2016 Districts

Feb. 19-20

****District Results****


Division 1
No. 1-1 Grandville
Brian Parsons, Athletic Director
Friday, February 19 – 6 pm
*Ada Forest Hills Eastern
Battle Creek-Lakeview
Caledonia
East Kentwood
Grand Haven
Grand Rapids Union
Grandville
Holland-West Ottawa
Hudsonville
Jenison
Kalamazoo Central
Kalamazoo-Loy Norrix
Portage Central
Portage Northern
Rockford

No. 2-1 Brownstown Township-Woodhaven
David Fast, Athletic Director
Friday, February 19 – 6 pm
Brownstown Township-Woodhaven
Lincoln Park
Livonia Churchill
Monroe
Plymouth
Salem
Saline
Southgate Anderson
Temperance-Bedford
Wayne Memorial
Westland-John Glenn
Wyandotte-Roosevelt
Ypsilanti-Lincoln

No. 3-1 Warren-Cousino
Aaron Setlak, Athletic Director
Saturday, February 20 – 10 am
Clinton Township Chippewa Valley
East Detroit
Fraser
Grosse Pointe North
Grosse Pointe South
Harrison Township L'Anse Creuse
Macomb Dakota
Macomb L'Anse Creuse North
Roseville
St Clair Shores-Lakeview
Sterling Heights
Sterling Heights Stevenson
Utica Ford
Warren-Cousino

No. 4-1 Troy-Athens
Robert Dowd, Athletic Director
Saturday, February 20 – 10 am
Birmingham Seaholm
Bloomfield Hills
Livonia Franklin
Livonia Stevenson
Oak Park
Rochester
Rochester Hills Stoney Creek
Rochester Adams
Troy
Troy Athens
Utica
Utica Eisenhower
Warren Mott
West Bloomfield

No. 5-1 Novi
Brian Gordon, Athletic Director
Saturday, February 20 – 11 am
Brighton
Hartland
Howell
Milford
Northville
Novi
Pinckney
Walled Lake Central
Walled Lake Northern
Walled Lake Western
Waterford Kettering
Waterford Mott
White Lake-Lakeland

No. 6-1 Lake Orion
William Reiss, Athletic Director
Saturday, February 20 – 11 am
Clarkston
Davison
New Baltimore Anchor Bay
Flint Carman-Ainsworth
Grand Blanc
Grand Ledge
Lake Orion
Lapeer
Midland
Oxford
Port Huron
Romeo
Saginaw Heritage
Swartz Creek

Division 2

No. 7-2 St Joseph
Kevin Guzzo, Athletic Director
Saturday, February 20 – 10 am
Battle Creek Harper Creek
Byron Center
Coldwater
Edwardsburg
Hamilton
Mattawan
Middleville Thornapple Kellogg
Niles
Plainwell
Richland Gull Lake
St Joseph
Stevensville Lakeshore
Sturgis
Vicksburg
Wayland Union

No. 8-2 Gibraltar Carlson
Mike Quinn, Athletic Director
Saturday, February 20 – 10 am
Adrian
Allen Park
Carleton Airport
Chelsea
Dearborn Heights Crestwood
Dearborn Divine Child
Dexter
Gibraltar Carlson
Melvindale
New Boston-Huron
Riverview Community
Romulus
Tecumseh
Trenton

No. 9-2 St Clair Shores-Lake Shore
John Hartley, Athletic Director
Saturday, February 20 – 4 pm
Farmington Hills Harrison
Hazel Park
Marysville
Port Huron Northern
Royal Oak
Southfield
St Clair
St Clair Shores-Lake Shore
Warren Woods-Tower

No. 10-2 Fenton
Michael Bakker, Athletic Director
Saturday, February 20 – 10 am
Auburn Hills-Avondale
Bay City-Central
Clio
Fenton
Flint-Kearsley
Flushing
Fowlerville
Holly
Linden
Ortonville-Brandon
Owosso
South Lyon
South Lyon East

No. 11-2 St Johns
Chris Ervin, Athletic Director
Saturday, February 20 – 10 am
Charlotte
DeWitt
Eaton Rapids
Gaylord
Haslett
Hastings
Jackson-Northwest
Lansing-Waverly
Lowell
Marquette
Mason
Midland-HH Dow
Mt Pleasant
Parma-Western
St Johns

No. 12-2 Cedar Springs
Autumn Mattson, Athletic Director
Saturday, February 20 – 10 am
Cedar Springs
Coopersville
Fruitport
Grand Rapids Christian
Grand Rapids Forest Hills Northern
Grand Rapids Kenowa Hills
Grand Rapids Northview
Grand Rapids Ottawa Hills
Muskegon
Muskegon Mona Shores
Muskegon Reeths-Puffer
Sparta
Spring Lake
Wyoming
Zeeland East
Zeeland West

