2018 LP Cross Country Regionals

October 26 or 27

NOTE: Results can also be found on Athletic.net

DIVISION 1

No. 1-1 Allendale - 10/27 | Results
Grand Haven 
Grand Rapids-Forest Hills Central 
Grand Rapids-Forest Hills Northern 
Grand Rapids-Northview 
Grand Rapids-Ottawa Hills 
Grand Rapids-Union 
Greenville 
Jenison 
Lowell 
Muskegon 
Muskegon-Mona Shores 
Muskegon-Reeths-Puffer 
Rockford 
Wyoming 

No. 2-1 Saginaw-Heritage @ Delta College - 10/27 | Results
Alpena 
Auburn-Bay City Western 
Bay City-Central 
Davison 
Flint-Carman-Ainsworth 
Flushing 
Lapeer 
Midland 
Midland-HH Dow 
Mt Pleasant 
Saginaw-Arthur Hill 
Saginaw-Heritage 
Swartz Creek 
Traverse City Central 
Traverse City West 

No. 3-1 Portage Central @ Portage West MS - 10/27 | Results
Battle Creek-Lakeview 
Byron Center 
Caledonia 
East Kentwood 
Grandville 
Holland 
Holland-West Ottawa 
Hudsonville 
Kalamazoo Central 
Kalamazoo-Loy Norrix 
Mattawan 
Portage Central 
Portage Northern 
Richland-Gull Lake 

No. 4-1 Brighton @ Huron Meadows Metro Park - 10/26 | Results
Ann Arbor-Skyline 
Brighton 
Dexter 
East Lansing 
Grand Ledge 
Hartland 
Holt 
Howell 
Jackson 
Lansing-Everett (Boys Only)
Lansing-Waverly 
Okemos 
Pinckney 
South Lyon 
South Lyon East

No. 5-1 Gibraltar-OA Carlson @ Lake Erie Metropark - 10/27 | Results
Allen Park 
Ann Arbor-Pioneer 
Belleville 
Brownstown Township-Woodhaven 
Dearborn 
Dearborn Heights-Crestwood 
Dearborn-Edsel Ford 
Dearborn-Fordson 
Gibraltar-OA Carlson 
Lincoln Park 
Melvindale 
Monroe 
Saline 
Southgate Anderson 
Temperance-Bedford 
Wayne Memorial 
Wyandotte-Roosevelt 
Ypsilanti-Lincoln 

No. 6-1 Ann Arbor-Huron @ Willow Metro Park - 10/27 | Results
Ann Arbor-Huron 
Berkley 
Canton 
Plymouth 
Salem 
Detroit-Cass Technical 
Detroit-Martin Luther King 
Detroit-Renaissance 
Detroit-U Of D Jesuit (BXC Only)
Detroit-Western International 
Garden City 
Livonia-Churchill 
Livonia-Franklin 
Livonia-Stevenson 
Northville 
Novi 
Novi-Detroit Catholic Central (Boys Only)
Oak Park 
Redford Thurston (Girls Only)

No. 7-1 Waterford Mott @ Hess Hathaway Park - 10/27 | Results
Commerce-Walled Lake Northern 
Farmington 
Farmington Hills-North Farmington 
Farmington Hills Mercy (GXC Only)
Fenton 
Grand Blanc 
Highland-Milford 
Holly 
Walled Lake Central 
Walled Lake Western 
Waterford Kettering 
Waterford Mott 
West Bloomfield 
White Lake-Lakeland 

No. 8-1 Grosse Pointe South @ Lake ST Clair Metropark - 10/26 | Results
Beverly Hills-Wylie E Groves 
Birmingham-Seaholm 
Bloomfield Hills 
Bloomfield Hills-Brother Rice 
Fraser 
Grosse Pointe North 
Grosse Pointe South 
Harrison Township-L'Anse Creuse 
Roseville 
Royal Oak 
St Clair Shores-Lake Shore 
St Clair Shores-Lakeview 
Sterling Heights 
Sterling Heights-Utica Stevenson 
Troy 
Troy-Athens 
Warren Mott 
Warren Woods-Tower 
Warren-Cousino 
Warren-De La Salle Collegiate (BXC Only)

No. 9-1 Algonac - 10/27 | Results  
Auburn Hills-Avondale 
Clarkston 
Clinton Township-Chippewa Valley 
Fair Haven-Anchor Bay 
Lake Orion 
Macomb-Dakota 
Macomb-L'Anse Creuse North 
Oxford 
Port Huron 
Port Huron Northern 
Rochester Hills-Rochester 
Rochester Hills-Stoney Creek 
Rochester-Adams 
Romeo 
Shelby Township-Utica Eisenhower 
Sterling Heights-Utica Ford II 
Utica
 

