Michigan High School Athletic Association

2019 Upper Peninsula Division 3 Girls Track & Field

Kingsford High School

June 1, 2019

 

Final Team Standings

Division 3 Girls Scores

=====================================

Pl Team Score

=====================================

1 Lake Linden-Hubbell 112

2 North Dickinson 62

3 Rock Mid-Peninsula 56

4 Brimley 45

5 Stephenson 42

6 Chassell 35.5

7 Pickford 33

8 Rudyard 28

8 Ontonagon Area 28

10 Cedarville 23

11 Baraga 16

12 Bessemer 12

13 Rapid River 10.5

14 Ojibwe 8

14 Eben Jct. Superior Cent. 8

16 Ewen-Trout Creek 3

17 Carney-Nadeau 2

18 Engadine 1.5

19 Crystal Falls Forest Park 1

20 Powers North Central 0.5

 

4 x 800m Relay

============================================

Pl Team Sq Time Pts

============================================

1 Chassell A 10:36.94 10

1) RAUTIOLA, Lela 2) PIETILA, Trish 3) PIETILA, Jenna 4) SLEEMAN, Paige

 

2 North Dickinson A 10:43.66 8

1) HORD, Ashton 2) LINDHOLM, Vene 3) LINDHOLM, Mica 4) SMITH, Briana

 

3 Cedarville A 10:56.41 6

1) EMIGH, Meredit 2) CASON, Liliann 3) AUTORE, Zoe 4) BARR, Cassidy

 

4 Rudyard A 11:02.28 4

1) GAMBERDELLA, H 2) SMITH, Tristin 3) MAYER, Karlee 4) ZEERYP, Sydnie

 

5 Ewen Trout Creek A 11:12.86 2

1) BERGLUND, Paig 2) NORDINE, Aliin 3) BORSETH, Kate 4) BESONEN, Elise

 

6 Stephenson A 11:18.11 1

1) SCHULTZ, Ally 2) CAPPAERT, Paig 3) CAPPAERT, Alli 4) KUNTZE, Kylee

 

7 Engadine A 11:18.24

1) GOULD, Leah 2) VALLIER, Corin 3) GERMAIN, Abiga 4) PAQUIN, Kearra

 

8 Rapid River A 12:52.35

1) GOODACRE, Emil 2) SPRIKS, Aerian 3) POORE, Shania 4) VANOSS, Taylor

 

 

100m Hurdles

===============================================================================

Pl Name Yr Team Time Wind Ht. (Pl) Pts

===============================================================================

1 GAMBERDELLA, Hayley SR Brimley 17.13 NW 2 (1) 10

2 ANDERSON, Sienna JR Lake Linden-Hubbell 17.78 NW 2 (2) 8

3 BEELEN, Rachel SR Rudyard 18.17 NW 2 (3) 6

4 STOREY, Lizzie Pickford 18.23 NW 2 (4) 4

5 DEPEEL, Jenna Pickford 18.28 NW 2 (5) 2

6 THIBAULT, Emily SR Rapid River 18.42 NW 2 (6) 1

7 BEAUDOIN, Abby SO Lake Linden-Hubbell 18.44 NW 1 (1)

8 GRINSTEINER, Lilly FR Stephenson 18.72 NW 2 (7)

9 LEPAGE, MacKenzie SR Lake Linden-Hubbell 18.83 NW 2 (8)

10 JOHNSON, Emily JR Stephenson 19.00 NW 1 (2)

11 LUKKARI, Nicole SO Ontonagon Area 19.06 NW 1 (3)

12 MCCULLOUGH, Talisha SR Carney-Nadeau 19.17 NW 1 (4)

13 DEROCHER, Hailey JR Rock Mid-Peninsula 19.34 NW 1 (5)

14 INGLESE, Chrislyn FR North Dickinson 19.64 NW 1 (6)

15 WHITE, Skyler FR Engadine 19.93 NW 1 (7)

16 PAQUIN, Tessa FR Engadine 20.98 NW 1 (8)

 

