Girls Soccer Yearly Champions 1983-2017

DIVISION 1

Year Champion (Coach) Runner-Up Score
2017 Grand Rapids Forest Hills Central (Jeremy Stacy) Grand Blanc 2-0
2016 Rochester Hills Stoney Creek (Bryan Mittelstadt) Canton 1-0
2015 Saline (Dana Restrick) Grand Blanc 4-0
2014 Northville (Eric Brucker) Utica Eisenhower 2-1
2013 Troy (Brian Zawislak) Grandville 2-1
2012 Okemos (Brian Guggemos) Troy 2-0
2011 Novi (Brian O'Leary) Troy 1-0
2010 Novi (Brian O'Leary) Plymouth 2-1 (OT)
2009 Portage Central (Pat Norman) Utica Eisenhower 3-2 (OT)
2008 Ann Arbor Huron (Todd Pheiffer) Grosse Pointe North 4-0
2007 Novi (Brian O'Leary) Rochester 2-1
2006 Novi (Brian O'Leary) Northville 3-1
2005 Novi (Brian O’Leary) Brighton 3-0
2004 Northville (Ron Meteyer) Grand Blanc 3-1
2003 Troy (Henry Steinwascher) Brighton 2-1 (2OT)
2002 Saginaw Heritage (George Carty) Brighton 1-0
2001 Plymouth Canton (Don Smith) Troy 3-1
2000 Troy Athens (Tim Storch) Plymouth Canton 4-1
1999 Rochester Adams (Ralph Torre) Livonia Stevenson 2-1 (2OT)
1998 Livonia Stevenson (Jim Kimble) Rochester Adams 3-0

DIVISION 2

Year Champion (Coach) Runner-Up Score
2017 Bloomfield Hills Marian (Barry Brodsky) Forest Hills Northern 2-1
2016 Pontiac Notre Dame Prep (Jim Stachura) Forest Hills Northern 2-1 (SO)
2015 Richland Gull Lake (Jeff Corstange) Fenton
1-0 (SO)
2014 Richland Gull Lake (Jeff Corstange) Bloomfield Hills Marian 2-1
2013
Richland Gull Lake (Jeff Corstange)
Bloomfield Hills Marian 1-0 (2OT)
2012 Bloomfield Hills Marian (Barry Brodsky) Plainwell 3-1
2011 Plainwell (Chad Wiseman) Livonia Ladywood 2-1
2010 Bloomfield Hills Marian (Barry Brodsky) GR Forest Hills Northern 2-0
2009 Bloomfield Hills Marian (Barry Brodsky) East Grand Rapids 1-0
2008 Grand Rapids Forest Hills Central (Jeremy Stacy) Bloomfield Hills Lahser 1-0 (SO)
2007 Grand Rapids Forest Hills Central (Josh Sheldon) Bloomfield Hills Lahser 4-1
2006 Okemos (Rob Antcliff) Bloomfield Hills Lahser 2-1
2005 Grand Rapids Forest Hills Central (Clark Udell) Rochester Hills Stoney Creek 3-0
2004 Birmingham Marian (Barry Brodsky) East Grand Rapids 3-0
2003 Bloomfield Hills Marian
(Barry Brodsky/Chris Courage)
Grand Rapids
Forest Hills Central
1-0
(2 OT)
2002 East Grand Rapids (Abrahm Shearer) Birmingham Marian
2-0
2001 Madison Heights Bishop Foley (Rick Larson) Portage Northern 4-0
2000 Portage Central (Pat Norman) Madison Heights Bishop Foley 3-2 (2OT)
1999 Madison Heights Bishop Foley (Rick Larson) Richland Gull Lake 7-1
1998 Birmingham Groves (Derek Williford) Portage Central 2-1 (OT)

DIVISION 3

Year Champion (Coach) Runner-Up Score
2017 Flint Powers Catholic (Art Moody) Freeland 4-0
2016 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Flint Powers Catholic 2-0
2015 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Detroit Country Day
2-1 (2 OT)
2014 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Detroit Country Day 3-1
2013 Grand Rapids South Christian (Jason Boersma) Pontiac Notre Dame Prep 1-0
2012 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Flint Powers Catholic 2-1
2011 Flint Powers Catholic (Art Moody) Hudsonville Unity Christian 1-0
2010 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Williamston 1-0
2009 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Flint Powers Catholic 1-0
2008 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Williamston 2-1 (OT)
2007 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Flint Powers Catholic 3-2
2006 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Detroit Country Day 1-0
2005 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Detroit Country Day 6-0
2004 Detroit Country Day (Bob Bukari) Hudsonville Unity Christian 2-0
2003 Madison Heights Bishop Foley (John Buchanan) Flint Powers Catholic 1-0
2002 Madison Heights Bishop Foley (Rick Larson) Hudsonville Unity Christian
3-0
2001 East Grand Rapids (Abrahm Shearer) Detroit Country Day 2-0
2000 East Grand Rapids (Abrahm Shearer) Flint Powers Catholic 1-0
1999 Detroit Country Day (Bob Bukari) Muskegon Western
Michigan Christian
1-0
1998 Madison Heights Bishop Foley (Rick Larson) Kalamazoo Hackett
9-0

