marian
Royal Oak
Southfield Arts & Technology

27-1 Detroit Mumford
Kevin Jackson, Athletic Director
Detroit Mumford
Detroit Renaissance
Oak Park
Warren Fitzgerald
Warren Mott

28-1 Grosse Pointe North
Michelle Davis, Athletic Director
Eastpointe
Grosse Pointe North
Grosse Pointe South
Hamtramck
Warren Woods Tower

29-1 Rochester Hills Stoney Creek
Rick Jakacki, Athletic Director
Rochester
Rochester Hills Stoney Creek
Troy
Troy Athens
Utica
Utica Eisenhower

30-1 Warren Cousino
Aaron Setlak, Athletic Director
Clinton Township Chippewa Valley
Sterling Heights
Sterling Heights Stevenson
Utica Ford
Warren Cousino
Warren Regina

31-1 St Clair Shores Lake Shore
John Hartley, Athletic Director
Fraser
Harrison Township L'Anse Creuse
Roseville
St Clair Shores Lake Shore
St Clair Shores Lakeview

32-1 Macomb L'Anse Creuse North
Chad Ballee, Athletic Director
Macomb Dakota
Macomb L'Anse Creuse North
New Baltimore Anchor Bay
Port Huron
Port Huron Northern

Division 2

33-2 Menominee
Jamie Schomer, Athletic Director
Escanaba
Gladstone
Houghton
Kingsford
Menominee

34-2 Boyne City
John Hertel, Athletic Director
Boyne City
Cheboygan
Grayling
Kalkaska
Kingsley
Sault Ste Marie

35-2 Cadillac
Fred Bryant, Athletic Director
Benzie Central
Big Rapids
Cadillac
Ludington
Manistee
Reed City

36-2 Gladwin
Lauren Haines, Athletic Director
Clare
Gladwin
Ogemaw Heights
Remus Chippewa Hills
Standish-Sterling

37-2 Belding
Joel Wilker, Athletic Director
Alma
Belding
Central Montcalm
Ionia
Portland
Shepherd

38-2 Carrollton
Blaise Zimmer, Athletic Director
Bay City John Glenn
Carrollton
Essexville Garber
Freeland
Midland Bullock Creek
Saginaw Swan Valley

39-2 Clio
John Darga, Athletic Director
Birch Run
Bridgeport
Caro
Clio
Frankenmuth
Saginaw Arthur Hill

40-2 Chesaning
Jason Hemgesberg, Athletic Director
Chesaning
Corunna
Durand
Ovid-Elsie
Owosso

41-2 Muskegon Orchard View
Leroy Hackley Jr., Athletic Director
Fruitport
Montague
Muskegon Oakridge
Muskegon Orchard View
Spring Lake
Whitehall

42-2 Fremont
Dave Walls, Athletic Director
Comstock Park
Fremont
Grant
Howard City Tri County
Newaygo
Sparta

43-2 Holland Christian
Dave Engbers, Athletic Director
Allendale
Coopersville
Grand Rapids West Catholic
Holland Christian
Hudsonville Unity Christian

44-2 Ada Forest Hills Eastern
Ben Sherman, Athletic Director
Ada Forest Hills Eastern
Grand Rapids Catholic Central
Grand Rapids Christian
Grand Rapids Wellspring Prep
Wyoming Godwin Heights
Wyoming Lee

45-2 Buchanan
Lonnie Hoover, Athletic Director
Berrien Springs
Buchanan
Dowagiac
Edwardsburg
Niles
Three Rivers

46-2 Coloma
Wendy Goodline, Athletic Director
Allegan
Benton Harbor
Coloma
Hamilton
Otsego
South Haven

47-2 Grand Rapids South Christian
Curt Copeland, Athletic Director
Grand Rapids South Christian
Grand Rapids West Michigan Aviation Academy
Hopkins
Kentwood Grand River Prep
Wayland
Wyoming Kelloggsville

48-2 Plainwell
Dave Price CMAA, Athletic Director
Battle Creek Harper Creek
Comstock
Parchment
Paw Paw
Plainwell
Vicksburg

49-2 Lansing Eastern
Ramona Mendez, Athletic Director
Fowlerville
Haslett
Lansing Catholic
Lansing Eastern
Lansing Sexton
Williamston

50-2 Marshall
Dan Coddens, Athletic Director
Battle Creek Pennfield
Charlotte
Hastings
Lake Odessa Lakewood
Marshall
Olivet

51-2 Chelsea
Brad Bush, Athletic Director
Chelsea
Eaton Rapids
Hillsdale
Onsted
Parma Western

52-2 Dundee
Thomas Oestrike, Athletic Director
Adrian
Dundee
Ida
Milan
Tecumseh

53-2 Monroe Jefferson
Jonathan Scharf, Athletic Director
Carleton Airport
Flat Rock
Grosse Ile
Monroe Jefferson
New Boston Huron

