2011 Regional Results

February 16

DIVISION 1

101-1 at Rockford
Grand Haven 36, East Kentwood 29
Hudsonville 37, Rockford 30
Final - Hudsonville 35, Grand Haven 33

102-1 at Saginaw Heritage
Bay City Western 42, Flint Carman-Ainsworth 29
Oxford 59, Saginaw Heritage 12
Final - Oxford 66, Bay City Western 7

103-1 at Holt
Brighton 39, Grand Ledge 26
Holt 48, Portage Central 17
Final - Brighton 43, Holt 21

104-1 at Southgate Anderson
Southgate Anderson 67, Saline 6
Temperance Bedford 55, Westland John Glenn 21
Final - Southgate Anderson 36, Temperance Bedford 34

105-1 at Roseville
Major Mickens, Athletic Director
Bloomfield Hills Brother Rice 37, Sterling Heights 30
Roseville 42, Detroit U-D Jesuit 30
Final - Roseville 47, Bloomfield Hills Brother Rice 28

106-1 at Canton
Detroit Catholic Central 63, Dearborn Fordson 12
Canton 69, Livonia Franklin 9
Final - Detroit Catholic Central 63, Canton 13

107-1 at Hartland
Hartland 45, Rochester Adams 20
Clarkston 56, West Bloomfield 11
Final - Hartland 48, Clarkston 15

108-1 at Anchor Bay
Anchor Bay 41, Utica Ford 26
Romeo 26, Harrison Twp L'Anse Creuse 24
Final - Romeo 42, Anchor Bay 22

DIVISION 2

109-2 at Ogemaw Heights
Sparta 38, Gaylord 24
Greenville 60, Escanaba 19
Final - Greenville 53, Sparta 19

110-2 at Owosso
Corunna 34, Lapeer West 33
St. Johns 83, Clio 0
Final - St. Johns 75, Corunna 0

111-2 at Byron Center
Allegan 66, Grand Rapids Catholic Central 9
Hamilton 43, Coopersville 21
Final - Allegan 40, Hamilton 24

112-2 at Lowell
Lowell 49, Hastings 24
Eaton Rapids 49, East Grand Rapids 21
Final - Lowell 66, Eaton Rapids 12

113-2 at Edwardsburg
Edwardsburg 46, Coldwater 26
Stevensville Lakeshore 43, Portage Northern 28
Final - Stevensville Lakeshore 50, Edwardsburg18

114-2 at Milan
Tecumseh 60, Chelsea 15
Mason 57, South Lyon 14
Final - Tecumseh 37, Mason 22

115-2 at Madison Hts. Lamphere
Holly 54, Warren Woods Tower 12
Marysville 40, Farmington Hills Harrison 34
Final - Holly 60, Marysville 15

116-2 at Hazel Park
Tom Prate, Athletic Director
Hazel Park 43, Romulus 28
Dearborn Heights Crestwood 34, New Boston Huron 32
Final - Dearborn Heights Crestwood 37, Hazel Park 28

DIVISION 3

117-3 at Kalkaska
Roscommon 54, Gladstone 30
Grayling 43, Kingsford 36
Final - Roscommon 44, Grayling 27

118-3 at Remus Chippewa Hills
Midland Bullock Creek 34,  Remus Chippewa Hills 27
Gladwin 42, Manistee 41
Final - Midland Bullock Creek 69, Gladwin 12

119-3 at Shelby
Allendale 60, Howard City Tri-County 15
Shelby 36, Comstock Park 30
Final - Allendale 43, Shelby 25

120-3 at Otsego
Otsego 37, Buchanan 27
South Haven 40, Wyoming Kelloggsville 36
Final - Otsego 53, South Haven 14

121-3 at Portland
Portland 42, Durand 33
Lake Odessa Lakewood 44, Onsted 21
Final - Lake Odessa Lakewood 43, Portland 28

122-3 at Carrollton
Lake Fenton 55, Saginaw Swan Valley 17
Birch Run 63, Hemlock 3
Final - Lake Fenton 41, Birch Run 34

123-3 at Imlay City
Richmond 72, Capac 6
Imlay City 35, Caro 34
Final - Richmond 72, Imlay City 3

124-3 at Dundee
Dundee 84, Livonia Clarenceville 0
Clawson 45, Flat Rock 36
Final - Dundee 84, Clawson 0

DIVISION 4

125-4 at St. Ignace
Traverse City St. Francis 66,  Newberry 18
Iron Mountain 41, St. Ignace 28
Final - Iron Mountain 43, Traverse City St. Francis 21

126-4 at Farwell
Hesperia 63, Oscoda 3
Leroy Pine River 46, Saginaw Nouvel 24
Final - Hesperia 68, Leroy Pine River 3

127-4 at Kent City
Grandville Calvin Christian 51, Ithaca 30
Dansville 51, Kent City 28
Final - Dansville 55, Grandville Calvin Christian 20

128-4 at New Lothrop
New Lothrop 64, Cass City 14
Mayville d. Byron
Final - New Lothrop 70, Mayville 6

129-4 at Bangor
Decatur 46, Watervliet 25
Niles Brandywine 39, Bangor 36
Final - Decatur 66, Niles Brandywine 12

130-4 at Athens
Constantine 70, Quincy 3
Bronson 63, Schoolcraft 11
Final - Constantine 34, Bronson 27

131-4 at Addison
Hudson 59, Napoleon 6
Addison 37, Springport 30
Final - Hudson 65, Addison 10

132-4 at Manchester
Manchester 66, New Haven 9
Sand Creek 60, Webberville 21
Final - Manchester 49, Sand Creek 19

Dates to Remember


Online Rules Meetings -- 10/7-12/12
Alpha Weigh-In -- 10/28/19 - 1/31/20
Practice Begins -- Nov. 18
First Contest -- Dec. 11
Maximum No. of Days/Contests -- 14 D
Growth Allowance -- 1/1/20 - 2 pounds
Opt-Out Due Date -- Jan. 22
Ratings Due -- April 1

Team District --   
D 1 & 3 - Feb. 12; D 2 & 4 - Feb. 13
Individual District -- Feb. 15
Team Regional -- Feb. 19
Individual Regional -- Feb. 22
Team Finals -- Feb 28-29
Individual Finals -- March 6-7