Michigan High School Athletic Association

2019 Upper Peninsula Division 1 Girls Track & Field

Kingsford High School

June 1, 2019 

 

 

Final Team Standings

=====================================

Pl Team Score

=====================================

1 Marquette 106

2 Negaunee 100

3 Sault Ste. Marie 74

4 Menominee 59

5 Kingsford 56.5

6 Houghton 51.5

7 Ishpeming Westwood 38

8 Calumet 16

8 Escanaba 16

10 Gladstone 10

 

4 x 800m Relay

============================================

Pl Team Sq Time Pts

============================================

1 Marquette A 10:07.44 10

1) DANIELKIEWICZ, 2) WELCH, Molly 3) WUORINEN, Guin 4) SALL, Delaney

 

2 Escanaba A 10:26.12 8

1) STALBOERGER, G 2) OSTRENGA, Ciar 3) HUGHES, Lilia 4) KORPI, Allison

 

3 Ishpeming Westwood A 10:28.47 6

1) ACKLAND, Kaitl 2) LEECE, Tessa 3) WILLIAMS, Eliz 4) LEECE, Mallory

 

4 Kingsford A 10:28.61 4

1) CAYLOR, Val 2) ALLEN, Emma 3) HOLMES, Maddy 4) WENZEL, Melani

 

5 Sault Ste. Marie A 10:29.29 2

1) ARBIC, Joanne 2) HOORNSTRA, Mad 3) EAVOU, Shelby 4) PRATT, Taylor

 

6 Houghton A 10:44.03 1

1) VELAT, Maria 2) SEAGREN, Ingri 3) JOHNSON, Raven 4) TREWHELLA, Mar

 

7 Menominee A 10:46.89

1) PARK, Marin 2) BUCK, Hayden 3) LESPERANCE, Ja 4) ANDERLA, Katie

 

8 Negaunee A 10:57.42

1) STEEDE, Briann 2) SMITH, Madi 3) DOWNEY, Madiso 4) PRUSI, Talon

 

 

100m Hurdles

======================================================================

Pl Name Yr Team Time Wind Pts

======================================================================

1 WELLNER, Makenzie SO Menominee 16.43 NW 10

2 NORMAN, Chloe JR Negaunee 16.96 NW 8

3 PETERS, Mackenzie SR Calumet 17.16 NW 6

4 CYRUS, Jillian JR Houghton 17.27 NW 4

5 PUSKALA, Ahnika SR Marquette 17.38 NW 2

6 SMITH, Allyssea SO Ishpeming Westwood 17.57 NW 1

7 SCHEID, Lily SR Sault Ste. Marie 17.93 NW

8 BOYLE, Courtney SR Escanaba 18.21 NW

 

100 Meters

======================================================================

Pl Name Yr Team Time Wind Pts

======================================================================

1 ALLEN, Olivia SR Kingsford 12.93 NW 10

2 SCOTT, Jordan JR Sault Ste. Marie 13.35 NW 8

3 REMILARD, Clarissa SO Marquette 13.36 NW 6

4 WAGNER, Elli FR Houghton 13.37 NW 4

5 WAITE, Spenser JR Marquette 13.39 NW 2

6 JACQUES, Carli SO Calumet 13.55 NW 1

7 NORDQUIST, Alicia SO Menominee 13.71 NW

8 BROOKS, Tiana SR Iron Mountain 13.85 NW

 

4 x 200m Relay

============================================

Pl Team Sq Time Pts

============================================

1 Marquette A 1:49.55 10

1) HUNT, Rachael 2) KING, Julia 3) MILLADO, Maria 4) WAITE, Spenser

 

2 Sault Ste. Marie A 1:50.70 8

1) NOLAN, Sagen 2) JORGENSEN, Jay 3) HALLER, Jordyn 4) SCOTT, Jordan

 

3 Menominee A 1:50.73 6

1) NOLDE, Jenna 2) WELLNER, Elyss 3) WELLNER, Maken 4) NERAT, Anna

 

4 Kingsford A 1:54.39 4

1) ALLEN, Emma 2) TOMASOSKI, Jes 3) SCOTT, Josie 4) RICHER, Abby

 

5 Escanaba A 1:54.91 2

1) FARRELL, Megha 2) DAVENPORT, Cai 3) BROWN, Chasity 4) OSTRENGA, Ciar

 

6 Calumet A 1:56.33 1

1) RILEI, Jaden 2) STUROS, Ellen 3) STROM, Alexis 4) JACQUES, Carli

 

7 Houghton A 1:57.98

1) CYRUS, Jillian 2) TREWHELLA, Mar 3) ERVA, Elise 4) WAGNER, Elli

 

8 Negaunee A 1:59.55

1) SKEWIS, Jillia 2) AHO, Maci 3) SMITH, Madi 4) BOEHMER, Abiga

 