100 Meters

===============================================================================

Pl Name Yr Team Time Wind Ht. (Pl) Pts

===============================================================================

1 STARZYNSKI, Amanda SR Stephenson 13.15 NW 2 (1) 10

2 ALEXA, Masyn JR North Dickinson 13.16 NW 2 (2) 8

3 PERALA, Joslyn JR Lake Linden-Hubbell 13.64 NW 2 (3) 6

4 KRULL, Katelyn JR Brimley 13.65 NW 2 (4) 4

5 BACCUS, Kaitlyn JR Lake Linden-Hubbell 13.66 NW 2 (5) 2

6 ENGLUND, Daisy SO Rock Mid-Peninsula 13.75 NW 1 (1) 1

7 MAKI, Sophia SR Eben Jct. Superior Cent. 13.91 NW 1 (2)

8 GAMBERDELLA, Hayley SR Brimley 14.05 NW 2 (6)

9 RASNER, Autumn SR Stephenson 14.19 NW 1 (3)

10 MCNALLY, Mary 8 Rock Mid-Peninsula 14.20 NW 1 (4)

11 JOHNSON, Kayden SO Brimley 14.32 NW 2 (7)

12 ANDERSON, Martina SR Wakefield-Marenisco/ 14.39 NW 1 (5)

13 CROUCH, Camaryn FR Lake Linden-Hubbell 14.44 NW 1 (6)

14 DEROCHER, Hailey JR Rock Mid-Peninsula 14.45 NW 1 (7)

15 HARRIS, Alanis SR Carney-Nadeau 14.62 NW 1 (8)

16 BEELEN, Rachel SR Rudyard 14.71 NW 2 (8)

 

8 BEELEN, Rachel SR Rudyard 14.71 NW

 

4 x 200m Relay

============================================

Pl Team Sq Time Pts

============================================

1 Rock Mid-Peninsula A 1:51.71 10

1) ENGLUND, Daisy 2) KOSKI, Chevene 3) ENGLUND, Kenne 4) CROASDELL, Cam

 

2 Lake Linden-Hubbell A 1:52.23 8

1) BACCUS, Kaitly 2) TARVIS, Piper 3) BEAUDOIN, Abby 4) PERALA, Joslyn

 

3 Brimley A 1:55.93 6

1) VANDEMEER, Ala 2) MCGUIRE, Sadie 3) KRULL, Katelyn 4) JOHNSON, Kayde

 

4 Pickford A 1:57.07 4

1) GUILD, Kennedy 2) BENNIN, Darcy 3) STOREY, Lizzie 4) BENNIN, Lucy

 

5 Stephenson A 1:57.78 2

1) ANDERS, Gena 2) SCHULTZ, Ally 3) GRINSTEINER, L 4) RASNER, Autumn

 

6 Rapid River A 1:58.55 1

1) CHRISTOFF, Add 2) THIBAULT, Emil 3) RUBICK, Jenna 4) MOSS, Gabby

 

7 Bessemer A 2:01.73

1) JANCZAK, Hanna 2) BORLEK, Catlyn 3) AILI, Naomi 4) TRIGGIANO, Vai

 

8 Powers North Central A 2:04.06

1) POUPORE, Tayle 2) SMITH, Delaney 3) ARSENAULT, And 4) FLEETWOOD, Jai

 

1600 Meters

=================================================================

Pl Name Yr Team Time Pts

=================================================================

1 KOSKI, Landry SO Rock Mid-Peninsula 5:35.75 10

2 WALTERS, Danika JR Eben Jct.Superior Cent. 5:37.17 8

3 SMITH, Tristin Rudyard 5:46.43 6

4 RAUTIOLA, Lela SR Chassell 5:47.84 4

5 MILLER, Natalie JR Pickford 5:47.89 2

6 CASON, Lilianna Cedarville 5:52.94 1

7 PIETILA, Jenna SR Chassell 5:56.25

8 KUNTZE, Kylee SO Stephenson 6:03.02

9 BARR, Cassidy SO Cedarville 6:04.94

10 BORSETH, Kate Ewen Trout Creek 6:10.57

11 CLARK, Taylor SR C. Falls Forest Park 6:12.65

12 GOULD, Leah FR Engadine 6:15.28

13 SMITH, Briana JR North Dickinson 6:17.07

14 VALLIER, Corinne SO Engadine 6:17.68

15 HEWITT, Nyah FR Wakefield-Marenisco/ 6:17.72

CHARLIER, Kristin JR Carney-Nadeau NT

 