54-2 Dearborn Divine Child
Garrett Simpson, Athletic Director
Ann Arbor Father Gabriel Richard
Dearborn Divine Child
Dearborn Heights Robichaud
Romulus
Romulus Summit Academy North

55-2 Dearborn Heights Annapolis
Scott Wiemer CAA, Athletic Director
Dearborn Heights Annapolis
Dearborn Henry Ford Academy
Detroit Cesar Chavez Academy
Detroit Collegiate Prep
Detroit West Side Academy

56-2 Detroit Edison
Monique Brown, Athletic Director
Detroit Edison
Detroit International Academy
Detroit University Prep
Detroit University Prep Art & Design
Detroit University Prep Science & Math

57-2 Redford Union
Miles Tomasaitis, Athletic Director
Detroit Henry Ford
Livonia Clarenceville
Redford Union
Southfield Bradford Academy
Wixom St Catherine

58-2 Host Not Yet Confirmed
Detroit Cody
Detroit Communication Media Arts
Detroit Cornerstone Health & Technology
Detroit Old Redford
Ferndale

59-2 Host Not Yet Confirmed
Center Line
Detroit Osborn
Ferndale University
Hazel Park
Warren Lincoln

60-2 Harper Woods Chandler Park
John Jergovich, Athletic Director
Detroit Denby
Detroit East English
Harper Woods
Harper Woods Chandler Park
St Clair Shores South Lake

61-2 Detroit Country Day
Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood
Clawson
Detroit Country Day
Madison Heights Lamphere
Pontiac Notre Dame Prep

62-2 Marine City
Dave Mroue, Athletic Director
Algonac
Macomb Lutheran North
Marine City
Richmond
St Clair

63-2 Almont
Ross Gauthier, Athletic Director
Almont
Armada
Croswell-Lexington
Imlay City
Marysville
Yale

64-2 Lake Fenton
Brad LaRowe, Athletic Director
Flint Powers Catholic
Goodrich
Lake Fenton
Mt. Morris
North Branch
Ortonville Brandon

Division 3

65-3 Hancock
Chris Salani, Athletic Director
Calumet
Hancock
Iron Mountain
Ironwood
Norway
West Iron County

66-3 Manistique
Robert Ryan, Athletic Director
Bark River-Harris
Gwinn
Ishpeming
Ishpeming Westwood
Manistique
Negaunee

67-3 Charlevoix
Travis Garrett, Athletic Director
Charlevoix
East Jordan
Harbor Springs
Indian River Inland Lakes
Johannesburg-Lewiston

68-3 Whittemore-Prescott
Anne Mervyn, Athletic Director
Alcona
Oscoda
Rogers City
Tawas
Whittemore-Prescott

69-3 Maple City Glen Lake
Mark Mattson, Athletic Director
Elk Rapids
Grand Traverse Academy
Mancelona
Maple City Glen Lake
Traverse City St Francis

70-3 Lake City
Tim Hejnal, Athletic Director
Houghton Lake
Lake City
Manton
McBain
Roscommon

71-3 Beaverton
Jennifer Johnston, Athletic Director
Beaverton
Farwell
Harrison
Pinconning
Sanford Meridian

72-3 Hart
Tim Hertzler, Athletic Director
Evart
Hart
Leroy Pine River
Mason County Central
Shelby

73-3 Muskegon Western Michigan Christian
Kurt Gruppen, Athletic Director
Fennville
Holland Black River
Muskegon Western Michigan Christian
North Muskegon
Saugatuck

74-3 Kent City
Jason Vogel, Athletic Director
Hesperia
Holton
Kent City
Morley Stanwood
Ravenna
White Cloud

75-3 Ithaca
Terry Hessbrook, Athletic Director
Beal City
Blanchard Montabella
Carson City-Crystal
Ithaca
Lakeview
St Louis

76-3 Grand Rapids NorthPointe Christian
Scott Huckaby, Athletic Director
Grand Rapids Covenant Christian
Grand Rapids NorthPointe Christian
Grandville Calvin Christian
Pewamo-Westphalia
Saranac

77-3 Cassopolis
Jeff Wernette, Athletic Director
Bridgman
Cassopolis
Decatur
Niles Brandywine
Watervliet

78-3 Lawton
Chris Richter, Athletic Director
Bangor
Bloomingdale
Gobles
Hartford
Lawton

79-3 Kalamazoo Christian
Jeff Offringa, Athletic Director
Delton Kellogg
Galesburg-Augusta
Kalamazoo Christian
Kalamazoo Hackett Catholic Prep
Potterville
Vermontville Maple Valley

80-3 Centreville
Tyler Langs, Athletic Director
Centreville
Constantine
Marcellus
Schoolcraft
White Pigeon

