Track & Field Champions - 2020s

LP DIVISION 1

2021

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Opal Jackson Macomb L'Anse Creuse North 47-3.25
Pole vault  Sophia Mettes Dexter 12-6.00
Long jump Alaina Diaz Hudsonville 19-9.50
High jump Karrington Gordon Lincoln Park 5-7.00
Discus Leah Doezema Traverse City Central 145-04
800 relay Kaila Jackson, Olivia Jenkins
Shannon Wheeler, Leeah Burr
Detroit Renaissance 1:36.99
400 relay Olivia Jenkins, Kaila Jackson,
Madison Sheard, Leeah Burr
Detroit Renaissance :45.56
3200 relay Cookie Baugh, Sylvia Sanok Dufallo,
Sarah Forsyth, Rachel Forsyth
Ann Arbor Pioneer 9:09.43
300 hurdles Nonah Waldron Oak Park :43.17
1600 relay Morgan Roundtree, Tamyra Todd,
Kylee King, Jada Roundtree
Oak Park 3:46.63
100 hurdles Nonah Waldron Oak Park :13.72
3200 Audrey DaDamio Birmingham Seaholm 10:22.11
1600 Audrey DaDamio Birmingham Seaholm 4:44.38
800 Audrey DaDamio Birmingham Seaholm 2:11.95
400 Jada Roundtree Oak Park :55.13
200 Kaila Jackson Detroit Renaissance :24.01
100 Kaila Jackson Detroit Renaissance :11.70

2020

Event Individual Champion School Time/Distance
No Tournament Held (COVID-19)

UP DIVISION 1

2021

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Emily McLean Sault Ste. Marie 42-8.50
Pole vault  Kali McDonough Marquette 10-1.00
Long jump Makenzie Wellner Menominee 16-8.00
High jump Julia Ott Marquette 5-0.00
Discus Lillian Williston Houghton 116-10
800 relay Ava Jones, Maria Millado,
Clarissa Remilard, Baux Truckey
Marquette 1:47.14
400 relay Ava Jones, Maria Millado,
Julia Ott, Baux Truckey
Marquette :50.11
3200 relay Ciara Ostrenga, Morgan Makosky
Ava Gardner, Lilia Hughes
Escanaba 10:12.54
300 hurdles Makenzie Wellner Menominee :46.70
1600 relay Anna Nerat, Marin Park,
Hayden Buck, Makenzie Wellner
Menominee 4:11.60
100 hurdles Makenzie Wellner Menominee :15.70
3200 Olivia Moffitt Marquette 12:00.03
1600 Ingrid Seagren Houghton 5:34.49
800 Melanie Wenzel Kingsford 2:29.55
400 Hayden Buck Menominee :59.77
200 Baux Truckey Marquette :26.58
100 Baux Truckey Marquette :12.79

2020

Event Individual Champion School Time/Distance
No Tournament Held (COVID-19)

LP DIVISION 2

2021

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Erika Beistle Big Rapids 42-10.00
Pole vault  Katie Clifford Grand Rapids West Catholic 12-0.00
Long jump Kaya Freeman Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 17-4.00
High jump Brook Simpson Belding 5-10.00
Discus Erika Beistle Big Rapids 147-05
800 relay Darci DeLong, Janelle DeBoer,
Deanna Brunsting, Hallie Kooyer
Hudsonville Unity Christian 1:47.14
400 relay Lani Manners, Lauren Goodman,
Kennedy Hoose, Victoria Osmond
Linden :50.36
3200 relay Noel Vanderwall, Caroline Farley,
Sarah Liederbach, Emma Squires
Petoskey 9:27.33
300 hurdles Hannah Antkoviak Allegan :44.69
1600 relay Samantha Black, Lianna Shakoor,
Kirsten Koss, Gianna Hicks
Dearborn Divine Child 4:04.32
100 hurdles Hannah Antkoviak Allegan :14.94
3200 Madelyn Frens Grand Rapids Christian 11:01.53
1600 Emma Squires Petoskey 4:55.05
800 Emma Squires Petoskey 2:14.00
400 Reese Powers Marysville :57.71
200 Chaniya Madison Bridgeport :25.96
100 Chaniya Madison Bridgeport :12.36

2020

Event Individual Champion School Time/Distance
No Tournament Held (COVID-19)

UP DIVISION 2

2021

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Rebekah Loman Ishpeming 32-4.75
Pole vault  Lexi Hagan Iron Mountain 8-6.00
Long jump Mckenzie Hoffmeyer Bark River-Harris 15-5.00
High jump Chloe Maycroft Iron Mountain 4-11.00
Discus Rebekah Loman Ishpeming 104-3
800 relay Chloe Maycroft, Abbygayle Richer,
Anja Kleinman, Emma Ellis
Iron Mountain 1:52.86
400 relay Anja Kleiman, Chloe Maycroft,
Lexi Hagan, Abbygayle Richer
Iron Mountain :53.88
3200 relay Taylor Longtine, Kaitlyn VanDeuren,
Kadie Kaukola, Lola Korpi
Ishpeming 10:56.42
300 hurdles Jordan Shamion West Iron County :48.72
1600 relay Brynlee Nodurft, Calli Pellizzer,
Avery Bociek, Jordan Shamion
West Iron County 4:27.04
100 hurdles Jordan Shamion West Iron County :16.99
3200 Lola Korpi Ishpeming 12:26.93
1600 Lola Korpi Ishpeming 5:41.32
800 Lola Korpi Ishpeming 2:34.90
400 Danica Shamion West Iron County 1:01.48
200 Danica Shamion West Iron County :27.35
100 Danica Shamion West Iron County :13.07