4 x 100m Relay

============================================

Pl Team Sq Time Pts

============================================

1 Rock Mid-Peninsula A 53.26 10

1) ENGLUND, Daisy 2) KOSKI, Chevene 3) ENGLUND, Kenne 4) CROASDELL, Cam

 

2 Lake Linden-Hubbell A 53.74 8

1) BACCUS, Kaitly 2) CROUCH, Camary 3) BEAUDOIN, Abby 4) PERALA, Joslyn

 

3 Ontonagon Area A 55.14 6

1) FREDRICKSON, M 2) KOLPACK, Kiirs 3) LABYAK, Jenny 4) KOLPACK, Fahre

 

4 Brimley A 55.61 4

1) BLAKE, Kora 2) VANDEMEER, Ala 3) MCGUIRE, Sadie 4) JOHNSON, Kayde

 

5 Stephenson A 55.65 2

1) ANDERS, Gena 2) GRINSTEINER, L 3) RASNER, Autumn 4) STARZYNSKI, Am

 

6 Pickford A 55.69 1

1) DEPEEL, Jenna 2) GUILD, Kennedy 3) BATHO, Olivia 4) BENNIN, Lucy

 

7 Rapid River A 55.81

1) CHRISTOFF, Add 2) THIBAULT, Emil 3) RUBICK, Jenna 4) MOSS, Gabby

 

8 North Dickinson A 57.41

1) CLARK, Hannah 2) STOUT, Eleigh 3) LACANNE, Mya 4) MATTSON, Grace

 

 

400 Meters

==========================================================================

Pl Name Yr Team Time Ht. (Pl) Pts

==========================================================================

1 ALEXA, Masyn JR North Dickinson 1:00.86 2 (1) 10

2 WILLMER, Mariah SR Lake Linden-Hubbell 1:03.55 2 (2) 8

3 GAMBERDELLA, Hayley SR Brimley 1:04.40 2 (3) 6

4 TRIGGIANO, Vai JR Bessemer 1:05.10 2 (4) 4

5 SMITH, Tristin Rudyard 1:05.27 1 (1) 2

6 HENDRICKSON, Jamie JR Lake Linden-Hubbell 1:05.56 2 (5) 1

7 KOSKI, Landry SO Rock Mid-Peninsula 1:05.75 2 (6)

8 HORD, Ashton FR North Dickinson 1:06.56 1 (2)

9 SCHULTZ, Ally JR Stephenson 1:06.62 2 (7)

10 SLEEMAN, Paige FR Chassell 1:06.65 2 (8)

11 ENGLUND, Kennedy JR Rock Mid-Peninsula 1:07.14 1 (3)

12 GUILD, Kennedy Pickford 1:08.07 1 (4)

13 HARRIS, Alanis SR Carney-Nadeau 1:09.62 1 (5)

14 MAYER, Karlee Rudyard 1:12.57 1 (6)

15 MCNALLY, Mary 8 Rock Mid-Peninsula 1:13.16 1 (7)

16 PAQUIN, Kearra SO Engadine 1:13.28 1 (8)

 