DIVISION 2 

No. 10-2 Gaylord @ Michawye Pines Golf Course - 10/27 | Results
Big Rapids 
Cadillac 
Cedar Springs 
Cheboygan Area 
Fremont 
Gaylord 
Gladwin 
Grant 
Howard City-Tri County Area 
Ludington 
Petoskey 
Remus-Chippewa Hills 
Sparta 
West Branch-Ogemaw Heights 
Whitehall 

No. 11-2 Allendale - 10/27 | Results 
Ada-Forest Hills Eastern 
Allendale 
Comstock Park 
Coopersville 
East Grand Rapids 
Fruitport 
Grand Rapids Christian 
Grand Rapids-Catholic Central 
Grand Rapids-Kenowa Hills 
Grand Rapids-West Catholic 
Grand Rapids-West Michigan Aviation Academy
Hudsonville-Unity Christian 
Kentwood-Grand River Preparatory 
Muskegon-Oakridge 
Muskegon-Orchard View 
Spring Lake 
Wyoming-Godwin Heights 
Wyoming-Kelloggsville 

No. 12-2 Centreville - 10/27 | Results
Allegan 
Benton Harbor
Dowagiac Union 
Edwardsburg 
Hamilton 
Holland Christian 
Niles 
Paw Paw 
South Haven 
St Joseph 
Stevensville-Lakeshore 
Sturgis 
Three Rivers 
Zeeland East 
Zeeland West 

No. 13-2 Portage Central @ Portage West MS - 10/27 | Results
Battle Creek-Harper Creek 
Battle Creek-Pennfield 
Coldwater 
Grand Rapids-South Christian 
Hastings 
Jackson-Northwest 
Lake Odessa-Lakewood 
Marshall 
Middleville-Thornapple Kellogg 
Olivet 
Otsego 
Parma-Western 
Plainwell 
Vicksburg 
Wayland Union 

No. 14-2 Ovid-Elsie @ Uncle John's Cider Mill - 10/26 | Results
Belding Area 
Charlotte 
DeWitt 
Eaton Rapids 
Fowlerville 
Haslett 
Ionia 
Lansing Catholic 
Lansing-Eastern 
Lansing-JW Sexton 
Mason 
Portland 
St Johns 
Williamston 

No. 15-2 Saginaw-Heritage @ Delta College - 10/27 | Results
Alma 
Bay City-John Glenn 
Birch Run 
Clio 
Corunna 
Essexville-Garber 
Flint-Kearsley 
Flint-Powers Catholic 
Frankenmuth 
Freeland 
Midland-Bullock Creek 
Mt Morris EAJ 
North Branch 
Owosso 
Saginaw-Swan Valley 

No. 16-2 Linden @ Linden MS - 10/27 | Results
Beverly Hills-Detroit Country Day 
Bloomfield Hills-Cranbrook Kingswood 
Bloomfield Hills-Marian (GXC Only)
Clawson 
Detroit-Cody 
Detroit-Communication Media Arts (GXC only)
Detroit-Cornerstone Health/Technology 
Detroit-Frederick Douglass (BXC Only)
Detroit-Mumford 
Detroit-Old Redford Preparatory 
Detroit-University Prep Academy
Farmington Hills-Harrison 
Ferndale 
Goodrich 
Linden 
Linden-Lake Fenton 
Orchard Lake-St Mary Preparatory 
Ortonville-Brandon  
Pontiac-Notre Dame Preparatory School

No. 17-2 Algonac - 10/27 | Results 
Algonac 
Armada 
Center Line 
Croswell-Lexington 
Harper Woods-Chandler Park Academy
Hazel Park 
Imlay City 
Macomb-Lutheran North
Madison Heights-Lamphere 
Marysville 
Richmond 
St Clair  
Warren-Fitzgerald 
Warren-Regina (GXC Only)
Yale 

No. 18-2 Gibraltar-OA Carlson @ Lake Erie Metropark - 10/27 | Results
Adrian 
Ann Arbor-Father Gabriel Richard 
Carleton-Airport 
Chelsea 
Dearborn Heights-Annapolis 
Dearborn-Divine Child 
Detroit-Cesar Chavez Academy 
Flat Rock 
Grosse Ile 
Milan 
New Boston-Huron 
Newport-Jefferson 
River Rouge 
Riverview Community 
Romulus 
Romulus-Summit Academy North 
Tecumseh 
Trenton