2020

Event Individual Champion School Time/Distance
No Tournament Held (COVID-19)

LP DIVISION 3

2021

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Sarah Marvin Byron 50-9.50
Pole vault  Madison Beckrow Cass City 11-3.00
Long jump Annabelle Smith Blissfield 18-1.50
High jump Mickenzie Brancheau Kent City 5-3.00
Discus Sarah Marvin Byron 160-00
800 relay Brooke Stark, Lauren Smith,
Maddie Meacham, Natalie Erickson
Montague 1:46.22
400 relay Hope Kushion. Kassidy Himler,
Lily Nader, Lindsey Pumford
St. Charles :50.62
3200 relay Savannah Ackley, Lynae Ackley,
Alyson Enns, Audrianna Enns
Hart 9:36.77
300 hurdles Nyah Tyron Mason County Central :45.01
1600 relay Riley Hohlbein, Ariel Warner,
Jolie Fisher, Amelia Gouin
Shepherd 4:10.48
100 hurdles Nyah Tyron Mason County Central :15.36
3200 Abby VanderKooi Muskegon Western Michigan Christian 11:05.55
1600 Lani Bloom Ithaca 4:48.89
800 Lani Bloom Ithaca 2:13.67
400 Lexus Bargesser Grass Lake :55.54
200 Lexus Bargesser Grass Lake :25.30
100 Lexus Bargesser Grass Lake :12.12

2020

Event Individual Champion School Time/Distance
No Tournament Held (COVID-19)

UP DIVISION 3

2021

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Jaylyne Lindemann Baraga 32-8.00
Pole vault  Daisy Grinsteiner Stephenson 9-0.00
Long jump Makennah Uotila Ontonagon 16-0.00
High jump Ellie Delene Baraga 4-11.00
Discus Emma Bogacki Rudyard 100-05
800 relay Katie Fredrikson, Lilly McIntyre,
Senia Kolpack, Kiirsa Kolpack
Ontonagon 1:55.25
400 relay Camaryn Crouch, Abby Beaudoin,
Abi Codere, Kaci Destrampe
Lake Linden-Hubbell :54.70
3200 relay Trisha Pietila, Lily Etelamaki,
Ayla Miller, Gwen Kangas
Chassell 11:09.64
300 hurdles Lizzie Storey Pickford :51.59
1600 relay Lilly McIntyre, Makennah Uotila,
Kiirsa Kolpack, Nicole Lukkari
Ontonagon 4:33.36
100 hurdles Abi Codere Lake Linden-Hubbell :17.16
3200 Gwen Kangas Chassell 12:58.80
1600 Landry Koski Rock Mid Peninsula 5:39.89
800 Daisy Englund Rock Mid Peninsula 2:30.75
400 Tristin Smith Rudyard 1:04.00
200 Lucy Bennin Pickford :28.66
100 Lilly McIntyre Ontonagon :13.70

2020

Event Individual Champion School Time/Distance
No Tournament Held (COVID-19)

LP DIVISION 4

2021

Event Individual Champion School Time/Distance
Shot put Tess VanDyk Kalamazoo Christian 39-3.00
Pole vault  Tara Townsend Frankfort 12-0.00
Long jump Jillian Johnson Saugatuck 17-0.75
High jump Emma Valentine Morrice 5-4.00
Discus Tess VanDyk Kalamazoo Christian 110-10
800 relay Olivia Middleton, Anna Plum,
Lily Deja, Nicole Olivieri
Mount Pleasant Sacred Heart 1:49.04
400 relay Keyan Clapp, Reagan Thorr,
Grace Wolfe, Tara Townsend
Frankfort :52.05
3200 relay Anna Roberts, Whitney Wilkinson,
Caroline Roberts, Megan Roberts
Hillsdale Academy 10:19.36
300 hurdles Allison Wichert Vestaburg :47.30
1600 relay Ashley Plum, Lily Deja,
Abby Spencer, Nicole Olivieri
Mount Pleasant Sacred Heart 4:10.74
100 hurdles Jocelyn Hall Athens :16.30
3200 Makenna Scott Maple City Glen Lake 11:24.55
1600 Aiden Harrand Buckley 5:14.91
800 Madison Volz Lansing Christian 2:18.88
400 Nicole Olivieri Mount Pleasant Sacred Heart :57.47
200 Lily Bilbey Lincoln-Alcona :26.28
100 Lily Bilbey Lincoln-Alcona :12.51

2020

Event Individual Champion School Time/Distance
No Tournament Held (COVID-19)