Division 1/Class A -- 1978-2017

LOWER PENINSULA DIVISION 1

Year Individual Champion School Time
2017
Ericka VanderLende
Rockford
17:16.8
2016  Maggie Farrell  Battle Creek Lakeview  17:25.6 
2015  Madison Troy  Grandville 17:28.2
2014  Audrey Belf Birmingham Seaholm 17:19.0
2013 Audrey Belf Birmingham Seaholm 17:31.1
2012  Erin Finn  West Bloomfield  17:07.9 
2011 Erin Finn West Bloomfield 17:22.6
2010 Brook Handler Rochester 17:00.2
2009 Megan Goethals Rochester 16:54.8
2008 Megan Goethals Rochester 17:10.1
2007 Shannon Osika Waterford Mott 17:35.8
2006 Carlie Green Highland-Milford 17:49.3
2005 Eileen Creutz Saline 17:41.05
2004 Eileen Creutz Saline 18:02.25
2003 Rachel Wittum Rockford 17:55.50
2002 Nicole Bohnsack Rockford 17:43.60
2001 Nikki Bohnsack Rockford 17:40.3
2000 Katie Boyles Rochester Adams 17:17.1

LOWER PENINSULA CLASS A

Year Individual Champion School Time
1999 Katie Boyles Rochester Adams 17:55.5
1998 Katie Boyles Rochester Adams 17:51
1997 Katie Boyles Rochester Adams 19:07.1
1996 Sharon Van Tuyl - T
Andrea Rosema - I
Portage Northern
Jenison
17:52
18:34
1995 Alison Klemmer - T
Sharon VanTuyl - I
Troy Athens
Portage Northern
18:13
18:21
1994 Andrea Rosema - T
Sharon VanTuyl - I
Jenison
Portage Northern
18:17
18:18
1993 Cristy Goodison - T
Eileen Fleck - I 
Sterling Heights Stevenson
East Lansing
17:51
18:02
1992 Cristy Goodison - T
Alexis Lund - I
Sterling Heights Stevenson
Muskegon Reeths-Puffer
18:48
18:52
1991 Cristy Goodison - T
Elke Thompson - I
Sterling Heights Stevenson
Royal Oak Dondero
19:17
20:04
1990 Kathryn Sciestka - T
Holly Lori - I
East Lansing
East Kentwood
19:21
18:54
1989 Bridget Mann - T
Lisa Rives - I
Ann Arbor Pioneer
North Farmington
18:12
18:45
1988 Gabrielle Brown - T
Allison Mendyk - I
Ann Arbor Pioneer
Midland
19:04
19:32
1987 Danielle Harpell - T
Jenny Schank  - I
Ann Arbor Pioneer
Howell
18:41
19:18
1986 Kristin Salt - T
Jenny Schank  - I
Dearborn Edsel Ford
Howell
17:58
18:59
1985 Kristin Salt - T
Denys Adams - I
Dearborn Edsel Ford
Okemos
18:32
18:19
1984 Mary Peruski - T
Laura Matson - I
Dearborn Edsel Ford
Bloomfield Hills Andover
18:10
18:09
1983 Michelle Bows - T
Jenny Wilcox  - I
Birmingham Seaholm
Lansing Sexton
18:10
18:38
1982 Kelly Shumate - T
Jeannette Kot - I
Clio
Howell)
18:01
18:42
1981 Kelly Shumate - T
Kayla Skelly - I
Clio
Midland
18:28
18:42
1980 Pat Hamparian - T
Kayla Skelly - I
Brighton
Midland
17:54
18:00
1979 Pat Hamparian - T
Kayla Skelly - I
Brighton
Midland
17:15
17:45

LOWER PENINSULA OPEN CLASS

Year Individual Champion School Time
1978 Beth Huff Ann Arbor Pioneer 18:47

UPPER PENINSULA DIVISION 1

Year Individual Champion School Time
2017
Emily Paupore
Negaunee
19:22.3
2016  Becci McNamee
Marquette
19:06.4
2015  Lindsey Rudden  Marquette 18:59.8
2014  Leigha Woelfer  Gladstone 19:52.4
2013 Kameron Burmeister Menominee  19:36.3
2012 Tara Kiilunen Calumet 19:44.7
2011 Tara Kiilunen Calumet 19:12.6
2010 Tara Kiilunen Calumet 18:37.4
2009 Tara Kiilunen Calumet 19:36
2008 Teri Brown Kingsford 19:14
2007 Kelly Lufkin Houghton 19:57.0
2006 Andrea Millimaki Marquette 20:55.0
2005 Nikki Kiilunen Calumet 20:05.3
2004 Kylee St. Arnauld Marquette 19:17
2003 Kylee St. Arnauld Marquette 19:23.64
2002 Kaycee Lawrence Sault Ste. Marie 20:39
2001 Natalie Cahill Sault Ste. Marie 20:13.8
2000 Katie Anderson Marquette 17:45

UPPER PENINSULA OPEN CLASS

Year Individual Champion School Time
1979 Kim Peterson Gwinn 19:38
1978  Penny Martin Marquette 19:41

UPPER PENINSULA CLASS A-B

Year Individual Champion School Time
1999 Katie Anderson Marquette 18:45
1998 Emily Anderson Marquette 19:37
1997 Krista O'Dell Escanaba 19:38
1996 Anglea Sandretto Ishpeming Westwood 20:15
1995 Anglea Sandretto Ishpeming Westwood 20:13
1994 Lucy Lea Marquette 20:20
1993 Lucy Lea Marquette 20:03
1992 Jolene Bennon Ishpeming Westwood 18:37
1991 Amy Lassila Marquette 19:47
1990 Carla Johnson Marquette 20:43
1989 Carla Johnson Marquette 20:54
1988 Carla Johnson Marquette 19:33
1987 Kelly Abramson Marquette 18:57
1986 Laura Coughlin Marquette 19:10
1985 Lorraine Boucher Escanaba 18:54
1984 Julie Weinfurter Kingsford 20:19
1983 Kris Koski Gwinn 20:47
1982 Shelly Loukkala Marquette 18:24
1981 Kara Braak Marquette 19:12
1980 Kara Braak Marquette 19:10

T=Team Run Champion;  I=Individual Run Champion
For the years indicated, Individual Qualifiers ran separate from Team Event