81-3 Dansville
Christy Minnis, Athletic Director
Bath
Byron
Dansville
Laingsburg
Perry
Stockbridge

82-3 Jackson Lumen Christi
Jerry Reis, Athletic Director
Concord
Hanover-Horton
Jackson Lumen Christi
Leslie
Napoleon
Springport

83-3 Bronson
Jean LaClair, Athletic Director
Bronson
Homer
Jonesville
Quincy
Reading
Union City

84-3 Grass Lake
Brian Zalud, Athletic Director
Brooklyn Columbia Central
East Jackson
Grass Lake
Jackson Prep
Michigan Center
Vandercook Lake

85-3 Adrian Madison
Kristen Isom CAA, Athletic Director
Addison
Adrian Madison
Clinton
Hudson
Manchester
Sand Creek

86-3 Blissfield
Steven Babbitt CMAA, Athletic Director
Blissfield
Erie Mason
Monroe St Mary Catholic Central
Ottawa Lake Whiteford
Petersburg Summerfield

87-3 Whitmore Lake
Brad McCormack, Athletic Director
Ann Arbor Greenhills
Brighton Charyl Stockwell Prep
Canton Prep
Whitmore Lake
Ypsilanti Arbor Prep

88-3 Ecorse
Keith Stephens, Athletic Director
Allen Park Cabrini
Dearborn Heights Star International
Detroit Leadership Academy
Ecorse
Riverview Gabriel Richard
Taylor Prep

89-3 Detroit Voyageur Prep
Richard Gonzalez, Athletic Director
Dearborn Advanced Tech Academy
Dearborn Riverside Academy West
Detroit Cristo Rey
Detroit Universal Academy
Detroit Voyageur Prep
Hope of Detroit Academy

90-3 Host Needed
Detroit Central
Detroit Community
Detroit Jalen Rose Leadership Academy
Detroit Pershing
Grosse Pointe Woods University Liggett

91-3 Royal Oak Shrine Catholic
Benjamin Kerfoot, Athletic Director
Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart
Madison Heights Bishop Foley
Madison Heights Madison
Royal Oak Shrine Catholic
Warren Michigan Collegiate

92-3 Clintondale
Dave Schindler, Athletic Director
Clinton Township Clintondale
Mount Clemens
New Haven
Pontiac Arts & Technology Academy
Rochester Hills Lutheran Northwest

93-3 Brown City
Tony Burton, Athletic Director
Brown City
Capac
Kimball Landmark Academy
Marlette
Memphis
Sandusky

94-3 Otisville LakeVille Memorial
Drew Johnson, Athletic Director
Burton Atherton
Burton Bendle
Burton Bentley
Flint Beecher
Flint Hamady
Millington
Otisville LakeVille Memorial

95-3 Vassar
William Germain, Athletic Director
Hemlock
Montrose
New Lothrop
Reese
Saginaw Valley Lutheran
St Charles
Vassar

96-3 Bad Axe
Mike Bogan, Athletic Director
Bad Axe
Cass City
Elkton-Pigeon-Bay Port Laker
Harbor Beach
Unionville-Sebewaing

Division 4

97-4 Wakefield-Marenisco
Mark Lane, Athletic Director
Bessemer
Ewen-Trout Creek
L'Anse
Ontonagon
Wakefield-Marenisco
Watersmeet

98-4 Baraga
Amy Lake, Athletic Director
Baraga
Chassell
Dollar Bay
Lake Linden-Hubbell
Painesdale Jeffers

99-4 Carney-Nadeau
Paul Polfus, Athletic Director
Carney-Nadeau
Crystal Falls Forest Park
Felch North Dickinson
Powers North Central
Republic-Michigamme
Stephenson

100-4 Rock Mid Peninsula
Mark Branstrom, Athletic Director
Cooks Big Bay de Noc
Eben Junction Superior Central
Hannahville Nah Tah Wahsh
Munising
Rapid River
Rock Mid Peninsula

101-4 Rudyard
John Krentz, Athletic Director
Brimley
Brimley Ojibwe Charter
Engadine
Newberry
Paradise Whitefish Township
Rudyard

102-4 DeTour
Alex Fisher, Athletic Director
Cedarville
DeTour
Kinross Maplewood Baptist
Mackinac Island
Pickford
St Ignace

103-4 Pellston
Matt Sheick, Athletic Director
Alanson 
Beaver Island
Burt Lake Northern Michigan Christian
Harbor Springs Harbor Light Christian
Mackinaw City
Pellston

104-4 Hillman
Eric Muszynski, Athletic Director
Hillman
Onaway
Posen
Vanderbilt
Wolverine

105-4 Boyne Falls
Marianne Fraser, Athletic Director
Alba
Bellaire
Boyne Falls
Central Lake
Ellsworth
Gaylord St Mary

