Girls Bowling Team Champions 2004-2018

DIVISION 1

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
2018  Oxford (J.R. Lafnear) Macomb Dakota
2017  Davison (Bryan Davis) Oxford 
2016  Davison (Bryan Davis) Farmington
2015  Macomb Dakota (Kevin Wemyss) Davison
2014  Davison (Tracy Greene)  Westland John Glenn
2013          Davison (Robert Snyder)  Walled Lake Central         
2012 Davison (Robert Snyder) New Baltimore Anchor Bay
2011 New Baltimore Anchor Bay (Karyn Mazei) Taylor Kennedy
2010 Holt (Brian Vessel) Davison
2009 Sterling Heights Stevenson (George Bodgen & Tom Stockton) New Baltimore Anchor Bay
2008  South Lyon (Fred Ringrose ) Walled Lake Central
2007 New Baltimore Anchor Bay (Brandon Dean) Taylor Kennedy
2006  White Lake Lakeland (Art Raupp) Grand Blanc

DIVISION 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
2018  Flint Kearsley (Robert Ploof)  Tecumseh 
2017  Flint Kearsley (Robert Ploof)  Bay City John Glenn 
2016  Flint Kearsley (Robert Ploof) Jackson
2015  Flint Kearsley (Robert Ploof)  Bay City Western
2014  Flint Kearsley (Robert Ploof)  Bay City Western
2013
Jackson Northwest (Misty Mathews)
Ionia
2012  Flint Kearsley (Robert Ploof) Tecumseh
2011 Charlotte (Dave Jackson & Woody Smith) Bay City John Glenn
2010 Tecumseh (Ken Richards) Flint Kearsley
2009 Tecumseh (Doug McKowen) Bay City John Glenn
2008  Tecumseh (Doug McKowen) Coldwater
2007 Coldwater (Sandra Jo Herman) Bangor John Glenn
2006 Coldwater (Sandra Jo Herman) Bangor John Glenn

DIVISION 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
2018  Alma (Ken Shunk)  Muskegon Oakridge 
2017  Birch Run (Teddy Villarreal) Gladwin
2016  Alma (Ken Shunk) Hudsonville Unity Christian
2015  Corunna (Ryan Koyne) Coloma
2014  Croswell-Lexington (Anita Mifsud) Ishpeming
2013
Battle Creek Pennfield (Michael Roach)
GR South Christian
2012  Flat Rock (Kristi Hill)  Richmond
2011 Wyoming Kelloggsville (Jim Salzwedel) Battle Creek Pennfield
2010 Coloma (Bonnie Henry) Perry
2009 Vandercook Lake (Todd Reichard) Wyoming Kellogsville
2008  Saginaw Swan Valley (Kevin Henze) Vandercook Lake
2007 Wyoming Kelloggsville (Jim Salzwedel) Vandercook Lake
2006 Wyoming Kelloggsville (Jim Salzwedel) Sandusky

DIVISION 4

Year Champion (Coach) Runner-Up
2018  Vandercook Lake (Todd Reichard)  Brown City 
2017  Vandercook Lake (Todd Reichard) St. Louis
2016  Ithaca (Dan Macha) New Lothrop
2015  St. Louis (Kyle Woodcock) Clinton
2014  Vandercook Lake (Todd Reichard) Rogers City
2013
Vandercook Lake (Todd Reichard)  Sandusky
2012  Sandusky (Amanda Gerstenberger)  Vandercook Lake
2011 Vandercook Lake (Todd Reichard) Sandusky
2010 Rogers City (Brian Bannasch) Ithaca

CLASS A

Year
Champion (Coach)
Runner-Up
2005  Highland-Milford (Sherry Guertin) Sterling Heights Stevenson
2004  Port Huron Northern (Christopher Damon) Sterling Heights Stevenson

CLASS B

Year Champion (Coach) Runner-Up
2005 Coldwater (Sandra Jo Herman) Bay City John Glenn
2004 Bangor John Glenn (Ann Roznowski ) Sparta

CLASS C-D

Year Champion (Coach) Runner-Up
2005 Vandercook Lake (Todd Reichard) Kent City
2004 Sandusky (Gordie Williams) Freeland