Boys Bowling Team Champions 2004 - 2022

Division 1/Class A

Division 1

Year

Champion (Coach)

Runner-Up

2022 Livonia Franklin (Dan Hejka) Utica Eisenhower
2021 Salem (Kathie Hahn) Macomb Dakota
2020  Utica Eisenhower (John Snider) Salem 
2019 Farmington Hills Harrison (Dennis Hermani) Oxford
2018  Waterford Kettering (James Olerich) Davison
2017 Salem (Kathie Hahn) Hudsonville
2016  Wyandotte Roosevelt (Charlie Cassise) Macomb L'Anse Creuse North
2015  Wayne Memorial (Bob Jawor)  Saginaw Heritage
2014  Detroit U-D Jesuit (Darrin Flowers) Grand Haven
2013 Salem (Kathie Hahn) Saginaw Heritage
2012 Macomb Dakota (Joe Berak) Canton
2011 Macomb Dakota ( Joe Berak) Westland John Glenn
2010 Detroit Catholic Central (Al Bridges) Macomb Dakota
2009 Sterling Heights Stevenson (Patrick Kelly & Tom Stockton) Wayne Memorial
2008 Walled Lake Central (Ted Kress) Port Huron Northern
2007 Port Huron Northern (Chris Damon) Utica Ford
2006

Warren DeLaSalle (Ken O' Brien)

Grand Haven

 

CLASS A

Year

Champion (Coach)

Runner-Up

2005 Sterling Heights Stevenson (Tom Stockton) Sterling Heights
2004 Hudsonville (Paul Bentley) Sterling Heights

Division 2/Class B

Division 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
2022 Grand Rapids Northview (Harold Klukowski) Tecumseh
2021 Dearborn Divine Child (Nick Ploucha) Chelsea
2020  Jackson Northwest (Gerry Lobdell) Cadillac 
2019 New Boston Huron (Larry Collins) Tecumseh
2018  Battle Creek Pennfield (Michael Roach) Coldwater 
2017 Lowell (Chris Clark) Eaton Rapids
2016  Lansing Eastern (Billy Salazar) Flint Kearsley
2015  Flint Kearsley (Bart Rutledge)  Bay City Western
2014  Flint Kearsley (Bart Rutledge) Marysville
2013 Sturgis (Rick Freske) Lapeer West
2012 Mason (Jim Valentine) Bay City John Glenn
2011 South Lyon ( Fred Ringrose) Sparta
2010 Bay City John Glenn (Craig Block & Dave Kowalski) Hazel Park
2009 Cheboygan (Craig Gronda) Richmond
2008 Pinconning (Rusty Thomas) Dearborn Divine Child
2007 Dearborn Heights Annapolis (Andy Kvamme ) Battle Creek Lakeview
2006 Kalamazoo Loy Norrix (Steve Sawyers) Fremont

 

 

CLASS B

Year Champion (Coach) Runner-Up
2005 Bay City John Glenn (Craig Block & Dave Kowalski) Trenton
2004 Hudsonville Unity Christian (Scott Wesseldyke) Bangor John Glenn

Division 3/Class C-D

Division 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
2022 Gladwin (Kent Crawford) Midland Bullock Creek
2021 Grass Lake (Jeff Wyers) Boyne City
2020  Armada (James Carl) Boyne City
2019 Gladwin (Kent Crawford) Ogemaw Heights
2018  Jonesville (Matthew Molinaro) Corunna
2017 Battle Creek Pennfield (Mike Roach) Corunna
2016  Saginaw Swan Valley (Tony Bremer) Battle Creek Pennfield
2015  Armada (James Carl)  Richmond
2014  Fremont (Tom Elmer) Pinconning
2013 Livonia Clarenceville (Philip Horowitz) Ishpeming
2012  Fremont (Dan Moon) Corunna
2011 Ann Arbor Gabriel Richard ( Bob Goike) Birch Run
2010 Caro (Rodney Hood) St. Clair Shores South Lake
2009 Iron Mountain (Ron Tomassoni) Vandercook Lake
2008 Bay City All Saints (Tim Bauer) Sandusky
2007 New Haven (Marty Alwardt) Essexville-Garber
2006

Bay City All Saints (Tim Bauer)

New Haven

 

CLASS C-D

Year Champion (Coach) Runner-Up
2005 Sandusky (Roger Wrathell) Bay City All Saints
2004 Traverse City St. Francis (Bernard Bossert) Rogers City

Division 4

Year Champion (Coach) Runner-Up
2022 Plymouth Christian Academy (Robert Moore) Grass Lake
2021 St. Charles (Mark Faupel) Manchester
2020  Grass Lake (Jeff Wyers) Farwell
2019 Bronson (Roger Wisman) Unionville-Sebewaing
2018  Bronson (Roger Wisman) St. Charles
2017 Vandercook Lake (Libie Ambs) Sandusky
2016  Sandusky (Jeremy Johnston) St. Charles
2015  Hanover-Horton (Joe Childs) Bad Axe
2014  Jonesville (Matt Molinaro) Ithaca
2013 Riverview Gabriel Richard (Bob Stempien) East Jackson
2012  Rogers City (Brian Bannasch)  Jonesville
2011 Grass Lake ( Tres Smith) St. Louis
2010 St. Charles (Mark Faupel) Rogers City