DIVISION 4

Year Champion (Coach) Runner-Up Score
2017 Lansing Christian (Joel Vande Kopple) Kalamazoo Christian 2-1 (SO)
2016 Grosse Pointe Woods University Liggett (David Dwaihy) Montrose-Hill McCloy 1-0 (SO)
2015 Grandville Calvin Christian (Tim TerHaar)
Lansing Christian 2-1
2014 Grandville Calvin Christian (Tim TerHaar) Clarkston Everest/WOLL 2-1
2013
Grandville Calvin Christian (Tim TerHaar) Waterford OLL/Everest 2-1
2012 Grandville Calvin Christian (Tim TerHaar) Waterford OLL/Everest 6-0
2011 Madison Heights Bishop Foley (Aaron Miller) Lansing Christian 1-0
2010 Waterford Our Lady/Everest (Rich Ludwig) Kalamazoo Hackett 2-1
2009 Kalamazoo Hackett (Tim Halloran) Madison Heights Bishop Foley 1-0
2008 Kalamazoo Christian (Ron Smilanich) Madison Heights Bishop Foley 1-0
2007 Kalamazoo Christian (Ron Smilanich) Ann Arbor Greenhills 4-0
2006 Kalamazoo Hackett (Tim Halloran) Ann Arbor Greenhills 2-0
2005 Grosse Pointe Woods University Liggett
(David Backhurst)
Kalamazoo Hackett 1-0
2004 Kalamazoo Christian (Ron Smilanich) Saginaw Nouvel 6-0
2003 Kalamazoo Christian (Ron Smilanich) Ann Arbor Greenhills 4-3
2002 Kalamazoo Hackett (Tim Holloran)/ Ann Arbor Greenhills (Adil Salmoni) 1-1 (OT)
2001 Clawson (Terri Shear) Harbor Springs 2-1 (OT)
2000 Detroit Country Day (Bob Bukari) Jackson Lumen Christi 1-0

CLASS A

Year Champion (Coach) Runner-Up Score
1997 Livonia Stevenson (Jim Kimble) Brighton 1-0
1996 Plymouth Canton (Don Smith) Troy 2-0
1995 Birmingham Seaholm (Ken Hammond) Plymouth Salem 4-2
1994 Troy (Kevin Kelly) Brighton 3-2
1993 Troy Athens (Tim Storch) Plymouth Canton 2-0
1992 Rochester Adams (Tony Williams) Plymouth Canton 1-0
1991 Troy Athens (Tim Storch) Okemos 4-0
1990 Livonia Stevenson (Mary K. Boots) Rochester Adams 2-1
1989 Troy Athens (Tim Storch) Northville 1-0
1988 Plymouth Canton (Don Smith) Livonia Churchill 2-1 (OT)
1987 Plymouth Salem (Ken Johnson) Livonia Churchill 2-1

CLASS B

Year Champion (Coach) Runner-Up Score
1997 Madison Heights Bishop Foley (Rick Larson) Kalamazoo Hackett 2-1
1996 Detroit Country Day (Bob Bukari) Kalamazoo Hackett 2-1
1995 Madison Heights Bishop Foley (Rick Larson) Richland Gull Lake 3-2
1994 Madison Heights Bishop Foley (Horst Lehrer) Richland Gull Lake 1-0
1993 Madison Heights Bishop Foley (Franco Pertot) Stevensville Lakeshore 2-1
1992 Richland Gull Lake (Lee Newland) Madison Heights Bishop Foley 4-3
1991 Detroit Country Day (Greg Thompson) Richland Gull Lake 4-1
1990 Madison Heights Bishop Foley (Franco Pertot) Plainwell 3-2
1989 Dearborn (Paul Coombs) Madison Heights Bishop Foley 2-1 (OT)
1988 Madison Heights Bishop Foley (Franco Pertot) Plainwell 4-1
1987 Saginaw Eisenhower (Roland Crane) Plainwell 3-2

OPEN CLASS

Year Champion (Coach) Runner-Up Score
1986 Livonia Churchill (Edward Dudek) Troy Athens 3-2 (OT)
1985 Livonia Stevenson (Norene Divens) Troy Athens 5-2
1984 Northville (Stan Smalec) Livonia Stevenson 5-4 (OT)
1983 Livonia Stevenson (Norene Divens) Saginaw Eisenhower 8-0