300m Hurdles

==========================================================================

Pl Name Yr Team Time Ht. (Pl) Pts

==========================================================================

1 ZEERYP, Sydnie SR Rudyard 50.51 2 (1) 10

2 LUKKARI, Nicole SO Ontonagon Area 51.77 2 (2) 8

3 STOREY, Lizzie Pickford 52.11 2 (3) 6

4 BEAUDOIN, Abby SO Lake Linden-Hubbell 53.06 1 (1) 4

5 KOSKI, Cheveney JR Rock Mid-Peninsula 53.18 2 (4) 2

6 SIMMONS, Mercedes JR Forest Park 53.63 2 (5) 1

7 MCCULLOUGH, Talisha SR Carney-Nadeau 53.72 2 (6)

8 INGLESE, Chrislyn FR North Dickinson 54.54 2 (7)

9 SCHUTZ, Brianna FR Ewen Trout Creek 54.98 1 (2)

10 JOHNSON, Emily JR Stephenson 55.22 2 (8)

11 KOHLMANN, Hayley Cedarville 55.33 1 (3)

12 DEROCHER, Hailey JR Rock Mid-Peninsula 55.99 1 (4)

13 PAQUIN, Tessa FR Engadine 56.32 1 (5)

14 DEPEEL, Jenna Pickford 57.49 1 (6)

15 MILLER, Annie SR Dollar Bay 58.16 1 (7)

16 WHITE, Skyler FR Engadine 58.79 1 (8)

 

800 Meters

=================================================================

Pl Name Yr Team Time Pts

=================================================================

1 WILLMER, Mariah SR Lake Linden-Hubbell 2:28.15 10

2 ENGLUND, Daisy SO Rock Mid-Peninsula 2:30.44 8

3 SLEEMAN, Paige FR Chassell 2:33.41 6

4 KOSKI, Landry SO Rock Mid-Peninsula 2:35.01 4

5 UOTILA, Makennah Ontonagon Area 2:36.23 2

6 BESONEN, Elise SO Ewen Trout Creek 2:36.78 1

7 BARR, Cassidy SO Cedarville 2:41.07

8 WALTERS, Danika JR Eben Jct.Superior Cent. 2:41.34

9 SMITH, Briana JR North Dickinson 2:43.43

10 MILLER, Natalie JR Pickford 2:46.83

11 LINDHOLM, Venessa FR North Dickinson 2:47.11

12 CASON, Lilianna Cedarville 2:47.95

13 AUTORE, Zoe Cedarville 2:50.65

14 CLARK, Taylor SR C. Falls Forest Park 2:52.60

15 GOULD, Leah FR Engadine 3:11.60

CHARLIER, Kristin JR Carney-Nadeau NT

 

200 Meters

===============================================================================

Pl Name Yr Team Time Wind Ht. (Pl) Pts

===============================================================================

1 ALEXA, Masyn JR North Dickinson 27.00 NW 2 (1) 10

2 STARZYNSKI, Amanda SR Stephenson 27.09 NW 2 (2) 8

3 KRULL, Katelyn JR Brimley 27.58 NW 2 (3) 6

4 GAMBERDELLA, Hayley SR Brimley 27.92 NW 1 (1) 4

5 BENNIN, Lucy Pickford 28.26 NW 2 (4) 2

6 KOSKI, Cheveney JR Rock Mid-Peninsula 28.52 NW 2 (5) 1

7 MAKI, Sophia SR Eben Jct. Superior Cent. 28.57 NW 1 (2)

7 PERALA, Joslyn JR Lake Linden-Hubbell 28.57 NW 2 (6)

9 CROASDELL, Camryn JR Rock Mid-Peninsula 28.81 NW 2 (7)

10 ENGLUND, Kennedy JR Rock Mid-Peninsula 29.02 NW 2 (8)

11 TARVIS, Piper FR Lake Linden-Hubbell 29.28 NW 1 (3)

12 ANDERS, Gena SO Stephenson 29.37 NW 1 (4)

13 ANDERSON, Martina SR Wakefield-Marenisco/ 29.78 NW 1 (5)

14 TREMBLAY, Tori SO Rudyard 29.80 NW 1 (6)

15 TRIGGIANO, Vai JR Bessemer 29.87 NW 1 (7)

16 RASNER, Autumn SR Stephenson 29.91 NW 1 (8)

 

3200 Meters

=================================================================

Pl Name Yr Team Time Pts

=================================================================

1 KOSKI, Landry SO Rock Mid-Peninsula 12:32.59 10

2 RAUTIOLA, Lela SR Chassell 12:44.00 8

3 CASON, Lilianna Cedarville 13:12.59 6

4 AUTORE, Zoe Cedarville 13:20.60 4

5 MILLER, Natalie JR Pickford 13:28.04 2

6 KUNTZE, Kylee SO Stephenson 13:32.95 1

7 HEWITT, Nyah FR Wakefield-Marenisco/ 13:39.40

8 CLARK, Taylor SR C. Falls Forest Park 13:42.67

9 BESONEN, Elise SO Ewen Trout Creek 13:50.30

10 PIETILA, Trisha Chassell 14:12.12

11 GAMBERDELLA, Haley Rudyard 14:17.14

12 VANOSS, Taylor SO Rapid River 14:18.76

13 MATTSON, Sophie FR North Dickinson Coun 14:22.02

 

