Boys Soccer Yearly Champions 1982-2021

Division 1

Year Champion (Coach) Runner-Up

Score

2021 Okemos (Brian Guggemos) New Baltimore Anchor Bay 2-1
2020 Detroit Catholic Central (Gene Pulice) Traverse City West 2-1 (OT)
2019 Troy Athens (Todd Heugh) Traverse City West 4-1 (OT)
2018  Ann Arbor Skyline (Chris Morgan) East Kentwood  2-0 
2017 Detroit Catholic Central (Gene Pulice) Walled Lake Central 1-0
2016  East Kentwood (John Conlon) Troy Athens 1-0 (SO) 
2015  Grand Rapids Forest Hills Central (Blair Lincoln) Canton 2-0
2014 Canton (Mark Zemanski) Rochester Adams 1-0
2013 Ann Arbor Skyline (Chris Morgan) Bloomfield Hills 1-0
2012  East Kentwood (John Conlon)  Grand Blanc 1-0
2011 Canton (George Tomasso) Grand Haven

1-0

2010 East Kentwood (John Conlon) Sterling Heights Stevenson 6-0
2009 Birmingham Brother Rice (Barry Brodksy) Holt

1-0

2008 East Kentwood (John Conlon) Livonia Stevenson

1-0 (OT)

2007 East Kentwood (John Conlon) Clarkston

2-0

2006 Traverse City West (Jason Carmien) Livonia Stevenson

1-0

2005 Warren DeLaSalle (Thaier Mukhtar) Birmingham Brother Rice

1-0

2004  Okemos (Brian Guggemos) Utica Eisenhower

2-1

2003  Troy (Carlos Wheatley) Saline

1-0 (OT)

2002  Rochester (Todd Heugh)  Plymouth Salem

1-0

2001  Detroit U-D Jesuit (Kevin Tuite)  Rochester Adams

2-1

2000 Warren DeLaSalle (Thaier Mukhtar)/Birmingham Brother Rice (Jay Louis-Prescott)

2-2

1999  Rochester Adams (Juan Delgado)  Plymouth Salem

2-1

1998 Novi (Brian O'Leary) Brighton

4-0

1997 Troy Athens (Tim Storch) Plymouth Salem

2-1

Division 2

Year Champion (Coach) Runner-Up

Score

2021 Grand Rapids Christian (Aric Dershem) Bloomfield Hills Brother Rice 2-1
2020 Richland Gull Lake (Matthew Streitel) DeWitt 1-0 (OT)
2019 Grand Rapids Forest Hills Northern (Daniel Siminski) Melvindale 2-0
2018  Detroit Country Day (Steven Bossert)  Grand Rapids Forest Hills Northern  1-0 (SO) 
2017 Holland (Greg Ceithaml) East Lansing 3-0
2016  Mattawan (Kirt Brown) Dearborn Divine Child 1-0 (SO) 
2015  Mason (Nick Binder) Grand Rapids Forest Hills Northern 3-2 (SO)
2014 East Lansing (Nick Archer) Cranbrook-Kingswood 4-3 (OT)
2013 East Lansing (Nick Archer) Spring Lake 2-0
2012  Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Petoskey 3-0
2011 Auburn Hills Avondale (Dave Muczynski) Spring Lake 2-1
2010 Grand Rapids Northview (Frank Andrade) Bloomfield Hills Lahser 2-1
2009 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Petoskey

2-0

2008 Petoskey (Scott Batchelor) Dexter

1-0

2007 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Dexter

2-1

2006 Dexter (Scott Forrester) East Lansing

1-0 (SO)

2005 East Lansing (Nick Archer) Hudsonville Unity Christian

1-0

2004 Grand Rapids Forest Hills Central (Clark Udell) Rochester Hills Stoney Creek

3-2

2003 Holland Christian (Jack Heyboer) Birmingham Seaholm

3-0

2002 East Lansing (Nick Archer) Bloomfield Hills Lahser

2-1

2001 Grand Rapids Christian (Larry Klaasen) Farmington

1-0

2000 Portage Northern (Chris Riker) Birmingham Groves

4-0

1999  Bloomfield Hills Lahser (Andy Wagstaff) East Lansing 

1-0 (OT)

1998 Grand Rapids Christian (Larry Klaasen) Detroit U-D Jesuit

4-0

1997 Mason (John Gillengerten) Petoskey

2-1 (OT)