DIVISION 3 

No. 19-3 Gaylord @ Michaywe Pines Golf Course - 10/27 | Results
Bige

Boyne City 
Charlevoix 
Elk Rapids 
Grayling 
Harbor Springs 
Houghton Lake 
Kalkaska 
Kingsley Area 
Mancelona 
Oscoda 
Roscommon 
Standish-Sterling Central 
Tawas City-Tawas Area 
Traverse City-Grand Traverse Academy
Traverse City-St Francis 

No. 20-3 Bear Lake @ Benzie Central HS - 10/27 | Results
Benzonia-Benzie Central 
Evart 
Harrison Community 
Hart 
Hesperia Community 
Lake City Area 
Leroy-Pine River Area 
Manistee 
Manton 
McBain-Mc Bain 
Montague 
Morley Stanwood 
Reed City 
Scottville-Mason County Central 
Shelby 

No. 21-3 Allendale - 10/27 | Results 
Delton Kellogg 
Fennville 
Grand Rapids-Covenant Christian 
Grand Rapids-NorthPointe Christian 
Grand Rapids-Wellspring Preparatory 
Grandville-Calvin Christian 
Holland-Black River 
Hopkins 
Kent City 
Lakeview 
Newaygo 
North Muskegon 
Ravenna 
Vermontville-Maple Valley 
Wyoming-Lee 

No. 22-3 Centreville - 10/27 | Results
Bangor 
Berrien Springs 
Bloomingdale 
Buchanan 
Centreville 
Coloma 
Constantine 
Galesburg-Augusta 
Hartford 
Kalamazoo-Comstock 
Lawton 
Niles-Brandywine 
Parchment 
Schoolcraft 
Watervliet 

No. 23-3 Jackson-Vandercook Lake @ Ella Sharp Park - 10/27 | Results
Bronson 
Brooklyn-Columbia Central 
Grass Lake 
Hanover-Horton 
Hillsdale 
Homer 
Jackson-Lumen Christi 
Jackson-Vandercook Lake 
Jonesville 
Michigan Center 
Napoleon 
Onsted 
Quincy 
Springport 
Union City 

No. 24-3 Ovid-Elsie @ Uncle John's Cider Mill - 10/26 | Results
Bath 
Chesaning 
Ithaca 
Laingsburg 
Leslie 
Montrose Hill-McCloy 
New Lothrop 
Ovid-Elsie 
Perry 
Pewamo-Westphalia 
St Charles 
Stanton-Central Montcalm 
Stockbridge 

No. 25-3 Shepherd - 10/26 | Results
Bad Axe 
Beaverton 
Caro 
Carrollton 
Cass City 
Clare 
Farwell Area 
Hemlock 
Millington 
Pigeon-Laker 
Pinconning Area 
Reese 
Saginaw-Valley Lutheran 
Sanford-Meridian Early College 
Shepherd 
St Louis 
Vassar 

No. 26-3 Waterford Mott @ Hess Hathaway Park - 10/27 | Results
Almont 
Brown City 
Burton-Bendle 
Burton-Bentley 
Byron Area 
Capac 
Detroit Central 
Detroit Edison PSA Early College of Excellence
Detroit-Denby Tech & Prep 
Detroit-Henry Ford School for Creative Studies
Detroit-Loyola (BXC Only)
Detroit-Pershing 
Durand Area 
Grosse Pointe Woods-University Liggett 
Madison Heights-Bishop Foley Catholic 
Marine City 
Memphis 
New Haven 
Otisville-LakeVille Memorial 
Sandusky 
Southfield-Bradford Academy 
Warren-Michigan Collegiate 
Wixom-St Catherine of Siena (GXC Only)

No. 27-3 Ann Arbor-Huron @ Willow Metro Park - 10/27 | Results
Adrian-Madison 
Allen Park-Cabrini 
Ann Arbor-Greenhills 
Blissfield 
Canton Preparatory 
Clinton 
Dearborn-Advanced Technology Academy 
Detroit Collegiate Prep at Northwestern 
Detroit Community (Boys Only) 
Detroit-Voyageur College Prep
Dundee 
Ecorse (Boys Only)
Erie-Mason 
Ida 
Manchester 
Monroe-St Mary Catholic Central 
Riverview-Gabriel Richard 
Taylor Preparatory 
Whitmore Lake 
Ypsilanti-Arbor Preparatory