4 x 400m Relay

============================================

Pl Team Sq Time Pts

============================================

1 Lake Linden-Hubbell A 4:26.17 10

1) HENDRICKSON, J 2) WAGNER, Meliss 3) TARVIS, Piper 4) WILLMER, Maria

 

2 North Dickinson A 4:28.60 8

1) HORD, Ashton 2) LINDHOLM, Mica 3) INGLESE, Chris 4) ALEXA, Masyn

 

3 Chassell A 4:31.16 6

1) RAUTIOLA, Lela 2) PIETILA, Jenna 3) WARREN, Maelen 4) SLEEMAN, Paige

 

4 Pickford A 4:41.21 4

1) STOREY, Lizzie 2) GUILD, Kennedy 3) COTTLE, Cassey 4) MILLER, Natali

 

5 Cedarville A 4:43.21 2

1) PEARSON, Audre 2) EMIGH, Meredit 3) BARR, Cassidy 4) KOHLMANN, Hayl

 

6 Carney-Nadeau A 4:46.08 1

1) HARRIS, Alanis 2) MCCULLOUGH, Ta 3) ERNEST, Haley 4) GRANSKOG, Sadi

 

7 Rapid River A 4:47.26

1) RUBICK, Jenna 2) MOSS, Gabby 3) GOODACRE, Emil 4) CHRISTOFF, Add

 

8 Engadine A 5:14.81

1) WHITE, Skyler 2) DAILEY, Avery 3) GERMAIN, Abiga 4) FENELEY, Alyss

 

 

High Jump

===============================================================

Pl Name Yr Team Mark Pts

===============================================================

1 HENDRICKSON, Jamie JR Lake Linden-Hubbell 5' 0" 10

2 THIBAULT, Emily SR Rapid River 4' 8" 8

3 KUNTZE, Karlee SR Stephenson 4' 8" 6

4 LEPAGE, MacKenzie SR Lake Linden-Hubbell 4' 8" 4

5 MARTIS, Breanna JR Engadine 4' 6" 1.5

5 WARREN, Maelene SO Chassell 4' 6" 1.5

7 LUKKARI, Nicole SO Ontonagon Area 4' 6"

8 LACANNE, Mya SR North Dickinson 4' 4"

9 FENELEY, Alyssa JR Engadine 4' 4"

10 KRAGIE, Natalee FR Stephenson 4' 4"

10 BURTON, Sierra De Tour 4' 4"

12 DEPEEL, Jordan Pickford 4' 4"

13 BENNIN, Darcy Pickford 4' 2"

14 JONES, Piper 8 Cooks Big Bay DeNoc 4' 2"

HALL, Zoey SR Brimley NH

KEDSCH, Taylor SO Carney-Nadeau NH

EMIGH, Meredith Cedarville NH

 

Pole Vault

===============================================================

Pl Name Yr Team Mark Pts

===============================================================

1 CROUCH, Camaryn FR Lake Linden-Hubbell 9' 0" 10

2 LEPAGE, MacKenzie SR Lake Linden-Hubbell 9' 0" 8

3 CORRIGAN, Megan JR Lake Linden-Hubbell 8' 0" 6

4 CLARK, Hannah JR North Dickinson 7' 6" 4

5 COTTLE, Cassey Pickford 7' 6" 2

6 HICKMAN, Kathy SO Rapid River 7' 6" 0.5

6 NEVILLE, Alex JR Powers North Central 7' 6" 0.5

8 CHRISTOFF, Addie FR Rapid River 7' 0"

9 HALL, Zoey SR Brimley 6' 6"

9 CAPPAERT, Paige SO Stephenson 6' 6"

9 TREMBLAY, Tori SO Rudyard 6' 6"

12 KUNTZE, Krystle FR Stephenson 6' 0"

12 JOHNSON, Kayden SO Brimley 6' 0"

DOSTALER, Maci SO Lake Linden-Hubbell NH

 

