2012 Competitive Cheer Districts

February 17 or 18

**2012 District Results**

DIVISION 1

No. 1-1 Rockford
Timothy Erickson, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 10 a.m.
Battle Creek Lakeview
Caledonia
East Kentwood
Grand Haven
*GR Forest Hills Northern (FH Central, FH Eastern)
Grand Rapids Union
Grandville
Holland West Ottawa
Hudsonville
Jenison
Kalamazoo Central
Kalamazoo Loy Norrix
Muskegon Mona Shores
Portage Central
Rockford

No. 2-1 Southgate Anderson
David Pinkowski, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 11 a.m. 
Brownstown Township Woodhaven
Canton
Canton Plymouth
Farmington
Grosse Pointe South
Livonia Adlai E Stevenson
Livonia Churchill
Livonia Franklin
Monroe
Saline
Southgate Anderson
Temperance Bedford
Wayne Memorial
Westland John Glenn

No. 3-1 Sterling Heights-Utica Stevenson
Chad Hottle, Athletic Director
Fri., Feb. 17 – 6 p.m.
Clinton Township Chippewa Valley
Eastpointe-East Detroit
Fair Haven Anchor Bay
Fraser
Grosse Pointe North
Harrison Township L’Anse Creuse
Macomb Dakota
Macomb L’Anse Creuse North
Roseville
St Clair Shores Lakeview
Sterling Heights
Sterling Heights Utica Ford II
Sterling Heights Utica Stevenson
Warren Cousino

No. 4-1 Troy-Athens
Robert Dowd, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 10 a.m.
Clarkston
Lake Orion
Rochester Hills Rochester
Rochester Hills Stoney Creek
Rochester Adams
Royal Oak
Shelby Township Utica Eisenhower
Troy
Troy Athens
Utica
Warren Mott
Waterford Kettering
Waterford Mott

No. 5-1 Novi
Christian Wilson, Manager
Sat., Feb. 18 – 10 a.m. 
Brighton
Commerce Walled Lake Northern
Farmington Hills-North Farmington
Hartland
Howell
Northville
Novi
Pinckney
Walled Lake Western
West Bloomfield
White Lake Lakeland

No. 6-1 Davison
Josh Wallberg, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 12 noon
Bay City Central
Davison
Flint Carman-Ainsworth
Flushing
Grand Blanc
Grand Ledge
Midland
Midland HH Dow
Oxford
Port Huron
Port Huron Northern
Romeo
Saginaw Heritage
Traverse City West

DIVISION 2

No. 7-2 Portage Northern
Chris Riker, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 10 a.m.
Battle Creek Harper Creek
Hamilton
Hastings
Holland Christian
Mattawan
Middleville Thornapple Kellogg
Plainwell
Portage Northern
Richland Gull Lake
St. Joseph
Stevensville Lakeshore
Sturgis
Vicksburg
Wayland Union

No. 8-2 Allen Park
Kenneth Stephens, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 10 a.m.
Adrian
Allen Park
Carleton Airport
Dearborn Heights Crestwood
Dearborn Divine Child
Gibraltar OA Carlson
Inkster
Lincoln Park
New Boston Huron
Riverview Community
Romulus
Tecumseh
Trenton
Wyandotte Roosevelt

No. 9-2 Warren Woods Tower
Jan Sander, Athletic Director
Fri., Feb. 17 – 6 p.m.
Berkley
Birmingham Seaholm
Bloomfield Hills Andover
Bloomfield Hills Lahser
Hazel Park
Madison Heights Lamphere
South Lyon
South Lyon East
Warren Woods Tower
Warren Fitzgerald

No. 10-2 Ortonville-Brandon
Donald Watchowski, Athletic Director
Fri., Feb. 17 – 5 p.m.
Auburn-Bay City Western
Clio
Fenton
Flint Northern
Flint Kearsley
Gaylord
Holly
Lapeer East
Lapeer West
Linden
Marysville
Ortonville-Brandon
St. Clair
Swartz Creek

No. 11-2 Mason
Greg Lattig, Athletic Director
Fri., Feb. 17 – 6 p.m.
Charlotte
DeWitt
Eaton Rapids
Escanaba
Fowlerville
Haslett
Jackson Northwest
Lansing Waverly
Marquette
Mason
Mt. Pleasant
Owosso
Parma Western
St. Johns