DIVISION 4 

No. 28-4 Gaylord @ Michaywe Pines Golf Course - 10/27 | Results
Bige

Alanson 
Alba 
Bellaire 
Boyne Falls 
Central Lake 
East Jordan 
Ellsworth Community 
Fairview
Gaylord-St Mary Cathedral 
Indian River-Inland Lakes 
Johannesburg-Lewiston 
Lincoln-Alcona 
Mackinaw City 
Onaway Area 
Pellston 
Petoskey-St Michael Academy
Rogers City 
Wolverine 

No. 29-4 Bear Lake @ Benzie Central HS - 10/27 | Results
Baldwin Community Schools
Bear Lake 
Brethren 
Buckley 
Custer-Mason County Eastern 
Frankfort 
Glen Arbor-The Leelanau School (Boys only)
Lake Leelanau-St Mary 
Leland 
Maple City-Glen Lake 
McBain-Northern Michigan Christian 
Mesick 
Pentwater 
Suttons Bay (Boys only)
Walkerville 

No. 30-4 Shepherd - 10/26 | Results 
Ashley 
Big Rapids-Crossroads Charter Academy
Blanchard-Montabella 
Breckenridge 
Carson City-Crystal 
Coleman 
Hale 
Marion 
Merrill (Girls only)
Middleton-Fulton 
Mt Pleasant-Beal City 
Mt Pleasant-Sacred Heart Academy 
St Helen-Charlton Heston Academy
Vestaburg 
Whittemore-Prescott 

No. 31-4 Allendale - 10/27 | Results 
Bridgman 
Byron Center Charter School
Fruitport-Calvary Christian 
Holland-Calvary 
Holton 
Hudsonville-Libertas Christian School
Martin 
Muskegon Catholic Central 
Muskegon-Western Michigan Christian 
New Buffalo 
Saugatuck 
St Joseph-Lake Michigan Catholic 
Three Oaks-River Valley 
White Cloud 
Wyoming-Tri-unity Christian 

No. 32-4 Portage Central @ Portage West MS - 10/27 | Results
Athens 
Battle Creek-St Philip Catholic Central 
Cassopolis-Ross Beatty 
Climax-Scotts 
Colon Community 
Decatur 
Eau Claire 
Gobles 
Kalamazoo Christian 
Kalamazoo-Hackett Catholic Prep
Lawrence 
Marcellus 
Mendon 
White Pigeon 

No. 33-4 Jackson-Vandercook Lake @ Ella Sharp Park - 10/27 | Results
Ann Arbor-Rudolf Steiner School
Bellevue 
Brighton-Charyl Stockwell Prep Academy
Concord 
Dansville 
East Jackson 
Fowler 
Jackson Christian School
Jackson Preparatory & Early College 
Lansing Christian 
Morrice 
Portland-St Patrick 
Potterville 
Saranac
Webberville 

No. 34-4 Hudson Area  - 10/27 | Results
Addison 
Adrian-Lenawee Christian 
Britton Deerfield Schools
Genesee Christian
Hillsdale Academy
Hillsdale-Will Carleton Academy
Hudson Area 
Litchfield 
Morenci Area 
Ottawa Lake-Whiteford 
Petersburg-Summerfield 
Pittsford 
Reading 
Sand Creek 
Tekonsha 

No. 35-4 Deckerville @ Wagner County Park - 10/27 | Results
Burton-Faith 
Carsonville-Port Sanilac 
Deckerville Community 
Dryden 
Harbor Beach Community 
Kimball-Landmark Academy
Kinde-North Huron 
Kingston 
Marine City-Cardinal Mooney Catholic 
Marlette 
Mayville 
Owendale-Gagetown 
Peck Community 
Saginaw-Michigan Lutheran Seminary
Saginaw-Nouvel Catholic Central 
Ubly 
Unionville Sebewaing 

No. 36-4 Grosse Pointe South @ Lake St Clair Metro Park - 10/26 | Results
Auburn Hills-Oakland Christian 
Birmingham-Roeper 
Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart (GXC Only)
Canton-Plymouth Christian Academy
Chesterfield-Austin Catholic 
Clarkston Everest Academy (GXC Only)
Detroit Public Safety Academy
Detroit-Davis Aerospace Technical 
Detroit-Southeastern 
Hope of Detroit Academy 
Lutheran HS Westland
Novi Christian Academy
Rochester Hills-Lutheran Northwest 
Royal Oak-Shrine Catholic 
Southfield Christian 
Sterling Heights-Parkway Christian School
Waterford-Our Lady Of The Lakes