Long Jump

====================================================================

Pl Name Yr Team Mark Wind Pts

====================================================================

1 STARZYNSKI, Amanda SR Stephenson 15' 9" NW 10

2 WILLMER, Mariah SR Lake Linden-Hubbell 14' 7.25 NW 8

3 SMITH, Briana JR North Dickinson 14' 5.75 NW 6

4 BENNIN, Lucy Pickford 14' 5.50 NW 4

5 UOTILA, Makennah Ontonagon Area 14' 1" NW 2

6 HENDRICKSON, Jamie JR Lake Linden-Hubbell 13' 10" NW 1

7 LEPAGE, MacKenzie SR Lake Linden-Hubbell 13' 6.75 NW

8 BEELEN, Rachel SR Rudyard 13' 4.50 NW

9 MCNALLY, Mary 8 Rock Mid-Peninsula 13' 1" NW

10 CRANDALL, Camilla SO Engadine 13' 0.50 NW

11 BENNIN, Darcy Pickford 12' 11.5 NW

12 DEROCHER, Hailey JR Rock Mid-Peninsula 12' 9.75 NW

13 LINDHOLM, Venessa FR North Dickinson 12' 2.50 NW

14 TREMBLAY, Tori SO Rudyard 12' 1.75 NW

15 HORD, Ashton FR North Dickinson 11' 11.7 NW

16 FENELEY, Alyssa JR Engadine 11' 10" NW

 

Shot Put

===============================================================

Pl Name Yr Team Mark Pts

===============================================================

1 LINDEMANN, Jaylyn SO Baraga 31' 3.50 10

2 MILLER, Amea Ojibwe 31' 3.50 8

3 LEDZIAN, Skye JR North Dickinson 31' 0.50 6

4 ARCHAMBEAU, Tommissa JR Brimley 30' 7" 4

5 GIBELLINI, Jasmine JR Stephenson 29' 8.50 2

6 JOHNSON, Paige SO Brimley 29' 6.50 1

7 WARDYNSKI, Holly Jo SR Ontonagon Area 29' 0.25

8 ANDERSON, Morgan SO Rapid River 28' 1.50

9 PEARSON, Myah SO Rapid River 28' 1"

10 BAUMLER, Mal FR Carney-Nadeau 27' 4.50

11 BEELEN, Rachel SR Rudyard 27' 2"

12 RAND, Katy JR Bessemer 26' 11"

13 RANTAMAKI, Shannon JR Chassell 25' 9.25

BALL, Alicia SR Republic-Michigamme NM

DEACE, Mickaela SR Engadine NM

POLER, Macy FR Watersmeet Township NM

 

Discus

===============================================================

Pl Name Yr Team Mark Pts

===============================================================

1 WARDYNSKI, Holly Jo SR Ontonagon Area 116' 3" 10

New Div. 3 Finals Meet Record Old record 116-17, Sydni Petrie, Bark River-Harris, 2013

2 RAND, Katy JR Bessemer 109' 7" 8

3 LINDEMANN, Jaylyn SO Baraga 93' 2" 6

4 CLOUD, Alyssa Cedarville 92' 9" 4

5 LEDZIAN, Skye JR North Dickinson 87' 11" 2

6 BLAHNIK-THOUNE, Layl SR Carney-Nadeau 85' 9" 1

7 COTTLE, Carley Pickford 84' 8"

8 CHRISTIANSON, Riley SO Rapid River 83' 8"

9 ANDERSON, Morgan SO Rapid River 82' 7"

10 ARCHAMBEAU, Tommissa JR Brimley 80' 7"

11 PORTICE, Jocelyn Pickford 76' 1"

12 BROWN, Morgan SO Stephenson 72' 1"

13 PEARSON, Myah SO Rapid River 71' 10"

14 PROEHL, Erica SR Rapid River 70' 5"

15 BOULTON, Sandra JR Carney-Nadeau 68' 10"

GHAZALE, Mya JR Lake Linden-Hubbell NM