106-4 Leland
Ryan Knudsen, Athletic Director
Buckley
Fife Lake Forest Area
Lake Leelanau St Mary
Leland
Suttons Bay

107-4 Onekama
Nathan Bradford, Athletic Director
Bear Lake
Brethren
Frankfort
Manistee Catholic Central
Mesick
Onekama

108-4 McBain Northern Michigan Christian
Dave Skinner, Athletic Director
Big Rapids Crossroads Academy
Marion
Mason County Eastern
McBain Northern Michigan Christian
Pentwater
Walkerville

109-4  Au Gres-Sims
Gordon Ostrander, Athletic Director
Atlanta
Au Gres-Sims
Fairview
Hale
Mio

110-4 Ashley
Joe Shaw, Athletic Director
Ashley
Breckenridge
Coleman
Fulton
Mount Pleasant Sacred Heart
Vestaburg

111-4 Merrill
Jason Buckley, Athletic Director
Bay City All Saints
Merrill
Midland Calvary Baptist
Saginaw Arts & Sciences Academy
Saginaw Michigan Lutheran Seminary
Saginaw Nouvel

112-4 Kingston
Carl Nicol, Athletic Director
Akron-Fairgrove
Caseville
Kinde North Huron
Kingston
Mayville
Owendale-Gagetown
Ubly

113-4 Fruitport Calvary Christian
Rick Maine, Athletic Director
Fruitport Calvary Christian
Holland Calvary
Muskegon Catholic Central
Muskegon Heights Academy
West Michigan Academy of Environmental Science

114-4 Wyoming Tri-unity Christian
Gregory Gallas, Athletic Director
Byron Center Zion Christian
Martin
Wyoming Potter's House Christian
Wyoming Tri-unity Christian
Wyoming West Michigan Lutheran

115-4 Three Oaks River Valley
Jim Wiseley, Athletic Director
Benton Harbor Countryside Academy
Eau Claire
New Buffalo
St Joseph Lake Michigan Catholic
St Joseph Michigan Lutheran
Three Oaks River Valley

116-4 Colon
Paige Smolarz, Athletic Director
Burr Oak
Colon
Covert
Lawrence
Marcellus Howardsville Christian
Mendon

117-4 Battle Creek St Philip
Vicky Groat, Athletic Director
Athens
Battle Creek Calhoun Christian
Battle Creek St Philip
Climax-Scotts
Coldwater Pansophia Academy
Tekonsha

118-4 Hillsdale Academy
Mike Roberts CAA, Athletic Director
Camden-Frontier
Hillsdale Academy
Hillsdale Will Carleton Academy
Morenci
Pittsford
Waldron

119-4 Bellevue
Nathan Mitchell, Athletic Director
Bellevue
Jackson Christian
Litchfield
Marshall Academy
North Adams-Jerome
Starr Albion Prep

120-4 Lansing Christian
Bonnie Binioris, Athletic Director
Fowler
Lansing Christian
Morrice
Portland St Patrick
Webberville

"121-4 Plymouth Christian Academy
"
Matt Windle, Athletic Director
Adrian Lenawee Christian
Ann Arbor Central Academy
Ann Arbor Rudolf Steiner
Britton Deerfield
Plymouth Christian Academy

122-4 Allen Park Inter-City Baptist
Nancy Poole, Athletic Director
Allen Park Inter-City Baptist
Detroit Davis Aerospace
Detroit Public Safety Academy 
Detroit Southeastern
Melvindale Academy for Business & Tech

123-4 Host Needed
Dearborn Heights WISE Academy
Detroit Westside Christian
Lutheran Westland
Southfield Manoogian
Westland Huron Valley Lutheran
Westland Universal Learning Academy

124-4 Southfield Christian
Tim Donnan, Athletic Director
Bloomfield Hills Roeper
Livingston Christian
Novi Christian Academy
Southfield Christian
West Bloomfield Frankel Jewish Academy

125-4 Host Not Yet Confirmed
Chesterfield Austin Catholic
Marine City Cardinal Mooney
New Haven Merritt Academy
Pontiac Academy for Excellence
Sterling Heights Parkway Christian
Warren Michigan Math & Science

126-4 Auburn Hills Oakland Christian
Dennis Hopkins, Athletic Director
Auburn Hills Christian
Auburn Hills Oakland Christian
Burton St Thomas More Academy
Clarkston Everest Collegiate
Waterford Our Lady of the Lakes

127-4 International Academy of Flint
Shane Tallmadge, Athletic Director
Burton Madison Academy
Flint Michigan School For The Deaf
Flint New Standard Academy
Genesee
Genesee Christian
International Academy of Flint
Swartz Creek Valley School

128-4 Dryden
Loraine Brinker, Athletic Director
Carsonville-Port Sanilac
Deckerville
Dryden
Kimball New Life Christian
Peck