Division 3

Year Champion (Coach) Runner-Up

Score

2021 Grand Rapids South Christian (Joel VandeKopple) Grosse Ile 3-1
2020 Grosse Ile (Jonathan Evans) Grand Rapids South Christian 1-0
2019 Grosse Ile (Jonathan Evans) Grand Rapids South Christian 2-1 (SO)
2018  Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis)  Grosse Ile  3-1 (OT) 
2017 Flint Powers Catholic (Tony Rowe) Ludington 4-2
2016  Grand Rapids Catholic Central (Brian Hughes) Flint Powers Catholic  1-0
2015  Grand Rapids South Christian (Jason Boersma)  Williamston 1-0 (SO)
2014 Hudsonville Unity Christian (Randy Heethuis) Williamston 1-0
2013 Flint Powers Catholic (Tony Rowe) Grand Rapids South Christian 1-0
2012  Grand Rapids South Christian (Jason Boersma)  Williamston  1-0 (OT)
2011 Detroit Country Day (Bob Bukari) Hudsonville Unity Christian

2-1

2010 Grand Rapids South Christian (Bruce Huttenga) Lansing Catholic 1-0
2009 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) South Haven

2-0

2008 Goodrich (Evan Huizenga) Whitehall

1-0

2007 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) Grand Rapids South Christian 2-1
2006 Richmond (Tony Kunce) Roscommon 6-4
2005 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) Grand Rapids Forest Hills Eastern 1-0
2004 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) South Haven 2-0
2003 Jackson Lumen Christi (Damon Havlicek)/South Haven (Benno Trenkle)   1-1 (2OT)
2002 Grosse Ile (Amy Rossow/Jim Rossow) South Haven 2-0
2001 Ludington (Fred Horstman) Parchment 1-0
2000 Plainwell (Garry Snyder) Pontiac Notre Dame Prep 2-0
1999  Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) Caledonia  3-1
1998 Paw Paw (Dave Clark) Detroit Country Day 1-0
1997 Madison Heights Bishop Foley (Kris Galczyk) Ludington

2-1

Division 4

Year Champion (Coach) Runner-Up

Score

2021 Wyoming Potter's House (Mike Colago) Clarkston Everest Collegiate 3-0
2020 Adrian Lenawee Christian (Nathan Sharpe)  Grandville Calvin Christian 2-1
2019 Muskegon Western Michigan Christian (David Hulings) GPW University Liggett 1-0
2018  Leland (Joe Burda) Ann Arbor Greenhills  1-0 
2017 Ann Arbor Greenhills (Lucian Popescu) Kalamazoo Hackett Catholic Prep 1-0
2016  Burton Genesee Christian (Doug Anderson)  Muskegon Catholic Central 3-0
2015  Burton Genesee Christian (Doug Anderson)  Kalamazoo Hackett Catholic Prep 3-2 (OT)
2014 Birmingham Roeper (Ed Sack) Grand Rapids Covenant Christan 4-2
2013 Lansing Christian (Joel Vande Kopple) Grand Rapids Covenant Christian 1-0
2012  Hamtramck Frontier International (Nasser Algahim) Grand Rapids Covenant Christian 3-2 
2011 Allen Park Inter-City Baptist (Mark Kraatz) Muskegon W. Michigan Christian

1-0 (OT)

2010 Muskegon Western Michigan Christian (David Hulings) Ann Arbor Greenhills 2-1
2009 Hudsonville Freedom Baptist (Nathan Sharpe) Ann Arbor Greenhills

4-3 (OT)

2008 Auburn Hills Oakland Christian (Dick Harding) Muskegon Catholic Central

1-0

2007 Muskegon Western Michigan Christian (David Hulings) Auburn Hills Oakland Christian

2-1

2006 Allen Park Inter-City Baptist (Mark Kraatz) Muskegon Western Michigan Christian

3-1

2005 Allen Park Inter-City Baptist (Mark Kraatz) North Muskegon

1-0 (OT)

2004 Muskegon Western Michigan Christian (Adam Prince) Burt Lake Northern Michigan Christian

3-0

2003 Muskegon Western Michigan Christian (Adam Prince) Lutheran Westland

4-1

2002 Hudsonville Freedom Baptist (Nathan Sharpe) Allen Park Inter-City Baptist

4-1

2001 Southfield Christian (Scott Berthel) Muskegon Western Michigan Christian

2-1

2000 Allen Park Inter-City Baptist (Mark Kraatz) Grand Rapids Baptist

2-0

1999  Grosse Pointe Woods U. Liggett (David Backhurst) Muskegon Western Michigan Christian

4-2 

1998 Elk Rapids (Al Gredlein) Muskegon Western Michigan Christian

2-0

1997 Elk Rapids (Al Gredlein) Riverview Gabriel Richard

2-0

Class A

Year Champion (Coach) Runner-Up

Score

1996 Livonia Stevenson (Wally Barrett) Troy

2-1 (OT)