1600 Meters

=================================================================

Pl Name Yr Team Time Pts

=================================================================

1 PAUPORE, Emily JR Negaunee 5:16.79 10

2 NEEDHAM, Anabel SR Houghton 5:18.67 8

3 LEECE, Tessa JR Ishpeming Westwood 5:33.95 6

4 WUORINEN, Guinn SO Marquette 5:40.16 4

5 ANDERLA, Katie JR Menominee 5:42.44 2

6 KNOWLES, Haleigh SO Sault Ste. Marie 5:43.12 1

7 SEAGREN, Ingrid FR Houghton 5:43.58

8 KETZENBERGER, Reegan JR Marquette 6:07.85

 

4 x 100m Relay

============================================

Pl Team Sq Time Pts

============================================

1 Marquette A 52.06 10

1) HUNT, Rachael 2) JONES, Ava 3) MILLADO, Maria 4) WAITE, Spenser

 

2 Sault Ste. Marie A 52.32 8

1) JORGENSEN, Jay 2) NOLAN, Sagen 3) BLAKESLEE, Mad 4) SCOTT, Jordan

 

3 Menominee A 53.30 6

1) NOLDE, Jenna 2) WELLNER, Maken 3) NERAT, Anna 4) WELLNER, Elyss

 

4 Escanaba A 53.77 4

1) FARRELL, Megha 2) DAVENPORT, Cai 3) LORD, Kaitlyn 4) BOYLE, Courtne

 

5 Calumet A 53.85 2

1) RILEI, Jaden 2) JACQUES, Carli 3) STROM, Alexis 4) PETERS, Macken

 

6 Kingsford A 55.22 1

1) YU, Jessie 2) SCOTT, Josie 3) TOMASOSKI, Jes 4) RICHER, Abby

 

7 Negaunee A 55.82

1) SKEWIS, Jillia 2) GUATHIER, Emil 3) AHO, Maci 4) BOEHMER, Abiga

 

8 Houghton A 56.90

1) MARKHAM, Daity 2) DEFORGE, Paige 3) ERVA, Elise 4) WAGNER, Elli

 

 

400 Meters

=================================================================

Pl Name Yr Team Time Pts

=================================================================

1 ALLEN, Olivia SR Kingsford 58.93 10

2 SALL, Delaney JR Marquette 59.36 8

3 NYSTROM, Tellena JR Marquette 1:02.36 6

4 KNOWLES, Haleigh SO Sault Ste. Marie 1:02.40 4

5 ALLEN, Emma SO Kingsford 1:03.37 2

6 SCHEID, Lily SR Sault Ste. Marie 1:03.60 1

7 WILLIAMS, Elizabeth SO Ishpeming Westwood 1:03.75

8 TREWHELLA, Maryellen SO Houghton 1:06.59

 

300m Hurdles

=================================================================

Pl Name Yr Team Time Pts

=================================================================

1 NORMAN, Chloe JR Negaunee 45.56 10

2 WELLNER, Makenzie SO Menominee 45.82 8

3 LARSON, Ahna SO Gladstone 48.58 6

4 SCHEID, Lily SR Sault Ste. Marie 49.60 4

5 CYRUS, Jillian JR Houghton 51.03 2

6 PERRAULT, Sam FR Ishpeming Westwood 51.98 1

7 BARRON, Bailey FR Escanaba 52.18

8 SMITH, Allyssea SO Ishpeming Westwood 52.19

 

800 Meters

=================================================================

Pl Name Yr Team Time Pts

=================================================================

1 PAUPORE, Emily JR Negaunee 2:23.00 10

2 LEECE, Tessa JR Ishpeming Westwood 2:23.55 8

3 SALL, Delaney JR Marquette 2:24.89 6

4 BUCK, Hayden FR Menominee 2:28.31 4

5 WENZEL, Melanie SO Kingsford 2:30.86 2

6 KNOWLES, Haleigh SO Sault Ste. Marie 2:32.99 1

7 NEEDHAM, Anabel SR Houghton 2:33.99

8 WUORINEN, Guinn SO Marquette 2:38.19

 

200 Meters

======================================================================

Pl Name Yr Team Time Wind Pts

======================================================================

1 ALLEN, Olivia SR Kingsford 26.47 NW 10

2 REMILARD, Clarissa SO Marquette 27.08 NW 8

3 WAITE, Spenser JR Marquette 27.33 NW 6

4 WAGNER, Elli FR Houghton 27.73 NW 4

5 SCOTT, Jordan JR Sault Ste. Marie 27.89 NW 2

6 HUNT, Rachael SR Marquette 27.96 NW 1

7 BROOKS, Tiana SR Iron Mountain 28.10 NW

8 JACQUES, Carli SO Calumet 28.30 NW

 

3200 Meters

=================================================================

Pl Name Yr Team Time Pts

=================================================================

1 PAUPORE, Emily JR Negaunee 11:57.64 10

2 PRUSI, Talon JR Negaunee 12:32.67 8

3 DANIELKIEWICZ, Josie SO Marquette 12:36.32 6

4 SEAGREN, Ingrid FR Houghton 12:40.82 4

5 ANDERLA, Katie JR Menominee 12:50.53 2

6 EAVOU, Shelby JR Sault Ste. Marie 13:04.30 1

7 NEEDHAM, Anabel SR Houghton 13:13.53

KETZENBERGER, Reegan JR Marquette NT

 

