Girls Gymnastics Team Champions 1972-2017

LOWER PENINSULA

**NOTE: Both Peninsulas combined in 2004

OPEN CLASS

Year Champion (Coach) Runner-Up
2017  Rockford (Alyssa Burke) Canton
2016 Rockford/Sparta (Alyssa Burke) Forest Hills
2015  Rockford/Sparta (Allison Tran)  Canton
2014  Canton (John Cunningham)  Grand Ledge
2013
Grand Ledge (Duane Haring)  Canton
2012 Grand Ledge (Duane Haring) Canton
2011 Grand Ledge (Duane Haring) Canton
2010 Grand Ledge (Duane Haring) Farmington
2009 Grand Ledge (Duane Haring) Livonia
2008 Grand Ledge (Duane Haring) Farmington 
2007 Holt (Anne Witherill) Grand Ledge
2006 Tri-Farmington (Jeff Dwyer) Livonia 
2005  Tri-Farmington (Jeff Dwyer) Livonia 
2004  Tri-Farmington (Jeff Dwyer) Rochester Adams
2003  Rochester Adams (Sue Mussatt)  Grand Ledge
2002  Rochester Adams (Sue Mussatt)  Northville/Novi
2001  Northville/Novi (Lindsay Crews)  Rochester Adams
2000  East Kentwood (Sherri Goorhouse)  Holland
1999 Hartland (Deborah Heck) Brighton
1998 Northville-Novi (Laura Moyers) Portage
1997 Holland (Geri Weller) Rochester Adams
1996 Holland (Geri Weller) Plymouth Canton
1995 Holland (Tim Lont) Freeland
1994 Holland (Tim Lont) Birmingham Seaholm
1993 Plymouth Salem (Johanna Anderson) Musk. Mona Shores
1992 Muskegon Mona Shores (Sheryl DeWeerd) Plymouth Salem
1991 Muskegon Mona Shores (Sheryl DeWeerd) Plymouth Salem
1990 Midland Dow (Cynthia Whitaker) Musk. Mona Shores
1989 Rockford (John Figeuroa) Troy Athens
1988 Traverse City (William Jacob) Troy Athens
1987 Troy Athens (Frank DiVito) North Farmington
1986 Holland (Tim Lont) Freeland
1985 Freeland (Alice Buchalter) Holland
1984 Grand Rapids West Catholic (Tim Chesla) Traverse City
1983 Freeland (Alice Buchalter) Holland
1982 East Kentwood (Barb Moerdyke) Birmingham Seaholm
1981 North Farmington (Mary Johnassee) East Kentwood
1980 East Kentwood (Pat Patterson) Ludington
1979 North Farmington (Mary Johnassee)/Ludington (Pat Jensen)  
1978 Ludington (Pat Jensen) East Lansing
1977 Ludington (Pat Jensen) East Lansing
1976 Ludington (Pat Jensen) East Lansing
1975 Ludington (Pat Jensen) Birmingham Groves
1974 Troy (Marilyn Miller) East Lansing
1973 Taylor Kennedy (Jean Barlow) East Lansing
1972 Taylor Kennedy (Jean Barlow) East Lansing

UPPER PENINSULA

OPEN CLASS

Year Champion (Coach) Runner-Up
2003 Marquette (Gretchen Devroy) Escanaba 
2002 Marquette (Melinda Andrews) Escanaba 
2001 Marquette (Melinda Andrews) Gladstone 
2000 Escanaba (Teresa Pascoe) Menominee 
1999 Menominee (Joe Johnson) Marquette
1998 Marquette (Melinda Andrews) Escanaba
1997 Marquette (Cindy Zaharias) Negaunee
1996 Marquette (Cindy Zaharias) Escanaba
1995 Menominee (Joe Johnson) Escanaba
1994 Menominee (Joe Johnson) Escanaba
1993 Escanaba (Teresa Pascoe) Menominee
1992 Marquette (Jeri Hosang) Escanaba
1991 Menominee (Joe Johnson) Escanaba
1990 Escanaba (Teresa Pascoe) Gladstone
1989 Negaunee (Julie Hoxie) Lake Linden-Hubbell
1988 Calumet (Connie Granroth) Escanaba
1987 Escanaba (Teresa Pascoe) Marquette
1986 Kingsford (Marilyn Phillips) Escanaba
1985 Menominee (Joe Johnson) Kingsford
1984 Menominee (Joe Johnson) Marquette
1983 Menominee (Joe Johnson) Marquette
1982 Menominee (Joe Johnson) Marquette
1981 Marquette (Karen Angeli) Menominee
1980 Kingsford (Marilyn Phillips) Marquette
1979 Kingsford (Marilyn Phillips) Marquette
1978 Escanaba (Cathy Cibula) Kingsford
1977 Marquette (E. Lee Weldon) Escanaba
1976 Marquette (E. Lee Weldon) Iron Mountain
1975 Marquette (E. Lee Weldon) Iron Mountain
1974 Marquette (E. Lee Weldon) Iron Mountain
1973 Iron Mountain (Ann Kazmer) Marquette