1995 Plymouth Salem (Ken Johnson) Portage Northern

1-0

1994 Plymouth Canton (Don Smith) Warren DeLaSalle

1-0 (OT)

1993 Warren DeLaSalle (Terry Mukhtar) Livonia Stevenson

2-1 (OT)

1992 Warren DeLaSalle (Terry Mukhtar) Plymouth Salem

2-1 (OT)

1991 Livonia Stevenson (Wally Barrett) Saginaw Heritage

2-1

1990 Warren DeLaSalle (Thaier Mukhtar) Livonia Churchill

2-0

1989 Troy Athens (Tim Storch) Plymouth Salem

1-0

1988 Livonia Stevenson (Pete Scerri) Birmingham Brother Rice

3-1

1987 East Lansing (Nick Archer) Grand Blanc

2-1 (OT)

1986 Livonia Stevenson (Pete Scerri) Troy Athens

2-1

1985 Livonia Stevenson (Pete Scerri) Birmingham Brother Rice

4-3

1984 Troy Athens (Tim Storch) Livonia Stevenson

3-2

1983 Troy Athens (Tim Storch) Livonia Stevenson

3-0

1982 Livonia Stevenson (Pete Scerri) Livonia Churchill

4-1

Class B

Year Champion (Coach) Runner-Up

Score

1996 Flint Powers Catholic (Kevin Fiebernitz) Marshall

1-0 (OT)

1995 Petoskey (Scott Batchelor) Macomb Lutheran North

3-1

1994 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) Ludington

4-0

1993 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk)/Richland-Gull Lake (Lee Newland)  

1-1 (OT)

1992 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) St. Joseph

6-1

1991 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) Stevensville-Lakeshore

3-2

1990  Mason (John Gillengerten)/Stevensville-Lakeshore (Paul Carteaux)  

1-1 

1989 Mason (John Gillengerten)  Stevensville-Lakeshore 

3-1  

1988 Madison Heights Bishop Foley (Franco Pertot)/Richland-Gull Lake (Lee Newland)

3-3 (OT)

1987 Mt. Clemens Lutheran North (Tom Saleska) East Grand Rapids

1-0

Class B-C

Year Champion (Coach) Runner-Up

Score

1986 Holland Christian (Dan Walcott) Mason

4-2

1985 Parchment (Dave Hamman) Madison Heights Bishop Foley

1-0 (OT)

1984 Okemos (John Picone) Hudsonville Unity Christian

6-3 (OT)

1983 Grosse Pointe Woods University Liggett (David Backhurst) Richland Gull Lake

3-2

1982 Hamtramck (John Geremich) Hudsonville Unity Christian

3-2

Class C

Year Champion (Coach) Runner-Up

Score

1996 Grosse Pointe Woods University Liggett (David Backhurst) Elk Rapids

2-1

1995 Kalamazoo Hackett Catholic Central (Neil Crumpton) Elk Rapids

3-2

Class C-D

Year Champion (Coach) Runner-Up

Score

1994 Kalamazoo Hackett Catholic Central (Mike Haines) Grosse Pointe Woods University Liggett

3-1

1993 Riverview Gabriel Richard (Mike Slowik) Kalamazoo Christian

3-0

1992 Kalamazoo Hackett Catholic Central (Neil Crumpton) Ann Arbor Greenhills

2-0

1991 Kalamazoo Hackett Catholic Central (Neil Crumpton) Riverview Gabriel Richard

3-2

1990 Detroit Country Day (Paul Bartoshuk) Parchment

3-0

1989  Detroit Country Day (Paul Bartoshuk)  Elk Rapids 

5-0 

1988  Detroit Country Day (Paul Bartoshuk)/Muskegon Western Michigan Christian (David VerMerris) 

2-2 (OT) 

1987  Detroit Country Day (Paul Bartoshuk)  Grosse Pointe Woods University Liggett 

4-2 

Class D

Year Champion (Coach) Runner-Up

Score

1996 Mt. Pleasant Baptist (Matt McLachlan) Jackson Baptist

2-1

1995 Muskegon Western Michigan Christian (David VerMerris) Bloomfield Hills Roeper

3-1

1987-94 (See C-D results)    
1986 Northport (Don Hungerford) Grosse Pointe Woods University Liggett

3-1

1985 Allen Park Inter-City Baptist (Jeff Daniel) Northport

3-0

1984 Allen Park Inter-City Baptist (Robert Curry) Northport

5-1

1983 Allen Park Inter-City Baptist (Robert Curry) Muskegon Western Michigan Christian

2-0

1982 Grosse Pointe Woods University Liggett (David Backhurst) Muskegon Western Michigan Christian

2-1