2017 Districts

February 17 or 18

****District Results****

Division 1

No. 1-1 Caledonia
Scott Weis, Athletic Director
Friday, February 17 – 6 pm
*Ada-Forest Hills Eastern (Grand Rapids-Forest Hills Central )
Battle Creek-Lakeview
Caledonia
East Kentwood
Grand Haven
Grandville
Holland-West Ottawa
Hudsonville
Jenison
Kalamazoo Central
Kalamazoo-Loy Norrix
Portage Central
Portage Northern
Rockford

No. 2-1 Southgate Anderson
David Pinkowski, Athletic Director
Saturday, February 18 – 11 am
Brownstown Township-Woodhaven
Canton-Plymouth
Canton-Salem
Lincoln Park
Livonia-Churchill
Livonia-Franklin
Monroe
Saline
Southgate Anderson
Temperance-Bedford
Wayne Memorial
Westland-John Glenn
Wyandotte-Roosevelt
Ypsilanti-Lincoln

No. 3-1 Warren-Cousino
Aaron Setlak, Athletic Director
Saturday, February 18 – 10 am
Clinton Township-Chippewa Valley
Fraser
Grosse Pointe North
Grosse Pointe South
Harrison Township-L'Anse Creuse
Macomb-Dakota
Macomb-L'Anse Creuse North
St Clair Shores-Lakeview
Sterling Heights
Utica Ford II
Utica Stevenson
Warren Mott
Warren-Cousino

No. 4-1 Troy-Athens
Robert Dowd, Athletic Director
Saturday, February 18 – 10 am
*Birmingham-Seaholm
Bloomfield Hills
Livonia-Stevenson
Oak Park
Rochester Hills-Rochester
Rochester Hills-Stoney Creek
Rochester-Adams
Royal Oak
Southfield HS for the Arts & Technology
Troy
Troy-Athens
Utica
Utica Eisenhower

No. 5-1 Howell (at Parker Middle School)
John Young, Athletic Director
Saturday, February 18 – 10 am
Brighton
Grand Ledge
Hartland
Highland-Milford
Holt
Howell
Northville
Novi
Walled Lake Central
Walled Lake Northern
Walled Lake Western
Waterford Kettering
Waterford Mott
West Bloomfield
White Lake-Lakeland

No. 6-1 Lake Orion
Chris Bell, Athletic Director
Saturday, February 18 – 10 am
Alpena
Clarkston
Davison
Fair Haven-Anchor Bay
Flint Carman-Ainsworth
Grand Blanc
Lake Orion
Lapeer
Midland
Oxford
Port Huron
Romeo
Saginaw Heritage
Swartz Creek

Division 2

No. 7-2 Richland-Gull Lake
Karyn Furlong, Athletic Director
Friday, February 17 – 6 pm
Battle Creek Harper Creek
Byron Center
Coldwater
Edwardsburg
Hamilton
Mattawan
Middleville-Thornapple Kellogg
Plainwell
Richland-Gull Lake
Stevensville-Lakeshore
Sturgis
Vicksburg
Wayland Union

No. 8-2 Trenton
James Trush, Athletic Director
Saturday, February 18 – 10 am
Adrian
Allen Park
Carleton-Airport
Chelsea
Dearborn-Divine Child
Dexter
Gibraltar-OA Carlson
Melvindale
New Boston-Huron
Riverview Community
Tecumseh
Trenton

No. 9-2 St Clair Shores-Lake Shore
John Hartley, Athletic Director
Saturday, February 18 – 4 pm
Auburn Hills-Avondale
Eastpointe-East Detroit
Farmington
Farmington Hills-Harrison
Hazel Park
Marysville
Port Huron Northern
South Lyon
South Lyon East
St Clair
St Clair Shores-Lake Shore
Warren Woods-Tower

No. 10-2 Flint-Kearsley
Paul Gaudard, Athletic Director
Friday, February 17 – 6 pm
Bay City-Central
Bay City-John Glenn
Bay City Western
Clio
Fenton
Flint-Kearsley
Flushing
Fowlerville
Holly
Linden
Midland-HH Dow
Ortonville-Brandon
Owosso
Pinckney

No. 11-2 St Johns
Chris Ervin, Athletic Director
Friday, February 17 – 6 pm
Charlotte
DeWitt
Eaton Rapids
Haslett
Hastings
Jackson-Northwest
Lansing-Waverly
Lowell
Marquette
Mason
Mt Pleasant
Parma-Western
St Johns