No. 12-2 Cedar Springs
Autumn Mattson, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 10 a.m.
Byron Center
Cedar Springs
Fruitport
Grand Rapids Christian
Grand Rapids Creston
Grand Rapids Kenowa Hills
Grand Rapids Northview
Lowell
Muskegon
Muskegon Reeths Puffer
Sparta
Spring Lake
Wyoming Rogers
Zeeland East

DIVISION 3

No. 13-3 Allegan
Gary Ellis, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 5 p.m.
Allegan
Battle Creek Pennfield
Berrien Springs
Buchanan
Coloma
Delton Kellogg
Hopkins
Kalamazoo Comstock
Lake Odessa Lakewood
Otsego
Paw Paw
Portland
Three Rivers

No. 14-3 Grosse Ile
James Okler, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 10 a.m.
Beverly Hills Detroit Country Day
Brooklyn Columbia Central
Clawson
Flat Rock
Grosse Ile
Ida
Livonia Clarenceville
Livonia Ladywood
Monroe Jefferson
Onsted
Romulus Summit Academy
Stockbridge

No. 15-3 Capac
Arnie Vandemark, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 11 a.m.
Algonac
Almont
Armada
Capac
Croswell Lexington
Goodrich
Imlay City
Macomb Lutheran North
Marine City
North Branch
Pontiac Notre Dame Preparatory School
Richmond
Vassar
Yale

No. 16-3 Ovid-Elsie
Sonya Latz, Athletic Director
Fri., Feb. 17 – 6 p.m. 
Alma
Birch Run
Carrollton
Chesaning
Corunna
Durand Area
Flint Powers Catholic
Freeland
Lansing Catholic Central
Linden Lake Fenton
Mt. Morris EA Johnson
Ovid-Elsie
Perry
Saginaw-Swan Valley
Williamston

No. 17-3 Houghton Lake
Maureen Whidden, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 11 a.m.
Benzonia-Benzie Central
Cheboygan Area
Farwell Area
Gladstone
Harrison Community
Houghton Lake
Kingsford
Kingsley Area
Midland Bullock Creek
Reed City
Remus Chippewa Hills
Roscommon
Scottville Mason County Central
Shepherd
Tawas City-Tawas Area

No. 18-3 Comstock Park
Tony Petkus, Athletic Director
Fri., Feb. 17 – 6:30 p.m.
Allendale
Belding Area
Comstock Park
Coopersville
Grand Rapids Catholic Central
Grand Rapids West Catholic
Grant
Howard City-Tri County Area
Whitehall
Wyoming Park
Wyoming Godwin Heights
Wyoming Kelloggsville
Zeeland West

DIVISION 4

No. 19-4 Schoolcraft
Ted Manning, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 10 a.m.
Athens
Bangor
Bronson
Colon Community
Gobles
Grandville Calvin Christian
Hartford
Quincy
Schoolcraft
Union City
White Pigeon
Wyoming Lee

No. 20-4 Addison
Brent McCall, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 10 a.m.
Addison
Adrian Madison
Blissfield
Clinton
Concord
Hanover Horton
Homer
Hudson Area
Jonesville
Manchester
Morenci Area
Napoleon
Reading

No. 21-4 Memphis
Brad Gudme, Athletic Director
Fri., Feb. 17 - 6 p.m.
Brown City
Canton Plymouth Christian Academy
Clarkston Everest Collegiate
Dryden
Madison Heights Bishop Foley
Memphis
New Haven
New Lothrop
Rochester Hills Lutheran Northwest
Sterling Heights Parkway Christian School

No. 22-4 Michigan Center
Greg Pscodna, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 10 a.m.
Albion
Bath
Burton Bentley
East Jackson
Grass Lake
Jackson Vandercook Lake
Laingsburg
Leslie
Michigan Center
Pewamo Westphalia
Springport
Vermontville Maple Valley
Webberville Community
Whitmore Lake

No. 23-4 Evart
Howard Hyde, Athletic Director
Sat., Feb. 18 – 11 a.m.
Evart
Hart
Holton
Leroy-Pine River Area
Marion
Merrill
Montague
Montrose
Muskegon Western Michigan Christian
Sanford-Meridian
Shelby
St. Charles
St. Louis

No. 24-4 East Jordan
Phyllis Olszewski, Athletic Director
Fri., Feb. 17 – 7 p.m.
Bellaire
Brethren
Charlevoix
East Jordan
Elk Rapids
Iron Mountain
Manistique
*Munising (Eben Junction-Superior Central)
Norway
Oscoda