4 x 400m Relay

============================================

Pl Team Sq Time Pts

============================================

1 Marquette A 4:14.58 10

1) NYSTROM, Telle 2) WELCH, Molly 3) SALL, Delaney 4) REMILARD, Clar

 

2 Sault Ste. Marie A 4:16.79 8

1) KNOWLES, Halei 2) BURTON, Kaylin 3) KIEKHAEFER, Em 4) SCHEID, Lily

 

3 Menominee A 4:19.06 6

1) BUCK, Hayden 2) NERAT, Anna 3) PARK, Marin 4) WELLNER, Elyss

 

4 Ishpeming Westwood A 4:23.73 4

1) ACKLAND, Kaitl 2) SMITH, Allysse 3) PERRAULT, Sam 4) WILLIAMS, Eliz

 

5 Kingsford A 4:26.41 2

1) WENZEL, Melani 2) DOOLITTLE, Ali 3) HOLMES, Maddy 4) ALLEN, Emma

 

6 Negaunee A 4:33.81 1

1) SEPPALA, Genev 2) GUATHIER, Emil 3) AHO, Maci 4) PAUPORE, Emily

 

7 Houghton A 4:34.30

1) TREWHELLA, Mar 2) LOUNIBOS, Lucy 3) MERCURI, Franc 4) JOHNSON, Raven

 

Escanaba A DQ

1) HUGHES, Lilia 2) BARRON, Bailey 3) OSTRENGA, Ciar 4) SMITH, Anna

 

High Jump

===============================================================

Pl Name Yr Team Mark Pts

===============================================================

1 NORMAN, Chloe JR Negaunee 5' 0" 10

2 NERAT, Anna FR Menominee 4' 8" 6

2 LEECE, Tessa JR Ishpeming Westwood 4' 8" 6

2 GARIEPY, Emma SO Calumet 4' 8" 6

5 SMITH, Anna SO Escanaba 4' 8" 2

6 MILLADO, Maria FR Marquette 4' 8" 1

7 KORPI, Allison FR Escanaba 4' 8"

8 ACKLAND, Kaitlin JR Ishpeming Westwood 4' 6"

9 ARBIC, Joanne FR Sault Ste. Marie 4' 4"

 

Pole Vault

===============================================================

Pl Name Yr Team Mark Pts

===============================================================

1 BAKER, Lilly JR Houghton 9' 0" 10

2 MOSHER, Kara SO Sault Ste. Marie 8' 6" 8

3 ANTTILA, Katelyn JR Ishpeming Westwood 8' 0" 6

4 HODGINS, Sydney JR Marquette 7' 6" 4

5 PALMER, Rylee SR Kingsford 7' 6" 1.5

5 SHAW, Camille JR Houghton 7' 6" 1.5

LORD, Kaitlyn SR Escanaba NH

SIEBERT, Emily FR Gladstone NH

 

Long Jump

====================================================================

Pl Name Yr Team Mark Wind Pts

====================================================================

1 NORMAN, Chloe JR Negaunee 16' 1" NW 10

2 ALLEN, Olivia SR Kingsford 15' 9" NW 8

3 HUNT, Rachael SR Marquette 14' 11" NW 6

4 LARSON, Ahna SO Gladstone 14' 10" NW 4

5 CARLSON, Raquel FR Negaunee 14' 9.25 NW 2

6 NEEDHAM, Anabel SR Houghton 14' 5.50 NW 1

7 NOLDE, Jenna SO Menominee 14' 3.50 NW

8 JONES, Ellasyn SO Marquette 13' 7.25 NW

 

Shot Put

 

===============================================================

Pl Name Yr Team Mark Pts

===============================================================

1 MCLEAN, Emily SO Sault Ste. Marie 39' 2" 10

New Div. 1 Final Meet Record Old Record 38-1.25, Emily McLean, Sault Ste. Marie, 2018

2 OLSON, Kennedy FR Menominee 35' 6" 8

3 WILLISTON, Lillian SO Houghton 32' 1" 6

4 TOLLEFSON, Abbie JR Negaunee 31' 1.50 4

5 HILL, Alyssa FR Negaunee 30' 5.50 2

6 MCCRACKEN, Leah FR Negaunee 30' 4.50 1

7 WELLS, Santana SR Gladstone 27' 3.50

8 GARTLAND, Morgan FR Escanaba 27' 1.25

 

Discus

===============================================================

Pl Name Yr Team Mark Pts

===============================================================

1 TOLLEFSON, Abbie JR Negaunee 109' 9" 10

2 MCLEAN, Emily SO Sault Ste. Marie 108' 3" 8

3 WILLISTON, Lillian SO Houghton 104' 11" 6

4 HILL, Alyssa FR Negaunee 104' 4" 4

5 PALMER, Rylee SR Kingsford 98' 2" 2

6 BAILEY, Kansas SR Menominee 93' 6" 1

7 PARISH, MacKenzie JR Gladstone 89' 11"

8 BOGACKI, Emma SO Sault Ste. Marie 87' 7"