Division 2/Class B -- 1996-2019

DIVISION 2 - Slalom

Year Individual Champion School Time
2019
Olivia Weymouth
Bloomfield Hills Marian
 1:04.88
2018  Reagan Olli Gaylord 1:06.52
2017  Jenna Stein  Houghton 1:03.19
2016 Jenna Stein Houghton 1:02.94
2015 Sydney Reynolds Grand Rapids Forest Hills Central  1:05.52
2014  Mia Ciccoretti  Petoskey 1:10.92
2013 Mandy Haferkorn
Kingsford 1:24.20
2012
Christina Rennie
Maple City Glen Lake
1:12.16
2011 Christina Rennie Maple City Glen Lake 1:07.24
2010 Victoria McVicker Petoskey
1:10.35
2009 Victoria McVicker Petoskey
1:24.70
2008 Samantha Henderson Houghton-Hancock
1:06.34
2007 Anna Causley Harbor
1:34.76

DIVISION 2 - Giant Slalom

Year Individual Champion School Time
2019
Olivia Weymouth
Bloomfield Hills Marian
 1:13.84
2018  Courtney McAlindon Grand Rapids Forest Hills Central :51.87
2017  Sydney Reynolds  Grand Rapids Forest Hills Central 1:00.73 
2016 Allyson Fenton Houghton :53.10
2015 Jenna Stein Houghton :53.04
2014  Carlee McCardel  Elk Rapids/Traverse City St. Francis :50.47
2013 Carlee McCardel
Elk Rapids/Traverse City St. Francis 1:02.24
2012
Nathalie Kenny
Manistee/Traverse City St. Francis
:59.79
2011 Nathalie Kenny Manistee/Traverse City St. Francis :58.11
2010 Victoria McVicker Petoskey
:51.83
2009 Victoria McVicker Petoskey
1:02.05
2008 Katherine Rowley East Jordan
:56.89
2007 Katherine Rowley East Jordan
1:11.58

CLASS B - Slalom

Year Individual Champion School Time
2006 Lauren Korpi Ironwood
1:02.89
2005 Katherine Rowley Charlevoix
1:20.63
2004 Vanessa Ransom Houghton
1:02.21
2003 Kalie Grambeau Harbor Springs
1:03.63
2002 Kate Hosking Iron Mountain
1:13.17
2001 Alicia Grambeau Harbor Springs
1:26.26
2000 Andrea Gerling Boyne City
1:06.68
1999 Chelsea Boone Suttons Bay
1:22.65
1998 Jamie Witzel Grand Rapids Forest Hills Northern
1:21.11
1997 Stephanie Graber Grand Rapids Forest Hills Northern
1:00.24
1996 Christy Salonen Iron River West Iron County
1:15.28

CLASS B - Giant Slalom

Year Individual Champion School Time
2006 Katherine Rowley East Jordan
:51.45
2005 Kyle Barden Boyne City
1:02.68
2004 Kalie Grambeau Harbor Springs
:58.03
2003 Kalie Grambeau Harbor Springs
:50.53
2002 Kate Hosking Iron Mountain
1:05.18
2001 Tanelle Budd Maple City Glen Lake
:57.15
2000 Lauren Teed Maple City Glen Lake
:51.45
1999 Jeni Runco Bloomfield Hills Kingswood
1:05.41
1998 Catherine Lundy Iron Mountain
1:01.14
1997 Stephanie Graber Grand Rapids Forest Hills Northern
:52.97
1996 Christy Salonen Iron River West Iron County
:56.29