No. 12-2 Grand Rapids-Kenowa Hills
Charlie O'Dell, Athletic Director
Saturday, February 18 – 10 am
Cedar Springs
Coopersville
Fruitport
Grand Rapids-Forest Hills Northern
Grand Rapids-Kenowa Hills
Grand Rapids-Northview
Muskegon
Muskegon-Mona Shores
Muskegon-Reeths-Puffer
Sparta
Spring Lake
Wyoming
Zeeland East
Zeeland West

Division 3

No. 13-3 Otsego
John Kubiak, Athletic Director
Saturday, February 18 – 5 pm
Allegan
Battle Creek-Pennfield
Berrien Springs
Buchanan
Coloma
Comstock
Dowagiac Union
Hopkins
Otsego
Parchment
Paw Paw
South Haven
Three Rivers

No. 14-3 Livonia-Ladywood
Sheryl Jager, Athletic Director
Friday, February 17 – 6 pm
Beverly Hills-Detroit Country Day
Brooklyn-Columbia Central
Detroit-Henry Ford Acad:School for Creative Studies
Detroit-Voyageur College Prep
Flat Rock
Grosse Ile
Harper Woods-Chandler Park Academy
Hillsdale
Ida
Livonia-Clarenceville
Livonia-Ladywood
Monroe-Jefferson
Onsted
Romulus-Summit Academy North

No. 15-3 Richmond
Chris Rinehart, Athletic Director
Friday, February 17 – 6 pm
Algonac
Almont
Armada
Clawson
Croswell-Lexington
Imlay City
Madison Heights-Lamphere
Marine City
Pontiac-Notre Dame Preparatory School
Richmond
Yale

No. 16-3 Linden-Lake Fenton
Vincent Cicalo, Athletic Director
Saturday, February 18 – 4 pm
Birch Run
Chesaning
Corunna
Flint-Powers Catholic
Goodrich
Leslie
Linden-Lake Fenton
North Branch
Ovid-Elsie
Perry
Williamston

No. 17-3 Freeland
Jeff Bell, Athletic Director
Saturday, February 18 – 2 pm
Alma
Carrollton
Escanaba
Frankenmuth
Freeland
Gladstone
Ithaca
Kingsley Area
Manistee
Midland-Bullock Creek
Remus-Chippewa Hills
Sanford-Meridian Early College
Shepherd

No. 18-3 Comstock Park
Tony Petkus, Athletic Director
Saturday, February 18 – 10 am
Allendale
Belding Area
Big Rapids
Comstock Park
Grand Rapids-Catholic Central
Grand Rapids-West Catholic
Grant
Howard City-Tri County Area
Lake Odessa-Lakewood
Portland
Whitehall
Wyoming-Godwin Heights
Wyoming-Kelloggsville
Wyoming-Lee

Division 4

No. 19-4 Lawton
Chris Richter, Athletic Director
Friday, February 17 – 6 pm
Bloomingdale
Bridgman
Bronson
Delton Kellogg
Gobles
Hartford
Lawrence
Lawton
Quincy
St Joseph-Lake Michigan Catholic
Union City
White Pigeon

No. 20-4 Michigan Center
Chad Patrick, Athletic Director
Friday, February 17 – 6 pm
Addison
Concord
East Jackson
Grass Lake
Hanover-Horton
Homer
Hudson Area
Jackson-Lumen Christi
Jackson-Vandercook Lake
Jonesville
Michigan Center
Morenci Area
Napoleon
Reading
Springport

No. 21-4 Whitmore Lake
Denise Kerrigan, Athletic Director
Saturday, February 18 – 4 pm
Adrian-Madison
Blissfield
Canton-Plymouth Christian Academy
Clinton
Lutheran HS Westland
Manchester
New Haven
Sterling Heights-Parkway Christian School
Wixom-St Catherine of Siena Academy

No. 22-4 Breckenridge
Ryan Sklener, Athletic Director
Friday, February 17 – 7 pm
Breckenridge
Brown City
Capac
Dryden
Laingsburg
Memphis
Merrill
Montrose Hill-McCloy
Sandusky
St Charles
St Louis
Vassar
Webberville Community

No. 23-4 Holton
Jack Nummerdor, Athletic Director
Saturday, February 18 – 10 am
Brethren
Evart
Grand Rapids-NorthPointe Christian
Hart
Holton
Montague
Muskegon-Western Michigan Christian
Pewamo-Westphalia
Ravenna
Scottville-Mason County Central
Shelby
Vermontville-Maple Valley

No. 24-4 East Jordan
Phyllis Olszewski, Athletic Director
Friday, February 17 – 6 pm
Coleman
East Jordan
Farwell Area
Houghton Lake
Iron Mountain
Manistique
Marion
McBain-Mc Bain
*Munising (Eben Junction-Superior Central )
Norway
Oscoda
Tawas City-Tawas Area