2011 Individual Regionals

February 19

RESULTS: Sites which have provided links to Full Results are indicated below. For sites not providing links, the MHSAA will post brackets only (upon receipt from the Tournament Managers).

DIVISION 1

1-1 East Kentwood | Brackets
Blaine Brumels, Athletic Director
Grand Haven Dist 1
Davison Dist 2

2-1 Saline | Full Results
Rob White, Athletic Director
Battle Creek Central Dist 3 
Temperance-Bedford Dist 4

3-1 Plymouth | Brackets
Tom Willette, Athletic Director
Beverly Hills-Wylie E Groves Dist 5
Garden City Dist 6

4-1 Harrison Twp. L’Anse Creuse | Brackets
Floyd Larson, Athletic Director
Walled Lake Central Dist 7 vs Rochester Dist 8

DIVISION 2

5-2 DeWitt | Brackets
Teri Reyburn, Athletic Director
Gaylord Dist 9 
Linden Dist 10

6-2 Hamilton | Full Results | Brackets
Jerry Haggerty, Athletic Director
Coopersville Dist 11 
Middleville Thornapple-Kellogg Dist 12

7-2 Mason | Brackets
Greg Lattig, Athletic Director
Niles Dist 13 vs Dexter Dist 14

8-2  Holly | Brackets
Deb VanKuiken, Athletic Director
Warren Lincoln Dist 15
Woodhaven Dist 16

DIVISION 3

9-3  Benzie Central | Brackets
Karen Leinaar, Athletic Director
Negaunee Dist 17
Remus Chippewa Hills Dist 18

10-3  Allendale | Brackets
David Chrisinske, Athletic Director
Whitehall Dist 19
Coloma Dist 20

11-3  Williamston | Full Results | Brackets
Michael Freeman, Athletic Director
Battle Creek Pennfield Dist 21
Mt. Morris Dist 22

12-3  Goodrich | Full Results
Al Martus, Athletic Director
Goodrich Dist 23
Clawson Dist 24

DIVISION 4

13-4  Rogers City | Full Results | Brackets
Patrick Lamb, Athletic Director
Munising Dist 25
Oscoda Dist 26

14-4  Ithaca | Full Results | Brackets
Nick Herblet, Athletic Director
Montague Dist 27
New Lothrop Dist 28

15-4  Watervliet | Full Results | Brackets
Ken Dietz, Athletic Director
Bangor Dist 29
Bronson Dist 30

16-4  Manchester | Brackets
Wesley Gall, Athletic Director
Hudson Area Dist 31
Blissfield Dist 32 

Dates to Remember


Online Rules Meetings -- 10/7-12/12
Alpha Weigh-In -- 10/28/19 - 1/31/20
Practice Begins -- Nov. 18
First Contest -- Dec. 11
Maximum No. of Days/Contests -- 14 D
Growth Allowance -- 1/1/20 - 2 pounds
Opt-Out Due Date -- Jan. 22
Ratings Due -- April 1

Team District --   
D 1 & 3 - Feb. 12; D 2 & 4 - Feb. 13
Individual District -- Feb. 15
Team Regional -- Feb. 19
Individual Regional -- Feb. 22
Team Finals -- Feb 28-29
Individual Finals -- March 6-7