Division 3

No. 13-3 Allegan
Matt Stofer, Athletic Director
Saturday, February 20 – 10 am
Allegan
Battle Creek-Pennfield
Berrien Springs
Buchanan
Coloma
Dowagiac Union
Hillsdale
Hopkins
Jonesville
Kalamazoo-Comstock
Otsego
Parchment
Paw Paw
South Haven
Three Rivers

No. 14-3 Flat Rock
Eric Painter, Athletic Director
Saturday, February 20 – 4 pm
Allen Park-Cabrini
Brooklyn-Columbia Central
Detroit-Consortium College Prep
Detroit-Henry Ford Acad:School for Creative Studies
Flat Rock
Grosse Ile
Harper Woods-Chandler Park Academy
Ida
Livonia-Clarenceville
Livonia-Ladywood
Monroe-Jefferson
Onsted
Romulus-Summit Academy North

No. 15-3 Yale
Maureen Klocke, Athletic Director
Saturday, February 20 – 4 pm
Algonac
Almont
Armada
Clawson
Croswell-Lexington
Imlay City
Madison Heights Lamphere
Marine City
*New Haven
Pontiac-Notre Dame Preparatory School
Richmond
Yale

No. 16-3 Ovid-Elsie
Sonya Latz, Athletic Director
Saturday, February 20 – 4 pm
Birch Run
Chesaning
Corunna
Durand Area
Flint-Powers Catholic
Goodrich
Lake Fenton
Leslie
Mt Morris (EAJ)
North Branch
Ovid-Elsie
Perry
Stockbridge
Williamston

No. 17-3 Alma
Eric Huff, Athletic Director
Saturday, February 20 – 4 pm
Alma
Carrollton
Escanaba
Frankenmuth
Freeland
Gladstone
Harrison Community
Kingsford
Kingsley Area
Manistee
Midland-Bullock Creek
Remus-Chippewa Hills
Saginaw Swan Valley
Shepherd

No. 18-3 Comstock Park
Tony Petkus, Athletic Director
Saturday, February 20 – 10 am
Allendale
Belding Area
Big Rapids
Comstock Park
Fremont
Grand Rapids Catholic Central
Grand Rapids West Catholic
Grant
Howard City Tri County Area
Lake Odessa-Lakewood
Portland
Whitehall
Wyoming Godwin Heights
Wyoming Kelloggsville
Wyoming Lee

Division 4

No. 19-4 Lawton
Chris Richter, Athletic Director
Friday, February 19 – 6 pm
Bloomingdale
Bronson
Colon Community
Gobles
Hartford
Homer
Lawrence
Lawton
Quincy
Reading
St Joseph Lake Michigan Catholic
Union City
White Pigeon

No. 20-4 Michigan Center
Nathan Mitchell, Athletic Director
Saturday, February 20 – 10 am
Addison
Adrian-Madison
Blissfield
Clinton
Concord
East Jackson
Grass Lake
Hanover-Horton
Hudson Area
Jackson Lumen Christi
Jackson Vandercook Lake
Manchester
Michigan Center
Morenci Area
Napoleon

No. 21-4 Lake Orion
William Reiss, Athletic Director
Saturday, February 20 – 4:30 pm
*Auburn Hills-Oakland Christian
Capac
Detroit University YES Academy
Dryden
Lutheran HS Westland
Memphis
Rochester Hills-Lutheran Northwest
Southfield Christian
Whitmore Lake
Wixom St Catherine of Siena Academy

No. 22-4 Ithaca
Terry Hessbrook, Athletic Director
Saturday, February 20 – 10 am
Bath
Breckenridge
Brown City
Ithaca
Merrill
Montrose Hill-McCloy
Pewamo-Westphalia
Sandusky
Springport
St Charles
St Louis
Vassar
Webberville Community

No. 23-4 Muskegon-Western Michigan Christian
Josh Glerum, Athletic Director
Saturday, February 20 – 4 pm
Brethren
Delton Kellogg
Evart
Grand Rapids NorthPointe Christian
Hart
Holton
Leroy-Pine River Area
Mason County
Montague
Muskegon-Western Michigan Christian
Ravenna
Shelby
Vermontville-Maple Valley

No. 24-4 East Jordan
Phyllis Olszewski, Athletic Director
Friday, February 19 – 6 pm
Coleman
East Jordan
Farwell Area
Houghton Lake
Iron Mountain
Manistique
Marion
* Munising
Norway
Oscoda
Sanford-Meridian Early College

Tawas Area